nový člun nový motor a bolí mě z něho hlava

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Re: nový člun nový motor a bolí mě z něho hlava

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv črc 07, 2016 9:32 pm

Jak jsem psal, ber to jako výstřel před řezáním. :) Jinak otvor pro foukání kýlu mám ve druhé podlážce, a ta je stejná jako třetí. Takže to u mě jde snadno prohodit.
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod mirus » pát črc 08, 2016 4:03 pm

Taky bych se přiklonil k názoru raschiho-když se podíváš na tu fotku co máš tam vodní váhu ,tak sice je tam rozdíl ve výšce k-desky a dna ,ale kýl,který začíná cca 1/2m od zrcadla je na úrovni k-desky neli nížejc a to může dělat" zavzdušňovací brázdu".Nejjednodušší vyzkoušení by bylo zkusit motor s dlouhou nohou a podle výsledku pokračovat.A pokud není dno pořádně vypnuté podlážkami a kýlem,nebo nafoukáním,tak se tam může i dělat kapsa (jak už je psáno),která hrne vodu pod šroub a tím je o problém postaráno.
kzeman
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kzeman » pát črc 08, 2016 8:06 pm

Při odzkušování rychlé akcelerace z místa jsem po "osolení" plynu byl kdysi překvapen že místo rozjezdu stojím a motor pouze řve.
Nelámal jsem si hlavu zda jde o zavzdušnění, kavitaci, ..., mám ale odzkoušeno že nejrychleji se do skluzu dostanu postupným přidáváním plynu, nikoliv "osolením" kdy to sice řve, ale ten tah není cítit.
Tímto neradím, pouze popisuji svoji zkušenost.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » sob črc 09, 2016 9:26 am

Já mám sice vestavnej motor, ale přidávat musim taky postupně. Plnej jsem dal prudce jen jednou. Jednak se mi celá rodina sesypala ze sedaček dozadu a jednak jsem loď málem převrátil. Asi bude trochu přemotorovaná. :D
Nicméně vzduch mi to nikdy nepřisálo. Ani v zatáčkách.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned črc 10, 2016 7:22 am

Měly jsme Zodiac 280 s nafukovací podlážkou a pod ní tvořil kýl nafouklý buřt. Motor Jonson 8 Hp. Motor snadno kavitoval a podlážka ze vlnila. Profrézoval jsem zrcadlo aby motor byl o 5 cm níž. Bylo po problému. Tenhle model dna není ideální a mění tvar podle rychlosti a zatížení. A tím se mění i obtok motoru.
Teď máme HonWay 280 a stejný motor. Člun má nafukovací podlážku ze dvou „desek“ do V a problém s originálním zrcadlem není. Dno je pevné a hladké.
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » ned črc 10, 2016 7:47 pm

ahoj ahoj piráti )))) ...... tak jsem tedy provedl jak jsem řekl , křídýlka přišly a já navrtal kavi desku a křídla přišruboval )) jsem teď jako delfín :D , takže dnes byla zkouška a musím říct že je to o 100 procent lepší , provzdušňování se ztratilo a jede to při vychytání určité rychlosti velice pěkně , je tam určitý tlak při zatáčení ale to je na zvyku , vychytáním rychlosti myslím aby mi to moc nestříkalo , s tím bohužel momentálně neudělám , opět zkouška trimování , nechal jsem to na druhém nastavení od zrcadla , také jsem zkusil zvednout 1cm lištou výšku zrcadla , to byla katastrofa tak honem zpět )))) musím dát za pravdu všem kteří doporučovali motor níže , takže rozhodnuto zaříznu zrcadlo :crazy: myslím tak 3cm budou stačit ))) každopádně jsem s tím křídlem měl velmi uspokojivý pocit a všem děkuji za rady :D , dalo by se řešit i prodloužení nohy, to ale nevím , vrtat se v novém motoře :shock:
krilo.jpg
Přílohy
krilo1.jpg
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » ned črc 10, 2016 7:50 pm

