Na Hydru

Na četná přání ... a také někteří se plaví rádi v této nádherné lokalitě a rádi se podělí o své zkušenosti.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

jendys68
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Na Hydru

Příspěvekod jendys68 » pát srp 03, 2018 3:26 pm

Koupací plavba Řecko 2018, Egejské moře.
Na první plavbu na místech kde se utvářela evropská civilizace jsem se moc těšil. Ta představa plout na místech, kde pluly antické lodě z dob Homéra, vystavěné z borového dřeva, se smrkovými vesly a primitivní kotvou ve tvaru děravého kamene, na místech kde slavný Themistokles budoval loďstvo, které vítězilo u Salamíny nad Peršany, ta představa mě fascinovala už dávno předtím, než jsme vyrazili. Spolu s touto představou jsem měl posbírané informace o plavbě v Řecku ze spousty různých zdrojů a vesměs všechny pozitivní. Ať už to byl stálý vítr, prázdné zátoky, levné maríny, vstřícnost domácích…
Naše sestava čítala 6 lidí, z toho 3 (Ka,Ma,Ste) jachtingem absolutně nepolíbení. V pátek odpoledne jsem odlétali s Easyjetem z Berlína do Athén. Naší cílovou destinací nebyly slavné Athény, ale malá vesnička Korfos naproti přes Sarónský záliv, kam jsme se měli dostat vlakem do Korintu a posléze odvoz autem do Korfosu. Když to zkrátím, tak nám naše plány Easyjet svým zpoždění a dalšími obstrukcemi pěkně naboural a my zůstali trčet na noc v Athénách bez zajištěného noclehu. Po telefonátu , že dnes do Korfosu už nedorazíme jsme se na doporučení od naší charterovky vydali do Pirea hledat hotel Delfini či jiný podobný. Pireo i samotný hotel děs běs. Pozitivní bylo, že jsme noc přežili a během dopoledne se nakonec do Korfosu dopravili. Uzřeli jsme krásnou, línou, turisty nezahlcenou vesničku na břehu průzračného zálivu, kde u mola kotvilo pár plachetnic čekající na své posádky. Po prvním výborném řeckém obědě v Ostraku (https://www.facebook.com/www.toostrako. ... m=referral) jsme v pozdním odpolední převzali loď. Nebyla to námi původně objednaná loďka, ale byla 4 stopy delší , což by nám zase tak nevadilo. To jsme ovšem netušili, co nám loďka připraví. Vypluli jsme z Korfosu v šest večer na kratší přeplavbu do starého Epidauru. Zde se patří zmínit, že jedna z věcí, které jsem se trochu obával, je systém kotva-břeh, se kterou nemám zkušenost. Hned při prvním odplutí od mola se nám trošku šmodrchal řetěz ve studánce, a při snaze uvolnit řetěz, ten z ořechu vyběhl celý ven. Naštěstí Ha zůstali všechny prsty a kotvu jsme na druhý pokus už vytáhli. Od té příhody jsem stanovil kotevníky dva, kdy Ma odhazoval tyčkou řetěz do studánky a Ha kontrolovala navíjení , kontakt s kormidlem a kotvu. Do Epidauru jsme domotorovali po osmé večerní. Zde jsme hodili kotvu a poznali skvělou řeckou pohostinnost, která nás pak provázela po celý den vždy a všude. Taverna u Dimitrise https://www.facebook.com/dimitris.becas se pyšní domácími eko produkty, českou stopou, skvělým jídlem a milou obsluhou. Rozhodně doporučuji. Druhý den jsme navštívili staré antické divadlo, přešli přes kopec do Ephidauru . Malý rybářský přístav na jehož nábřeží jsou útulné kavárny stojí za návštěvu, ale ne přes horké poledne kdy jsme se tam ploužili my. Odpoledne jsme se už věnovali koupání a šnorchlování kolem starověkého „města“ ,které bylo potopené díky sesuvu půdy v době aktivní sopečné činnosti nedaleko vzdálené Methany. Večer jsme zašli do plné Dimitrovi taverny. Byla zde i druhá loď charterovky pod vedením zkušeného slovenského kapitána.
Ráno jsme zvedli kotvu a vyrazili směr Poros. Tak jak předpověď slibovala, tak se i stalo. Nefoukalo. Tedy na motor. Sopečný ostrov Methana se přibližoval, když se mírné vlnky začaly třepotat na hladině. Rozhodl jsem nováčkům, ukázat jak vypadá plachta vytažená. Hlavní plachta nahoru, chudinka by potřebovala řádnou očistu. Posléze i genu a naše 42 stopá Eset se pomalu rozjela plnými 3 uzly. Vypnuli jsme motor a vychutnávali to nádherné ticho a pradávný pohon přírody. No tahle slast netrvala dlouho, a protože balanc musí být, tak stres už byl na cestě. Větřík se změnil na slabý vánek. Methana celkem blízko na starboardu. Ok, start motoru! A?? Znovu. Start motoru!! A znovu nic. Ani škrt. Tak přehodit plachty na druhou stranu, aby nás to na tu Methanu nesneslo a zkoumat, hledat, volat, řešit. No když to zkrátím, motorová baterka byla prázdná, a s pomocí slovenského kolegy (který plul za námi) jsme připojili servisní baterii a nastartovali. Motor běžel, avšak nedobíjel. Dopluli jsme na Poros, který byl stejně cílem naší cesty, zaparkovali u taverny a chladili se místním točeným. Servis přijel ještě večer, avšak nebyl úspěšný. Ráno však už ano. Správně připojený diodový můstek zajistil dobíjení. Poros je krásné městečko, kde už je znát větší turistický ruch. Úzké uličky, spousta obchůdků i restaurací. Vojenská akademie způsobuje, že všude vidíte bílé uniformy nejen mladých kadetů, ale i sličných kadetek. Stání na severní straně Porosu bylo za 24€ včetně elektřiny a vody. Byla to jediná platba za stání za celý týden.
