Sardinie a Maddalena

V předmětu vždy uveďte jméno ostrova jehož oblast popisujete.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
gtpraha
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 23
Registrován: čtv kvě 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kotvení v Marina dell'Orso

Příspěvekod gtpraha » pon úno 20, 2012 3:56 pm

Kotvení v Marina dell'Orso (Poltu Qualtu) léto, 2011.
Museli jsme tam. Špatné počasí, 2 dny bez vody - no prostě krize. Bylo to tam moc pěkné. Palmy, obchody, atmosféra, servis, pomoc při navedení a kotvení lodi. Jediné minus byla cena. Bavaria 55 - jedna noc -228 EUR. Nutno říci, že při radiové komunikaci před vjezdem nás marina na tuhle cenu upozornila. Nu což. Pokud můžete kotvit jinde - jeďte tam...Marina
Uživatelský avatar
MERCHANT
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 109
Registrován: ned bře 28, 2010 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod MERCHANT » úte úno 21, 2012 7:22 am

Zajímavé. Někdo tady tvrdil, že v Chorvatsku je draho :P
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » úte úno 21, 2012 2:28 pm

No jo, ale to je nejdražší lokalita na Sardinii, kde mají sídla jen multi-multimilionáři.
Například vedle je Porto Cervo, tam hned na molu v marině stojí auta k pronajmu - Porche, Maseratti, Lamborgini, ...... a lodě co tam stojí jsou větší než baráky na břehu, v létě 2011 jsem zrovna tady potkal obě megajachty Abramoviče.
Prostě samej chudák, příznivé ceny :o
Chorvatsko asi ani takovou lokalitu na pobřeží nemá, takže lze těžko srovnávat a zaplout sem může snad jen blázen (promiň gtprah) :) .
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned zář 02, 2012 4:38 pm

Tak jako bývá zvykem, podělím se o nové zkušenosti.
Pobýval jsem týden s posádkou 6 dospělí / 5 dětí 7-12 na lodi Lagoon 440 v oblasti La Maddalena. Zaměření vyloženě na koupání reportáž není moc o čem. Tak jen co jsem vyzjistil. ;)

- Marína Di Portisco pěkná, dobře chráněná, slušně vybavená obchody, restauracemi i sociálním zařízením. To poslední bylo kupodivu zadarmo. Stání v mateřské maríně ale bylo zadarmo pouze první a poslední noc, jinak se platilo. Parkovné za auto na týden 90€.
- Společnost North Sardinia Sail na velmi dobré úrovni. Výborné jednání jak v kanceláři, tak base skippera Francesca. Přislíbené varování při zhoršeném počasí a také to proběhlo. V pátek fouklo až ke čtyřiceti a SMSka předcházela.
- Lagoon440 slušná, odpovídající svému stáří, ve standardní výbavě, jen známku za úklid jsme museli dát 3-4. Jedna paní se sice snažila, ale za 2 hodiny neměla šanci sama tak velkou loď uklidit. Špína chlupy a vlasy kam se člověk podíval. Co bych připomínkoval, byl dost slabý vrátek kotvy a baterie (tři ledničky a bez solárů...). Ve výbavě lodi nejsou lůžkoviny. Dohromady se sadou tří ručníků lze doplatit zapůjčení za 18€ na osobu.
Obrázek
Mezi doklady k lodi jsme měli plánek národního parku s vyznačenými oblastmi ke kotvení a naopak se zákazem kotvení, případně rybolovu. Foto z pilota přikládám. Protože jsme se chtěli pohybovat převážně v lokalitě národního parku, zaplatili jsme na charterovce poplatek za loď 94€ a dostali generální povolení do dokladů. V průběhu týdne nebyl ani náznak nějaké kontroly, ale proč si dělat potíže..

V průběhu týdne jsme nehospodárným užíváním jinak nadstandardních nádrží 900l, přišli o většinu sladké vody. Telefonováním po marínách kde jsou ochotni prodat jsme se dostali až k Porto Mercantile, jež domácí znají spíše jako Cala Gavetta. Původní sypaná vnější hráz je proměněna v molo s pacholaty, jsou na ní stojany s vodou a elektřinou. Mimořádné ale je, že od 11:00 do 17:00 slouží jako městské molo a brát si může každý co hrdlo ráčí. Ještě nám při příjezdu i pomohli s vyvázáním. Klobouk dolů!
Obrázek

