Holandsko 2018 - IJsselmeer - Amsterdam

Seznamka pro zájemce o společnou plavbu několika lodí. Ne volná místa na lodi!

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 20

Holandsko 2018 - IJsselmeer - Amsterdam

Příspěvekod tkruska » pát dub 06, 2018 1:11 pm

Ahoj,

hledam dalsi plachetnici s posadkou co by se pridala k nasi plavbe po IJsselmeeru - Amesterdam, Texel toto leto.
Termin jeste neni pevny, ale planuji 3 tydny v dobe skolnich prazdnin.

Nejlepe s detmi. Sam mam kluka 8 a holku 5 let.

Diky
Tomas - Phobos 21 "Sole Mio".
Libor
bez hodnocení
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Re: Holandsko 2018 - IJsselmeer - Amsterdam

Příspěvekod Libor » pát dub 06, 2018 1:39 pm

Předpokládám že v červenci vypluji ze Štětína západním směrem. Tak možná v srpnu bychom se tam mohli někde potkat a kus plout. ;)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát srp 10, 2018 11:48 am

Jak jsi na tom?
Jsem pred Kielem a Holandsko odhaduji za par dni.
Popluji trasou postavenych steznu (od Delfzijl az do Vlissingen), tedy i pres Ijssemeer.
vasaditkavasa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod vasaditkavasa » pát srp 10, 2018 6:06 pm

Ahoj Libore,
jen pro info ať víš, Tomáš už je s lodí doma.

Pěknou plavbu Venca
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát srp 10, 2018 7:24 pm

Dik za info.
Zatím jsem domluveny na setkani se Standou Bilkem.Pluje stejnou trasu v opacnem smeru.
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod tkruska » pon srp 13, 2018 10:46 am

Ahoj Libore,
bohuzel jsem uz jsem zpet. Ale dalo by se tam urcite vydrzet i dele. Pro jachting je to fakt perfektni zeme.
Uzijte si to.
anryj
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod anryj » stř dub 10, 2019 9:12 pm

Ahoj.
Plánuji letos v červenci týdenní plachtění na Ijsselmeer. Můžu poprosit o sdílení zkušeností?
Zajímá mne co navštívit.
Jak je to s kotvením...
Chceme se podívat do Amsterdamu. Kde nechat lodičku?
Každá informace bude dobrá.
Děkuji.
Anryj
err_
bez hodnocení
Reputace: 154

Příspěvekod err_ » stř dub 10, 2019 11:35 pm

Ahoj,
IJsselmeer je uz podobny jako more. Jen vlny jsou nizsi, ale kratsi. Kazdopadne si hlidejte pocasi, umi se to zvlnit rychle. Neni to nic, co by lod nedala, pokud nebude fucet 50kn+, ale uz to neni rybnik.

Vseobecne, obzvlast v lete, je to vyslovene rekreacni plavba. Zmena hladin je do pul metru, protoze jej deli od more poldr a komory. Hloubka je mala (s tim souvisi pak ty kratke vlny), bezne se pluje na 2.5 - 5m. Coz je jinde kotvici hloubka.

Plavba v oblasti je dobra priprava na prechod na more. Je mimoradne bezpecna, pokud se dostanes do potizi, je v dojezdu cca 45 min. pomoc. Jde o KNRM. Podivej se na stranky, stahni si aplikaci.

Krasna marina je Urk. Drive to byval ostrov. Stoji za zastavku. Staci na den. Jinak obecne plati, ze mariny jsou vybavene, prumerna taxa je 1 EUR na 1ft lode + 1EUR / osoba. Vetsinou je v cene elektrika, sprcha, voda.

Kotvit je mozne diky hloubce vsude. Nejcastejsi dno je S, M, S/M .

Na lod si bud kup nebo pozaduj Wateralmanak 2, kde jsou vsechny mariny, casy komor, mostu apod. Dobre mapy i s kanaly jsou od anwb - https://www.promanent.com/waterkaart/ . Jinak NV.Charts NL3. Take vcetne aplikace.

Kazdopadne noste vestu. I v lete. Nosit ji bude temer kazdy, mozna vyjma par Nemcu. Voda je studena i v lete. Rozhodne v ni vetsina z vas nejaky ten kousek ke brehu nedate!

Je nutne znat Colreg jak kdyz bicem mrska! Lodi je mnoho, i komercnich, v lete pak plachetnice na plachetnici. Mozna se strefite do nejake regaty nebo jine akce, kterych je tam hodne a pokud budete znat pravidla, budete na tom o dost lepe :-)

Dobra volba, pekna a pohodova plavba pro zacatek. Jen hlidejte to pocasi.

Jo - a vetsinou jsou vsude boxy a zajizdi se pridi (to ale neni dogma, muzete jakkoli), dle libosti.

