Státní vlajka-Kam s ní? (Jan Neruda)

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát lis 30, 2007 9:25 pm

Když vidím odkaz na stránky, kde bych se něco mohl dovědět, jsem tam. Tak jsem se dověděl, že na pravém podsálingu (nás učili vyhrazenému zdvořilostní vlajce) se vyvěšuje státní vlajka posádky. Nezlob se Pavle, ale ty fotky bych si tam nedával...
:cry:
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

nabídka

Příspěvekod pecho » pát lis 30, 2007 10:02 pm

Díky za nabídku, ale co tam budu v červenci a v srpnu dělat, opalovačka a koupačka, Pavle, nejsem zde na tomto webu moc dlouho, ale už vím, že tu jsou zkušení mořští harcovníci, takže se obávám, že sis to asi kapánek spletl, ale přesto Ti díky za informace. Zdraví Pecho

EDIT: Ne, to je v pořádku Pecho. Na to tu ta sekce je, každý má právo se tam zapsat. Baharis
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

hledám služby

Příspěvekod MARIS » pát lis 30, 2007 10:43 pm

To Kucpav:Je mě jedno,kde někdo získá oprávnění k vedení lodi,je mě jedno jak toto oprávnění získá,ale už mě není jedno,když někdo s naší vlajkou dělá ostudu všem našim slušným jachtařům.Dodržování zákonů,dobré námořní praxe,námořní etiky a samozřejmě respekt k moři jsou základem pro plavbu na moři.A jestliže ty.který jak píšeš,s pětiletou praxí znevažuješ jak naši vlajku tak stát,v jehož výsostných vodách pluješ tím že neznáš základy vyvěšování vlajek,jak asi ta tvá praxe vypadá.Samozřejmě bezpečnost plavby to neohrozí,ale ukazuje to,že člověk který porušuje pravidla etiky,může porušit i pravidla bezpečnosti,a to už je pak daleko horší.
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » pát lis 30, 2007 11:38 pm

Pratele.

Budeme-li presni, tak pro domaci vlajku posadky neni na lodi zadne "zakonne" misto. Kde se vlajky vubec mohou vyvesovat (na salupe)?

1. Na zad; zde je misto pro domaci vlajku plavidla
2. Pod pravy saling; dze je misto pro vlajku zdvorilostni
3. Pod levy saling; zde je misto pro signaly
4. Na vrchol stezen; zde je misto pro ruzne klubove ci majitelske "barvy"

Je mozne na jedno z techto mist vyvesit nasi vlastni ceskou vlajku? Pochopitelne ani nahodou.

Avsak jachtarska banda nezije jen podle formalit, ale i podle svych vlastnich zvyklosti. Jsou-li takove zvyklosti dostatecne stare, pak rika se jim tradice. Jsou-li relativne mlade, pak se mozna jednou se na tradici premneni, anebo take ne.

Ve stavajici dobe se veci maji takto:

1. Statni barvy se porad nosi na zadi
2. Zdvorilostni vlajka se porad nosi pod pravym salingem
3. Signaly se porad vyhazuji pod levym salingem
4. Klubove a majitelske barvicky se na vrchol stezne nekterym z morskych vlku tahat nechce, jsou tam navic pristroje, proto vystavuji je na miste urcenem pro signaly, tj. pod levym salingem
5. Se statni vlajkou posadky je malinko neporadek. Kam s ni? Prave proto lze ji potkat i pod levym salingem, avsak nejcasteji pod pravym. Domnivam se, ze pod pravym je to spise spravne, navic timto svym zpusobem se vlajce vzdava ucta, pac prava strana plavidla je cestna a zaroven se na strane leve vyhazuji signaly, tj. ne vlajky jako takove.
6. Jachta, ktera se vraci domu z cizich vod, ukazuje pod pravym salingem barvy vsech navstivenych statu v poradi jak byly navstiveny. Totez se dela na oslavach konce sezony a o svatcich. Nelze to provest v cizich vodach, protoze zde je pod pravym salingem misto jen pro vlajku zdvorilostni.

Osobne jsem presvedcen, ze kolegovi, ktery podal inzerat, absolutne neni co vytknout. Protoze neni pro vztyceni vlajky posadky zadny zakon. Je pouze ne zcela jasna okamzita zvyklost. Navic ja bych jeho snahu spise ocenil, protoze uvedenim fotky z vlajkou zcela jiste chte naznacit, ze je na svou vlajku hrdy. Ja bych mu popral hodne uspechu.

