Chystám sa na svoj prvý gumák :)

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Michal1 » pon úno 17, 2014 12:16 pm

ďakujem za rady a príspevky, ale vychádzajúc z rozmerov a vahy takého člna sa mi to zdá porovnateľné s inými člnmi.....
v inom fore som zistil že čln proscan má aj Mat MAtes a je sním spokojný.
no porozmýšľam aj nad väčším. Deti rastú ale zatial sú 5 a 2. takže kým dorastú to chvílu potrvá:)
rozmýšľam aj nad jazdeným motorom, ale trochu sa bojím, lebo pravdu povediac do motorov sa skoro vôbec nerozumiem... preto kúpiť jazdený motor je u mňna risk....
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pon úno 17, 2014 2:36 pm

Ber to tak, že TY nie si bežný a štandartný uživatel, ak vážite s manželkou spolu 200 kg :) Nič v zlom, nemôže byť každý ako vyžla :D. Vy ako posádka 280 kg, čln 60, motor 40, benzín 20, kotva laná vesty 10, jedlo, pitie a pár drobnopstí 20 kg. Spolu je to min 430 kg. Ja som sa s podobnou váhou s 15 k dvojtaktom a člnom 380 cm proti prúdu Dunaja do sklzu dostal, ale nie vždy. Zo 4taktom 15k áno. Čím je menší čln tým ho vysoká váha zatlačí hlbšie do vody a aj v sklze je viac zanorený , takže pomer 35kg na 1HP neplatí, lebo ponorená časť člnu kladie vode velký odpor. Potrebuješ sa dostať na 25 - 30 kg/ 1 HP.

V tom inom vlákne /fóre/ je s ním spokojný, ale spýtaj sa ho ako ho zaťažuje a hlavne ako ho má dlho. Ja netvrdím že ten čln, resp. značka je zlá, lebo neviem , nepoznám ho. S toho čo je zverejnené na ich stránke však vyplýva, že je to nižší štandart. Sprav ako chceš, porovnaj parametre viacerých člnov na trhu.

Ja som kupoval jazdený motor viac krát a bol som vždy spokojný.
juro
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod juro » pon úno 17, 2014 5:44 pm

ak dobre vyberies,nie je problém ani s jazdeným motorom a gumákom.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon úno 17, 2014 5:59 pm

Michal prepač. Zle som si to zapametal, už par rokov negumkačujem. Takze cln za mňa dobrý, cena velmi dobra, ja by som ho bral , jeden model je tam pri dlźke 380 aj na 25 hp motor.
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Michal1 » pon úno 17, 2014 10:03 pm

na základe vašich podnetných príspevkov a rád prehodnocujem svoj postoj a idem sa zamerať na 380 cm a nejký silnejší motor aspoň 15k.
ale najprv si urobím asi skúšky VMP :mad:

Juro
správne si poznamenal ak správne vyberieš......
ale ako vedieť či môj výber je správny???
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon úno 17, 2014 10:37 pm

Malokto najazdi ročne viac ako 100 hodin, teda 5 ročny motor má max 500 hodin a to je nič pre motory ako Suzuki a Honda . Tieto odporučam skrz ich vahu , su najlahšie . Jazda na mori motor az tak neniči, ak je oplachnuty od soly. Teda dovolenky v Chorvatsku motor nezničia ani za 10 rokov. Skontroluj či nie je havarovany generalkovany, pozri ci nie je voda v oleji , v nohe a v motore, či štartuje a je to . Škabance nie su dôležite.
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod kaptn » pon úno 17, 2014 10:55 pm

Novým,resp téměř novým motorem si ušetříš mnoho trápení-garance,na tebou požadovaný výtlak vezmi max povolený výkon motoru- to jest cesta k úspoře (dalším výkonnějším motorem) :whist: ;)
pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 9

Příspěvekod pupi » pon úno 17, 2014 11:12 pm

Ak s tým chceš aj na more, tak si prečítaj téma VMP. Naše papiere tam oficiálne zatiaľ neplatia. Inak je najlepší čas si ich spraviť teraz, mimo sezóny. ;)
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » úte úno 18, 2014 8:25 am

