Námořní úřad ČR

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Ismael » stř říj 15, 2014 6:57 pm

Konec věty z definice námořní jachty "....určené k námořní plavbě pro cizí potřeby za účelem zisku" byl vypuštěn.A je to lépe než předtím

a nebojme se to říci soudruzi..................Vždyť to je taková ta první vlaštovka..........
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod MartinB » čtv říj 16, 2014 8:58 am

DonTragedy:
Preto som chcel pocut, ze co vadi ostatnym, zatial sa mi zda, ze minulost.

Jarda885:
Uhodils hřebíček na hlavičku.

Z námořního jachtingu se stala masová dostupná zábava a rekreace.
Někteří jedinci ztratili svou výjimečnost.
Alespoň u nás v Ostravě.

S papíry MDČR nebudeš mít problém s půjčením lodě.

Tohle bych vyhodnotil jako nejvtipnější příspěvek tohoto vlákna :mad:

Omlouvám se ale to se nedalo nějak takle nereagovat :offtopic:
Janch
návštěvník fóra
návštěvník fóra

praktická (čerstvá) zkušenost -ze zahraničí

Příspěvekod Janch » čtv říj 16, 2014 9:24 am

Jelikož příspěvky dona Tragedy mne včera dosti nadzvedly (otázka "...co vám vlastně vadí...?" implikuje dodatek "vždyť to přeci funguje dobře," plus tvrzení o Češích/Slovácích, kteří se na vodě chovají jako hoväda a proto je potřeba na chudej lid přísnost...) - a protože nechci na nikoho útočit (neb každý má nejen svůj názor, ale i své zkušenosti a kdo ví, jak bych psal, kdyby mě na vodě potkala nějaká opravdová nepříjemnost), zkusil bych popsat jen věcně, proč jsem se letos zastyděl za to, co mám v kapse. No, teď mne vlastně napadá, žebych se za to měl asi stydět i tady na fóru ve společnosti kapitánů námořních ba i oceánských. Jsa pouhým Céčkařem, zažil jsem v Itálii kroucení hlavou nad tím, že člověku, který udělal zkoušky na přiměřené úrovni a -podle papírů- může mít v rukách plachtu do 80qm nebo motor do 100kW, jest jako začátečníkovi souzeno plout v těch nejnebezpečnějších a nejfrekventovanějších vodách ani ne míli u pobřeží. Prý i Rakušani a Maďaři jsou na tom líp, když tedy zůstanu u vnitrozemců. Tak jsem příště raději nechal průkaz v kapse, limity v Itálii jsou pro rekreační plavbu bez zkoušek a průkazů do 40 koníků a 16 mil od pobřeží --samozřejmě pokud nemá omezení loď a na plachty je také třeba zkouška. Jestli někdo chce namítat, že přeci země s 2-tisíciletou námořní historií a 1800km pobřeží atd., tak ho ubezpečuju, že předpisy platí stejně pro chlapce z pobřeží jako pro Tyroláka z Dolomit, který je rád, že se naučil plavat. A že by italský temperament nesváděl k vylomeninám na vodě?
Ale abych se vrátil k původnímu záměru vlákna, které bylo založeno ani ne kvůli SPS jako námořnímu oddělení ( i když je to pořád to slavné ministerstvo dopravy), tak důvodem, proč nikdy nepožádám o mořskou licenci B (A) nebo o radiofonní průkaz na ČTÚ, leda v případě nouze, jsou právě ta omezení - časové i vzdálenostní i naplutí. Navzdory nedávnému rozšíření to s prominutím není atraktivní. A na ostatní nesmysly a paradoxy už poukázali ostatní ve vláknu, tak se s Ismaelem obávám, jaké to vlaštovky přiletí příště. Jeden námět bych měl - v Německu, které je samozřejmě na cestě do Evropy před námi, vloni zavedli tzv. Pyroschein. On asi nějaký neumětel odpálil signální světlici v kabině, tak se vymyslel povinný test z použití "výbušných pyrotechnických prostředků." Ale ještě to není dokonalé, stačí ho snad sepsat a podepsat před plavbou (i s charterovou lodí, pokud je takovými věcmi vybavena), nemusí se na žádný úřad. Tak to by se u nás také mohlo zavést a patřičně zpoplatnit (a nejlíp omezenou platnost, nicht wahr?).
Ale tak to má být, stejně už je na vodě moc lodí (a na silnici moc aut a na wifině moc připojených...), že? Ta česká přejícnost mne vždy dostane.
A obávám se, že jestli má někdo vizi, že sežene hlasy pro podporu hnutí "podpořme registraci velkých lodí pod českou vlajkou," tak to většina prokoukne jako hnutí za rozšíření námořně-úřednického osazenstva, kterýžto aparát ve výsledku eventuální zisky úspěšně spotřebuje.
:-(
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod DonTragedy » čtv říj 16, 2014 10:09 am