Dodam, ze ja osobne to vnimam tak, ze domaci vlajka posadky spise patri pod pravy saling a otazku kam je spravne ji vyvesit povazuji za diskutabilni. Spise bych se priklanel k tomu vubec ji nevyvesovat. Ale vzdy rad vyhovim posadce, navic vlajky mam rad. Pokud nekdo z kolegu zastava nazor, ze se mylim, necht se svymi myslenkami podeli. Vymena nazoru a zkusenosti je na forech to nejcennejsi.

S uctou
windward
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob pro 01, 2007 12:26 am

Já si dovolil jen malou poznámku, nečekaje nějakou odezvu a my jsme mu ten inzerát ale úplně zaneřádili. Budeme to tu muset zamést. Ale až zítra, dnes už končím :oops:
S tou vlajkou posádky, pokud se budeme držet předpisů, máš Windwarde samozřejmě pravdu. Kdo dělal poctivé zkoušky, ten se to učil. Ale ber v úvahu také námořní praxi.
Řekněme že předpisy vznikali v době, kdy charter nebyl až tak rozvinutý. To bylo jasné, každý majitel měl svou vlajku, tam kde být měla. Ale v dnešní době, kdy se ve všech zajímavých jachtařských destinacích pohybuje valná většina charterových lodí, nastala přirozená potřeba nějak definovat svou příslušnost. Celkem toho napluji a vidím stoupající trend tohoto jevu. A nejsou to hlavně češi, kteří se hlásí ke své národnosti. Ti se bojí, nebo stydí. Ale němci, italové, poláci, slováci, maďaři, norové, angličani.... A při výběru místa, přirozeně vyplynul levý podsáling, kam patří klubovka. Ze stovek a stovek lodí jsem ještě neviděl v reále, že by ji někdo měl v pravo. Pouze v jednom amatérském filmu, samozřejmě čech, a teď na těch fotkách. A to mě teda nadzvedne. Když někdo na 5x nenajede na bóji, tak mě to tolik nevadí.
No prostě, i když to není v předpisech, ten zvyk a to místo se přirozeně vyprofilovalo a myslím si, že tam patří. A hlavně ji tam vozím a vozit budu. Toť můj skromný názor.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob pro 01, 2007 12:37 am

Omlouvám se, při prvním čtení jsem "přeletěl" otázku, na kterou jsi kladl hlavní důraz. Podle mě a podle 100% lodí které jsem kde potkával, opravdu jí je lepší nalevo.
Letos jsem mě italskou loď ze Sardinie a přeplouval na Korsiku. Jasné, že pod pravý sáling šla korsická vlajka. A naše byla v klidu nalevo. A opravdu nekecám, co jsme byli v zátokách s francouzama a anglánama, většinou na italských lodích, měli nalevo svoje státní a napravo korsickou.
To není náš výmysl....
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

hledám kapitána

Příspěvekod MARIS » sob pro 01, 2007 9:08 am

To windward,
nezlob se,ale nemohu s tebou ve všem souhlasit.Používání vlajek se řídí jednak zákony a také,a to si myslím že hlavně,"dobrou námořní praxí",taková je u nás definice.A jestliže se tímto někdo neřídí,tak lidově "kašle"na tyto zvyky,a pak u mě vzbuzuje obavy,že takto kašle i na ostatní pravidla námořní plavby a nejen jí.
Ty se domníváš,že pod pravým sálingem je místo pro státní vlajku a píšeš,že většina lodí ji na charterových lodích takto vozí.Já mám zkušenost úplně opačnou,a proto mě to nadzvedne,když ji vidím na pravé straně.
To nás před 25 ti léty,kdy jsem dělal první papíry na loď,učil Richard Konkolski,který na toto téma vydal i brožuru.Bohužel z ní nemohu citovat,páč jsem ji někomu půjčil a již nedostal zpět.Tak aspoň něco z knihy "Jachting" od Mike Dartona.
Má úcta MARIS
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob pro 01, 2007 9:27 am

Ahoj Pavle,
Koukám že jsi udělal na své stránce v těch fotkách generální úklid. :D
No jak jsi tak spěchal a vyházel všechny kompromitující foto, tak tam zůstala spousta prázdných děr.
Nevypadá to dobře.
Navíc jsi ani při tom úklidu, nebyl důsledný (to by KAPITÁN měl být). :hmm:
Jednu fotku jsi tam v tom fofru zapomněl.
Přitom jsi to mohl všechno zařídit daleko elegantněji
Stačilo se zeptat (i prezidenti mají své poradce, tedy i KAPITÁN má právo na dotaz). :)

Vyvěsit vlajku pod tím správným sálingem, přece není žádný, neřešitelný problém.
Trvá to jen pár vteřin a hlavně nepřijdeš o spoustu fotek. ;)
Tady máš jeden příklad z tvého alba.

