ČT 2 Přežít !

Odkazy na zajímavé video a filmy s jachtařskou tématikou, TV a rozhlasové pořady, apod.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

ČT 2 Přežít !

Příspěvekod geronimo » čtv led 10, 2013 11:47 am

Dnes 10. 1. 2013, 21:25 - ČT 2 Přežít!

76 dní trosečníkem. Série dramatických rekonstrukcí VB

Dnešní epizoda cyklu dramatických rekonstrukcí skutečných událostí vám možná bude připadat povědomá. Příběh Steva Callahana, který přežil 76 dnů v malém záchranném člunu, když jeho plachetnice uprostřed Atlantiku ztroskotala, obletěl v roce 1982 celý svět. Architekt a dobrodruh Steve se plavil z USA na Kanárské ostrovy a zpět. Právě při zpáteční cestě mu silná bouře převrhla plachetnici, která se potopila. Ještě než k tomu došlo, stačil duchapřítomný mořeplavec za velmi dramatických okolností zachránit nějaké zásoby a hlavně solární destilátor mořské vody. V záchranném člunu pak strávil přes dva měsíce, s obtížemi lovil ryby, po mnoha marných pokusech si dokázal vydestilovat lžíci vody denně, zhubl na padesát kilogramů, atrofovaly mu svaly. Ale přežil. O své cestě později napsal velmi úspěšnou knihu.
Ayrton
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Ayrton » čtv led 10, 2013 4:36 pm

Dobrý příběh,
zagoolil jsem a našel jsem toto:
První část: http://www.youtube.com/watch?v=x4bn6tLGavE
Druhá část: http://www.youtube.com/watch?v=9f9vXzV01VU
Standa83
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Standa83 » čtv led 10, 2013 5:01 pm

Nebo celý díl ke stažení na uloz.to
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » pát led 11, 2013 12:55 am

Poučný príbeh.
Všimol som si jeden detail v 2 min. 17 sek. filmu. Steve navíja lano na vinš, ale opačne, teda proti smeru hodinových ručičiek. Nezdá sa mi to, ale existujú/existovali aj vinše s opačným navíjaním? Alebo urobili "soudruzi" jednoducho chybu pri natáčani dokumentu? :D
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát led 11, 2013 1:11 am

Ahoj, Ty máš teda postřeh. Já si zase všiml, že byl pořád úplněk. To asi nad Atlantikem tak je :?
Ale příběh sám to je fakt síla.
MarekB
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MarekB » pát led 11, 2013 8:34 am

Mne by tedy zajímalo, jestli je reálné mít na ruce 76 dní hodinky?
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát led 11, 2013 9:32 am

Jako na potvoru jsem byl včera na hotelu, kde nebyla ČT2 ... a to jsem se utrhl z hospody, abych to stihl 8)

Už stahuji. Dík.
DarkDruid
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DarkDruid » pát led 11, 2013 10:12 am

Nemám žádné zkušenosti s plavbou zcela sám na lodi, ale mě zase zaujalo, jak se tam prochází po přídi a sedí s nohama spuštěnýma přes bok a není nijak uvázán. Kdyby ztratil rovnováhu nebo uklouzl, což se snadno může stát, měl by asi docela zásadní problém. :?
karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » pát led 11, 2013 1:14 pm

Zde je to česky . Ostatní části určitě dohledáte ;) http://www.youtube.com/watch?v=044fxHz8 ... ults_video
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 20

Příspěvekod Pavel63 » sob led 12, 2013 6:13 pm

No, berme to jako dokument, ale hraný. T.j. ani loď ani další věci použité ve filmu nejsou původní.
Mne osobně zarazilo už jen to, že by plul na lodi sám a neměl na ní ani kousek zábradlí. Jít sám ve vlnách na příď ke kosatce, stačí uklouznout. Měl by sice mít harnes, ale i tak bych si pořídil na loď zábradlí.
Odsolovací přístroje - na závěr psali, že použili modernější, než ty, které měl reálně k dispozici.
Hodinky - to bych asi neřešil, já jsem měl jedny vodotěsné digitálky na ruce takřka trvale od r. 1986 (Cassio, vodotěsné do 200m, ten rok není překlep), pouze jsem tak po 7-mi letech měnil baterku. Teprve před necelým rokem jsem si koupil nové, nicméně původní stále fungují. Sundavám je snad pouze v sauně. Podle mne hodinky potřeboval aspoň k přibližnému určení polohy, v dokumentu se neřeší, jak zjišťoval polohu či rychlost proudu.

