Kontrola lodě na vodě - SPS

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Kontrola lodě na vodě - SPS

Příspěvekod Charlie » ned úno 01, 2009 7:40 pm

Jak je to v ČR s kontrolou na vodě od SPS? Co všechno kontolují, jak taková kontrola probíhá? Já to ještě na vodě nezažil, ale teď jak vyjedu již s registrovanou lodí, tak mi asi zkontrolují, takže na co se mám připravit? Je nějaká povinná výbava, co by na lodi mělo být? Třeba vesty, atd ?? Děkuji za odpovědi.
Naposledy upravil(a) Charlie dne ned úno 01, 2009 9:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 106

Příspěvekod Denis » ned úno 01, 2009 9:03 pm

Na lodi je predpísaná výbava, vesty, laná a pod., ale najlepšie bude ak sa spýtaš na SPS. Predpisy sa menia a mohol by so od nás dostať neúplnú informáciu.
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod sedivak » ned úno 01, 2009 9:40 pm

Tak to by mě taky zajímalo, jak taková kontrola v praxi vypadá. :? Prý dávají dokonce i dýchnout na alkohol?
Mě kontrolovala poříční policie z Nymburka na Labi zatím jen jednou. Bylo to asi týden potom co jsem si koupil loď a ještě jsem k ní neměl převedené doklady. Bylo to na konci září a už jsem to nemohl vydržet a musel jsem vyrazit na vodu - na a asi za hodinu po vyplutí mě měli! :x Bylo mi domluveno, že příště by to byla pokutka a že si zjistí zda má loď vůbec platné lodní osvědčení - a to naštěstí měla, jinak by mi hrozilo správní řízení a tam jsou pokuty prý dost velké. Potom když jsem měl vše v pořádku, tak jsem je už nikdy ani nezahlíd.
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Lachtan » ned úno 01, 2009 11:29 pm

SPS Praha Holešovice, před Libeňákem vlevo, světlá budova, Po, St 8:00-11:30,13:00-17:00, http://www.spspraha.cz. Na rozdíl od některých jiných orgánů jsou zde stále normální lidi.
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pon úno 02, 2009 8:27 am

sedivak píše:Tak to by mě taky zajímalo, jak taková kontrola v praxi vypadá. :? Prý dávají dokonce i dýchnout na alkohol?
Mě kontrolovala poříční policie z Nymburka na Labi zatím jen jednou. Bylo to asi týden potom co jsem si koupil loď a ještě jsem k ní neměl převedené doklady. Bylo to na konci září a už jsem to nemohl vydržet a musel jsem vyrazit na vodu - na a asi za hodinu po vyplutí mě měli! :x Bylo mi domluveno, že příště by to byla pokutka a že si zjistí zda má loď vůbec platné lodní osvědčení - a to naštěstí měla, jinak by mi hrozilo správní řízení a tam jsou pokuty prý dost velké. Potom když jsem měl vše v pořádku, tak jsem je už nikdy ani nezahlíd.

Jo, kontrola platnych dokladu a dechova zkouska na alkohol. Neco malo je povolone, ale kolik presne, to bych kecal. Mam ale za to, ze to jsou 0,2 promile.
Taky rikali na SPS v Prerove, ze dechova zkouska bude stale castejsi, kvuli pruserum, co delaji lidi na vode.
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod sedivak » pon úno 02, 2009 4:47 pm

Tak už někdo napište, jakou výbavu SPS kontroluje???
Nebo vás nikoho nikdy nestavěli???? :o
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » pon úno 02, 2009 8:21 pm

Ahoj,Na Lipně zkušenost taková,přijedou,přikážou zastavit loď a vyhodit fendry,když tohle zvládneš,seš střízlivej,zkontrolujou papíry od lodi,tvoje papíry a koukaj po vestách na dětech,záchraný prostředky mám pověšený na relingu,hasičák,ani roušku nikdy vidět nechtěli,hákliví sou na používání motoru se sbalenejma plachtama v perseniku, pokud nejsi poblíž přístavu resp.vplouváš nebo vyplouváš.Dejchat mi nikdy SPS nedala a policajti nemaj peníze na benzín do lodi.Co víc chceš.Čau :D :D :D
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 03, 2009 9:19 am