Tvoje původní foto, národní vlajka pod pravým sálingem:
Obrázek


Opraveno, národní vlajka (posádky), pod levým sálingem:
Obrázek

Když už jí tam tedy musíš mít. Levý podsáling, je totiž vyhrazen hlavně pro vlajky signalizační.
No to už je ale jiná diskuze.
Ahoj, alffa
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » sob pro 01, 2007 10:16 am

To alffa: Tva oprava je na miste, ale musels bys zamaskovat evidencni cislo lodi. Ted po Tve oprave to vypada jako by byl dvojnasobny popleta - spatne vlajka a jeste spatne otocena fotka. :)
Nic ve zlem, to byl jen pokus o joke!
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob pro 01, 2007 10:25 am

stefin píše:To alffa: Tva oprava je na miste, ale musels bys zamaskovat evidencni cislo lodi. Ted po Tve oprave to vypada jako by byl dvojnasobny popleta - spatne vlajka a jeste spatne otocena fotka. :)
Nic ve zlem, to byl jen pokus o joke!

To stefin,
Někde něco vymazat nebo předělat, není žádný problém.
Jen už to nebude o vteřinách ale o minutách.
Tohle měl být jenom příklad, že není třeba hned všechno mazat. :hmm:
alffa
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » sob pro 01, 2007 10:44 am

To alffa: ja si jen vzpominam jak v dobach hodne vzdalenych pri promitani diaramecku se vsichni smali kdyz jsem tam soupl diak obracene (at vzhuru nohama a nebo jen bocne pretocen). Asi to nejak ve mne zustalo a i kdyz dnes v ere digitalni fotografie uz neni mozne neumyslne obrazek pretocit, stale rostu, kdyz objevim na WEBu fotku, ktera je evidentne spatna. Proto mne to ihned prastilo do oci.
To sem ale vubec nepatri, prosim o smazani prispevku (treba i obou), az si me vysvetleni prectes.

Diky Petr
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Je to velmi zajímavé téma.

Příspěvekod halladin » sob pro 01, 2007 11:58 am

A s velkým zájmem jsem si přečetl ty dva listy o vlajkách.
Takže státní vlajka Majitele lodi na zádi
Ovšem v chorvatsku to asi bude vlajka Chorvatská, pokud je loď půjčená od chorvatské charterovky.
lEVÝ SÁLING BY MĚL BÝT ZŘEJMĚ VYHRAZEN PRO SIGNALIZACI - ALESPOŇ TAK JSEM TO POCHOPIL. ( vyvěsit signál pro celní odbavení.)
O vlajce posádky jsem na těch dvou listech nenašel nic, takže tyhle dvě stránky tohle neřeší.
Ale - pokud mám mít na zádi chorvatskou vlajku (chorvatského majitele - charterovky)
levý sáling je rezervován pro signalizaci ( dá se považovat státní vlajka za signál ?), co zbývá ?
Jenže - na pravo má být zase vlajka cizí země , ve které se loď nachází momentálně, a tam fakt česká vlajka nemá co dělat.
No, mám dojem , že je to docela komplikované. A že jaksi charterovky jsou poměrně nový fenomén, se kterým dosavadní zvyklosti moc nepočítaly.
Nebyl by možný kompromis ? Na chorvatské lodi v chorvatských vodách věšet českou ( slovenskou) vlajku vpravo ( protože domácí lodˇ) a v cizích vodách dát vpravo vlajku hostitelské země, a českou vlevo ?
A docela mě zajímá, jak je to správné - třeba co a jak mám vyvěsit, pokud pojedu s vlastní ( českou lodí ) po Dunaji v BRD a Rakousku.
Jen mám problém - kam ty vlajky vyvěsit - zatím není kam a na co.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob pro 01, 2007 1:47 pm