Rozhodně bych si takové dobrodružství odpustil.
Pavel.
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod brin » sob led 12, 2013 9:14 pm

Mě osobně by zajímalo, jestli se ta jeho loď opravdu potopila (tj, šla ke dnu), nebo zůstala v polopotopeném stavu na hladině ještě pár dnů. Jde mi o to, že by pro něj mohlo být lepší u lodi ještě chvíli zůstat...
mirvodnar
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod mirvodnar » sob led 12, 2013 9:29 pm

Silný příběh, škoda že to nevyšlo i knižně. Zkrátit 76 dnů do 45 minut neumožňuje jít do detailů, rozpočet filmu asi taky střídmý, takže koupili loď k utopení, která se ani vzdáleně nemusela původní podobat. Nezábradlí a pod. bych tedy přešel.
Zkušený šikovný jachtař (loď si sám postavil), na ostrůvku nešetřil (velký a s třemi destilačními přístroji), KPZku -vlastně vak vzorně připraven k okamžitému opuštění lodě. Po nešťastném proříznutí dna ostrůvku hledá, čím díru zacelit. A nachází - VIDLIČKU !! To bylo pro mně největší překvapení filmu. Jemu pomohla zachránit si život. Takže bez příboru v krizovém balíčku nevyplouvat!
Součástí ostrůvku byly také tři destiláky, bez návodu. Jestli šlo o doposud nepoužitý ostrůvek, je to na žalobu firmy. Odzkoušení ostrůvku nanečisto není zadarmo, ale on by to jistě každému doporučil.

Kdo ten film prošvihl, opakování je opět na ČT2 v noci z pondělí na úterý v 3,10 hod.
Míra
Stanley22
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Stanley22 » ned led 13, 2013 8:53 am

ale ono to vyšlo jenom ne česky

Adrift: Seventy-six Days Lost at Sea
Steven Callahan
Ballantine Books (April 12, 1987)
ISBN 0345340833
st
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » ned led 13, 2013 9:12 am

No, ono v tom filmu to samozřejmě bylo dost zkreslené. Na jednu stranu se loď poměrně rychle zaplavila vodou po palubu, na druhé straně pak poměrně dlouho zůstávala palubou u hladiny. Když pominu to, že byla zavěšená na lanech jeřábu doprovodné lodě filmového štábu (který režisér by poslal někoho do zatopené kajuty lodě, která se může kdykoliv poroučet ke dnu?), tak si myslím, že si ji nechali postavit možná jen pro účely natáčení a pak ji zase vyzvedli na palubu. Pokud v ní nebyla žádná elektrika, tak by teoreticky po vysušení mohla zase plout. Jinak mne zaujalo, že na záběrech při potápění sice bylo rozbouřené moře, ale plachta visela zplihle jak doma v obýváku. Ale nicméně příběhu to samozřejmě nic neubírá, to jsou jen detaily.

Pavel.
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » ned led 13, 2013 10:49 pm

No, stavil by som sa, ale čo, je to tak, že dramatické okamžiky potápania lode boli nakrúcané v bazéne. Je to predpokladám najlacnejšie a netreba čakať na potrebné vlny, tie sa dajú v bazéne ľahko vyrobiť. A umelý dážď tiež pomohol navodiť atmosféru. Nebolo by to vo filme po prví raz.
Kameru si postavím kde chcem, či na okraj bazénu alebo do diery v trupe, keď natáčali ako sa Steve vracal po vak s výbavou na prežitie. Ináč z kade by tam bolo toľko svetla? Potom je tiež jasné prečo tam bol po celých 76 nocí spln. Technikom sa nechcelo stále prispôsobovať tienidlo reflektoru. Loď vyzerá ako postavená z panundeklu, teda na jedno použitie lebo vedeli že ju aj tak potopia. Zábradlie by tiež niečo stálo, tak načo na tých záberov. Čudujem sa že tam bol ten naviják. Jo, záchranný ostrovček, na konci je odfotený aj so Stevom a je veľmi podobný tomu čo je použitý v dokumente.
Celý dokument treba brať s rezervou. Je ako encyklopédia, slušný prehľad, ale na úkor kvality, nedbá sa na detaily. Aj odborný poradca stojí peniaz. Šetrí sa nech to stojí, čo to stojí ;) :) :D

Jedno sa ale dokumenrtu uprieť nedá a je to dôležité. Celé sa to naozaj udialo a vytrvalý človek, ktorý niečo vie o mori má šancu prežiť pre väčšinu neuveriteľné veci.

Nikdy sa netreba vzdať!
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » pon led 14, 2013 12:58 pm

Chlapi, zeptám se možná blbě (jsem příbřežní plavec na vysvětlenou) - podle čeho mohl určovat svoji polohu? O žádných navigačních pomůckách tam nebyla zmínka, kromě mapy a tužky (jak ta mapa fungovala, když všechno občas muselo být promočené?). Vím, že existuje sextant, ale ten sebou asi neměl. Nebo jen vycházel z trvalého proudu, který je zanesený v mapách? Nějak mi to uniklo.