V jiné souvislosti jsem listoval mapou Labe
( http://shop.jachting.info/index.php?mai ... cts_id=977 )
a tam na straně 11 uvádějí:
Povinná výstroj plavidla:
1. kategorie do 500kg ...
2. kategorie ostatní malá ...
3. kategorie kajutová plavidla a u nich:
  • nádobka na výlévání vody 1ks
  • vyvazovací lano1-2ks (min 15m)
  • pádlo 1ks
  • bidlo 1ks
  • záchranný kruh 1ks
  • vědro s lankem 1ks
  • čerpadlo na vodu v lodním tělese (bilge) 1ks (vyústění sacího potrubí čerpadla musí být umístěno co nejníže vtrupu plavidla a musí být opatřeno sacím košem (síte). Tímto čerpadlem nelze drnážovat motorový prostor palvidla).

Plavidlo s vlastním strojním pohonem musí mít též příslušenství ke strojnímu zařízení a nářadí pro jeho drobné opravy.

Toto je minimum co by mohli zkontrolovat, i když se tak zatím asi neděje.
Ale jsou to věci které je dobré stejně tak či onak na lodi mít. ;)

Dále se uvádí:
Doporučená výbava malého plavidla:
  • záchranné vesty pro všechny členy posádky (zejména děti a neplavce)
  • nouzová světla, nezávislá na hl. el. obvodu plavidla, která v případě potřeby nahradí u plavidel předepsaná světla
  • lekážní plachta
  • lodní lávka, široká alespoň 40cm
  • plovatelné odrazníky (fendry)
  • lodní háček
  • dalekohled
  • vrhací lanko
  • sekera
  • hloubkoměrná tyč

Malé palvidlo s vlastním strojním pohonem je vhodné vybavit lodním zvonem, umístěným dostatečně vysoko tak, aby před ním a pokud možno i za ním nebyla žádná překážka. Potřebná signální svítilna, lodní houkačka a pro případ nouze i světlice.

POZOR nesmějí se používat svítilny, světlomety, tabule, vlajky, a cokoliv, co by mohlo být považováno omylem za signály.
ninja
návštěvník fóra
návštěvník fóra

SPS na Slapech

Příspěvekod ninja » úte úno 03, 2009 11:13 am

Na Slapech kontroluji v zasade pouze motoraky, plachetnice jen kdyz delaji opravdu bordel. Jeste jsme nevidel ze by staveli nekoho, kdo jede na plachty.

Kontroluji jen doklady a mozna po ocku kouknou jestli lod vypada schopna plavby.

IMHO dat dychnout SPS nemuze, to je v pravomoci policie. Na Slapech ale jezdi spolecne, takze se obcas dycha. Pokud clovek neni uplne na hadry, tak na poprve vetsinou odejde jen s domluvou (stejne jako u rychle jizdy).
Naposledy upravil(a) ninja dne úte úno 03, 2009 11:23 am, celkem upraveno 2 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 308
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte úno 03, 2009 11:22 am

Ahoj,
mě před pár lety kontrolovali na Orlíku na plachetnici. (Bordel jsme nedělali.) Výbavu vidět nechtěli, ptali se jen po VMP. Ten mám, ale neměl jsem ho u sebe. No problema, zeptali se na jméno a RČ, našli mě v databázi, popřáli hezký den a odpluli.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte úno 03, 2009 12:07 pm

No na Orlíku právě občas kontrolují. jsou vidět na vodě skoro denně a občas nějakou plachetnici zastaví.
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » úte úno 03, 2009 12:57 pm

Libor píše:V jiné souvislosti jsem listoval mapou Labe
( http://shop.jachting.info/index.php?mai ... cts_id=977 )
a tam na straně 11 uvádějí:
.

to tam na tý straně 11 maj pěkný kraviny. povinná výbava je daná ŘPB a kdo má papíry by to měl znát.
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod sedivak » úte úno 03, 2009 1:51 pm