Po nucené přestávce a zážitcích z městečka jsme po 9 20 hod opustili civilizaci a zamířili na jihozápad směr Hydra . Dílčí cíl dne bylo na četná přání milé Ka, navštívit malebný přístav Hydra a to se nám povedlo v japonském turistickém stylu , připravte si foťáky, dvakrát jsem obkroužil přírodní přístav , cvak, cvak. Viděli jsme kanóny, oslíky a davy na břehu. Ka spokojená, ostatní také a plujeme na západ , Hydru na portboardu. Odpoledne se zvedl mírný vítr , tak vzácný , že jsme hned vytáhli plachty a křižovali proti němu až na západní konec Hydry. Jelikož tempo 3 uzly nebylo vůbec zběsilé , večer se blížil, rozhodli jsme zakotvit na jižní straně jmenovaného ostrova v Nikolaus Bay. Když jsem spatřil, že v zátoce stojí už několik lodí, a to i větších motoráků, cca pět, což je na řecké poměry hodně, nebyl jsem příliš nadšen. Naštěstí dle očekávání většina večer odplula a noc zůstala jedna. Zátoka má oblázkovou pláž, na kterou přes den vozí turisty vodní taxi. Večer však byla zcela prázdná a my ji využili k báječnému plážovému pikniku.
Další den ráno. Čekal jsem, že už to přijde. Už konečně by mělo fouknout. Byli jsme uprostřed týdne, tudíž na bodu obratu a vítr skutečně přišel. Příjemný severovýchodní vítr (nevíme bohužel sílu bo windmetr, stejně jako log nefungoval) nám dodal rychlost pěti uzlů a já si konečně mohl trimovat a hrát si s plachtami. I posádka se ráda vystřídala za kormidlem. Zatímco nás místy doprovázeli páry delfínů, náhle Ste spatřila něco podivného. „Je to snad velká černá bójka“? No, byla cca na 4 hodinách a blížila se. A kulomet s chlapíkem nahoře naznačil, že o bójku se nejedná, nýbrž o věž vojenské ponorky, která se rozhodla nám zkřížit cestu. No nechali jsme ji. Stále pod plachtami jsme obepluli Hydru z jihu a vraceli se zpět do Porosu. Před vplutím do úzkého průliv mezi Porosem a Peleponosem jsme stáhli plachty. V samotném úzkém průlivu Ka za kormidlem plujíc středem , sledovala čilý ruch na vodě před sebou, když nám trošku zalehla lodní houkačka v uších. Trajekt přímo za zádí asi zpomalit nehodlal a tak trochu si nás vychutnal. No uhnuli jsme, ale vyšlo to snad v nejužším místě, takže jsme si na trajekt mohli téměř sáhnout. No Porosu jsme se vyvázali na stejném místě jako před dvěma dny a já se těšil , že si městečko prohlédnu také. (předvčírem jsem se věnoval opravě) Dali jsme si velkou bohatou večeři v taverně Oasis http://oasisporos.com/ , trochu masovka, ale jídlo skvělé. Stání jsme tentokrát neplatili, výběrčí se neobjevila.
Další den byla cílem Aigina , konkrétně jsem vytipoval Marathon bay na kotvě. Plujeme opět kolem Methany, povídáme si o vzniku ostrova, jeho krásách. Míjíme už dávno přístav, když padne nápad, a proč se tam vlastně nepodíváme? Tak obrátka o 160°a už míříme do lázní. Přistaneme v prázdném přístavu Methana a jdeme okouknout sirné prameny. Míjíme uzavřený lázeňský komplex za starým přístavem a nalézáme přírodní bazének, kde se rochní pouze jedna postarší dvojice. Dopřejeme našim tělům také léčivou kúru a po chvíli se vracíme osvěžit točeným Mythosem. Methana je přes den líné a opuštěné městečko a po chvíli už ho necháváme za sebou a míříme směr SV na Aiginu. V Marathon bay jsme podvečer, užíváme koupel, frapé v taverně a večeři na lodi.
Předposlední den jsme se rozhodli vrátit k Dimitrimu do taverny. Cestou se však ještě stavíme na krásném opuštěném místě na koupání a šnorchlování . Ostrůvek Kyra a mělčina na jeho jihovýchodní straně. Nalézáme to vyloženě zkusmo a moc se nám tu líbí. Při mém šnorchlování a objevování jsem si břichem ustlal v sasankovém porostu a musím říct, naše kopřivy jsou proti sasankám pohlazení po těle. Vykoupaní , najedení míříme do Epidauru, nejdřív nového, jen okouknout. Hm. Nic zajímavého. A pak už na nám známé kotviště před bílou zeď s červenými vraty. Večeře u Dimitrise opět skvělá včetně dárků z jeho ekofarmy. Uleháme naposledy na lodi, já opět na palubě pozoruji myriády hvězd na noční obloze.
A poslední skok do Korfosu. Odevzdat loď, naposled se vykoupat v krásném čistém moři a zase na shledanou příští rok.
A závěrem? Řecko potvrdilo to co se o něm, jako o jachtařském revíru píše. Krásné zátoky, prázdné, levné. Řekové neskutečně pohostinní a milí. Malou kaňkou byl neuspokojivý technický stav lodi. Potvrdili se signály, které jsem měl. Je to zkušenost a příště už víme jak tomuto předejít. Skvělá ovšem byla posádka, kde především z noviců čišela radost ze společně strávené dovolené v překrásných místech. No a já ? Mně chyběl vítr, ale byla to přece koupací dovolená. Každopádně příští rok opět nějaké jiný kus Řecka.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Re: Na Hydru