Komplikované to opravdu je, v pořádku (pokud se budeme řídit předpisy několik desítek let starými) to asi také není. Ale já i mnozí z vás poukazujeme na "dobrou námořní praxi". To prostě jeden začne, pokud to vyhovuje přidávají se další, až se to pak někde zakotví v předpisech.
Podívejme se na potřeby současných charterových lodí a jejich posádky. Že se s lodí přeplouvá do cizích vod je jasné a v oblasti Sardinie-Korsika se to natolik předpokládá, že ve výbavě lodi je korsická vlajka. Nevím, nakolik to platí obráceně. Ale měl někdo na lodi Q vlajku, nebo jinou signalizační? K čemu? Tudíž je levý podsáling volný, když pominu vlaječky charterovek. Je to jedna z prvních věcí, na kterou se při potkávání lodí dívám.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » sob pro 01, 2007 2:12 pm

Ale jo, zvyk je velký pán...
Nějčastější případ charteru je asi chorvatská loď v chorvatských vodách. Někde jsem tady četl, že charterovky nejsou nijak moc nadšené, když se s jejich loďmi má plout někam jinam - např. zvětšují kauci.
Takže je pak volnej i ten pravej podsalink - protože by asi bylo na hlavu, aby loď , registrovaná v chorvatsku vyvěšovala "zdvořilostní" chorvatskou vlajku.
Ostatně - je ta chorvatská vlajka na lodích půjčených od chorvatských charterovek pravidelně našimi jachtaři vyvěšovaná ? Na té zádi, jak říká onen nahoře uvedený předpis ?
Já nevím, jen se ptám.
Skoro bych řekl, že co není pevně dáno předpisem, je těžko vynucovatelné.
A možná ani odsuzovatelné, pokud to někdo udělá jinak, než jiní.
BTW, nevíte někdo, jak na loď bez vlajkového lanoví nějaké přidat ?
Třeba na můj Atol.
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

vlajka

Příspěvekod pecho » sob pro 01, 2007 2:22 pm

Pokud si matně vzpomínám, tak nás učili, že na zádi je vlajka té země, ve které je loď zapsaná v lodním registru (rejstříku),pravý saling- země ve které plujeme a levý buď klubové vlajky případně signálky., co se týče Chorvatska na chorvatské charterové lodi, pokud vím, tak si s tím nikdo nedělá problém,a proč taky,nic se tam na salingy nevyvěšuje. Zdraví Pecho
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » sob pro 01, 2007 2:41 pm

Bharisi, kamarade (smim li)!

Ja jsem jeste na Korsice nikdy nebyl, proto nevim, jak to tam je s korsickou vlajkou. Ale jsem si jist, ze stat Korsika neexistuje, samotna Korsika patri k Francouzske republice a vody kolem Korsiky jsou vysostnymi vodami Francie. Proto do "korsickych" vod na pravy saling patri francouzska trikolora. Ba vice! Francie ma s korsickymi extremisty neustale problemy, proto takova jachta s "korsickymi barvami" na pravem salingu je vlastne provokater. Ne? :lol:

Z meho pohledu, tvuj priklad, ze vsechny cizi jachty na Korsice mely vpravo korsickou vlajku potvrzuje jen to, ze v dane otazce je absolutni neporadek.

Dovolim si s tebou nesouhalsit v tom, co je "dobra namorni praxe". Pokud je mi znamo, tento pojem je prekladem anglickeho vyrazu goog seamanship. Jsem si jist, ze tento vyraz nema absolutne nic spolecneho s vlajkami. Vlajky patri do etikety, nikterak do dobre namorni praxi.

Tak napr. COLREG v Pravidle 8 mluvi o tom, ze vse, co se podnikne pro zabraneni srazce musi byt "with due regard to the observance of good seamanship", tj. jednoduse v souladu s dobrou namorni praxi.

Mel jsem to stesti vystupovat jako svedek u namorniho soudu (ve smyslu, ze to bylo nesmirne poucne). Slo o srazku plachetnice s nakladni lodi v dusledku prisati z kratke distance na rovnobeznych kursech. V okamziku narazu plachetnice ztratila clena posadky, takze vec byla vyslovene pruserova.

Rozsudek soudu znel: vinen, protoze jednal v rozporu s dobrou namorni praxi, coz se vyjadrilo v tom, ze... A nasledovalo vysvetleni, v cem konkretne byl rozpor.

