Mikrokajutovka +/- 3,2m - ujasnění myšlenek

Zde lze prezentovat lodě, které byste jednou chtěli mít nebo je považujete z nějakého důvodu za nej, nej ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Corwin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Mikrokajutovka +/- 3,2m - ujasnění myšlenek

Příspěvekod Corwin » ned led 08, 2012 5:34 pm

Předkládám kacířskou otázku. Dá se realizovat a provozovat mikrokajutová plachetnice (minimotoráček s 5k motorem) o délce ca 3,2m?
Něco jako zvětšený Ocean-explorer (změnšený oozegoose):
http://www.duckworksbbs.com/plans/korho ... /index.htm
http://www.duckworksbbs.com/plans/korho ... /index.htm
případně:
http://www.youtube.com/watch?v=6Ma_hZ00Nqk (i když ta je hrozně škatuloidní)
Další "inspirace" - loď "želva" z knihy p. Opplta:
http://martinn2.rajce.idnes.cz/Lode#zelva.jpg

Použití: Víkendová plavba v jednom, případně jednodení výlet s prostorem pro uskladnění věcí (větší loď mi momentálně vychází výhodněji si vypůjčit....)
Primární určení: pro pohodové plachtění. S přívěsným motorem 5k pro motorové výtlačné palavby po středním Labi.

Důvody pro takovouhle stupiditu:
a) Měl by to byl malý, tzn. i celkem rychlý a levný projekt pro vyzkoušení si stavby lodě.
b) Mám možnost mít na stavbu místnost 4,2 x 4,2m. Jedná se ale o sklepní místnost a jsem limitovaný tím co dostanu dveřmi ven. A to je při délce 3,2 šířka ca 1.25cm a výška 0,8m (=kajutka by musela být asi odnímací).
c) přepravitelnost = s okolečkovanou "kozou" pod loď by jí mělo jít přepravovat na běžném vozíku za auto. Při použití nájezdových ližin a navijáku by mělo být jednoduché vytáhnout loď z vody na vozík.
d) obsluha lodi v jednom člověku by měla být bezproblémová....
e) loď bych si chtěl sám naprojektovat :shock: - prostě si to vyzkoušek.

Tohle téma zakládám pro ujasnění si myšlenek na případný další projekt. Momentálně mám kapacitu vyplněnou plachetní kánoí....
Pokud máte nějaké připomínky, potkali jste nějaký zajímavý projekt, plán nebo video, ozvěte se ;)
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 7

Příspěvekod packa » ned led 08, 2012 6:45 pm

neco jako je ta,, zelva,,jsem uz videl-nevypadalo to tak hrozne a pro 2 skromne v pohode
u tech plachetnicek mi nesedi ta prid -pripada mi to jako oplachtena bedna-nema to zadny podbeh ale treba to tak musi byt.nevim-zkus navrhnout ,,oplachtěnou želvu,,
orko
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod orko » ned led 08, 2012 7:00 pm

Já ti dám dobrou radu než ztrácet čas, energii a peníze tímto nápadem kup si třeba piráta za pár tísícovek, převážet ho budeš moci jak popisuješ a v rámci údržby si přijdeš taky na své (lakování, nátěry,oprava takeláže).
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 107

Příspěvekod Denis » ned led 08, 2012 8:05 pm

Podla mňa to je nerozum stavať niečo také. Za prvé je to grča a potom, nedá sa to postaviť za pár hodín a nebude to stáť pár korún. Oplachtené kánoe ako nácvik stavby, to dáva zmysel, ale toto nie. Leda, že by si išiel do ťažkého experimentu, nedbal času, peňazí ani rizika straty a postavil surfové prkno aké vyhralo tento rok minitransat, samozrejme proporcionálne menšie.
karel
Macher
Reputace: 14

Příspěvekod karel » ned led 08, 2012 9:18 pm

Dá se , ale měl by jsi vědět že ji skutečně chceš (stavět) a potřebuješ . Takhle velká loď je prakticky jednomístná , což by mohlo trochu vadit pokud jste dva a to nemluvím o případných potomcích :D . Jinak mě osobně něco podobného v tuhle chvíli vysloveně chybí , a bylo by mě celkem jedno jestli se to někomu na pohled líbí a nebo ne . K tvaru trupu PDR jen tolik , když je to dostatečně plavbyschopné aby na tom absolvovali Texas 200 , amatérský závod 200 mil podél mořského pobřeží , tak to v pohodě použiješ i u nás na těch našich mořích .
Měl bych pro tebe ale takovou myšlenku . Vymyslet to tak aby šlo postavit jako otevřenou loď s možností později dodělat kajutku . První sezonu si dáš s otevřenou lodí a třeba zjistíš že ti stačí zakrytá příď na schování věcí a plachta na ráhno místo střechy :? , nebo vymyslíš spoustu vychytávek a přes zimu to znuvu poladíš :mad: .

Jinak samozřejmě musíš vědět že stavíš protože tě to baví a né že ušetříš :crazy:
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod JK » ned led 08, 2012 11:36 pm

No ono bez kajuty to maj hned vedle: http://www.duckworksbbs.com/plans/store ... /index.htm
Ale myslím že pracný to je asi tak zhruba stejně, když už s něčim takovým začneš. :crazy:

Poslední Karlovu větu nezbývá než podepsat.
ludd
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod ludd » pon led 09, 2012 3:15 pm

Puddle Duck Racer (bez kajuty) jsme předloni s tchánem postavili za pár večerů. Pokud jsi nikdy nic plujícího nestavěl, vřele doporučuju. Stavba je velmi jednoduchá, hodně se přitom naučíš (počítání kam dát ploutev, stěžěň, jakou vybrat plachtu, jak navrhnout kormidlo) a loďka jezdí překvapivě dobře na to, jak vypadá.
Ačkoli většinou jezdím na větších lodích, když si chci zaplachtit sám, vytáhnu svoji krabici z garáže a jedu si zařádit na jezero.