A co lékárnička???
Zrovna jsem si koupil novou pěknou a drahou.....
Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Sarah » úte úno 03, 2009 2:50 pm

Nás na Orlíku s plachetnicí kontrolovala SPS v říjnu. Nic jsme neprováděli, ale široko daleko nikdo nebyl, tak se asi nudili.
Přifrčeli nám poměrně rychle za záď, z megafonu se ozvalo, že se jedná o běžnou kontrolu, že jsme nic neprovedli, máme udržovat kurz a připravit doklady od lodě, občanku a VMP. Potom slečna vylezla na čelen, natáhla se, vtom přišel poryv... no byla to docela legrace, motali jsme se tam jak nudle v bandě. Ale oni vše zkontrolovali v databázi, dojeli nás, zase představení se slečnou na čelenu a hotovo. Ani dýchout nám nedali, ani vybavení, nic než papíry je nezajímalo.
A je pravda, že na Orlíku jezdí velmi často a lodě i posádky si neustále prohlížejí dalekohledem. I při kotvení. Ale ani při kotvení nadivoko nic nenamítají.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6

Příspěvekod bobes » úte úno 03, 2009 5:59 pm

I když nejsem žádný admin tak myslím, že by spíše bylo vůči pracovníkům SPS korektnější, zde říci, že kontrolují na lodích vše, přesně tak, jak jim to ukládají jejich prováděcí pokyny. Rovněž provádějí kontroly na alkohol, i když by nikoho z nás ani plout pod vlivem nenapadlo. Tu lékárničku nám kontrolovali a také jednou při kotvení je zajímalo jestli máme svůj kolík :D a nejsme uvázáni za vegetaci. I při opakovaných TP vše pečlivě prohlížejí a kontrolují.
Naposledy upravil(a) bobes dne úte úno 03, 2009 7:55 pm, celkem upraveno 1 x.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte úno 03, 2009 6:11 pm

Přesně tak, mě hlavně zajímalo, jak taková kontrola probíhá, jak mi vlastně zastavějí (jestli jak se tu píše udržovat kurs, nebo musím kasat plachty, atd.), a na co se mám připravit.
No a i to co kontrolují, respektive čím vším mám loď vybavit. Jestli z benevolence někdo něco při kontrole odpustí a nebude to chcít vidět, tím lépe pro nás. :)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 03, 2009 6:20 pm

Pozor.
Několikrát tu zaznělo, že na SPS jsou, co se týče státních úřadů, ti nejpovolanější z povolaných.
Že nedělají buzeraci a kontrolují v rámci slušnosti, za to je má někdo popotahovat??

Vždyt je to jako u policie, kontrolují namátkově a sami si určí co budou kontrolovat z toho co mohou kontrolovat. I u police jsem se parkrát (tedy asi 2x) setkal se slušnými lidmi.

Totéž SPS.
Tam jsou bezva lidi. Klidně bych v jejich případě byl ochoten podstoupit i dechovou zkoušku ( a tuto pravomoc jim i svěřil), protože vím, že to jsou "normální" lidi..... :whist:

Podle mě dělají svou práci dobře a kvalitně. Kontrola (ta musí být) probíhá, a věřím tomu že v případě potřeby bude u problematických jedinců či míst důkladnější a náročnější (porstě dle potřeby).
U nás na přehradě není žádný problém, lidi nepijí, nejezdí rychle, mají své doklady a výbavu v pořádku = nemají co kontrolovat, proto tu snad ani ještě nebyli. Nepotkal jsem je už 5 let. A nemyslím si, že je to špatně.