Fuu tak taku nenavist som tu rozputat nechcel. Berte to prosim len ako zvedavy dotaz, mne je jedno kto si kde urobi preukaz a som typ cloveka, ze ked ma to prestane bavit v CR, tak sa prestahujem niekde, kde mi nebudu liezt zakony az tak na nervy ... normalny ludia su vacsinou vsade v pohode.

Tak isto poprosim ignorujte "ze Cesi a Slovaci sa chovaju ako prasata" - zijem v Prahe a tu je dost vidiet, ze aj ostatne narody su prasata, len mam skusenost od kolegov z prace, ked ma niekto 10 rokov kapitansky preukaz a dokaze nemat zakladne znalosti o tom ako sa lod bude tocit, ked dopredu dam balon a namierim to k molu ... preto mam obcas pocit, ze nejaky papier potrebujeme... ale vravim prosim ignorujte to a podme sa bavit o papieroch.

Janch to co popisujes je papier na vnutrozemsku plavbu a v zasade ta opravnuje pokial je vsade kludne more prejst z jedneho pristavu do druheho napr. na Ijselmeer ... s papiermi MD CR to nic nema, ten najmensi ma dosah 20NM od pobrezia....

MartinB - povedz nieco konkretne, to ze som ta pobavil mi tu situaciu neosvetlilo (neber to ako utok, len mi ten prispevok nic nevyjasnil - tebe je mozno jasne co je zle, mne zatial nie) - to, ze je v EU nieco v poriadku, by som ani netvrdil a popravde hladam kde tych papierov bude menej, ale kym sme v EU, tak tych papierov bude coraz viac ... to je fakt s ktorym sa moc narobit neda.

Zatial evidujem toto :

1. poplatky za vlajku a vysielacku na lodi - nemam lod a netyka sa kapitanskeho preukazu, takze sa ani nevyjadrujem, lebo o tom nic neviem
2. papier na vysielacku - opat uz nie je sucast kapitanskeho preukazu a moje riesenie bolo RYA SRC - nebavi ma 500x obnovovat preukaz a hlavne spravne by som mal mat podla CTU minimalne 2 (jeden na SRC, ale len SRC vraj nestaci - pytal som sa na CTU)
3. navsteva vybraneho doktora - aj moj doktor si za prehliadku vezme obdobnu sumu a nie som lekar, takze mi je jedno ktory z nich zarobi, keby sa tej prehliadke dalo vyhnut, tak by som bol rad, ale nijak extremne ma neobtazuje

Takze opat sa pytam, co vadi na sucasnom ziskavani papierov MD CR "C" ?
Rovno hovorim, ze mam "C" a viem co mi vadi na ziskavani "B" a "A" a kym sa tie podmienky nezmenia, tak ostanem u "C" pretoze dalej na mori ma aj tak nikto neskontroluje.
A skuste uvazovat aj v intenciach, ze to "C" nas opravnuje nie len do chorvatska (a na Balt), ale aj na La Manche - kde by som mal napriklad tusit ako planovat plavbu v prilivovych vlnach, pocitat casy vplavania do pristavu a podobne radosti, ktore sa pre "C" ani len neucia.