Vedu k tomu, ze "dobra namorni praxe" je o rozhodovani, co je pro lod bezpecne, a co ne, a to presne v souladu s dlouholetou zkusenosti generaci namorniku prede mnou. Patri sem vyber kotviste, poradi manevru, atd., tj. rozhodovani o tom, jak je spravne "nakladat" s plavidlem. Nebo, jak ho bezpecne RIDIT.

Vyraz good seamanship ma svuj puvod ve vyrazu seamnship, coz vubec je mozne prelozit, jako "plavebni nauka". Staci se podivat na jekekoliv anglicke vydani s nazvem neco jako YACHT SEMANSHIP nebo SEAMANSHIP FOR NEW SWAP, a je jasne, ze se jdna proste o plavebni nauku. A to zcela dokonale vysvetluje genezi ceskeho vyrazu "dobra namorni praxe".

Oproti tomu vlajky patri do oblasti etikety. Na nektere je zakon, na jine pouze zvyklost. Mozna jsem zaostaly anebo nedostatecne vzdelany, ale nikde v cizojazycne literature jsem za cely zivot nepotkal tvrzeni, ze pravy saling je vyhrazen vyslovene pro zdvorilostni vlajku. Stoji pouze, ze je slusne ji vyvesit, a ze obykle se vyvesuje pod saling pravy.

Vzhledem k tomu, ze cely zivot ziji v presvedceni, ze vlajky patri vpravo a signaly vlevo, nikdy mne jeste nenapadlo ukazovat vlastni barvy vlevo, tj. znevazovat vlastni statni vlajku tim, ze ji de-fakto zarazuji mezi signaly na urovni "mam potapece pod hladinou".

Jak jsem jiz psal, lze na pravy saling vyvesit take vlajky navstivenych statu. Nikoho nenapadne je tahat pod levy saling, pac nejsou signaly.

Ja napriklad nemam jednoznacne vypozorovane, ze by vzdy a vsude vlajka posadky vlala vlevo. Jak rikam, nejcasteji jsem ji videl vpravo, pomerne casto vlevo, dokonce i na zadi pod domackou vlajkou statu.

A najednou jsem se dozvedel, ze nekdo je presvedcen, ze by to melo byt spatne... Priznam se, ze... jak bych to definoval.... citim se byt malinko zmateny. Proto bych se rad zeptal, proc cast kolegu je presvedcena, ze vlajka posadky patri jedine vlevo?

Opakuji vsak, ze rozhodne netrvam na tom, ze mam pravdu. Je docela mozne, ze cely zivot ziji v bludu. Opravdu bych si velice rad udelal jasno. Proto tobe, Baharisi, a vsem dekuji za zkusenosti.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9267
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 174
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob pro 01, 2007 2:41 pm

No to je zajímavé téma.
Mě napadlo, že ten zvyk se ujal následovně. Jsem na cizí lodí v cizích vodách a mám tedy jen levý sáling pro klubovou vlajku - dám tam českou (ostaní dosadí svůj název) a hlásím se k "českému klubu" (ostaní ke svému) jachtařů :D
No a že v tom klubu jsou všichni z daného státu? No a?
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Perspektivní praktický problém :-)))))

Příspěvekod halladin » sob pro 01, 2007 3:19 pm

Loď charterovaná v Chorvatsku, Posádka česká, pluje třeba v korsických vodách.
A aby to nebylo jednoduché, navíc je posádka členy jachting.info.
A co teď s vlajkama ? Včetně jachting info ?
Ale pokud se někdo plaví v " domácích" vodách lodě" a ten pravej sáling se považuje za čestnější ( dává se na něj vlajka nynějších vod - hostitelských), řekl bych, že je logické na to druhé nejčestnější místo dát vlastní vlajku - pokud jsou domácí vody totožné s vlajkou majitele lodi.
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

vlajka

Příspěvekod pecho » sob pro 01, 2007 3:31 pm

dobrá, teď to zamícháme, přidáme trochu jíšky, ať je z toho pořádná bramboračka. Ale teď vážně, myslím si, že na zádi bude chorvatská vlajka (předpokládám, že je zapsaná v chorvatském lodním rejstříku), napravo francouzská a nalevo jachting. info a když už tak tam dáme tzv. "matení ducha, takže českou dáme pod chorvatskou na záď a když už tak přidáme vlajkoslávu (říká se tomu ještě tak,když rozvěsíme po lodi celou vlajkovou abecedu?) Zdraví Pecho
Naposledy upravil(a) pecho dne sob pro 01, 2007 3:35 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » sob pro 01, 2007 3:33 pm