......... zase se mi tam nacpaly dva obrázky :lol: prosím admina o odstranění jednoho díky )))))

stalo se.. S :)
marekparek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod marekparek » stř črc 13, 2016 9:20 am

tak než to poladíš, koukni na video pro pobavení. Za určitých podmínek(první kosmická rychlost), vrtule nabírající vzduch může být efektivnější než ta, která je zcela ponořená :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=Of1RY4M8VqM
ilivid
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: -13

Příspěvekod ilivid » stř črc 13, 2016 11:28 am

Peposs- prosím prozraď, jak se takový motor s křidélkama převáží na ležato. Děkuju
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » stř črc 13, 2016 7:35 pm

marekparek píše:tak než to poladíš, koukni na video pro pobavení. Za určitých podmínek(první kosmická rychlost), vrtule nabírající vzduch může být efektivnější než ta, která je zcela ponořená :lol:

Jak dlouho to ta vrtule může vydržet?
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » stř črc 13, 2016 9:42 pm

Zdenda12345 píše:
marekparek píše:tak než to poladíš, koukni na video pro pobavení. Za určitých podmínek(první kosmická rychlost), vrtule nabírající vzduch může být efektivnější než ta, která je zcela ponořená :lol:

Jak dlouho to ta vrtule může vydržet?

Nevím, jak je to u velkých člunů, ale u modelů ( modelařím :crazy: ) je to naprosto běžná věc, že "poloponořený" propeller je rychlejší, než ponořený celý. Používá se na offshore a katamaranech. Maketa vodního kluzáku jezdí na vodě okolo 40-50km/h, při tom poměru 1:15 by originál měl jet 600km/h :lol:
Mám tohle: http://www.pelikandaniel.com/?sec=produ ... 368&lng=en Na vodě je to zbraň, kdyby to v plné rychlosti někoho... :(
....a opravdu ten poloponořený propeller má mnohem vyšší účinnost. I když to neumím vysvětlit fyzikálně a je to trochu nelogické - je to tak.
Ta mlha, která se vytvoří u poloponořeného šroubu ( modeláři používají termín výhradně lodní šroub - nikoliv propoeller ) je u modelu navíc velmi efektní.

U metrových závodních modelů kluzáků jsou spalovací motory o výkonu okolo 2kW a i elektromotory mohou cucnout podobné výkony - špičkově i 4kW :lol:
( http://www.modelarske-forum.cz/viewtopic.php?f=5&t=2328 )
marekparek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod marekparek » čtv črc 14, 2016 7:54 am

ta účinnost je daná tím, že se lopatky zbytečně neotáčí ve vodě, která jim klade odpor. A když jedna třetina šroubu dokáže přenést dostatek výkonu na vodu, tak je potom takový šroub efektivnější.
Tohle konstrukční řešení z videa s naklápěcími hřídelemi má tu výhodu, že vodě nekladou odpor ani hřídele, které jsou mimo vodu. A navíc není třeba kormidlo, protože hřídele jsou natáčecí i do stran, to by taky vytvářelo velký odpor
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » pát črc 15, 2016 2:49 pm

..... :D :D :D :D :D tak tohle přesně potřebuji ))))))) .........no zatím jsem ještě zrcadlo nezaříz ještě chvilku budu laborovat , mě tak ještě napadlo jestli jsem si zvykl sedět na levé straně válce , jestli to rozložení při mých 100kg také nemá vliv na ten roztřik , přeci jenom 20HP je dvojnásobek 9,9 kde mi to nedělalo , samozřejmě těch aspektů je více když tedy srovnávám Bushe s 9,9 HP např. šířka lodi u nového 170cm u Bushe myslím o 15cm miň , Bush byl takový velmi štíhlý a rychlý pták , tady to musím dohánět silou no prostě jiný a větší člun , kdyby se choval jako Bush tak jsem velmi spokojený )))))) jinak motor s křidélky převážím v autě řečeno nakant prostě vrtule směrem dolů ))) vždy jsem to tak vozil a bez problémů a to jezdím až dolů do Č.Hory :D
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Michal1 » pát črc 15, 2016 3:38 pm