Skutocne ma zaujima, co ludom vadi a ako by si taky preukaz predstavovali - a bohuzial si neviem predstavit, ze by tento stat nejaky preukaz zrusil, preto v takej rovine ani neuvazujem... (pre mna je vzor RYA - ale podla popisu skusky si myslim, ze je daleko narocnejsia ako na nase "C" - co napr. ja povazujem za spravne)
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DonTragedy » čtv říj 16, 2014 10:22 am

Len este doplnim k tomuto - otázka "...co vám vlastně vadí...?" implikuje dodatek "vždyť to přeci funguje dobře,"

Toto je nieco co si tam podsuvate sami - to, ze sa spytam co je konkretne zle, neznamena, ze suhlasim s tym ako to je. Len nepoznam vasu predstavu (svoju mam jasnu i ked je pre CR nerealna).
Libor
bez hodnocení
Reputace: 128
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv říj 16, 2014 10:50 am

Odpovedel si si sam.
Vzor je RYA= > dobrovolné
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DonTragedy » čtv říj 16, 2014 11:07 am

Rozumiem, pre mna je RYA tiez vzor, len s tym, ze to dobrovolne nie je to co sa mi na tom preukaze paci. Mne sa paci, ze ta skuska je komplexna a zamerana na co najbezpecnejsie vedenie lodi.

A ako tu sledujem reakcie mnohych ludi, tak dufam, ze takych strelcov "bez papierov" nebudem na mori moc stretat. Pretoze nazor, ze 10-15m lod je v pohode a to sa naucim za plavby je sice pekny, ale v realu mozu pri prvej plavbe urobit chybu, pripadne podcenit burku a "odsere" to niekto iny - tak ako na cestach .. Pozerate na to z pohladu cloveka, co s lodou umi. Pre takeho cloveka moze byt preukaz otravna formalita, ale verte mi, ze to je drtiva mensina - preukazov je cez 5 000, ludi co tu protestuju je menej ako 1% ...

Cize pride mi rozumnejsie pozadovat po tom 1% co to vie urobit formalne papier, nez pustit 99% ludi, aby jazdili ako sa im chce.
Okrem toho ta dobrovolnost je prave nieco, co si myslim, ze sa nikdy nestane - myslel som, ze vadi nieco ine.
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DonTragedy » čtv říj 16, 2014 11:47 am

Dnes sa nudim, tak budem mat opacnu otazku :

Preco si tie papiere MD CR robite ? Lebo fakt je, ze nemusite - mozete mat Chorvatske, mozete mat RYA, mozete mat akekolvek ine ... a ano mozete nemat ziadne, len neviem kto vam potom pozicia lod.
Ak si ich nerobite a poznate ako to urobit bez nich, preco by vam malo vadit, ze nejake existuju ?

(Opat ako chartrista umyselne neriesim vlastnictvo lodi, lebo o tom nic neviem)
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod rb » čtv říj 16, 2014 12:15 pm

JANCH: Pyroschein. On asi nějaký neumětel odpálil signální světlici v kabině, tak se vymyslel povinný test z použití "výbušných pyrotechnických prostředků." Ale ještě to není dokonalé, stačí ho snad sepsat a podepsat před plavbou (i s charterovou lodí, pokud je takovými věcmi vybavena), nemusí se na žádný úřad. Tak to by se u nás také mohlo zavést a patřičně zpoplatnit (a nejlíp omezenou platnost, nicht wahr?).

Nejsem si zcela jist jak je to dnes, ale před XXL lety musel být na užití určité signalizační pyrotechniky také nějaké oprávnění. Zejména se to týkalo signalizační pistole. Proto se vyráběly rachjtle které šli odpalovat jen z ruky a tam stačilo mít snad jen nějaké proškolení nebo seznámení se s návodem. Teď už přesně nevím. Zdá se že soudruzi z německa také potřebují být pintlich. Podobně jak výrobci mikrovlnek se chráním upozorněním, že živá zvířata do trouby nepatří.