Amsterodam - najdete si mapu postavenych steznu a cas propluti. Nedoporucuji plavbu v lete pri akcich. Pokud vas nebude jak psu, kazdej s fendrem, tak omlatite / nebo vam omlati lod.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv dub 11, 2019 9:14 am

Opravdu 1 EUR na 1 ft lodě? Já se setkal zatím jen s poplatkem 1 EUR za 1m délky lodě.... u tebou uvedené taxy je to zhruba 3x víc a to se mi zdá dost.

Ale asi záleží na oblasti.

No nic, za cca 14 vyplouvám z Groningen dál směrem k Amsterdamu tak se na to podívám.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv dub 11, 2019 9:34 am

Mas pravdu Libore, je to 1 EUR/1 m lode. Prepsal jsem se. myslim, ze nejvyssi taxa, se kterou jsem se tam kdy setkal byla v rezervacich a to bylo 1.5 EUR / 1m lode + pobytova taxa 1 EUR / 1 osoba.

Klidne to vyedituj do poznamky i vys. Je to tak, slo o prepsani.
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 73

Příspěvekod Richard » čtv dub 11, 2019 9:41 am

Nemáte, prosím, informaci, za kolik se dá obstarat zimní stání (případně celoroční) v Holandsku? Zda musím mít k dispozici svou vlastní kozu, či se dá za nějakých podmínek zapůjčit? Děkuji. R.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv dub 11, 2019 9:48 am

Ahoj,
cena za stani je ruzna dle oblasi a pozadovaneho servisu. Stat muzes celorocne na vode, nebo mit box a pak kozu jako ja nebo muzes putovat, po mesici se vracet a pak jit treba do haly. Muzes stat ve meste za par eur (celorocne). Treba za 300. Bez niceho. Muzes se dohodnout s marinou na rok a dostanes zhruba polovicni taxu. Takze se z bezne inzerovanych 1450 EUR (pro turisty na leto) dostanes na polovinu. Jerabovani z vody do vody stoji cca 100 az 150 EUR za obe, vcetne myti wapkou. Prestoze je navrh tve lode z holandske dilny, DUSLEDNE!!!! dbej, aby zajistili popruhy proti rozevreni. Rado se to sklouzne.

Celkove tedy, od celeho roku na vode nekde u mesta za 300 EUR az po marinu na rok a pak na sousi za cca 1200 EUR.

Kozu vlastni mit nemusis, vzdy ti daji. Nikde jsem se nesetkal, ze by ji meneli.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv dub 11, 2019 10:08 am

Kdyz uz jsem v tom, napisu vam i zbytek o Holansku.

- na soukromych lodich jsou povinne mapy a Wateralmanak 1 a 2. Jednicka je vam k nicemu, jsou ho holansky psane predpisy vnitrnich vod, ale dvojka obsahuje oteviraci doby komor, mostu, marin, spojeni na ne, vybavu apod.

- je predepsane chovani pri krizeni s vetsimi plavidly v kanale, rozestupy (viz web . varendoejesamen)

- je predepsana povinna vybava (viz web . varendoejesamen)

- pokud mate VHF, je povinnost poslouchat na kanel 10 (lod/lod pro zabraneni srazce), pokud muzete, poslouchejte i na 16 (na vysilacce double scan). vetsinou to umi. Ta, co mam a kterou jsem doporucoval ano, i rucni.

- na vnitrnich vodach si vystacite s ruckou. Predepsany jazyk je holandstina s tim, ze anglictina se akceptuje pouze ve velkych pristavech. Pravda je takova, ze anglicky tam umi kazdy a neni s tim problem.

- pozor na POVINNE prihlasovani a odhlasovani pri vstupu do mezinarodnich pristavu, do oblasti strelby apod!

- Cechy maji zatim radi, tak to tam nezkazte.

---

Linky:
- mapy jsem uz psal: https://www.promanent.com/waterkaart/
- zde piloti k oblasti pluti. Kliknete na oblast na mapce. Je to dulezity web: https://www.varendoejesamen.nl/knooppunten
- ten samy web vas informuje o nutnosti licence (na IJsselmeer je jiz treba), o VHF a pod. Prloklik z uvodni strany webu vyse.
- KNRM jsou zachranari. Volejte je mobilem. Budete-li v oblasti dele, je dobre je podporit alespon vlajeckou za 10 EUR. Stahnete si aplikaci, muzete je volat i telefonem. Ja je nikdy nepotreboval, preji vam to same. http://www.knrm.nl
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv dub 11, 2019 10:21 am

Richarde, ono se to bude lišit přístav od přístavu.

Tam co stojím Reitdiephaven Groningen není aní jeřáb ani kozy. Stál jsem přes zimu na vodě. Dál po cestě mám tip kde by měl být jeřáb i kozy.
Loňské ceny co jsem sbíral informace byly +- pro 10m loď od 1.100,-EUR.