Ahoj. je len ma okraj.
Mam honwave dlžka cca 4 m a šírku cca 190cm , motor 20HP štvortakt.
Osadené váhovo 3 dospelí a dve deti cca 350 kg. som to dostal do sklzu za také 3 sekundy, a nemal som žiadny problém s kavitáciou. Podľa fotiek si dovolím tvrdiť, že aj motor mam trochu vyššie než ty, ale to je subjektívny názor. Ale keď som vymenil jednu osobu cca 80 kg za dve osoby každá 80 kg + tak som sa zo sklzu dostať nevedel, motor hučal, striekal, ale už nás do sklzu dostať nedokázal.

Držím palce nech to vyriešiš čo najlepšie......
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » pát črc 15, 2016 4:44 pm

teda ale Michal1 mě pořádně naštval :crazy: jdu si dát slivovicu :crazy: :D
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod mirus » pát črc 22, 2016 4:00 pm

Tak jak to vypadá po tý slivovici??Nějaký nový poznatky??Určitě to zajímá víc lidí tak se pochlub jak to dopadlo.
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » pát črc 22, 2016 8:08 pm

.... tak po slivovici vždy dobře teda pokud je kvalitní ))))) zítra se chystám na vodu opět laborovat , ještě mě napadlo když jsem se díval na toho bushe kterého jsem prodal, že tam byly takové zástěry na zrcadle pravděpodobně proti roztřiku )))viz foto , no na novém člunu to nemám ((( že bych to tam nalepil a nebo jinak vyřešil :D :D
bush zastery.jpg
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod mirus » pát črc 22, 2016 8:59 pm

No,když se dívám na toho Busche,tak ten má jiný tvar dna,více do V-ten X-PRO(jestli je to ten tvůj) má konec skoro rovný.Buřty jsou u Busche taky jiné jak u X-PRO,tento má spodní plochu buřtů delší,tím pádem je motor o něco"v předu. A pokud se to hydrodeskama zlepšilo,tak bych to vyzkoušel napřed s dlouhou nohou(snad někoho najdeš na zapůjčení) a třeba i 9,9 nebo 15 na porovnání a zkoušku by to stačilo.Hydrodesky zvětší plochu kavdesky a nemělo by se to tolik zavzdušňovat.Tak hodně trpělivosti při laborování,někdy i malej rozdíl v uložení dělá hodně.
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » pát črc 22, 2016 9:13 pm

...s těma buřtama je to zajimavý postřeh ))) ja si myslel že to bude mít lepší stabilitu když se konce noří do vody , možná tam bude problém , zítra se na to zaměřím ))))
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pát črc 22, 2016 11:07 pm

BUSH je dobře udělaný a optimalizovaný člun.
Tady : http://www.sporthabacek.cz/index.php?op ... ct_id=1534
i na boat007 píší, že je ve své třídě nejrychlejší. Nedavno tu někde proběhlo vlákno, kde to potvrdili a vedle stejně dlouhého Zodiacu byl BUSH se stejným motorem také rychlejší.
Když jsem modelařil, tak tvar trupu a především zadní části kluzáků významně ovlivňovali rychlost a obratnost modelu.
Jak se znovu dívám na obrázek toho člunu, tak špičky těch buřtů vzadu jsou ve vodě. A nejsou to symetrické jehlany jako třeba u toho BUSHe, navíc jsou poměrně protáhlé.
A to i když není člun zatížený. Při pohybu člunu se vlivem vztlaku dostávají z vody ven a tím zadek člunu zvedají. A to může být i důvod, proč si to přicucne vzduch - čím větší rychlost, tím víc to leze z vody. A na kždé vlnce a možná i na proudu od propelleru se to bude mít tendenci zvedat.
Vzhledem k tomu, že za zrcadlem jsou buřty ještě poměrně dlouhé, tehle jev to umocňuje. ( jak tu někdo psal, motor víc ve předu ..)
Já bych ještě zkusil udělat ze dvou masívních desek "falešné" zrcadlo, přitáhnout třeba truhlářskými svěrkami k zrcadlu na člunu a pustit motor o 10 cm níž i za cenu menší otočnosti motoru a zvednuté píně.
Když se to osvěčí, tak pak říznout to zrcadlo.
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » sob črc 23, 2016 7:47 am