Lidi jsou různí, tak jak se rozšiřuje okruh osob kteří se vydávají na moře a množí se nehody, tak vzrůstá tlak na proplacení nákladů. No a nikomu se nechce platit za lidskou blbost. Pak se nelze divit ani tlaku na všlijaký průkazy a oprávnění. To, že se toho hned chytnou podnikavci a tuší zde příjem je pak víceméně evidentní. V tomto okamžiku by ovšem měl stát, který si platíme z daní, uplatnit svou regulační funkci a některým nadbytečnostem udělat přítrž a ne je ještě posilovat. Tady evidentně funkce státu selhává. Mimo jiné proto je RYA tak funkční neb to není státem řízená instituce nýbrž jen pověřená. Chápu, že s tímhle kapitalistickým přístupem asi hodně hodně lidí naštvu, ale je to tak. [sub]Viz jiné vlákno Československá námořní plavba [/sub]
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ismael » čtv říj 16, 2014 1:44 pm

Zdravím,

Ár bí, já myslím, že je tomu právě naopak. Funkce státu neselhává. Stát se velice iniciativně chápe svých povinností a svoji regulační funkci výrazně uplatňuje, řekl bych čím dál - tím víc. Nejrůznější průkazy a oprávnění ( nejlépe na moře, které nemáme a tedy nemusíme udržovat mola a přístavní bazény a značení atd...) jsou právě toho zářným příkladem.
Jestli je zapotřebí někoho nebo něco utnout, je to nežádoucí aktivita nejrůznějších dobrovolnických pololegálních sdružení (třeba jachtaři a jiná sebranka) kteří si snad myslí, že si budou někde jachtat zadarmo (na moři, které nemáme). A ještě by chtěli i státní vlajku zadarmo vyvěsit, no to svět neviděl a pes to nežral....

Taky je záhodno si posvítit na ty přivandrovalce, co nabízí nějaké ty průkazy vydané nesystémovou (nesystémová = státem nezpoplatněná) organizací, dokonce snad na bázi dobrovolnosti, kterážto (organizace) je snad někde někým pověřená......... Lepší si to posichrovat dopisem na příslušné ministerstvo (Pomorstva), jsou to spřízněné duše (klan klotových rukávů), to by bylo, uznat jiné průkazy než ty naše.....

No ale když se množí ty nehody, co by holt stát pro své milované občany neudělal, musí do toho jít, i když musí zavést nová oddělení a zaškolit další a další úředníky a to stojí další peníze.........a tak není zbytí a musí se prostě každoročně přezkušovat (tedy zatím na přechodnou dobu to uděláme po pěti letech).....

...................ale vždyť o tom tu již hodnou dobu hovoříme Mmmllllhhóóóó.................
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 313
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv říj 16, 2014 1:52 pm

Mimochodem, platí ještě ten nesmysl, že loď pod českou vlajkou může vést jen člověk s českými papíry?
Tedy ani Brit, ani Němec, ani Rus, dokonce ani Slovák s průkazem způsobilosti vydaným svojí vlastí?
To už je dost na hlavu, ne?

P. S. Done T., za těch x let, co si půjčuji lodi, na mě průkaz chtěli jen v Polsku na Mazurských jezerech a v Česku na Orlíku. Jinde ne.
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DonTragedy » čtv říj 16, 2014 2:12 pm