Edit:
Omlouvám se za nepravdu.
Byli u nás a jezdí pravidelně každý rok. Dělají technickou prohlídku plavidel a plovoucích zařízení (mola), tak dobře vědí co se jim pohybuje po vodě a v jakém stavu :D
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6

Příspěvekod bobes » úte úno 03, 2009 8:24 pm

Charlie píše:Přesně tak, mě hlavně zajímalo, jak taková kontrola probíhá, jak mi vlastně zastavějí (jestli jak se tu píše udržovat kurs, nebo musím kasat plachty, atd.), a na co se mám připravit.
No a i to co kontrolují, respektive čím vším mám loď vybavit. Jestli z benevolence někdo něco při kontrole odpustí a nebude to chcít vidět, tím lépe pro nás. :)

Kontrolují i pod plachtami, prostě přijedou zezadu a ty podáš doklady a poté je zase přivezou. Skutečně se ptali i na hasičák s platnou revizí ( 2 kg) a zda máme chemický záchod. Už jsem to tu jednou psal a tenkrát to hrozně rozlobilo Alffa. Ten po mě chtěl vědět, kde jsem viděl napsáno, že musí ten záchod na lodi být a já to nikde nemohl najít. Už jsem to ale našel. :) Teď jsem pročítal vše co máme v deskách "loď "a je to v podmínkách, které nám napsalo povodí Vltavy a SPS při povolení na zřízení kotevní bóje. Zhruba je tam uvedeno, (kromě jiného) že nesmíme budovat na břehu žádné kadibudky a podobně a na plavidle musíme mít chemický záchod nebo záchod s vývodem do fekálního tanku.
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » úte úno 03, 2009 8:35 pm

to Libor:to vis ze na Hartu jezdi,zeptej se Toma,mam dojem ze si k nemu jezdili temer pravidelne pro malou financni podporu... ;)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 03, 2009 8:56 pm

dane netušil jsem a neviděl jsem je.
No když s nimi Tomáš kamarádí (chce kamarádit takto), proč ne... :whist:
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte úno 03, 2009 8:57 pm

No já mám na lodi zabudovaný záchod již z továrny, který se pouští rovnou do vody (ale předchozí majitel ho nepoužíval a já v tom začínat nehodlám) ale v předběžném souhlasu k umístění kotevní bóje nic o chemickém záchodu psáno nemám.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » úte úno 03, 2009 9:14 pm

dneska co napisu to je pochopeno spatne :lol: tak to snad radeji uvedu na pravou miru,neslo o kamaradstvi ale o nejakou malou pokutu,snad nemel na Zephyrovi viditelne napsane registracni cislo nebo co,no a chytli ho za to same dvakrat po sobe,smula.to je vse..
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 03, 2009 9:24 pm

dane ja to tak pochopil... :whist: :whist:
Ale to jim nemůže nikdo zazlívat, nevím kolik to bylo, ale podruhé už je to vlastní hloupost...... ;)
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » úte úno 03, 2009 10:39 pm

bobes píše: na plavidle musíme mít chemický záchod nebo záchod s vývodem do fekálního tanku.

Mě to Bobeši ani nerozzlobilo a už vůbec ne HROZNĚ. :)
Jakou má ten fekální TANK předepsanou kapacitu :?:
Co takhle kýbl :?: Tank o obsahu 10 litrů :?:
alffa
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pon úno 09, 2009 4:18 pm

jen doplnim info ze SPS :

Při kontrole SPS zjišťuje zda je plavidlo v dobrém technickém stavu - např. zda neteče z motoru olej, plavidlo není nějak poškozeno z hlediska bezpečnosti pro plavbu - např. zhoršená ovladatelnost plavidla. Dále se kontroluje (pokud plavidlo podléhá evidenci) platnost lodního osvědčení a zda je plavidlo označeno příslušnými poznávacími znaky. Pokud plavidlo musí vést vůdce s příslušným dokladem, tak se zjišťuje zda jej má u sebe a v patřičném rozsahu. U větších lodí se kontroluje i přítomnost předepsané posádky a její doklady. Dále se zaměřujeme na to, zda je plavidlo vybaveno patřičnou minimální výbavou.

Rozsah kontroly vychází z Řádu plavební bezpečnosti, vodního zákona, zákon o vnitrozemské plavbě, zákona o přestupcích a vyhlášek č. 222/1995, 223/1995 a 224/1995.
Přesně vypsat co podle čeho by bylo na delší povídání.

Jo a minimalni vybavu uvadel Libor o par prispevku vys.

Zpět na