Registrace Class Globe 5.80

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Registrace Class Globe 5.80

Příspěvekod vojtaharok » sob črc 25, 2020 11:50 am

Ahoj všichni!

Samozřejmě sním o o něco větší plachetnici než 2,77 m, co máme máme teď, nejdříve mě zaujal BayRaider expedition od Swallow yachts:
http://swallowyachts.com/range/bay-raider-expedition/ ... CE kategorie C.

Pak mě napadlo, že lepší by bylo mít podobně velkou, ale snad bezpečnější Class Globe 5.80.
https://www.classglobe580.com/

Ale nejsem stavitel lodí, neláká mě to a nemám na to čas, tak jsem si říkal nechat si ji někým (nejlépe profesionální firmou) postavit.
Jak jsem ale pochopil z FAQ na jejich stránkách, není to legálně možné?
Nemá to CE certifikaci ani kategorii (self-assessment), takže jediná možnost je ta, že si to člověk postaví sám (faktury na materiály na své jméno) a 5 let to neprodá?

A kdyby už to člověk sám postavil (třeba s neoficiální pomocí někoho - našli by se takoví pomocníci?), jak to bude s (a) registrací a s (b) pojištěním, tedy alespoň (b1) pojištěním odpovědnosti? Bude potřeba dělat nějaké zkoušky stability apod.? Co by to asi stálo?

Nebudou někde dělat problémy, jak dělali myslím s vorem Rudolfovi Krautschneiderovi v Portugalsku, že mu nedovolili vyplout?

Díky za radu. Vojta
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Re: Registrace Class Globe 5.80

Příspěvekod RACEK » ned črc 26, 2020 11:05 am

Jseš si jistý, že chceš stavět?
Není lepší volba koupit použitou?
Stavba vyžaduje řemesla a kvalitní materiál. Spousta práce, kterou nejde ošidit.

Když projdu bazar v ČR a Polsku, tak mám do měsíce super loď za super cenu a bez práce.
Ve volném čase se můžeš věnovat jejímu vylepšení.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon črc 27, 2020 10:47 pm

Já dělám věci pořádně, pracuju teď jako konstruktér, sám si dělám často vzorky a na chatě taky dělám věci pořádně, třeba 10m dlouhý částečně visutý dřevěný most :-) To je taky jeden z důvodů, proč nechci barák, proč NECHCI stavět loď, sežralo by mi to příliš času. Chci hlavně plout, a to se ženou nebo sám. Nemáme rádi věci z druhé ruky, věci, které někdo používal, které mají nějakou historii... nejradši nové a sterilní, o které se budeme řádně starat. Dali bychom dohromady peníze na loď, ale pak ty udržovací náklady ... mysleli jsme mít něco, co můžeme schovat do pronajaté staré garáže. Rozhodně nechci lepit staré s..čky, stačí mi práce na chatě, chata je stará, furt je potřeba cosi lepit ... a radši do ničeho příliš nerýpat. Koupit loď, co se bude rozpadat pod rukama nebo bude plesnivět, tak to radši plout jen 1x ročně na charteru a blbnout na gumáku.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod RACEK » úte črc 28, 2020 9:54 am

Použitá, pět let stará, loď postavená od polské firmy se rozhodně nerozpadá ani neplesniví. Prostě jenom jezdíš. Udržovací náklady téměř žádné. Na zimu nepotřebuje garáž, stačí přikrýt nějakou plachtou.

A když nová a sterilní, tak proč ne z polské firmy, ale pracně stavěná Class Globe?
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » úte črc 28, 2020 10:32 pm

Tak to je fajn.

No, mně se zalíbil BayRaider, protože má jen 6 metrů, má vodní balast a je lehoučký včetně karbonového stěžně, dá se krásně táhnout za Oktávií s nebrzděným přívěsem a spouštět v jednom bez najetí koly přívěsu do vody.

Z druhé strany Class Globe je určena i do těžších podmínek (oceán), a měl by se u ní jednoduše odšroubovat kýl a nechat třeba sakumprásk přepravit v malém kontejneru... a má taky okolo těch 6 metrů.

Polská loď bude těžší (oproti BayRaideru) a bude vhodná jen do podmínek C (oproti Class Globe 5.8), a bude větší. Na BayRaideru je mi sympatické, že se motor nevěší na zrcadlo a nezhoršuje tak vlastnosti při plachtění. Nemám zahradu, kam by se dalo dojet autem, takže jen pronajatá garáž, garážové místo (přímo u nás v domě), nebo nějaký sklad... to znamená do 6 metrů. Ani nemáme k dispozici větší auto.

A kupovat kvůli lodi drahé auto a barák se zahradou, to by byl drahý špás :D .

Píšu to do tédle rubriky, protože mě nepříjemně zaskočila ta legislativa: Nechat si Class Globe 5.8 legálně postavit třeba v Polsku profesionální firmou asi není bohužel možné... :|
err_
bez hodnocení
Reputace: 170

Příspěvekod err_ » stř črc 29, 2020 7:28 pm

Jeden z prototypu stavi i Kolibri. Podivej se na jejich lode, zejmena ty male. Dverostavba a vysoka prestiz co do vykonu a bezpecnosti. Takze pokud bys chtel novou, myslim, ze zrovna oni by ti ji postavili. Jinak bych se dival i po plesnive Abin (vega, alfa, ...) take velmi cenene lode, pritom cenove velmi dostupne.

Mas ohromne moznosti. Pak napis, ktera se stala tou tvou vyvolenou. Bude zajimave, zda ji za par let nebudes menit za vetsi :-)

Zpět na