lynx - preto z toho davam bokom vlastnikov lodi - to su podla mna ludia, ktory maju narok sa stazovat, lebo aj platby za vlajku, aj celkovo poziadavky su "nejake čudné" :) Ked zostavam u preukazov, ani od teba som nepocul argument, co by ta nutilo si urobit preukaz prave u MD CR a ak uz musi byt prave u MD CR, tak preco je to podla teba zlozitejsie/nespravnejsie ako preukaz inde. Ja proste nerozumiem argumentacii co tu je, ze MD CR "C" je zly papier a strasne ludom skodi. Expresivne povedane, ale v zasade tak to ludia prezentuju. Nevidim na tom papiery nic obtiazneho, nic co by ma desne stvalo (ano este nedavno ma tie podmienky iritovali, ale zmenili sa) a hlavne nevidim dovod ho robit ked s nim nesuhlasim. Lod sa da pozicat viditelne aj bez papierov a kde ich vyzaduju, tak sa da predlozit taky, ktory cloveku nevadi urobit - u mna to bolo aktualne MD CR (a chorvatsky, lebo sa to splachlo jednou skuskou, tak preco ho nemat).

Tak isto tlaky typu - MD CR ma 4 ludi a to je zle SPS je lepsie :) - na MD CR som sa stretol s vybornym jednanim, na SPS s otravenym xichtom. Nevadilo mi ani jedno, uz tych ludi nikdy neuvidim a je mi jedno ktora cast statu ich zamestnava. Pre mna vsetko co ide zo statnych penazi a dani co platim je to iste a je mi jedno, ze sa to vola ministerstvo, alebo statny podnik (stale je to kategoria - MOJE DANE :) ).
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv říj 16, 2014 2:33 pm

Done, člověk nemusí být majitel lodi, aby narazil. Představ si situaci, kdy si někdo, kdo má jen chorvatský průkaz (nebo jakýkoli jiný), chce půjčit loď od svého kamaráda. Loď je v českém registru (= pluje pod českou vlajkou).
Pokud ten člověk vypluje, je to nelegální.
Samotný průkaz – ministerské C – určitě není špatný, ale my tady kritizujeme něco jiného. Potíže, které nám stát dělá, a fakt, že se z nás snaží vyždímat co nejvíc peněz. A to i za věci, které jsou jinde zdarma nebo podstatně levnější.
Tohle téma je o Námořním úřadu, který má tyhle věci v kompetenci (kromě mnou zmíněných vysílaček), takže bereme v potaz i šikanování, které dopadá na majitele lodí.
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DonTragedy » čtv říj 16, 2014 2:51 pm

Ano, k "vlastnym" lodiam sa chovaju bohuzial smutne - z tohto pohladu na MD CR nie je moc co obhajovat.
Co sa tyka chartristov, tak tam je to len dalsi z moznych preukazov, s ktorym nemam problem - a asi starnem, ale uz som si zvykol, ze ked nechcu po mne preukaz, tak mi daju aspom vernostnu karticku, aby som mal co stratit.
Za mna do toho prestavam ryt, pretoze som mal pocit, ze ludom vadi preukaz md cr na charter a tam som v nom nejak nevidel problem - co sa tyka lodi pod ceskou vlajkou, tak tam je ten stav blby a ak sa ma bude niekedy tykat vlastna lod, tak sa vyhnem danemu zakonu.
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod rb » čtv říj 16, 2014 3:57 pm

Ismael:
V podstatě máš pravdu, jen bych to trochu rozvedl. Stát je jedna věc a teorie o tom jak by měl fungovat naráží obecně řečeno na ekonomický fakt, že každý úředník více či méně "doluje rentu" /terminus technicus/. Je zajímavé, že v takové Anglii co se týká RYA dokladů to může fungovat a tady ne, zřejmě k tomu má historické předpoklady. K tomu aby to fungovalo také tady, je zapotřebí vytvářet tlak a ne sklapnout uši a říct si, že mi to vlastně nevadí, typu když to po mně chtěj tak jim to dám. Za mně, udělat si české papíry není problém, ale remcat u toho tedy budu a podpořím jakoukoliv špatnost, která povede k tomu aby se změnil přístup státu.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte lis 04, 2014 11:11 am