Pavel.
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » pon led 14, 2013 2:19 pm

Pokud si vzpomínám, měl fungující hodinky. Tedy pokud "dal" sluneční poledne, měl zeměpisnou délku, samozřejmě s odpovídající přesností
Šířku tak moc nepotřeboval. převládající větry jej hnaly po rovnoběžce na západ a rychlost si změří každý. Ameriku (lépe Karibik) těžko netrefit i když se obával, že jej proudy u pobřeží vyhodí na sever.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » pon led 14, 2013 2:49 pm

Pepo,
díky za odpověď. Chápu, že s přiměřenou přesností a za pomoci hodinek lze zjistit podle kulminace slunce pravé poledne (sluneční) a tím mám zeměpisnou délku. Ryze teoreticky, pokud měl aspoň nějaký úhloměr, věděl, jaký je měsíc v roce a tedy předpokládaná poloha slunce nad obzorem v poledne (s nějakou aproximací), tak se mohl aspoň zhruba dopočítat zeměpisné šířky. Pokud plul přes Atlantik, musel mít znalosti z astronavigace, což já coby kapitán v oblasti "C" až tak dalece nemám. Ale to mne právě zajímalo, když jsem se díval na film, že toto nikde nebylo řešeno. Bylo vidět jenom, že má mapu, tužku s gumou a snad pravítko, a to bylo vše. Proto mi vrtalo hlavou, z čeho bral podklady k výpočtům, o kterých tam byla řeč, ale nikde žádné upřesnění. Špagát, destička a hodinky = rychlost vůči vodě. Mapa a proudy v ní zanesené = přibližná vzdálenost za den (korigovaná o snos větrem, kompas předpokládám měl, i když ve filmu taky nikde nebyl vidět).
Pavel.
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vlado » pon led 14, 2013 6:57 pm

PAVEL 63 ,nepriamo ti odpovedal STANLEY 22

ale ono to vyšlo jenom ne česky
Adrift: Seventy-six Days Lost at Sea
Steven Callahan

Ked si das tu knizku vyhladat tak na obalke uvidis toto a vies ako tu sirku spocital....aspon ja si myslim ze ju prave 'pocita'.
alebo si ju za 10 dolacov kup...
http://www.amazon.com/Adrift-Seventy-si ... 0618257322
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » úte led 15, 2013 7:22 am

Ahoj Vlado,

to je přesně to, co jsem ve filmu nikde nezahlédl a proto se na to ptal, jak určoval polohu. Takže díky, už je mi to jasnější.

Pavel.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » úte led 15, 2013 12:50 pm

Kdysi jsem někde četl, že se lodě staví jako nepotopitelný. V mojí jsou prostory pod předním dvoulůžkem a pod velkou lavicí v salonu uzavřený. Předpokládal jsem, že jsou to vzduchový komory.
Je tomu opravdu tak? Dělaji se malý kajutovky jako nepotopitelný?

Po shlédnutí toho filmu asi přepočítám objem komor..... :-)

Teda pravda je, že když jsem loď koupil, tak jsem v trupu pod dvoulůžkem našel vyvrtanou dirku cca 5mm. Hned jsem jí před stříkáním zalepil.... :-) Tak doufam, že to nebylo třeba na balast..... to by tam ale byl nějakej ventil ne?
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 72

Příspěvekod Jarda885 » úte led 15, 2013 2:36 pm

Když se mluví o nepotopitelnosti plachetnic, má se na mysli vlastnost plachetnice vrátit se zpět po převrácení kýlem nahoru.

To by mělo fungovat. Zajišťuje to dvojtý plášť, a spousta vzduchu zůstávajícího po převrácení lodi v podpalubí. Tento vzduch zajistí vznášení lodě na hladině.

Jiná situace je, když při kolizi vznikne díra do pláště lodě. Vzduch uteče a loď se zaplní vodou. Pak bohužel jde ke dnu.
To byl i tento případ.
Ayrton
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ayrton » úte led 15, 2013 3:03 pm

Jen k tomu jak si zjistoval polohu:
V tom anglickem dokumentu, na ktery jsem daval vyse odkaz je trochu vic detailu (a mene dramatickych rekonstrukci), je tam napriklad jak se mu podarilo opravit diru v clunu i ze si ze trech tuzek udelal jednoduchy sextant.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » úte led 15, 2013 3:57 pm

No tak to já byl pořád v klidu, že i v nejhorší situaci to zůstane pořád na hladině :lol: :lol: :lol: :lol:

potřeboval bych tak kubík vzduchu v komorách. Spočítám kolik ho tam asi tak mam.
Hrubym odhadem mam 0,4 metru pod hlavní lavicí, 0,4 pod dvojlůžkem v přední kajutě a 0,2 metru pod malou lavicí v kajutě. To je odhadem ten kubík.
Takže když vezmu váhu nastrojený lodě cca 1100 kg, tak jsem pořád potopitelnej. Ještě mam prostor pod kokpitem (dávam tam háček a pádla). Tam bych dostal nádrž tak na 0,3 metru. Pak mam ještě prostor za opěradlama v salonu. Když tam nalepim styrodur, tak získam dalších cca 0,2 metru.....

Neni to zbytečně paranoidní? Ještě mě napadl nafukovací vak s tlakovou lahví.

Sorry za OT.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » úte led 15, 2013 4:11 pm

Archymedov zákon ti nič nehovorí?

Zpět na