Tady si můžeš poslat poptávku: https://www.reitdiephaven.nl/ligplaatsen

Na letáčku co jsem dostal v maríne je uveno pro sezónu 2018 a 10m loď zimní (1.10.- 1.4.) stání 375,- a letní 615,- (elektrika a voda zvlášť).
Roční je za 980,-EUR, denní stání 1,25EUR
Dohodli jsme se na kompromisní ceně do konce dubna. Paltil jsem od 25.8. - do 30.4. po dohodě celkem 680,-EUR

A kousek dál v Makkum už to bylo 2.500EUR.

A kousek zpět na Německé straně ve městě Emden v emder -yachtservice jsem dostal nabídku na 70,-EUR za měsíc, bez ohledu jak dlouhoi stojíš a zda v zimě či v létě. Ve vodě i na suchu. Prostě účtují po měcíci. Jeřáb se platí zvlášť a je za 150EUR. Roční stání za 33ft je tam za 840,-EUR. Nic levnějšího po mé trase jsem nenašel.
Jo ještě z Cuxhavnu (to už je kus zpět, ale zajímalo to Juru tak to sem dám, mi napsali že v zimě 1.11. - 30.3. je cena 622,-EUR na vodě.

V květnu budu vědět víc, tak se pak ptej..
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 73

Příspěvekod Richard » čtv dub 11, 2019 1:25 pm

Děkuji pánové (Err a Libor). Je to pro mne spíše průzkum pro příští rok ... uvidím.
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod tkruska » čtv dub 11, 2019 2:45 pm

No err_ uz to pekne sepal, kazdopadne v Amstru urcite vyzkousej marinu Sixhaven. Krasne v centru a klidek.
S nasi 21stopou jsem platil tak max do 15e.

Obecne me spis prisel Amstr v centru hrozne prelidnenej i ve vsedni den.
Jinak je tam toho opravdu hrozne moc, staci si koupit nejakeho turistickeho pruvodce a pak co te zajima. Mame male deti, takze hodne zviratek a koupani - ZOO Amstr, Ecomare Texel, Marine Museum v Den Helderu je fakt bozi a hlavne pro deti interaktivni, Harderwijk Dolphin (tam jsem ale osobne uz nebyl).
Me se nejvice libilo ve Frieslandu a pak ostrov Texel. Cestovani kanalama ne moc nebavilo, protoze vetsinou to vede kolem rusne silnice.

Jinak predstava, ze si tam pujcis kolo zadaco vzala za sve okamzite. Na den je to za kolo kolem 8-10e. Kdyz jste 4 tak uz je to blby. Takze pokud mas moznost, vem si kolo sve. A urcite i se zamkem. Mistni maji vetsinou dva a rikaji, ze se tam dost krade. Coz fakt nechapu, kdyz je jich tam takove mnozstvi.

Letos bychom tam radi znovu. Nejlepsi je to hned na zacatku prazdnin, protoze oni maji posunute prazdniny o 14dni a na mnozstvi lodi je to znat :-)
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 18

Příspěvekod Jura » čtv dub 11, 2019 4:05 pm

Presunuji se v lete do teto oblasti z Rujany a tak vsem dekujiza cenne informace.
I ja pak prispeji se svymi zkusenostmi.
Diky Jura
avalon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod avalon » čtv dub 11, 2019 8:10 pm

krasne sa to cita, nejake fotecky, pripadne mapy kade ste plavali, by neboli?
anryj
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod anryj » čtv dub 11, 2019 8:43 pm

Ahoj
Dostal jsem se k tabletku až teď a jsem překvapen jak jste se hezky rozepsali.
Děkuji Vám všem za cenné informace.
Plánujeme plachtit týden v druhé polovině července- to asi znamená hodně lodiček na vodě.
Zkoušeli jste spát mimo mariny?
Až se vrátím pokusím se podělit o zážitky.
Anryj
vili69
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 16

Příspěvekod vili69 » čtv dub 11, 2019 8:57 pm

Ahoj,
spaní mimo maríny je oblíbená disciplína většiny lidí, mě nevyjímaje. Vřele doporučuji. Pro tento účel jsou na mnoha místech připravena místa, kde je možno zadarmo nebo za mírný peníz krátkodobě zakotvit - většinou až tři dny, na oblíbených místech dva a někde jen jeden den - to aby se dostalo i na další. Vyznačeno na mapách. Jako výraz uznání za údržbu těchto míst (sekání trávy, odvoz odpadků tam, kde jsou kontejnery apod.) je možno zakoupit za cenu okolo EUR 15 vlaječku, výnos z prodeje se používá k údržbě infrastruktury.

Zpět na