Vážení. osobně si myslím, že jej tlačíte do něčeho o čem dotyčný má pouze tuze mlhavou představu a vůbec netuší co takový člun se silným
motorem obnáší a stojí. Jako takřka všichni noví zde, chce něco super za pět peněz a nejlépe aby to vše fungovalo samo. Ty bláhové představy
o tom, že člověk bez jakýchkoliv zkušeností s provozem gumáku se silným motorem propadne kouzlu častého ježdění se ženou silnější postavy a malým dítětem po řece od jezu k jezu a ještě k tomu s přetahováním člunu a taháním těžkého motoru jsou tuze bláhové. Také představa nakládání člunu
3,80m na střechu auta a tahání do vody s taháním těžkého motoru je bláhová a svědčící o tom, že dotyčný je totálně mimo obraz.
Udělání průkazu VMP je chválihodné. Pro představu co obnáší celá starost okolo člunu je nejlepší si jej půjčit třeba za úplatu, než rovnou vyhodit
sumu, která se zdaleka nevrátí. Případně si koupit nějaký starší komplet za zlomek ceny a s ním si vyzkoušet co to obnáší. Zdaleka ne všichni co
si to vyzkoušeli u toho také trvale zůstali a zvláště mnohé manželky k tomu zaujali tuze odmítavý postoj po pár hodinách nebo dnů na člunu ztrávených s hlavní výmluvou, že je bolí záda, nebo s obavami o zdraví a bezpečnost malých dětí. Bohužel mnoho lidí propadá představě, že bez toho
nebudou "IN and COOL".
Jinak nemám nic proti tomu aby zde byl časem k mání za hodně sníženou cenu zachovalý komplet s málo najetými hodinami.

Řada prodejců půjčuje čluny s motorem, což je asi tak nejlepší zaručený způsob jak si to vyzkoušet. Těch pár tisíc za týden za to stojí.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 12

Příspěvekod Ozzie » úte úno 18, 2014 9:06 am

Tatas veľmi výstižne si to napísal. :good:
My vozíme gumák na streche auta. Môj Zodiac je na svoje rozmery pomerne ľahký čln 52 kg. Musím ale priznať, že naložiť na strechu auta (Kangoo čo je vysoké auto) a následne riadne pripevniť je docela fuška a chce to zohratú dvojicu. Robím to so synom ktorý je vysoký a mladý. Ja som síce vysoký, ale už nie mladý a mám operovanú chrbticu. Spoliehať sa na ženu pri nakladaní a prenášaní motora či gumáka by som nechcel. Napr. tá moja má rada iba pomalšiu jazdu, neznáša vietor a chlad na vode. Kto už jazdil na mori vo vetre proti vlnám kde každá vlna ťa osprchuje určite uzná, že to nie je vhodné pre rodinné pohodové vychádzky. Treba rátať so zimou, chladným vetrom a natriasaním čo ženu nebude dlho baviť, Samozrejme sú výnimky. Presne tak ako na motorke dá sa riadne premrznúť aj v člne.
Preto som tu navrhol ten "testovací deň" kde by sme mohli záujemcovi ukázať ako to vlastne funguje. Mohol by vyskúšať napr. na mojom gumáku nakladanie na strechu, prenášanie, nasadenie motora, samotnú jazdu atď ešte pred kúpou. Dúfam, že sa ešte niekto pridá ku mne.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte úno 18, 2014 10:12 am

