Zkušenost s provozováním nafukovacího člunu na moři.

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

kajman
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Zkušenost s provozováním nafukovacího člunu na moři.

Příspěvekod kajman » pon srp 04, 2008 9:25 am

Tak jsem konečně vyzkoušel provozování člunu na moři.Jako největší problém se mi jevilo bezpečné ukotvení člunu a celkem zbytečně.Podle rad jsem si vyhledal v moři asi v pěti metrové hloubce volný blok s okem,zaháčil karabinu s lanem,délku k hladině jsem nechal o dva metry delší,navrchu připevnil prázdný umělohmotný kanystr,pod něho na lano karabinu ke které jsem se vždy přiháčil.Člun jsem nechal popuštěný asi na dva metry od "bojky" a pro jistotu na dvě lana.Zcela v pohodě,vydrželo to i bouři.Můj další dotaz byl zajištění motoru proti krádeži.To jsem vyřešil nerezovým účkem s vyvrtanými otvory přesně na větší kladku a nasadil na přichycovací šrouby motoru.Tím pádem byly zakryty litinové packy na uchytovacích šroubech (bylo řečeno že jdou ulomit kladivem).Jediná věc co mě zlobila při kotvení byla,že při připlavání k člunu se mi dost blbě vylézalo po provazovém žebříčku do člunu.Musím na příště vymyslet něco jiného.Letos jsem v Chorvatsku nesehnal ubytování tam kde jsem původně chtěl,a tam kde se mi podařilo jsem spokojen moc nebyl.Rád bych se zeptal účastníků fóra,zda nemají nějaký dobrý tip na další dovolenou.Potřebuji tam,kde jsou nudapláže a je více možností vidět pěkná místa v dosahu malých člunů.Mám ještě jeden poznatek,nikdo mi nebyl schopen říci kde koupím známku na člun,tudíž jsem jezdil bez ní,absolutně nikoho jsem nezajímal.
Plano
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plano » pon srp 04, 2008 10:11 am

Seznam kapitanátů a jejich poboček kde lze vinětu koupit najdete na odkazu:

http://www.martinhavlicek.eu/pdf/Kapita ... cky_HR.pdf

Bez známky nedoporučuji, letos mě kontrolovali. Pokud ji nemáte, hrozí vám pokuta tuším 800 kn.

Co se týče místa, byl jsem letos v zatonu u Dubrovníka a super. Jezdili jsme na písečnou pláž na ostrov lopud (polovina pláže je vyhrazena pro nudisty), jsou tam i dvě venkovní restaurace se super cenama. Ubytování super. Na kotvení u domu vozím 40kg zátěž pro případ že bych nenašel blok.
Naposledy upravil(a) Plano dne pon srp 04, 2008 10:55 am, celkem upraveno 2 x.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pon srp 04, 2008 10:17 am

Ahoj, kdysi jsem jezdil s kamarádem na člunu střední velikosti v okolí Šibeniku (bydleli jsme v zátoce Grebaščica mezi Šibenikem a Primoštenem). V okolí je jednak dost slušných a nepříliš plných zátok, dá se jet do Primoštenu, Šibeniku a navíc je v dosahu dost zajímavých ostrovů (Zlarin, Prvič, Žirje a spousta dalších). Co se nálepky týče, tak ta je k dostání standartně na každém kapitanátu po zaplacení poplatků a předložení příslušných dokladů.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pon srp 04, 2008 12:57 pm

kajmane,tady máš seznam všech míst,kde koupíš vinětu.
http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=475
Nechápu,proč hledáš nuda pláže,když máš člun a můžeš si zaplout kam chceš a udělat si svou nudapláž.Leda by jsi chtěl očumovat jiný holky ,nebo snad kluky?nic ve zlým.
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod BRUT » pon srp 04, 2008 1:15 pm

kamos tento rok tahal na gumaku bez vinety dalsi maly bezmotorovy gumak, len sa tak zabavali asi 200m od brehu a vyslo ich to na 18 ...slovom osemnast...litrikov slovenskych, takze radsej opatrne
kajman
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod kajman » pon srp 04, 2008 3:00 pm

Reakce na ty holky,no to určitě nepotřebuji někoho očučovat,také jsme zvyklí,jezdíme s rodinou takhle už 12roků.Děcka od mimin.Je to spíše kvůli nim,jak jsme dlouho na osamocené pláži,tak pak remcají.Co povídat,zná to jistě dosti lidi.Znám také dost pěkných míst,jen jsem se na ně vždy díval jinýma očima,né z pohledu kam se dá doplout.Vyhovovala mě Drašnice,ale letos bylo plno.Nezná někdo okolí Trpanie na Pelješaci?
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » pon srp 04, 2008 8:24 pm

