Robinson Crusoe 2012, mají v Městské knihovně v Praze

Tipy od čtenářů pro čtenáře na zajímavé knihy s lodní tématikou

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Robinson Crusoe 2012, mají v Městské knihovně v Praze

Příspěvekod vojtaharok » čtv kvě 17, 2018 10:56 pm

Náhodou se mi dostala pod rukou tato krásná kniha vydaná v roce 2012 (převyprávěl František Novotný, ilustrace Zdeněk Burian) a teď se o ni se ženou přetahujeme. Oproti překladu J. V. Plevy je pro mne asi 10krát lepší. Nehledě na pěkné ilustrace a živý jazyk je základním rozdílem úvodní kapitola, která pojednává velmi realisticky a se všemi jachtařskými detaily a se základními geografickými informacemi o samotné plavbě a ztroskotání. Jedná se vlastně o úvodní lekci jachtingu pro mládež: "Chceš-li se stát námořníkem, musíš si, chlapče, zapamatovat (...) že nikoliv vítr, ale vlny jsou zabijákem lodi." Na zadní předsádce je obrázek lodi s názvy všech plachet, kniha obsahuje na konci rejstřík převážně jachtařských termínů. Prostě krása. Co mi ale není jasné a snad mi zkušení harcovníci odpoví: Jak bylo možné uvažovat o tom s plachetnicí s příčným oplachtěním plout z Brazílie na východ do rovníkové Afriky proti pasátům a proudům, navíc v hurikánové sezóně? Plulo se tak někdy skutečně? Nebo se vše bralo přes Bermudy, Azory, Madeiru, Kanáry a Kapverdy?
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Re: Robinson Crusoe 2012, mají v Městské knihovně v Praze

Příspěvekod vojtaharok » úte kvě 22, 2018 7:19 pm

Tak už jsem pochopil, proč je to tak jachtařsky zajímavý text. Autor je jachtař, měl upluto za 35 let 39 tisíc mil!

Zpět na