Prosim o radu pri vyberu “gumaku”

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Dany
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: -9

Re: Prosim o radu pri vyberu “gumaku”

Příspěvekod Dany » pon lis 02, 2020 7:24 pm

Tiež mám čln Storm STK 330E, nakoľko sme už len dvaja, tam preto len 330cm. Môžem potvrdiť to čo tvrdí Husky, veľmi slušná kvalita za dobrú cenu. Chodievam s ním na 17 dní do Chorvátska a na SR- Šíravu a Domašu. V Chorvátsku som na mori 2x zažil BORU a čln mal veľmi dobrú stabilitu. Ak ho zničím, tak opäť kúpim túto značku. A mimochodom v Chorvátsku mi domáci vravel, že na cvičení na mori tam boli Nemci a používali tiež člny zn. STORM, takže to nebude asi tak zlá kvalita. Ak chceš RIB, pozri napr. link: https://xn--80aefbetngndn9c5f.com/rib-a ... -amigo-450, zA 47600,- UAH = po prepočte 1420 €. Pozri aj stránku www. kapitan.ua
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 135

Příspěvekod Denis » pon lis 02, 2020 9:14 pm

Ja osobne by som si priplatil, ak by som mal RIB ktorý vozím na prívese. PEPO má pravdu v tom, že za normálnych okolností ten základný material bohato stačí a fakt vydrží vela, ale náhoda je blbec, ten príplatok nie je moc a zvýšenú váhu pri 30 k motore ani nepocítiš. V každom prípade je najdôležitejšie, aby si mal válce nafúkané na predpísaný tlak a aby si neskúšal natlakovanie búchaním po válcoch, ale tlakomerom.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28

Příspěvekod Ozzie » úte lis 03, 2020 8:00 am

ja by som zas priplatil za pevnú loď, keď už musím ťahať na prívese. RIB je fajn, ale bez možnosti prevozu v aute. Určite má lepšie plavebné vlastnosti ako skladací gumák, ale s priestorom je na tom horšie ako pevné lode.
Dany
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Dany » úte lis 03, 2020 8:51 am

Tiež mám rovnaký názor ako Ozzie, keď by som mal čln ťahať na privese, tak radšej kúpim pevnu laminatovu alebo ľahkú hliníkovou loď -robia aj v Čechách, lebo Rib bude mať tiež len obmedzenú životnosť, ale rozhodnutie je na Tebe. Sú aj skladacie Riby, ale ta cena je na zváženie
Husky
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Husky » úte lis 03, 2020 11:49 am

Není náhodou, že záchranné složky používají velmi často RIB. A to často tam, kde jsou nepříznivé podmínky na denním pořádku .

Tato konstrukce spojuje výhody gumáku (stabilita) a zároveň výhody laminatky resp. AL (pevnost)
To jsou fakta.
...ale zde "každá liška ( bo lišák) chvali svuj ocas" :crazy:

Podotýkám, že jsem měl možnost vyzkoušet obě konstrukce v praxi a RIB je o třídu lepší. Tedy má lepší jizdni vlastnosti. Jak je to s údajnou "trvanlivosti ", nevím.
Ale každý ať si koupí co chce, já mu na to nepřidám :)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte lis 03, 2020 6:09 pm

Ak sa bavíme o porovnaní RIB-u a pevného otvoreného člna, tak výhodou RIB-u je, že pri zaliatí vlnou je bezpečnejší ako otvorený pevný čln. 100 l vody v RIB-e nepocítiš, v pevnom člne je to závažný problém. To sa ovšem stane málokedy, možno nikdy, ja teda vidím največšiu výhodu RIB v tom, že sa pri kotvení môžeš sedieť na válcoch a hlavne sa dá z válcov skákať do vody, čo decká zbožňujú. Jazdí to nádherne, lebo je to kombinácia hlbokého V dna a zároveň úplne plochého a pri rovnakej hmotnosti rovnako velký otvorený laminátový čln je výrazne ťažší, alebo ak je cca rovnakej váhy, tak výrazne horšej kvality. Priestor vo vnútri ako píše Ozzie je o dosť menší, ale ak budeš používať čln na denné výlety s rodinou, tak v pohode stačí. Ja som mal 390 cm a bol som spokojný, menší by som nechcel. 30 k je super, ale treba mať na pamäti, že to zasa až tak vela nie, na dobrý kvalitný lamináťak, s prednou palubou, vetrným štítom, dobrými sedadlami, o dĺžke nad 4 m by to mohlo byť málo. Takže sme ťa dobre pomotali :) , šťastnú ruku pri výbere prajem.
S1M0N3
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod S1M0N3 » úte lis 03, 2020 8:23 pm

Ahojte,
dakujem pekne za vsetky rady, takze dnes som objednal nakoniec Grand S420N lebo 15teho novembra sa uzatvaraju objednavky s dodanim v marci. Co sa tyka konfiguracie komunikoval som aj s predajcom a povedal ze hrubsi material pri beznom pouzivani nie ne potrebny, doobjednal som ochranu kylu, pretlakove ventily, calunene sedadlo a ciernu farbu tubusov a kylu. (od ciernej farby sa ma snazili odhovorit ale ked mne sa to tak paci :-) )Cln ma 115kg tak snad tak 30tka k nemu bude ok. Posielam foto z konfiguratora
Přílohy
D0B67432-83FE-4E9D-9EA5-D66481F03D55.png
david
moderátor
Reputace: 186