...... tak tohle byla uplně vyčerpávající odpověď a myslím nejvíc se přibližuje tomu probému který řeším a celou dobu jsem po te zádi pokukoval a nechtěl si přiznat že jsem asi udělal chybu při koupi (((( no ale ta hlavy zase dostala dalšího červa který mě bude hlodat :crazy: :crazy: :crazy: jdu na vodu ))))))))))))))))
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob črc 23, 2016 10:09 am

Ahoj obtok dna kde kýl tvoří nafouknutý buřt je turbulentní a laminární obtok je několik centimetrů hlouběji než přímka prodloužení dna.
První gumák co jsme měli byl Zodiac bez zrcadla a laťkovou podlážkou. Ten se vůbec za plachetnicí táhnout nedal. Záď se přisála do vody při 3 uzlech a hrozilo jeho přetržení.
Teď máme HON WAY s nafukovacím dnem a problém s tažení není za jakéhokoli počasí. Při tažení plave jen na podlážce a pontony jsou nad vodou a tažná síla je velmi malá. Máme na něj Jonson dvoutakt 8 koní a jede skvěle. Zrcadlo jsem neupravoval.
Takhle vypadá dno Hon Way. Jsou to dvě vysokotlaké nafukovací desky ve tvaru V:
SAM_0281.JPG
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » sob črc 23, 2016 8:01 pm

.... velmi zajimavý kýl )))) tak jsem tedy byl na vodě ale stačilo 10 minut a už jsem tahal člun zpět na břeh a proto už zase soptím a sedím u slivovice :D :D :D po deseti minutách jsem zjistil že mi je nějak mokro ve člunu :crazy: takže člun ven motor pryč otočit ho obráceně abych zjistil že tam mám ve dně dvě díry :crazy: hrůza děs katastrofa , opravdu si už připadám jako magor no jak potom s takovým člunem můžu na moře , pátral jsem jak k tomu vůbec mohlo dojít a nakon jsem zjistil že ty samé díry mám na obalu člunu , a pak mi to došlo .... já když jsem vyložil člun na molo a rozbalil ho tak sem ho ještě potáhl kousek dál i stím obalem a když jsme se dívali pozorně tak jsme tam našli po zemi sklo a tím přetažením cirka o dva metry jsem prořízl jak obal tak i dno člunu , kruci to abych sebou vozil na vodu i smeták a nebo si konečně koupil vozík , každopádně obal je z chatrné plachtoviny ale že to prořízne i dno člunu no prostě hrůza , takže lepení a pak na vodu a vše OK , jinak je to jasné už na 100procent motor musí opravdu musí níže takže zářez o kterém stále píšu )))) ale nevím nevím jestli ten člun neroztříhám na laty :crazy: nový člun spousta peněz a tak mě vyloženě se.e a nemám z něho dobrý pocit a to je asi to nejduležitější .......... ráno jsem sedl ještě k bedně a koukal na BUSHE FAVORIT PRO 400 , asi jsem měl zůstat u této značky , no prostě je to na infarkt :D :D :D
člun defekt.jpg
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 75

Příspěvekod Jardasu » sob črc 23, 2016 9:58 pm

peposs píše:....

No jo chlapi,
poctivej laminát, nebo dřevo má něco do sebe.......
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob črc 23, 2016 10:02 pm

Za mne nejlíp oboji, ale uprimne, uz se mi taky povedlo drevolaminat i celolaminat prorazit o sutr.

Zpět na