Jinak ještě k zátokám. Přesto že jsou v pilotovi určené ke kotvení, na hloubku příjemnou katamaránům se nedostaneme. Většinou jsou totiž jejich konce přepažené plovoucími řetězy pro plavební zóny. Až do kuchyně si nás prostě nepustí.
Nádherná oblast mezi třemi ostrovy Budelli, Razzoli a Santa Maria!!! Kýlovky mohou ale jen nahlédnout a katoš (když má štěstí) omezeně proplout. A to tak že rychlostí kterou nezaznamenalo žádné zařízení na lodi, hloubka v jednu chvíli 1,20 (ponor 1,30), dva lidé na plovácích ve předu a pomocí dvou motorů otáčení na místě a "očuchávání" hloubky, kde to půjde proplout. Stejnou trasu (SE -> NW) bych už nechtěl plout, ale stálo to za to. Zátoka mrtvého muže patřila k tomu nejhezčímu, co jsme viděli.

Při návštěvě Lavezi, oproti minulému stavu, napříč zátokou tři velké bílé bóje. A dle uniformované posádky jedné proplouvající lodě jsou soukromé a i když už byl večer a "soukromníci" tam nebyli, museli jsme se odvázat.

Kdo chce, může se přidat s dalšími poznatky, kolegové někdy jistě ocení, při první plavbě do této krásné oblasti.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » ned zář 02, 2012 4:50 pm

Právě sedím u počítače a dělám přípravu na plavbu do této oblasti (budu tam na přelomu září a října). Přestože to tam navštívím potřetí, tak vítám nové informace, děkuji Baharisi.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned zář 02, 2012 5:05 pm

Jsem rád. Jinak to je jen rámcově, kdyby jsi chtěl jít do podrobností, jsem nachystán.
Třeba: Při vyplouvání z Portisca na pozici N41 05 52.1 E9 34 19.9 je vyznačen "Maják označující izolované nebezpečí bez světel" (?) a on tam není. Jenom pár kamenů, trčících těsně nad hladinou.
Obecně je známo, že na značení na něž jsme zvyklí na Jadranu můžeme zapomenout. Mapa, mapa, mapa, pilot, GPS, mapa, pilot. :mad: A velká opatrnost.

Hlavně ať se ti tam líbí, je to hezký kout.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » ned zář 02, 2012 5:08 pm

Hmm, mám to pojaté trochu sportovněji - vyplouváme ze San Vincenza a vzdálenosti diktují ostřejší režim. Každopádně chci posádce ukázat Bonifacio, příp. oblast San Madaleny. Uvidíme, co nám dovolí počasí.
Uživatelský avatar
pes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 161
Registrován: pon čer 30, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod pes » ned zář 02, 2012 6:54 pm

to richard
pluli jsme to na podzim snad roku 2009 ze Salivoli-Bonifacio/ nočka/-Madalena-Sever Sardinie-Porto Vechio-Solenzara-Bastia-Salivoli. Bylo to krásný týden i přes roztrženou kosatku, i přes zjištění že vytáhnout na regatě genakr místo kosatky na výtahu rolfoku není při 22kn při sundavání moc chytrý nápad /vůbec/. I přes utopenou matku kormidla B39, i přes poruchu autopilota, i přes nesoulad v posádce. Na ranní příjezd do Bonifacia mezi bílými útesy se jen těžko zapomíná. Prostě bych se tam rád vrátil...
Zdraví "pes"
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pát bře 20, 2015 12:04 pm

Ahoj,
vsechny prispevky jsou uz starsiho data, tak se chci zeptat, jestli nekdo prosim nemame nejake novejsi postrehy. Radi bychom letos oblast La Maddalena navstivili.

O pravidlech navstevy parku jsem si precetl zde :

http://www.lamaddalenapark.net/park-management/basic-rules-of-conduct

...o tom, ze by se za vstup melo platit jsem vedel, ale prekvapilo me, ze tam pisou (pokud jsem to teda spravne pochopil) ze ikdyz si clovek za vstup s lodi zaplati, tak kotvit je tam povoleno POUZE od vychodu do zapadu slunce. :(

...ale zas na druhou stranu co jsem se bavil s lidma co tam byli, tak rikali ze v poho. Ale oni tam byli teda po sezone, takze je mozny ze to nikdo neresil.

...ale rikam si, ze treba je proste jen rozdil v tom co pisou a v tom jaka je bezna praxe. ;) Protoze to se jinak jako vsechny ty lode (kterych tam je prej pozehnane) vecer seberou a jedou na noc do mariny a nebo kotvit do nektere zatoky na pobrezi Sardinie ? :?


