Registrace gumáku

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Kora
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Registrace gumáku

Příspěvekod Kora » sob čer 06, 2009 6:12 pm

Mám gumový člun délky 2.9m a teď jsem si k němu pořídil starší motor 6 PS .
Dočetl jsem se , že musím člun s motorem zaregistrovat , co všecno k tomu potřebuji ?
Co když za nějakou dobu motor nebo prodám a koupím jiný , jde to prodat zvlášť nbo jen dohromady jako komplet?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 123

Příspěvekod Denis » sob čer 06, 2009 8:04 pm

K člnu aj k motoru musíš mať nadobúdacie doklady a dostaviť sa na technickú prehliadku. Neviem či ešte vyžadujú pri nových člnoch certifikát EU. Musíš mať povinnú výbavu, to je uvazové lano, kotva, vesty, vylievačka a pod. Čo všetko potrebuješ, aké sú formality a poplatky ti povedia na SPS. Ak budeš čln po čase predávať, tak môžeš samozrejme aj zvlášť motor a zvlášť gumák.
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » sob čer 06, 2009 8:13 pm

Ahoj, já měl ještě předevčerem gumák3,2m a k tomu Parsuna 9,9hp. Registroval jsem to na sps Přerov a chtěli po mě doklad o nabytí takže faktura jak na motor tak na člun a k oboum ještě certifikáty C CE . Člun i motor jim musíš dovézt na prohlídku kde si skontrolují výrobní čísla, POZOR ty čísla musí být napsané i ve faktuře. Mě k vůli tomu dělali problém a musel jsem doložit novou fakturu kde už to číslo bylo. Zítra jdu nahlásit prodej toho gumáku a budu tam nahlašovat nový 3,3m s laminátovým kýlem tak potom ti napíšu jak jsem dopadl ohledně té prodeje zvlášť.
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » sob čer 06, 2009 8:16 pm

To Denis. Po mě chtěli jen papíry od člunu a motoru s certifikáty o žádnou výbavu se nestarali a ani jsem ji tam stejně neměl takže v poho.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob čer 06, 2009 8:58 pm

Luky, všade to nie je rovnaké a preto je dobré sa dopredu opýtať na príslušnej SPS.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » sob čer 06, 2009 10:20 pm

Pokud je mě známo, tak k těmto malým člunům je jako povinná výbava pouze vázací lano o délce 6m. Certifikák je na štítku.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob čer 06, 2009 11:34 pm

Ja som si prihlasoval gumák raz a viac to nesledujem. Myslíš že je rozdiel v registrácii 3 a 4m dlhého gumáku? Teda že na 3 m potrebuje len úvazové lano a 4m už potrebuje aj kotvu, plávacie vesty a ďalšie? Keď som prihlasoval ten svoj gumák tak chceli certifikát pekne na papieri.
Samozrejme, iné je keď je aj ten gumák starší, to chcú len kúpnu zmluvu.
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » sob čer 06, 2009 11:36 pm

Já jen napsal co chtěli na sps po mně. Dokonce ani to lano je nezajímalo ale to že ve faktuře na člun nebylo jeho výrobní číslo i když výrobce, typ a velikost člunu ano tak stejně mi prodejce musel vystavit novou fa s tímto číslem. Dokonce mi paní při telefonátu řekla že člun nemusí být nafouklý ale klidně ho můžu donést složený v tašce.Zkrátka jiný kraj jiný mrav
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pon čer 08, 2009 10:07 pm

Takže dnes na SPS Přerov, 1. byl jsem odhlásit člun z evidence a pouze chtěli vyplnit formulář s důvodem odhlášení což byl prodej člunu a odevzdal jsem papíry od plavidla. 2. Přihlášení člunu nového, chtěli pouze fakturu od člunu s uvedeným výrobním číslem, když jsem se ptal paní jestli nechce certifikát tak mi řekla že tohoto výrobce mají ověřeného na certifikát od někoho jiného takže už ho po mně nechce. Jak už jsem psal výše přijel jsem tam opět bez výbavy a to i bez lana. Paní si jen opsala a ofotila to výrobní číslo a z druhého štítku zbytek informací o počtu osob atd. a řekla ať se ve středu příští týden stavím pro nové doklady k plavidlu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon čer 08, 2009 10:14 pm

Takže ak je Kora s Přerova alebo okolia tak to má super.
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pon čer 08, 2009 10:28 pm

Denis píše:Takže ak je Kora s Přerova alebo okolia tak to má super.
Já jen napsal vlastní čerstvou skušenost. Nehádám se že je to tak všude, jiný kraj jiný mrav.
Kora
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Kora » pon čer 08, 2009 10:41 pm

Jo jsem z Prostějova , takže budu přihlašovat v Přerově. Dnes jsem tam volal , bylo mi řečeno , že potřebuji všechnu dovést člun + všechnu povinnou výbavu,fakturu od člunu, a notářsky ověřenou kupní smlouvu na motor. Zítra jdu dělat zkoušky na VMP tak se tam zkusím poptat ještě jednou osobně a uvidím co mi řeknou.
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pon čer 08, 2009 11:17 pm

Tak to jsem z toho jelen. To už není jiný kraj jiný mrav ale zřejmš podle obličeje, myslím tu výbavu. Já kupoval ten motor nový takže stačila jen faktůra. S tím notářem, nepřeslechl jsi se? Protože by to byla celkem pakárna, co já vím tak mě zatím na vše stačila kupní smlouva, když koupíš auto tak jdeš také jen s kupní smlouvou na MĚÚ a na jejím základě ti auto přihlásí. V kolik tam jdeš? Já tam budu okolo 10.00 hod. nesu tam paní ještě živnosťák
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte čer 09, 2009 12:17 pm

Po mě při přihlašování lodě chtěli kupní smlouvu také ověřenou od notáře. Pokud přihlašuješ již používané plavidlo, smlouva musí být ověřená.
Kora
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Kora » úte čer 09, 2009 12:24 pm

Tak , už to mám přihlášené , musel jsem si trošku pomoci malinkým podvůdkem( známý mi na motor i člun jsem si vystavil ve svojí firmě fakturu a s tou jsem to přihlásil) , ale je to v pohodě , paní v Přerově je příjemná , nic kromě člunua motoru nechtěla vidět. Průkaz VMP jsem taky zvládl i s rozšířením na moře , tak už jen počkat až přijdou papíry a hurá na dovolenou :)
fabiahtp
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod fabiahtp » čtv čer 18, 2009 7:50 pm

Je potřeba přihlašovat nový gumový člun 2,9m a nový motor o výkonu 2,6koně když na takové plavidlo není potřeba ani průkaz vůdce malého plavidla?
Pepa
moderátor
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » čtv čer 18, 2009 8:30 pm

To fabiahtp.
Jako nově příchozí dnešního dne vítej.
Otázka, na kterou je zde již asi 20x odpovězeno - je odpuštěna. :)

Bude zodpovězena po jednadvacáté. :)
Podle zákona o vnitrozemské plavbě, přihlašovací povinost nevznikne při velikosti gumáku do 20m abys byl ještě malé plavidlo. Nesmíš být ale těžší než 1000 Kg nebo nesmíš vztyčit víc než 12m2 plachet. Motor do 4 KW tedy 5 koní. Podmínka motor mladší 25 let platí od1.1.2006, ale byla posunuta účinnost o 3 roky.

A ještě jednu věc bych ti doporučil. Přesto, že nepotřebuješ žádný průkaz ani na plavidlo ani na jeho vedení prostuduj si Řád plavební bezpečnosti. Kdybys to udělal hned našel bys tam odpověď na všechny tvé otázky. Nebudeš totiž na řece sám. Budou tam také jiná plavidla, máš tam uvedena pravidla režimu v komorách, plavební znaky a podobně. Je to hlavně pro tvoji bezpečnost!!!!

V některých pasážích cituji Bobše z jeho přísopěvku na jiném místě - tímto mu děkuji.

Tvůj gumák tedy přihlašovast nemusíš. Řekl bych ale, že obecná shoda je zde spíše v prospěch přihlášení, což ti přinese řadu výhod nebo jistot.
Pepa
benny78
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod benny78 » stř pro 09, 2009 2:05 pm

dobrý den, chci se zeptat, mám možnost/ tedy pokud se prodávající rozhodne/ koupit nafukovací člun, ale je registrován na SPS, poněvadž nemám žádné zkušenosti chci se zaptat jaký pro mě plinou povinosti při nákupu a na co si dát pozor?,jaký papíry mám dostat?,atd.,pokud tu již tato otázka byla zotpověděna tak se omlouvám,ale bohužel jsem ji nenašel, díky moc za každou radu.
david
moderátor
Reputace: 162

Příspěvekod david » stř pro 09, 2009 2:09 pm

nejjednodušší je, když se oba najednou dostavíte na SPS - jeden odhlásí, druhý přihlásí. předem bych tam zavolal co budou chtít ( kupní smlouvu a tak ). když to klapne dostaneš techničkák a pokud chceš ven, tak si řekni i o mezinárodní. kdyby byla TP ke konci platnosti, jeďte i s lodí.
ondra
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

přihlášení motoru

Příspěvekod ondra » čtv pro 10, 2009 7:25 pm

Při přihlašování mé dovezené lodě s vestavěným starším motorem 110HP motor vidět vůbec nechtěli a jeho číslo v kolonce v techničáku nenapsali. Nevím jak to ten dovozce přihlásil, podepsali jsme jen kupní smlouvu, německý tp mi vůbec nedodal. Když už jednou mám český a mz tp, tak to snad na příští prohlídce bude v pohodě..
Gargi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gargi » čtv bře 25, 2010 9:50 pm

Omlouvám se jestli to tu řeším po "dvacátýprvní", forum čtu, v zákonech se trochu vyznám, ale chtěl bych se zeptat na praktické rady zkušených ;)

Koupil sem prastarý gumák 4m, nemám k němu žádné papíry (snad kromě kupní smlouvy), na boku je nějaká cizí SPZ. Motor mám zcela nový, certifikovaný, ale zatím jen 5 koníků.
Takže podle zákona můžu zřejmě vesele jezdit a neřešit přihlašování, že ?
Chci se ale pro jistotu zeptat:
1.) Můžu mít nějaké problemy s policii nebo SPS, když mam na boku SPZ, ale nemám papíry ?
2.) Vím že 5k je moc málo a "do roka a do dne" koupim něco silnějšího. Mám přihlásit člun teď a pak jen nahlásit nový motor? Nebo lépe počkat s přihlášením až budu mít ten silnější ??
3.) Mam i na gumák řešit povinné ručení? Sice ho nepotřebuju, ale co když gumou poškrábu nějakou megajachtu , že ? :mad:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv bře 25, 2010 10:15 pm

Gargi, čln s 5 HP motorom ti neprihlásia, zo zákona to nemôžu spraviť. Či ťa môžu doďubať za číslo na boku gumáku neviem, ale ja by som sa húževnato bránil, asi ako mám to číslo odstrániť ?, karboškou ? a to že vás to nazaujíma nezaujíma zase mňa. :x Povinné poistenie nerieš. Myslím že pri prihlasovaní zo silnejším motorom budeš mať v budúcnosti problém a budú chcieť od teba odhlásenie člnu z evidencie.
Peter99
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Gumak 380 a 4hp štvortakt

Příspěvekod Peter99 » úte dub 20, 2010 9:33 pm

Ahojte kúpil som si gumák 380 cm s 4hp motorom.
Informoval som sa na ŠPS v BA či mi to zaregistrujú, že nie, lebo čln nemá výtlak 1000 kg a motor je pod hranicou registrácie 4kw (bolo by to v rozpore so zákonom).
V lete chcem to potiahnuť do Hr na takú príbrežnú plavbu. Akým systémom dostanem vinetu ak nemám registr. číslo? Opíšem výrobné číslo člna?
Dnes som kontaktoval poisťovňu, aby som si zaplatil PZP za čln. Výsledok, keďže nie je registrovaný nemusí mať poistenie.

Keďže som nováčikom v týchto veciach prosím o info aká je povinná výbava v gumenom člne.
Ďakujem
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte dub 20, 2010 10:06 pm

Peter, v Chorvatsku čln nemusíš mať poistený, tam je to 25 koní a vyššie. U nás tiež nie, takže poistku máš vybavenú. To že v Chorvatsku musíš mať vodcu malého plavidla si už zistil. O tom čo robiť ak nedostaneš u nás zo zákona registráciu sme už obsiahlo písali a nechce sa mi to opakovať. Skús si to prosím ťa nájsť a keď nebudeš niečomu rozumieť tak sa opýtaj. Povinná výbava u nás je úvezové lano, dĺžku si už nepametám, ale ak budeš mať 20 m 8-10 mm hrubého lana tak je to OK. Dobré je mať ešte jedno kratšie cca 10m a jedno 3-5 m. Ďalej potrebuješ kotvu s lanom 8-10 mm dlhé 20 m. Povinná je vylievačka, teda nádoba na vylievanie vody ak ti zaplaví čln, dobrá je aj ručná, alebo el. pumpa na čerpanie vody medzi kýlom a podlahou, teda ak máš gumák s podlahou a nie s nafukovacím dnom. Dve veslá predpokladám že máš. Záchranné vesty. Vrhačka na lane, alebo iný záchranný prostriedok. Je to taký balón na lanku a keď niekto z lode padne do vody, tak sa mu ten balón hodí do vody. Ak niekto padne do vody tak sa to volá MOB, je to skratka v angličtine a znamená muž cez palubu. Ak sa budeš plaviť aj v noci tak je predpísané okrúhle svetlo /biele/ vuiditelné 360 stupňov, predávajú ich aj s tyčkou. Slovenskú vlajku a vlajku štátu kde pláveš, naša je vzadu, ich je v predu. Držiaky na vlajky predávajú. Háčik, aj keď je to kravina, tak je predpísaný. Predávajú aj teleskopické. Fendre nie sú predpísané, ale za určitých okolností sa hodia. Slnečná strieška, nie je predpísaná, ale niekdy bez nej môžeš aj skapať. Ja nosím náhradné benzínové pripojenie- koncovku. Niekedy sa stane že sa strhne tesniaca gumička a si nahratý. Ak strácaš veci tak aj náhradnú trhačku. Telefon nosím v aqapaku, vodotesne uzavretý, zisti si telefon na prípadnú záchranu, obalnu stražu. Istotne si kup tlakomer na meranie tlaku vo válcoch a kup aj pumpu s ktorou sa dá čln natlakovať na predpísaný tlak a s ktorou sa dá fúkať aj na vode. Lepiacu súpravu máš. Klúč na dotiahnutie ventilov, prípadne aj náhradný ventil.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » úte dub 20, 2010 11:00 pm

V HR je povinné pojištění od 15KW tj. 20HP. U nás je povinná výbava člunu o povolené nosnosti do 500kg: 5m a více lana, nebo řetězu, vesla nebo pádlo a něco na vylévání. K ostatní spoustě popsaných věcí (ještě zapomněl na skřítka opraváře). Čím starší člověk, tím větší taška (nezbytných) věcí. Já třeba vozím náhradní vrtuli a matku se závlačkou k ní. Také se to liší dle zemí ( ta povinná výbava). Ty háčky a více lan jsou u člunů přez 7m.
Naposledy upravil(a) tataS dne stř dub 21, 2010 7:47 am, celkem upraveno 1 x.

Zpět na