V oddíle "Legislativa a pojištění-lodě" popisuji zážitek a cituji HR předpisy na rychlost jízdy a vzdálenost od pláží a také výši
pokuty (je to ne 800 ale 8000Kn!!!) i s citací z HR novin o letošní akci. Je dobré to brát vážně!!!.
Jinak o kotvení je toho tady také dost v sekci "Gumové čluny". Diskutovalo se o tom dost dlouho i s obrázky.
Všechno již bylo řečeno a vymyšleno.
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod BRUT » úte srp 05, 2008 8:33 am

stale si nie som isty vzdialenostou od pobrezia, ktoru este mozem s preukazom VMP...je to tych 0,75 Nm?
Plano
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plano » úte srp 05, 2008 8:38 am

Ano, přesně tak. počítají se do toho i ostrovy, tj třeba v Hr to znamená cca 3 km od pobřeží.
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra

nafukovací člun + poplatky

Příspěvekod firewall » sob kvě 09, 2009 7:14 pm

zdravim, poprosím o radu, vím že se tady tak různě již psalo veškeré info o poplatcích nafuk. člunů v HR atd. Ale přesto mam dotaz jak to bude letos? Chtěl bych si pořídit nafukovací člun (Zodiac apod.) délka kolem 3m. Mám motor který používám na plachetnici a to Suzuki 2,5HP 4takt. Jak velký člun můžu mít v HR abych nemusel platit poplatek?(vinětu) a popřípadě kolik se platí tento poplatek v HR na cca 10dní pokud má člun 3m. Dále jsem se chtěl zeptat jaký člun by jste doporučili? Jestli starší, nebo nový pro motor co mám, rád bych ten člun vždy sfouknul a převezl v autě do HR. Děkuji za info
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob kvě 09, 2009 7:50 pm

propánakrálepanomariepomocná, to je tady všechno už přece od "králů" gumáků a jiných člunků asi milionkrát. Firewalle, já o člunech vím prdlajs, ale odpovídat pořád na to samé - není to úmor? Zkus si to projít. ;)
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra

rok 2009

Příspěvekod firewall » sob kvě 09, 2009 8:01 pm

já jsem si to již procházel a nenašel jsem to přesně na rok 2009 jak to bude. Jinak jsem našel že v HR je max délka člunu kdy se neplatí do 2,5m , pak jsem zase našel že je to změněné na 3m. Tak jsem trochu zmatený. Jinak se neptám pouze na poplatky, ale také na doporučení člunu pro můj motor Suzuki 2,5HP a možnost převést v zavazadlovém prostoru auta. Děkuji za pochopení
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » sob kvě 09, 2009 8:21 pm

Ty si snad děláš srandu. V těch tisíci odpovědích je i uvedena vyhláška č. 970, která to upravuje a jinak je tam řada odkazů na stránky všech možných úřadů, které to upravují. Jak si myslíš, že to dělají ostatní? Jenom nebýt líný číst. O těch člunech toho bylo taky hafo.
Co bys asi dělal bez internetu? Asi bys umřel nevědomý. Nejlepší bude to prdítko přidělat na staré necky. to tě příjde nejlevněji.
Akorád si hlídej aby neměli 3m.
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra

sorry

Příspěvekod firewall » sob kvě 09, 2009 8:30 pm

Tatas děkuji Ti za vyčerpávající odpověd. :thankyou: Asi jsem to přehlédnul, omlouvám se za svůj přizpěvek, :spamm: :D už se to nebude opakovat :lol: A podívám se jestli se tady něco píše o člunu s motorem Suzuki 2,5HP a možností cestování. :sorry:
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » sob kvě 09, 2009 8:46 pm

To myslíš, že ten motor je něčím tak vyjímečný (mezi spoustou ostatních všech možných značek) aby se kvůli němu dělalo spešl vlákno? http://www.mdcr.cz/cs/Vodni_doprava/Namorni_urad/ -nic novějšího není a toto bys našel pokud bys hledal pořádně!
Naposledy upravil(a) tataS dne sob kvě 09, 2009 9:00 pm, celkem upraveno 2 x.
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra

spešl vlákno

Příspěvekod firewall » sob kvě 09, 2009 8:55 pm

Tatas, já jsem chtěl zakládat spešl vlákno?O tom nic nevím.Pouze jsem napsal přizpěvek. On je rozdíl vlákno a přízpěvěk do již vytvořeného tématu.Víš? Jen tak pro informaci :) . Ten motor je obyčejný jako každý jiný ;) A jinak pokud tě obtěžují moje přízpěvky nikdo tě nenutí na ně odpovídat. ;)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » sob kvě 09, 2009 10:32 pm

TataS je mierne nevrlý, ale ani sa mu nedivím. :) Na druhej strane je pravda že nemusí reagovať, to by si však mohol ostať bez odpovede. Možno je lepšia odpoveď nejaká než nijaká. :?
Ku 2,5 k motorečku by som si nekupoval gumák so zrkadlom, ale s dvomi zagulatenými koncami, na spôsob raftu. Zrkadlo kladie velký odpor. /zrkadlo je tá doska v zadu naprieč gumákom na ktorú sa vešia motor/.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Re: nafukovací člun + poplatky

Příspěvekod Renda » sob kvě 09, 2009 10:54 pm

firewall píše:... Chtěl bych si pořídit nafukovací člun (Zodiac apod.) délka kolem 3m. Mám motor Suzuki 2,5HP 4takt.
... Dále jsem se chtěl zeptat jaký člun by jste doporučili?