Tady je pár fotek:

http://www.chovanec.com/notes/archive/art-299.html
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » pon led 09, 2012 8:17 pm

Nějak mi to připomíná opťáka, kterýho jsem před 20 lety stavěl v kuchyni v paneláku. Ještě ho mám a když chci, tak se taky vyblbnu. Není firemní, je stavěnej podle už legendární knížky pana Oppla- jak si postavím plachetnice a motorové čluny. V nejhorším i ta kajutka by tam šla bouchnout...
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pon led 09, 2012 8:31 pm

Opťáka snad ani tolik ne, ale Cadet má akorát ty 3,20 metru :D
Corwin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Corwin » úte led 10, 2012 7:52 pm

Díky všem za reakce - obzvláště Karlovi a Luddovi :D Díky i za kritické připomínky, i když to my nadšení zaslepenci slyšet nechceme :D Proto tohle téma založil rok před tím než bych chtěl začít se stavbou - aby mne to mělo čas pustit :D

To: Ludd - PDR vypadá pěkně takový hranůlek :D Na poježdění určitě OK. Můžeš napsat, z jakého materiálu máš plachty? Pracují OK? Taky jsem díky tobě zvedl volný bok - původně jsem ho měl 30cm, po změně 40cm.

Zapracoval jsem svoje modifikace, trochu jsem snížil "krabicoidnost" a tohle mi z toho vyšlo:
(omlouvám se za barvy - takhle se mi to "vyblilo" po převodu do JPG)

http://martinn2.rajce.idnes.cz/Lode#modifPDR32.jpg

Koncepce by měla být s přídavnou kabinou. Místo pro spaní je v půdorysu vyznačeno žlutě - nohy pod sedátky. V kabině je v bokorysu naznačená sedací výška (prostor) - ten vychází ca100cm...
Výtlak do vodorysky je ca 300kg - tzn. myslím, že pro tři osoby - 2 dospělý + dítě na krátké zaplachtění (loď bez kabiny) celkem OK. A na zablbnutí nebo krátkou expedici v jednou - OK.
Navíc by šla loďka postavit bez kabiny tu pak dostavět - pokud by člověk došel k závěru, že ji potřebuje :-)
Stavebně je to samozřejmě trochu složitější než PDR koncept..
Takže asi tak... :mad: Připomínky?
lodnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lodnik » úte led 10, 2012 9:14 pm

To Corwin: Ačkoliv uznávám jistou (značnou?) relevanci těch názorů, že se stavba takové lodi možná ani moc nevyplatí, přesto držím palce, aby se to povedlo. Sám mám podobné myšlenky, ale nechci ti krást vlákno, tak to tu nebudu prezentovat.

Sice stavbě lodí nerozumím o moc víc, než co jsem si schopen vysvětlit matnými útržky mechaniky z vejšky, ale jen jsem chtěl ťuknout, abys nezapomněl spočítat trup a oplachtění tak, aby při bočním náklonu nerostla závětrnost, ale aby se loď spíš stávala lehce návětrnou. Ale to máš jistě už rozmyšleno, takže nejspíš nosím dříví do lesa (což je ovšem zase lepší, než házet na stěnu hrách).
ludd
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod ludd » úte led 10, 2012 9:33 pm

Plachty mám z takové té obyčejné umělohmotné plachty, co se prodává v hobby marketech na přikrývání dřeva, aut, atd. Pracují uspokojivě, s trojúhelníkovou plachtou mám stoupavost do cca 50 stupňů proti větru.
Vyráběl jsem je metodou popsanou tady: http://www.pdracer.com/sail/make-polytarp-sail-1/
Corwin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Corwin » úte led 10, 2012 9:49 pm

Oplachtění jsem zatím neřešil.... I když použití gaffového nebo lugerového oplachtění by bylo jasné.
Co se týká umístění ploutve - pro takhle malou lodičku mi přijde nesmysl dávat centrální ploutev. Řešil bych to dvěma bočmími ploutvemi - buď vně trupu (což je dost neestetické), nebo - a lépe - těsně kolem boků uvnitř lodi - něco jako má tuhle loď:
http://www.stevproj.com/IntroPCPg1.html

Klidně sem napiš své úvahy - vždyť je to diskuse... Taky kolegům "rozmělňuju" téma o plachetní kánoi.... :D
lodnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lodnik » úte led 10, 2012 9:57 pm

To Corwin: Koukám na tu kresbičku a ještě mne napadá:
    * Ten vlez do kajuty vypadá jako u normální jachty. Jak se dostaneš na příď? Co jsem viděl plánky nebo obrázku podobných loděk, tak ten otvor ve stropě byl uprostřed kajuty po celé délce. Něco jako zde. Přišlo mi to lepší než pochůzná střecha (ta kabina je už dost vysoká) a jít po bortu u takové malé loďky - to bych se skoro bál převrácení.
    * Boční plochu kabiny odhaduji podle obrázku na 0.75 qm (odhad úplně od oka). Předpokládám, že ta loďka bude mít poměrně malou plachtu, takže to možná není nezanedbatelné. Skoro bych tu plochu zahrnul do výpočtu polohy těžiště oplachtění a počítal bych s tím, že loď bez kabiny a s kabinou bude mít jiné vlastnosti (resp. že se stavu s/bez kabiny musí přizpůsobit oplachtění).

Zpět na