Ahoj, víte někdo, kde na Internetu lze nahlédnout do českého námořního rejstříku?
Hledal jsem a nenašel. Vygooglil jsem obecké řeči o rejstříku a poplatcích na stránkách MSČR, ale to mě nezajímá.
Chci se podívat, které lodi v rejstříku jsou. Jedná se o veřejný seznam, ale nikde není k dispozici.
(Pokud jsem špatně hledal, tak mě, prosím, nasměrujte.)
Dík,

Lynx
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 31

Příspěvekod ferdas » úte lis 04, 2014 5:00 pm

Plavební rejstřík je tu:

http://spspraha.cz/rejstrik/hledej_new. ... 1=Vyhledej

námořní by měl být podobně na stránkách MD..?
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte lis 04, 2014 5:25 pm

Měl, ale není. Našel jsem tuhle stránku:
http://www.mdcr.cz/cs/Vodni_doprava/Nam ... rik_CR.htm
Obecné řeči, ale přístup k rejstříku tam není. Další ukázka toho, že ministerstvo (stát) nás chce jenom dojit, ale jinak jsme pro ně obtížný hmyz. :gun:
Až je půjdeme vyhazovat z oken, budu jeden z prvních!
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » úte lis 04, 2014 5:43 pm

4. prazska defenestrace, Petre???
Dej vedet tri hodiny predem, prijedu.

P

:thmbdn:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte lis 04, 2014 6:01 pm

:D
No, já jsem jim napsal žádost o informace. NR je tzv. veřejný seznam a zákon upravuje jeho přístupnost – musí být pro každého k dispozici k nahlédnutí. Spravuje ho NÚ, takže bych očekával, že na jejich stránkách přístup bude. Ale prd!
Ovšem jestli rychle a užitečně odpovědí, tak defenestraci asi odložím. :mad:
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » úte lis 04, 2014 6:12 pm

Dobre, dej vedet tri hodin pred odlozenim a to si potom dame asi pivo.

P

:thmbup:
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 72

Příspěvekod Richard » úte lis 04, 2014 7:02 pm

Zase další, co je ve vleku ... a vlastní názor, touha, odhodlání?!
Dejte mi vědět předem, já pak budu vědět ...
Pavle, Pavle ...

Každopádně, Lynxi (Petře, Viléme, Jarmilo), jsem zvědav, co vykutáš.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 145

Příspěvekod Omen » úte lis 04, 2014 7:08 pm

Co na to zastánci zřízení úřadu?
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » úte lis 04, 2014 7:16 pm

ve vleku ... ??? , vidis, to mne nenapadlo, Richarde, to by bylo z Olomouce do Prahy asi rychleji, nez za tri hodiny ;)

Premku, to snad ani radeji nechci vedet.

P
hawsepipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hawsepipe » čtv lis 06, 2014 3:40 pm

Měl, ale není. Našel jsem tuhle stránku:
http://www.mdcr.cz/cs/Vodni_doprava/Namorn...rik_CR.htm
Obecné řeči, ale přístup k rejstříku tam není. Další ukázka toho, že ministerstvo (stát) nás chce jenom dojit, ale jinak jsme pro ně obtížný hmyz. Gun
Až je půjdeme vyhazovat z oken, budu jeden z prvních! .......

No aby byl ten namorni rejstrik na internetu, musel by byt veden v elektronicke forme, musel by na to někdo stvorit a md zaplatit prislusny program.... takze chceme anby stzat zase vydal peníze za nejakou zakazku ajtakum, aby se par jachtaru mohlo z pohodli domu internetem pokoukat, jestli soused nahodou taky nama jachtu? ze by zavist? preci jen tech lodik v CR není tolik co je třeba zapisu v rejstriku nemovitosti nebo třeba aut (ale jde na ty cizi auta taky koukat internetem? myslim ze ne.)
zatím pokud vim se vede klasicky "papirove" coz technicky nejde na internet umistit a myslim dokonce, ze se k nahlednuti lze objednat

Zpět na