Nemate nekdo prosim nejake aktualni informace jak to tam chodi ?

Diky
Dodo
Uživatelský avatar
catamaran
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 514
Registrován: ned srp 16, 2009 2:00 am
Reputace: 25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » pát bře 20, 2015 12:18 pm

Ahoj Dodo, sic starší, ale třeba pomůže nějaký postřeh z mé plavby ZDE.
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 20
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Příspěvekod Jura » pát bře 20, 2015 2:23 pm

To dodo: Ahoj,
Na LaMaddalene jsme byli se člunem v červnu r.2005 a pohybovali jsme se tam skoro dva týdny bez jakýchkoliv problémů a k naši veliké spokojenosti. Kontroly jsme viděli jen u těch korálových pláží (červený korál), kde pravidelně kontrolovali plachetnice, ale tehdy jsme ještě tomu nevěnovali moc pozornosti.
Letos se chystáme s vlastní lodí (Avar Tobago 7,6 m) z Castiglione na Elbu, jih/jihozápad Korsiky s cílem dorazit i na LaMaddalenu a okouknout místa, kde se nám tak moc líbilo. Budeme se v té oblasti pohybovat v termínu od 12.6 do 5.7. Kdy se vy chystáte? Z tvých příspěvků z Francie je mi jasné, že asi nebudete "regatoví plavci" a tak bychom se tam mohli třeba vidět a na místě strávit pár příjemných chvil. Naše výlety lodí jak po řekách či mořích vedeme vždy po vzoru starých Egypťanů, kteří již dávno před našim letopočtem tradovali: Napne-li vítr příliš příznivý tvé plachty, moudře je stáhni, není kam spěchat... a toho my se již desátý rok vcelku úspěšně držíme a jsme s tím moc spokojeni. Jsme na lodi 2+2+pes
Ahoj Jura
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pát bře 20, 2015 3:16 pm

Ahoj Juro,
tak to bychom se tam mohli potkat. :) Spechat urcite nebudeme, zavodeni a spech neni pro nas ;) My mame v planu vyplout s detma z Nice 1.6., par dni byt na francouzkem pobrezi, pak preplout na Korsiku a okolo zapadni casti korsiky se pomalu posouvat smerem na La Maddalena. A tam se zdrzime pocitam tak cca do 15.7.

Napisu ti SZ a muzem se domluvit kdy a kde se tam treba potkame. ;)
Dodo
kleso
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: stř říj 28, 2015 2:52 pm
Reputace: 1

Re: Sardinie a Maddalena

Příspěvekod kleso » čtv črc 21, 2016 11:19 am

Ahoj ,
keby niekto potreboval pár postrehov zo Sardínie La Maddalena.
Marina Portisco : pekna marina , záchody a sprchy nič moc .
Marina Cannigione cena neviem , boje za 30 E, mesto nič moc
Palau cca 15 bójí pred marínou za 10E - pekne mestečko, veľká prevádzka trajektov na Maddalenu
Maddalena marina cena 30E - zachody a sprchy sa platia
Zátoka Spalmatore - bóje , cena 60E - na cenu upozornia hneď pri vjazde do zátoky
Cala Portese - niekto tu písal, že tam sú bóje , ale neboli. tak isto aj na Piscine Budeli - žiadna bója. asi len v sezóne my sme boli 25.6-2.7.2016...
Vo vyhlásných zátokách je dosť pretlak lodí na kotve cez deň.
Za vstup do parku La Maddalena sa platí. Taliani majú aj stránku na online zakúpenie, ale funguje len v taliančine... chartrovka nám povedala, že si lístok môžeme kúpiť aj priamo v národnom parku, kde za nami príde loď ktorá to kontroluje. / nikto neprišiel :) /
Pekná destinácia ktorá sa určite oplatí navštíviť ...piesok ak viete kam, tak máte aj pláže len pre seba.
Doporučil by som ešte Santa Teresa Gallura - pekný prístav a pekné mestečko hneď oproti Bonifaciu.

Do všetkých prístavov je nutné dopredu zavolať rádiom , prípadne telefónom - chartrovka nám dala zoznam . / s angličtinou majú niekde fakt problém , ale sú v pohode /
Papiere by mi uznali aj chorvátske keby bolo treba.