Příspěvekod david » úte lis 03, 2020 9:14 pm

Upečeš si prdel. :lol:
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » stř lis 04, 2020 7:44 am

Čierná farba je stále lepšia ako maskáčová brr. :D
Konečne si vybral niečo. Nepáči sa mi ale, že predajca použil nátlak na klienta (uzatvorenie objednávok 15. nov), namiesto tlačenia na zákazníka mohol radšej ponúknuť referenčnú obhliadku, alebo nedaj Bože skúšobnú plavbu. Do takej ceny by sa to malo zmestiť. No ale zas blúznim. Nie sme v Nemecku :lol:
Dĺžku nohy ste dúfam vyjasnili, lebo tie lode sú aj v 15" aj 20" prevedení.
Dany
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Dany » stř lis 04, 2020 8:45 am

Aká bola základná cena člna?
Husky
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Husky » stř lis 04, 2020 9:01 am

S konzoli to stojí bezmála cca150. tušim na avaryacht.
O dobrým poměru užitná hodnota/cena osobne pochybuji.
Černá barva je vynikající pro klimaticke podminky Severního ledového oceanu. Jinde při slunečnem pocasi vhodne jako grilovaci tal . Volska oka a steaky :crazy:
Jeste ze to ma ty přetlak. Ventily...ale já bych na ukrajinský ani jiný nespoléhal
Mám je taky ( také uk) a prodejce mně hned alibisticky varoval.
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Příspěvekod PEPO » stř lis 04, 2020 10:26 am

A spoje tiež pri tých vysokých teplotách dostanú dobre na frak.
Neviem si nejak predstaviť pobyt na tak tmavom člne..
To že je pekný- ja asi jedna vec a že na nom tak nebude vidieť špinu je druhá.Ale to je asi tak z tých výhod všetko....
karabinka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod karabinka » pon lis 09, 2020 11:49 am

hezka lod,ja bych byl pri sve tendenci mit stale vse perfektne ciste asi cernou nevolil.uschla morska voda nadela i na šedé pekne velke mapy soli.at slouzi.nevim jestli mas uz vozik.ja si pro svou predposledni lod dojel do polska koupit tenhle.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... d507ac8dd7
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » pon lis 09, 2020 3:23 pm

A koľko platíš za dovoz do CZ?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon lis 09, 2020 5:51 pm

Skús sa vykašlať na to čo sa ti páči a kup si to čo je dobré pre teba. Ak by si jazdil na ryby od jari do konca roka, tak faj, Ak chceš s tým do Chorvatska, tak je to prúser, na valec si nesadneš ani v mokrých plavkách a práve sedenie na válcoch je na kotvisku často používané. Nehladiac na to že dieťa neustrážiš. Zmeň to na čo najsvetlejšiu a s vďakou budeš na nás spomínať.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon lis 09, 2020 6:20 pm

Husky píše:
O dobrým poměru užitná hodnota/cena osobne pochybuji.

Prečo pochybuješ? Zdá sa ti cena vzsoká, ale myslíš že kvalita nebude dobrá?
Husky
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Husky » pon lis 09, 2020 9:44 pm

Za srovnatelný peníze lze sehnat lepší loď. Stačí se rozhlédnout Proto tvrdím, že poměr užitná hodnota/cena není v tomto případě nic moc.
Ale je to jen muj nazor. Nikomu ho nevnucuji . Každý ať si koupí co chce

Stejně pro kazdeho platí , že ta nejlepší loď je ta JEHO :good:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon lis 09, 2020 10:28 pm

Husky, a ty by si si ktorý čln vybral?
Husky
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Husky » úte lis 10, 2020 7:40 am

No, už jsem to asi zmínil .
Vybral jsem taky ukrajinu, ale tu která si nehraje na luxus.
Na For Boat jsem narazil na Aqua Storm . Celkem rozumné ceny, rozumný personál. O kvalitě nepochybuji. Prý mají lode do války
Používá to Ukrajinská armáda a Bundeswehr
Najdi si to na netu. Maj několik rad gumáku a slušný výběr, podle toho co preferujes.
Rychlost ( STK), prostor a bezpečnost (Evolution)
RIB (Amigo)
Ceny jsou zatím férové, ale už se přizpůsobují.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 31

Příspěvekod geus » pát lis 13, 2020 2:35 pm

Myslim ze pokudnekdo ten gumak vozi na vleku a ma to pak na vleku doma celou zimu tak je pak mnohem lepsi si koupit toto nepotopitelne bezudrzbove z polyetylenu. Ja to mam jen jako bajbot jde tam 30 motor 410 na 160cm
IMG_20201113_135800.jpg
Maros1
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 3