Délka 3m byla dosud (a nevím o změně) kritická, protože přes 3m se musí pořizovat viněta. Viz ta vyhl.970. Jestli došlo k nějakým změnám, to se, prosím, obrať písemně na Chorvatské velvyslanectví (sídlí v Praze ve Střešovicích). Také by mě to zajímalo a také jsem u nich v minulosti sondoval. Oficiální písemná odpověď je hodnověrný podklad, který si můžeš vzít i ssebou.
My tu zatím žijeme ve víře v tu vyhl.970.

Za zajímavou variantu pro Tebe považuji Suzumar DS 310 VIB. Má tlakovou podlahu a je snadno srolovatelný. Testoval jsem ho s Hondou 2,6HP a k mému překvapení při obsazení jednou osobou šel téměř do skluzu.

Jo - a česky se nepíše "by jste doporučili", ale "byste ...".
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra

člun

Příspěvekod firewall » ned kvě 10, 2009 12:14 am

Děkuji Denis a Renda za odpovědi. Již jsem prostudoval dost materiálů na internetu.Mám docela jasno :) Rád bych si pořídil člun délky cca 3m, tak doufám, že když by mě chytili tak nebudou chtít vinětu a budou tolerantní i když se píše ve vyhlášce 970, že čluny nad 3m včetně musí mít vinětu. V každém případě musí být průkaz VMP - mezinárodní - což mám, tak není problém :) . Ještě se na to stejně poptám v HR a případně koupím vinětu která stojí cca 200Kn. Snad jsem se to všechno dočetl správně. :?
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod vovsky » ned kvě 10, 2009 9:06 am

Těch kun trochu přidej.Za člun 2,5 - 4m zaplatíš 210Kn,k tomu 60 Kn na provoz světel,40Kn administrativní poplatek a 20Kn za informativní mapu.Takže celkem 330 Kn.
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » ned kvě 10, 2009 10:39 am

vovsky, tvé konstatování se zdá být podloženo osobní zkušeností. Je to jasná, stručná a skoro vyčerpávající odpověď, protože vyjmenovává všechny poplatky, což je podstatné. Je ale zase v rozpru /ty říkáš 2,5m délky/ s prohlášením tatyS /3m délka/.
Pravda je, že tu ve vláknech běhaly, jak si matně pamatuji, obě délky.

Velmi bych uvítal, soustředit zde nějakou poslední pravdu a pokud možno napsat čím je podložená. Prosím bez emnocí.

tedy tataS 3m délky /info asi z vyhlášky a osobní zkušenosti/
vovsky 2,5m délky /info asi z oosobní zkušenosti -kdy/

S blížícími se prázdninami se budou tyty dotazy stále častěji opakovat.
Uvažuji založit zamčené vlákno s názvem třeba-
"Zatím poslední pravda o vinětách, poplatcích a gumových člunech v Chorvatsku",
Tam bychom soustředily pouze faktické informace, ale bez diskuze, v které by se rychle zase ztratily. Já tam tyto informace založím /nebo mě někdo zastoupí/ a nekonečnost těchto dotazů snad bude vyřešena.

Je to na vás, pomůžete li v tomto smyslu, já osobně informace o gumových člunech nemám.

Pepa
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod sedivak » ned kvě 10, 2009 10:46 am

No a já bych taky uvítal, dozvědět se, jak je to opravdu v Chorvatsku s mez. průkazem VMP na člun do 3 m a motorem 3,3 hp musím ho mít, nebo ne???????
Již jsem se tady na to v nějakém vlákně ptal a bylo mi řečeno, že žádný průkaz mít nemusím????
Velice nerad bych, ale platil nějakou pokutu!!!!! :x
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod vovsky » ned kvě 10, 2009 11:20 am

Pepo toto je otázka již mnohokrát omílaná a nikdo není schopen na ni dát pořádnou odpověď.
Podle původního nařízení z r.2004 platila viněta již od 2,5m délky.

Naknadu iz stavka 1. ove Naredbe naplaćuju lučke kapetanije odnosno ispostave, prilikom
ishođenja vinjete, prema duljini jahte ili brodice u slijedećim iznosima:
1. Za brodice:
• do 2,5 metra duljine s porivnim uređajem snage preko 5 kW 140 kn
• od 2,5 do 4 metra duljine 210 kn
• od 4 do 5 metra duljine 280 kn
• od 5 do 6 metara duljine 350 kn
• od 6 do 7 metara duljine 525 kn
• od 7 do 8 metara duljine 630 kn
• od 8 do 9 metara duljine 735 kn
• od 9 do 10 metara duljine 840 kn
• od 10 do 11 metara duljine 945 kn
• od 11 do 12 metara duljine 1050 kn
2. Za jahte:
• od 12 do 15 metara duljine 1.225 kn
• od 15 do 20 metara duljine 1.400 kn
• od 20 do 30 metara duljine 1.575 kn
• preko 30 metara duljine 1.750 kn

http://www.mmpi.hr/userdocsimages/2008/ ... oravak.pdf
V roce 2006 došlo k novelizaci zákona,kde délku posunuli na 3m.
http://www.mmpi.hr/userdocsimages/2008/ ... oravak.pdf
ale tu původní tabulku s cenami podle délky nezměnili,anebo já jsem ji nenašel
Podle mých zkušeností se v tom nevyznají ani sami úředníci na chorvatských kapitanátech.
Proto jsem to vyřešil tak,že jsem si koupil člun 3,6m a motor 15k a nemusím spekulovat co platí a co ne.
Ono stejně takový 3m prdítko s 2,5k motorem je na moři nanic.
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » ned kvě 10, 2009 11:43 am

vovsky, já vím, že to bylo již mnohokrát probráno. Právě proto vám činím výše uvedenou nabídku.
Rovněž tvá další informace je naprsto věcná a nemusí být problém i takto věc interpretovat.
Ne vždy se můžeme s rozumně vynaloženým úsilím dopátrat objektivních informací. Navíc do hry vstupuje zřejmě subjektivní přístup tamního uředníka. Věci by pomohla čerstvá, tedy aspoň loňská, osobní zkušenost z jednání o úhradách s choravtskými úředníky.
Navíc, jak si pamatuji, čluny větší jen o 10 cm nad polvolenou normu 300cm, byly předmětem správního řízení při namátkových kontrolách. Tedy ani tento způsob uvažování není šťastný.

Vovsky, můžeš tedy potvrdit, že tebou vyjmenované poplatky jsi hradil na místě. Pokud ano, přidej prosím rok, případně další informace.

Pepa
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » ned kvě 10, 2009 12:13 pm

to pepa: Je s podivem, že ani moderátoři a ostatní z vedení se v tom neorientují a opět po roce tady je obdobná diskuze.
Posledně to Renda shrnul a nic novějšího není. Pro všechny pochybovače a Tomáše: 1.) Viněta musí být od 3m a 5kw výkonu!!!!!!!
http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=475

2,) Dle předpisu HR: http://www.mmpi.hr/UserDocsImages/27%20 ... ahtama.htm

kde je uvedeno vše o veškerých věcech na vodě a který zde byl již také uveden (ale který nikdo -ani zdejší funkcionáři- nebyl
ochoten si vůbec prohlédnouti, natož přečíst misto uvádění pouze zábavných a většinou nic nedávajících povídek a keců).
Je tam uvedeno, co jsou to rekreační (od 2,5 do 7m) a jiná plavidla, jachty a jiné stroje. A že na člunu do 2,5m smí být pouze
2 osoby, kategorie průkazů a min. věku vůdce plavidla s uvedením povolené vzdálenosti plavby od pobřeží a ostrovů.
(např pro člun s motorem do 5kw a člun od 2,5 do 7m věk min. 15let průkaz III.C, vzdálenost od pobřeží 1Nm, čluny na vesla,
šlapadla a jiné samohyby bez motoru do 500m od pobřeží apod.) Bohužel jsem nenašel překlad do češtiny a překladač to celé
najednou nepřeloží a to co převede je dost kostrbaté. Na těch HR stránkách jinde jsou i normy okolo lodí a jachet.

To ovšem nemění nic na vyhlášce 970/96 o platbách a vinětách k provozování plavidel!!!!
http://www.mdcr.cz/cs/Vodni_doprava/Namorni_urad/

Bohužel se ten spodní odkaz neotevírá (asi dělám něco špatně) tak je třeba začít tím horním.

Tak už to proboha někde viditelně a nezpochybnitelně pověste!!!

Nebráním se pomoci jiným ale 100x nic umořilo mezka.
Díky, již to funguje.
Snad jsem ti ten odkaz spravil správně. B. :)
Naposledy upravil(a) tataS dne ned kvě 10, 2009 7:19 pm, celkem upraveno 6 x.

Zpět na