+ Krásna krajina , pobrežie a pláže, voda , káva všade super
- drahé ,,euro pivo,, :)
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: úte bře 21, 2017 10:12 am
Reputace: 11

Re: Sardinie a Maddalena

Příspěvekod honza_k » stř črc 31, 2019 7:18 pm

Milí kolegové kapitáni,

chci se zeptat, jestli někdo nevíte, jak zjistit, kde jsou v parku La Maddalena kotvící bóje. Na stránce parku žádnou mapku s bójemi nevidím. Zdá se, že podle současných předpisů je to jediná možnost, jak v sezóně zůstat v parku legálně přes noc. Zřejmě se tam situace mění dost rychle (kam se smělo, už se nesmí) a informace na internetu i v pilotovi (mám půjčený RCC Corsica and North Sardinia) jsou neaktuální. Zatím jsem našel, že bóje jsou v zátoce Spalmatore na ostrově Maddalena, ale tam se za ně prý platí 70EUR/noc,(někde jsem četl i 150EUR), zatímco jinde by to mělo být v ceně vstupu do parku. Kdyby tam zároveň nebylo moc lidí a hezky se tam šnorchlovalo, tím lepší, ale chápu, všechno najednou asi nepůjde... (Jedeme už příští týden.)

Díky,

Honza
Uživatelský avatar
Ivo_sk
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 31, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Re: Sardinie a Maddalena

Příspěvekod Ivo_sk » pon srp 05, 2019 4:38 pm

Ahoj Honzo, akurát som sa odtiaľ vrátil :)
Bóje som nikde nevidel, no nebol žiadny problém s kotvením (aj v noci) pokiaľ máš kúpený lístok do parku http://www.lamaddalenapark.net/park-man ... orizations . V chartrovke mi potvrdili že kotvenie v La Maddalene nie je oficiálne povolené ale je tolerované.
Loď som bral z Portisca a vstupenku na dva týždne som mal v cene prenájmu lode. Dva krát prišli na kontrolu strážcovia parku a jediné čo riešili je to, či nemáš kotvu zarytú v morskej tráve ktorá je tu chránená. Najviac sa páčili Cala santa Maria, Spiaggia del Cavaliere, Cala Corsara.

Keď tam budeš odporúčam navštíviť Lavezzi - Cala Gionco, tiež tu môžeš nocovať na kotve - pozor na skaly a chránenú morskú trávu :)
Za návštevu určite stojí Bonifacio, mal som obavu či sa mi podarí získať miesto v maríne - no cez stránku www.resaportcorse.com to išlo hladko, do 15 min po zaplatení zálohy som mal potvrdenú rezerváciu.

Peknú plavbu !
Ivo
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: úte bře 21, 2017 10:12 am
Reputace: 11

Re: Sardinie a Maddalena

Příspěvekod honza_k » pon srp 12, 2019 12:27 pm

Ahoj a díky za informace, my jsme také právě vrátili.

Jachtařsky je to opravdu krásná oblast, spousta ostrůvků, členité pobřeží. Vítr foukal hezky skoro každý den, 4-5Bf z NW nebo NE, na noc trochu slábl, jen jeden den jsme museli jet většinou na motor. Naopak nejvíc foukalo u Bonifacia přes 30 uzlů.
Voda je čistá a teplá, dobré šnorchlování, na Středozemní moře celkem hodně ryb, jen delfíny jsme letos zahlédli jen z dálky.
Jeli jsme z Portisca přes NP Maddalena a Lavezzi až do Bonifacia, pak na jih k St. Teresa di Gallura a zpět na východ až k ostrovu Tavolara a zase zpět do Portisca, s mnoha zastávkami na šnorchlování, celkem asi 170nm. Kotvili jsme celou dobu v zátokách na Sardinii (t.j. mimo NP), jednou na Lavezzi.

Bójky ke kotvení jsem v národním parku Maddalena nikde neviděl, pokud tam nějaké byly, používaly je větší lodě s turisty. Dříve tam asi byly, na dně zátok byly vidět betonové bloky, ale bez bójí. Oficiálně se na kotvě v NP Maddalena přes noc zůstat nesmí, ale mnoho lodí to zřejmě nerespektuje.

Na lodi byl pilot z roku 2013, ale spousta informací v něm už není aktuálních, do mnoha zátok, kam se dřív smělo, se teď už nesmí. Získat aktuální informace co se smí a co ne je těžké, nebylo to dobře ani na internetu, ani to nevěděli v charterovce.

Co se mi naopak nelíbilo, je extrémní množství lodí a lidí v národním parku. V typické zátoce např. na Lavezzi nebo St. Maria jsme napočítali víc než 100 plachetnic nebo motoráků (nepřeháním) a k tomu každou chvíli přijíždí lodě s turisty, na každé jsou jich desítky. Šnorchlování hezké, ale člověk se pořád bojí, že ho někdo přejede. V Bonifaciu v přístavu jezdí desítky lodí všech velikostí oběma směry a navzájem se předjíždějí a troubí na sebe, až mně překvapilo, že jsme neviděli žádnou srážku. V zátokách na Sardinii mimo NP je to o hodně klidnější. Mimo sezónu by to asi taky bylo lepší.

Honza

P.S. V jiném příspěvku popisuji naše zkušenosti s charterovkou Yachting in Sardinia, kterou až tak doporučit nemůžu, zejména vzhledem k extrémně přísné smlouvě.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 406
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 81
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Sardinie a Maddalena z nafukovací plachetnice

Příspěvekod vojtaharok » úte zář 28, 2021 5:03 pm

Ahoj všichni!

Podrobnou reportáž z pobytu a plavby v této oblasti naleznete zde:
https://krasajachtingu.cz/sardinie-a-ostrovy-mari-maddaleny-z-nafukovaci-plachetnice/

Jen škoda, že nemám zaznamenanou plavbu na plachty ve skluzu (v poloskluzu), bylo to pro mne poprvé. Bylo to lepší než první párový sex... :D

Několik dalších fotek:

Spargi - Cala Ferringo:
SpargiCalaFerringo.JPG


Sardinie - Punta Don Diego:
PuntaDonDiego1.JPG

PuntaDonDiego2.JPG

PuntaDonDiego3.JPG
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: Sardinie a Maddalena

Příspěvekod Husky » pon říj 25, 2021 12:52 pm

Vojto, zasee výborná reportáž. Gratuluji. Jestli nejseš novinář, tak 7by ses psaním uživil.
My se vratili ze Sardinie koncem září.
Tedy nevim, jestli jsem měl smůlu nebo ty štěstí, ala já mám troch jiny zkušenosti
Jako doplněk obytky vozim podobný člun, jenom bez plachty a s motorem. Jsem zvyklej na ledacos v turecku, albanii, makedonii a jiných prastatech, ale na taliany nikdo nemá. Všude a vsechno divierto, v zakazech jsou jedničky. Pokuty začínají ma 1000€. Jednou by šel snad zakaz obejit, ale právě zuřila bouře v ktery by se potopil i tanker. Takže clun hnil v garáži, vubec jsm se nechytal.

Jinak je pravda, že je to nádherný ostrov s neuvěřitelně rozmanitou geologii na malém území. Ziral jsem, co znamená piktogram preskrtly krompac. Mysle jsem, že zákaz práce, ale vyvedli mně z omylu. Neni to krompac, ale geologocke kladivko. Zakaz geologickeho pruzkumu.
Divierto.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 406
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 81
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Sardinie a Maddalena

Příspěvekod vojtaharok » stř říj 27, 2021 8:58 pm

Díky Husky! Před lety jsem měl blog na lidovky.cz (než to koupil Babiš a blog zrušil) a byla to dobrá škola - člověk má rychlou vazbu, jak to napsat, aby to zaujalo.

Mrzí mě, že jsi neplul. Jaké konkrétně jsi měl překážky? To by mohlo zajímat ostatní kolegy námořníky.

Když jsme se ptali v kempech, mohli jsme si tam za 25 EUR na den pronajmout bójku.

My jsme si pro jistotu zajistili kartičku od ČS Lloydu a pojištění odpovědnosti za škodu s limitem 7.5 MEUR. Pokud to chápu dobře, v Itálii není potřeba se hlásit na kapitanátu a prostě člověk hodí loď na vodu a pluje. Co se týče národního parku, nejdříve jsem chtěl už z ČR zaplatit přístup na celé 2 týdny přes web, ale nepodařilo se - mají tam nějaký divný platební systém, a ne platbu kartou. A tak jsme se na to vykašlali, nepojedeme přeci kvůli tomu trajektem za X desítek EUR na Maddalenu. Za celou dobu jsme neviděli na vodě jedinou policii nebo něco podobného. A vyplouvali jsme většinou relativně brzy ráno s tím, že snad policie bude lovit jen v době, kdy je nejvíce lodí. A ráno taky bylo většinou všude volno.

Ahoj!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host