Příspěvekod vojtaharok » pát srp 03, 2018 4:05 pm

Díky za pěkné vyprávění. Možná jsem v textu nepostřehl - které období v roce to bylo? Který měsíc? Chtěli jsme jet zhruba stejnou trasu, ale kvůli zranění jsme předčasně ukončili plavbu a nestihli Hydru. Máme máme naopak zatím ze stavu lodí v Řecku jinou zkoušenost (ale jen jednu); pluli jsme na zatím nejlepší plachetnici vůbec.
jendys68
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Příspěvekod jendys68 » sob srp 04, 2018 6:31 am

Vojto, plavbu jsme uskutečnili na začátku letošního července.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » ned srp 05, 2018 1:14 pm

Díky za info. Takže i počátkem července může být v Saronském zálivu problém s větrem (jako jsme měli v únoru), to se hodí. Myslel jsem, že v červenci už bude meltemi a že i tam částečně dofoukne. Příště uvažujeme z Porosu kolem Aiginy (prostoupat?) k mysu Sounion, na začátek Kyklád a pak (pokud bude severní vítr) hurá po větru na Hydru (při mírném větru a vlnách); při horším počasí naopak na jih: kolem Hydry do Argolského zálivu. Jako dvoutýdenní plavbu bych si představoval z Porosu k Sounionu, doprostřed Kyklád, potom na jižní pobřeží Argolského zálivu a přes záliv kolem Hydry zpět (ať nemusíme motorovat proti větru). Dalo by se? Přítomnost historie je fascinující. V Řecku se nabízí ještě jedna krásná trasa (pro důchod?): Z Ithaky do Tróje a zpět (snad to nebude Oddysseových 17 let, snad nebude taky tak náročné překročit hranici Ŕecko-Turecko). Trasa je celkem jasná v úseku Sounion-Trója (kolem západního pobřeží Egejského moře), zpět centrem Egejského moře. Není mi ovšem jasné, jestli Oddysseus obeplouval Peloponés a nebo se nechal přetáhnout přes Korintskou šíji. Takže kompromis: jedna cesta okolo Peloponésu, druhá Korintským kanálem.

Zpět na