vzdyt je to jednoduche:
- domovsky pristav - chorvatska dozadu
- stat ve kterem pluji - korsicka/francouzska pravy saling
- jachting.info = klubova => levy saling
- ceska vlajka bohuzel nema zadny vyznam => tudiz ji prohlasim za klubovou ;-) a dam ji take na levy saling

jsem byl pomalejsi ... :cry:
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » sob pro 01, 2007 3:41 pm

- osobne nemam nic proti tomu, kdyz je ta nase i vzadu (misto leveho salingu), ALE musi byt mensi nez domovska
- nicmene si myslim, ze staci jen jedno poruseni etikety, tzn. vse ostatni na levy saling (jak jsem psal v prechozim) - ono totiz i s temi klubovymi to neni tak uplne jednoduche ;-)

- jinak ja jsem taky zastance nazoru, ze na pravym salingu ta ceska nema co delat :x
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » sob pro 01, 2007 3:52 pm

O státní vlajce se dá říct dost těžko, že nemá žádný význam - to už ji snad nevěšet vůbec, když si to myslím...
Mají všechny charterovky záďovej stožár ?
Zase se jen ptám, já nikdy na žádné nebyl...
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » sob pro 01, 2007 4:03 pm

halladin píše:O státní vlajce se dá říct dost těžko, že nemá žádný význam - to už ji snad nevěšet vůbec, když si to myslím...

to bylo asi spatne pochopeno :o ona nema zadny vyznam z hlediska toho vyvesovani, ona tam totiz nema co delat (v tom nema zadny vyznam). na lodi se maji vyvesovat pouze dve statni vlajky - domovskeho pristavu a statu ve kterem pluji. tzn. v pripade toho chorvatska ta nase bohuzel opravdu nema zadny vyznam :-(
BTW ma to i logiku. predstav si, ze mas posadku treba 12 lidi a kazdy je z jineho statu => kdyby to tedy bylo povinne, tak to by uz byla pekna vlajkoslava :mad:
BTW podruhe: ja tu nasi mam taky (proste ji chci mit) ;-)

halladin píše:Mají všechny charterovky záďovej stožár ?
Zase se jen ptám, já nikdy na žádné nebyl...

:? nevim, nevim. ja byl jen na charterovkach se steznem, stozar jsme meli na pionyrskem tabore ... :rofl:
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob pro 01, 2007 4:11 pm

halladin píše:O státní vlajce se dá říct dost těžko, že nemá žádný význam - to už ji snad nevěšet vůbec, když si to myslím...
Mají všechny charterovky záďovej stožár ?
Zase se jen ptám, já nikdy na žádné nebyl...

Ahoj halladin ,
Jerryx nemyslel (i když to tak napsal) že naše národní vlajka nemá žádný význam jako taková.
Tím bylo myšleno že tam nemá žádný vypovídací význam.
Ona totiž žádná „vlajka posádky“, neexistuje.

Uvedu příklad.
Pluji na lodi, z Itálie do HR, nemám záďový stožár a vstoupil jsem do HR výsostných vod:

    1. Pravý sáling zdvořilostní vlajka.
    2. Levý sáling žlutá Q vlajka.
    3. Zadní stěh národní vlajka registrace lodě (třeba Panama).


Kam vyvěsíš, ..... takzvanou národní vlajku posádky? :?
Posádka je navíc patnácti-člená a každý člen je jiné národnosti.? :mad:
alffa

Edit:
Koukám že jerryx byl rychlejší. Jsem ale rád že se vzácně shodujeme. ;)
Naposledy upravil(a) alffa dne sob pro 01, 2007 4:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » sob pro 01, 2007 4:16 pm

Zřejmě nikam :D
Ovšem tenhle případ asi tady nepadá v úvahu. Tady se zřetelně myslí posádky české, slovenské, případně česko-slovenské.
Jinak jsem doufal , že objevíš, a jako zdejší všeuměl podotkneš něco k mému problému nahoře.. :)
A ani zadní stěh nemám.... :?
Ale to už je asi na novej topic....
Naposledy upravil(a) halladin dne sob pro 01, 2007 4:30 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti