Jak zabezpečit gumák?

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Biggles
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Jak zabezpečit gumák?

Příspěvekod Biggles » úte dub 13, 2010 7:21 pm

Zdravím,

rád bych se zeptal, jak je možné zabezpečit gumák proti krádeži během výletů. Mám na mysli případ, kdy někam dojedeme, člun přivážeme a chceme se jít někam podívat něbo najíst. Sice jde na motor dát teoreticky zámek, ale je otázka, zda to funguje. Zatím mi z toho vychází, že výlet na člunu znamená ho neopouštět. Jedná se mi o výlety u nás na Vltavě. Možná, že v Chorvatsku je to jiné.

Díky za odpovědi

Biggles
libor.janko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod libor.janko » úte dub 13, 2010 8:05 pm

Ahoj,
tak tohle taky řešíme. Každý nápad dobrý. Zatím jsme to většinou řešili, že tam někdo z nás zůstal, třeba si šel odpočinout do kajuty atd. Ale myslím, že tohle není úplně to pravé. Další možnost nechat to v hlídaném yachtklubu za jejich cenu, ale už jsem četl, že i tohle není nic moc - prý někdo takhle ukradl loď v Marině Píšťany a nikdo si toho nevšiml.
Máte někdo nějaký dobrý nápad?

PS: Omlouvám se, dotaz je jenom na gumáky, že? ... :(
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » úte dub 13, 2010 9:05 pm

Snad maximálně jde dát zamykací lištu na šrouby motoru a k tomu zámku dát řetěz se zámkem k něčemu na břehu. Já mám zespodu motoru páčkový
vypínač, který ukostřuje zapalování. Jako chcípací vypínač. Bez vypnutí nejde nastartovat motor. Řetěz ale jde přeštípnout a člun odtáhnout, jak to občas
v HR dělá kapitanát při kontrole vinět. Je to podobné jako s auty. Přez všechny zabezpečovačky, imobilizéry, alarmy, zámky a satelitní zařízení auta mizí.
Nevím jestli na to jde použít nějakou pojistku, když většinou zloděj nepřekonává žádné zámky.
V HR se zamykají motory ale čluny ne a ty stojí celý rok na vodě jenom uvázané.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 118

Příspěvekod Denis » úte dub 13, 2010 9:27 pm

Zabezpečiť veci proti krádeži je vždy problém, stačí keď ti ukradnú nádrž a výlet je pokazený. Ja požívam zámok na motor a beriem si zo sebou trhačku. Ďalej mám na zrkadle kúsok ocelového lanka, asi 30 cm, s okom na konci a na druhom konci je nerezová matka M10 s okom, lanko je cez to oko prevlečené a zalysované. Cez zrkadlo prechádza nerezový vratový šroub a na ňom je ta matka s lankom našroubovaná. Keď zdvihnem motor vrtlou von z vody, tak mi to lanko tesne dosiahne po držiak na motore a lanko pripútam k tomu držiaku motora masívnym zvonovým zámkom. Lanko je tak napnuté, že motor nejde spustiť do vody. Stačí už zobrať len pádla zo sebou. Ďalej je možné k úvezu použiť namiesto obyčajného lana nerezové lanko, prípadne pozink. Tiež je možné dať do lode, povedzme pod sedačku priestorový alarm. Takže zlodej hupne do lode, spustí sa alarm, potom zistí že sa nedá spustiť motor do vody, odviazať čln nejde, obyčajnými cvikačkami nerez lanko neprecvikne a tak vám od zlosti pichne do válcov klinec, alebo nožík :( .
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » stř dub 14, 2010 9:06 pm

Ako zabezpečiť gumák proti krádeží? Jam mám Adventure 510 + HOndu BF 90. čln mám plne vybavený, je tam sonar , GPS , MP3, vysielačka , 25m nerezovej reťaze + kotva, nočné osvetlenie, vesty, pádla, určite niekoľko pív a komplet výbava t.z. lekárnička , vesty, osobné veci , jedlo podla okolností ... a pod. a mám rozmýšlať či mi čln niekto ukradne ???!!! :?
Neblbni !!!.... :mad: Viac starostí ti spraví rozmýšlanie nad ,,krivákmi " ako nad samotným zabezpečením člna. Ak ti čln chce niekto poškodiť / ťažko ukradnúť / tak to niekto spravý.!!!
A zabezpečenie môžeš mať aké chceš ! A čím viac Ťa stojí zabezpečenie , tým väčšiu škodu ti spraví.... :D Ja ,,zatial"verím luďom a ludskému rozumu. Ak ti zaberie čln , čo sním spraví???!!! veď nikam sním jazdiť nemôže , leda by sa nad ním kochal v uzavretej garáži... A ukradnuté vecí???§§§ čo snimi bude robiť ???!!! . je hodnota vesty, pádla , ale bo pár fazulí s párkom hodná toho aby niekoho hrízlo svedomie aj niekoľko rokou? Ja proste verím luďom . Moja partia ma pozná ako ortodoksného veriaceho v ludskú múdrosť nebrať čo nieje tvoje . A u mňa to už funguje cca 51 rokou . Takže ....zabezpečenie gumáku ??? /zober deťom ostrý nožík ..../ :good:
david
moderátor
Reputace: 161

Příspěvekod david » stř dub 14, 2010 9:57 pm

Sice si nemyslím, že zloděje žere svědomí, ale jinak s červíkem celkem souhlasím. Mimo to, když tě někdo chce obrat, tak se mu to obvykle v nějaké míře povede. Navíc je většinou větší škoda na poškození než vlastní krádež.
Jináč jako hlídači dost dobře fungují rybáři – teda pokud k nim nepřijedeš jako prase.
Na Vltavě a Labi stačí loďku nechat poblíž, pozdravit a „můžete mi na to mrknout, kdyby něco ? “
maximilian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod maximilian » stř dub 14, 2010 10:34 pm

Ja si zase myslím, že bežný zlodej má predsa len nejaké ľudské vlastnosti, teda okrem kradnutia: ak si môže vybrať ľahšiu korisť, tak si ju vyberie. Je jasné, že červíkov gumák nemá, čo sa týka vybavenosti, páru, takže tam sa taký lump nemá o čom rozhodovať. To je neodolateľné lákadlo 8) .
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř dub 14, 2010 11:10 pm

Luďom je dobré veriť, to je pravda, ale prečo máš potom červíčku v gumáku namontovaný alarm? Há? :) Zámok na motor som si kúpil až vtedy keď si sa mi chválil aký super zámok si si kúpil u Tuleju a brať trhačku z motoru som sa naučil až od teba, za čo ti úprimne ďakujem. :) Mňa truhlíka to do tej doby ani nenapadlo. Tiež tvoja zásada kotviť a stavať stany až podvečer, keď už na vode nikto nie je je hodná publikovania a pochvaly ako vynikajúca prevencia proti zlodejom. Berme to tak že razíš staré žižkovácke heslo: dôveruj, ale preveruj. Motory, aj člny sa kradli a kradnúť sa aj budú. Už T.G.M zvykol hovoriť že Lidé jsou "censored", "censored" a kradou /alebo to hovoril s. Husák?/. Každé zabezpečenie je dobré proti náhodným zlodejom, podla porekadla že príležitosť robí zlodeja. Samozrejme že ak si nejaký profík vytipuje lokalitu v ktorej chce ukradnúť čln, tak sa mu to s velkou pravdepodobnosťou aj podarí. Ale skorej sa pustí do nezabezpečeného člna, ktorý je priviazaný špagátikom a štart je bezproblémový. A to že sa dajú kradnuté člny zlegalizovať, o tom tu snaď nikto nepochybuje? Samozrejme nenápadne zmiznúť s Červíkovým gumákom je problém, zlodej musí mať pripravený minimálne zodpovedajúci podvozok, musí prísť niekam k sklzu, tých zas nie je moc a s člnom sa rýchlo schovať do garáže, nehladiac na to že 5,5 m gumák s 90 HP motorom je nenápadný ako polmetrové "censored". O Davidovej lodi ani nehovorím. Ale kto má 3-4 m gumáčik, tak ten je na tom horšie. Zlodej s ním odbehne 2-3 km, vyfúkne, hodí do auta a je to. Takže zabezpečujte si člny ako sa dá, lepšie je ak zlodej niečo zničí,ako by to mal ukradnúť.
Gargi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gargi » čtv dub 15, 2010 8:19 am

Taky záleží na tom, kde parkujete !
Kdysi sem četl pěknou filosofickou studii na téma přirozeného výskytu zlodějů a jiné havěti. Například v Alpách běžně fungovaly sruby, kde mohl každý zatopit, najíst, přespat a při odchodu hodil pár euro do kasičky v rohu. Nedovedu si představit, že by stejný systém fungoval v Praze na hlavním nádraží :)
S vodou je to podobné. Když zaparkujete na řece v centru města (nejlépe vedle sběrných surovin) loď postupně zmizí a nepomůže vám ani 8 alarmů. Kdyz zaparkujete v poloopuštěné zátoce na přehradě, můžete tam loď nechat klidně týden bez dozoru...
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » čtv dub 15, 2010 12:30 pm

ja jsem kdysi kdesi cetl ze proti kradezi clunu pomaha taktika "znehodnoceni" - tim je mysleno napr. to, ze clovek napise barvou na clun neprehlednutelny napis nebo nejakou svou znacku, napr. nazev sve lode, prezdivku apod.

Jde o to, aby zlodeje odradilo se takovyto clun vubec pokouset ukrast protoze by ho stejne tezko prodaval nebo pouzival

...ale chapu, ze tato takto asi nebude pro kazdeho, ne kazdy si bude chtit takto clun znehodnotit/oznacit.
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » čtv dub 15, 2010 9:03 pm

Pre Doda . presne toto som mal na mysli.. Tvoj čln , ktorý ak Ti ukradnú , nikdo a nikde prevádzkovať bez strachu nemôže a nebude. Svoj čln si spoznáš aj pod vrstvou igelitu , alebo nánosu farieb . Pre zlodeja bude len na rozpredanie a na súčiastky , ale kto kúpi 2 sedačky z gumáka , alebo zrkadlo , keď ko pracne odreže.... Jedine vôl . / po Vašom vúl / Takže o krádeži nerozmýšlam , jedine tak , že ti vytrhnú obrazovku sonara a nevie na čo mu bude , a že už muje na hov...alebo ti zoberie tých pár konzerv Trenčianskeho párku ,a pár pív... / nech mu padnú na úžitok / V najhoršom ti urobí dieru , ale tú urobí kludne aj mne, hoci mám zavesený motor , ktorý váži viac ako 170 kg. Takže ja mám aspom istotu , že ten my neukradnú... :good: ale po nejakej diere boli Atilovy/ vodcovy Húnov/ milosrdný , keď mu dali rozžeravenú korunu na hlavu.... :D :D :D
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » čtv dub 15, 2010 9:22 pm

Bohužel majitelů obrovských silně nápadných člunů (jejichž hodnota je pro majitele nicotná částka) je v našich končinách tuze málo a tak ta velká spousta majitelů
menších člunů (na které si většinou majitelé uškudlili z podstatně menších příjmů) se oprávněně obává o svoji lodičku a nějaké rady typu znehodnocení barvou apod.
jim moc nepomůžou. Zloději ukradnou všechno i co se jim nehodí. Z aut kradou snad úplně všechno a je jim úplně fuk co všechno při tom zničí. U člunů to není jiné.
Ještě horší jsou různé bandy mladíků. Ty pro povyražení ničí úplně všechno. Ty jsou schopny zničit ze srandy i ten velký člun a poslat jej ke dnu.
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » čtv dub 15, 2010 9:30 pm

Tatas, hovoríš od srdca , a o tom to vlastne je ! Ako zabezpečiť gumový čln proti krádeži ? Nijak ! Vela starostí , málo účinku... Treba veriť luďom... :)
maximilian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod maximilian » pát dub 16, 2010 6:12 pm

Je jasné, že proti zručnému zlodejovi, ktorý si vytypuje auto, čln, byt, atď niet 100%-nej obrany. Hovorí sa však, že príležitosť robí zlodeja. A to je prípad tých chmatavcov, ktorí nevedia odolať pokušeniu, keď je niečo nestrážené, nezamknuté, neprivarené. Alebo sa chcú len tak poprevážať. A takých je viac než dosť. Ak vojdem do električky s peňaženkou trčiacou zo zadného vrecka, tak o ňu takmer iste prídem. A neukradne ju profesionálny zlodej. Zamknutie bicykla o zabradlie zníži pravdepodobnosť, že ho ukradnú za tú dobu, kým si dám na dunajskej hrádzi kofolu. A tom to celé je. Aj malými zábranami znížiť pravdepodobnosť, že niekto na môj majetok dostane chuť.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát dub 16, 2010 6:47 pm

V Chorvatsku som mal čln vyviazaný na bójke aj dva týždne, ale brával som z neho vždy nádrž a benzín v karburátore som spotreboval. Tak ma napadá, že ak máte originál značkové nádrže napr, Yamaha, Honda, tak sa dá zobrať hadička. Kradnúť sa bude vždy a tak zrušme policajtov, aj súdy, aj trestné právo, nezamykajme si domy a ani autá. Radšej verme luďom :D . Kradnúť sa bude dovtedy, pokial ludia budú kupovať kradnuté veci. Keby prestali, tak aj kradnúť sa bude minimálne. A že sa na Červíkovom člne radi povozia na Ukraine, v Rumunsku, alebo v Bulharsku, tak na to môžte zobrať jed. Ruku na srdce, kto z vás nepozná, alebo nepočul o niekom kto má čln, alebo motor s odrazeným štítkom? Myslím že trh ukradnutých vecí je aj u nás dosť široký. Uvedomte si že neexistuje centrálny register kradnutých motorov u nás, a tobôž nie celoeurópsky. Takže s mojim motorom si môžu kludne povrkať v Taliansku, alebo vo Francúzku úplne bez strachu. Podla mňa sa oplatí spraviť maximum bezpečnostných opatrení.

Aj by ma zaujímalo čo si o tom myslí tazatel Biggles.
GREENFOOT
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod GREENFOOT » pát dub 16, 2010 7:43 pm

Ahoj vážení,
čtu si tady dobré i lepší rady jak na to, nejsem sice hrdým majitelem lodi, ale čas od času si nějakou půjčím a taky mne již napadlo jak zabezpečit gumák ve velké rušné marině, kde je velký pohyb lodí. Řeším to tak, že člun uvážu k místní i když opuštěné, ale místní lodi u mola a vezmu lanko, pokud má motor možnost zamknutí polohy tak ji zamykám a už se jen modlím. Protože pokud bude chtít někdo ukrást tak ukradne i megajachtu z mariny v Monte Carlo.
V našich zemích je to ovšem oříšek, zde snad platí čím opuštěnější místo tím lépe nebo rybáři a nebo rotwailer čekající na svého páníčka. :good:
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » ned dub 18, 2010 8:01 pm

A čo tak strčiť do lode jedného krokodíla + dvoch koralovcov, loď zásadne parkovat na kotve 100 m od brehu a do krčmi vždy doplávať .?!?!?) :? :D
Biggles
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Biggles » pon dub 19, 2010 6:59 pm

Díky všem za nápady! Přesně to splnilo mé očekávání, jak snížit riziko, o ničem jiném to totiž není. Zámek na motor je základ a vzít si trhačku je jednoduchý a přitom výborný nápad :). Taky se mi líbí nápad zaparkovat dál od břehu. I to rozumné "znehodnocení" člunu nastříkáním nějakého názvu je možnost.
Je mi jasné, že 100% zabezpečení neexistuje, podobně jako u aut, ale díky zabezpečení lze docílit toho, že se riziko krádeže výrazně sníží. Podle mě, je hodně zlodějů příležitostných, to znamená, že aktuálně využijí situace něco sebrat a pak prodat za pár stovek třeba v hospodě, kde je bohužel lidem jedno, že kupují za litr, co stojí jinak 30 000. Nechci odsuzovat důvěru lidem, ale poté, co vidím, jak mizí z ulic víka kanálů za pár korun do sběrny a poslouchám story lidí, kteří jsou nešťastný, co jim kdo ukrad, tak si bohužel pouze důvěru k lidem nemůžu dovolit. Pro mě je pořídit si v krátké době opět nový člun vyloučené.
Takže cílem mého dotazu bylo získat kompromis mezi dostupným zabezpečením a snížení rizika krádeže na rozumnou mez. Aby měl člověk pocit, že udělal v rámci možností maximum a pak zbývá spoléhat na zmíněnou důvěru lidem.
Co se týká vandalismu, tak to je ještě větší problém, tomu se už zabránit nedá. To nemá cenu ani řešit.

Biggles
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Wlady » pon dub 19, 2010 11:10 pm

Snad nejsem příliš OT.

Můžete mi prosím někdo poradit vhodný typ barvy na pomalování člunu z hypalonu. Jde mi samozřejmě nejen o trvanlivost nápisu, ale i o relativní "neškodnost" pro materiál člunu.

Díky. Wlady
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon dub 19, 2010 11:24 pm

Španiel teraz maloval číslo na čln a použil akrylovú farbu a používa sa farba od výrobcov plachiet na nákladné autá, okrem toho predávajú aj farbu špeci na gumené člny.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 21

Příspěvekod Ozzie » úte dub 20, 2010 7:11 am

To Wlady, Marinawassersport v Mníchove predává samolepiace písmenká z hypalonu 2,50 za kus, je to drahé, ale určite profesionálne riešenie. Majú aj online-shop, to znamená, že môžeš to objednať z domu.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Wlady » úte dub 20, 2010 11:19 pm

to Ozzie :

Děkuji za snahu i radu, ale když já si právě (možná naivně) myslel, že vhodně aplikovaná a dobře lpějící barva člun ve smyslu předchozí diskuze poněkud "znehodnotí", protože nepůjde snadno, nebo ještě lépe vůbec, bez poškození dolů. A to, obávám se, žádná samolepicí písmenka nezvládnou. Pokud ano, tak je beru i přes tu cenu.

Wlady
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 21

Příspěvekod Ozzie » stř dub 21, 2010 6:49 am

Určite máš pravdu, keď sa mi podarí prihlásiť môj gumák- (žiadosť som podal pred týždňom a povedali mi, že ma budú volať ) tak čísla budem riešiť tiež sprejom.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř dub 21, 2010 5:17 pm

Ak sú tie písmená naozaj z hypalonu a nalepia sa lepidlom na hypalon, tak ich dole nedá nikto. To sa dá potom už len odbrúsiť.
Biggles
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Biggles » stř dub 21, 2010 7:30 pm

V tom případě bych rád zeptal, zda písmena a čísla z Hypalonu jdou nalepit i na člun PVC nebo tedy konkrétně Sharc Duotex, jak tomu PVC říkají u Zodiacu :) .

Zpět na