Příspěvekod Maros1 » pon lis 16, 2020 11:22 pm

Nazdar chlapi, aký nafukovací čln k motoru Honda BF 20 HP by sme mi odporúčali? Ideálne pre mňa by bolo aby bol čo najmenší čím viac pod 4 m nakoľko ho budeme využívať prevažne dvaja , výnimočné 3 osoby. Ďakujem za rady.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » úte lis 17, 2020 8:24 am

Ahoj. Ja som mal Zodiac Cadet Solid 340. Mal som na ňom Suzuki DF 15. Bol som spokojný, kvalitný materiál, kvalitné spracovanie. Vyskúšané na Dunaji, na jazere a viackrát v Chorvatsku. Vzhľadom na dlžku zázraky vo vlnách nečakaj, ale je to asi najkvalitnejší gumák vo svojej triede.
Jeho nástupca je Zodiac Cadet Alu 350. Tu nájdeš parametre: https://www.marinawassersport.com/boote ... -cadet-alu

Tu je video z môjho: https://www.youtube.com/watch?v=jhDfjb9iCRo
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte lis 17, 2020 8:43 am

Prečo čo najmenší a čo najviac pod 4 m? Ten motor 20 k máš?
Ja konkrétne som mal Suzumar 400 / 390 cm/ s 20 k Hondou, ručný štart. Rýchlosť cez 30 km cestovná, maximálku si nepametám, ale bola cez 40, smer držal dobre vždy, či som v ňom bol sám, alebo na plno naložený. Spotreba velmi nízka. Biela farba, nie som puntičkár, ale nebol problém ho udržať čistý. Má širokú špicu, t.zn. vela priestoru, ale vytváralo to takú jemnú , takmer neznatelnú spŕšku pri jazde v sklze, jazdil som aj vo velmi chladnom počasí, vtedy to vadilo. Za mňa ideálny rozmer, pretože má nízke zanorenie a kladie nízky odpor vode, lahučko kĺže, ako som napísal, prejavilo sa to na rýchlosti a aj na spotrebe.

Môj kamarát mal Yam 380 sport, motor Honda 20, ťahával s ním koleso a neviem či aj lyžiara, dával mu zabrať, po 10 rokoch sa odlepilo zrkadlo, ale dalo sa prilepiť. Príčina však bola v tom že ho nefúkal na predpísaný tlak. Na to bacha, treba si BEZPODMIENEČNE kúpiť manometer.

Ďalší kamarát Červík mal ukrajinský Adventure 400, 20 k Honda s el. štartom. Vynikajúci čln a zniesol fakt drsné zaobchádzanie bez nejak viditelných stôp.

Viacej ludí tu má litovský čln Busch a tvrdia o nich že sú velmi dobré, nepočul som na ne zlé slovo.

Ak dokážeš zdvihnúť 20 k motor a manipulovať s ním, potom nie je dôvod kupovať si menší čln ako 400 cm. 340 cm ako mal Ozzie považujem za najmenší ako je možné k 20 k motoru. Raz som sa viezol na 300cm, to bol bezplatný dĺžkový limit bez platenia poplatku v Chorvátsku, s 20 k motorom a bol to horor, pri plnom plyne sa už nedal udržať smer jazdy a hrozil karambol a aj na pol plynu bol velmi nestabilný.

Ber to tak že gumák je spotreba, ja som môj rozdrbal v sekunde, keď som narazil na ocelovú ostrú prekážku vo vode a bolo po člne, ale pred tým som prebehol cez plávajúcu paletu, cez zanorený plávajúci strom a pod. 1000 eur za 4m čln je dobrá cena, vynikajúca. Na Ukajine je viacej člnov ako v celej strednej Európe dokopy, tak by som sa toho nebál. Keď bude na "censored", tak ho predáš, lacný čln sa predáva lahšie ako drahý.
Naposledy upravil(a) Denis dne úte lis 17, 2020 9:16 am, celkem upraveno 2 x.
Maros1
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Maros1 » úte lis 17, 2020 8:54 am

Ozzie vďaka za radu pozriem sa na neho.
Denis, menší preto lebo ho budeme využívať prevažne dvaja , vo výnimočnom prípade traja. Taktiež ho potrebujem vedieť dať na vodu mimo zjazdov ideálne aj sám pomocov koliesok. Čln na more nepôjde, využívaný bude na priehradach Domaša, Sirava, Liptovská Mara .
Maros1
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Maros1 » úte lis 17, 2020 10:43 am

Ja už som vlastnil čln Kolibri 300 D a Adventure master 330. Na adventure nemôžem povedať jedno zlé slovo, super čln ale známy má adventure M 400 a keď idú v člne dvaja tak sa čln pri plnom plyne na motore začne vlnit, neviem čím to je spôsobené , možno zlým rozložením hmotnosti ale každopádne by som to od takého člna nečakal. Medzi mojich favoritov pri výbere bol Kolibri 360dsl, adventure master 360, alebo niečo od Bush napr. Skate 380 alebo ine. Avšak nie som ešte presvedčený ani o jednom a tým že mám čas na výber do budúcej sezónny chcem spraviť čo najlepšie rozhodnutie.

Zpět na