Tatasi, nikdo ho do ničoho netlači. Michal je už velký :) a hlavne pomerne presne zadefinoval čo chce, na aky učel a za kolko. A spytal sa nás na náš nazor. Zhrniem to, chce sa plavit proti prudu Vahu a pripadne aj Dunaja s manzelkou a dvomi detmi a je ochotny investovat cca 2600 -2700 eur, pripadne o niečo viac. Za 1000 kupi novy čln 380 cm a na motor mu zostava cca 1700 a možno trochu viac, za čo sa da jazdena 4taktna 15ka kupit. To je dobra kombinacia na mnoho rokov . Vyhne sa tym tradicnej začiatočnickej chybe , že začna s 290 cm a 5 konikov, potom si kupi 320 a 10 koni a nakoniec skonči pri tych 380 -400 a 15-20 HP.
Zostava 360 a 10 koni je dobra pre jeho rodinu na vytlačnu plavbu, ale to nejde po Vahu.Ak bude jazdit sam, pripadne s malimi detmi, tak na sklz to stači, ako tak. Ale investicia do silnejšieho motora je nie o moc vyššia a každy kto jazdi Dunaj Vah ten silnejši motor odporuči.
Prevažanie v aute , gumak pozostava z dvoch časti , mne sa to zmestilo cele do kufra Honda Civic, alebo Opel Meriva . Aj s motorom, samozrejme na jednodenny vylet.
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Michal1 » úte úno 18, 2014 10:22 am

ďakujem za uzemnenie :D , určite máte obaja pravdu, mám skutočne len mlhavú predstavu,
a preto sa pýtam.
len pre upresnenie mam okolo 195 cma a cca 150 kg, a volačo unesiem, ( zvyšok je manželka :D takže neni až tak silnejšj postavy), v úvode som spomenul že by som sa zo začiatku a hlvne chcel plaviť na Váhu. Bývam v Komoči pri Kolárove ak to niekto pozná a nikde najbližšia prakážka je Kráľová pri Senci ( čo zatial viem), preto tan čln zatial neplánujem prenášať cez prekážky. V kolárove a ako aj v Komoči sa dajú májsť zjazdy do vody, a teda čln je potrebné preniesť skutočne len pár metrov. pôvodne som rozmýšľal nad motorom čo má cca 30 kg, kvôli jeho lahšiemu prenášaniu.
neviem či sa nám podarí dať nafúknutý 70 kg čln na strechu to je fakt, preto oceňujem Ozzieho ponuku na vyskúšamie.
Musím si všetko poriadne premyslieť a zvážiť všetky rady, nechcem sa unáhliť.
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Michal1 » úte úno 18, 2014 10:29 am

ďakujem Denis, dobre si to vystihol.
určite majú aj ostatní pravdu, a preto opakujem cením si všetky názory, hlavne tie čo mi otvoria oči.
Ináč skúšal som sa teperiť s kánojkou, straou drevo potiahnuté laminátom, ťažká jak sviňa, určite to malo viac ako 60 kg, len na Váhu je to trochu problem, Váh buď nejde alebo ide priveľmi :D :D
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » úte úno 18, 2014 10:50 am

Mohli by sme sa stretnúť napr. v Kolárove pod mostom, alebo priamo aj v Kamoči v kempe kde je pekná piesočnatá pláž. Dá sa tu prežiť pekný deň a taká plavba po Váhu smer Komárno by nebola zlá tiež. teším sa :D
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Michal1 » úte úno 18, 2014 11:10 am

bol by som velmi rád, už len trochu lepšie počasie :D :D
ja to poznám len medzi Kolárovom a Zemným, v lete sú tam krásne pláže a čistá voda....
pkokoska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pkokoska » úte úno 18, 2014 12:38 pm

Nazdar pani.

Zapojim sa aj ja mojimi postrehmi.
Mam gumak 290 Special Edition, co sa tyka zpracovania clnu je to Cinal , ale zatial nemozem nadavad.
Motor mam novy motor 5HP TOTAHTSU, 4-takt, a este som ho na plny plyn nepistil, lebo homusim zabehnut, najazdil som minuly rok len 4 hod na nom.

Co sa tyka prepravy clna , tak to riesim tak ze ho po "valcekovej trati " sam nahodim na strechu a motor zavesim na Gulu auta.

Ozzie, ked naplanujete stretko na Komoci dajte mi vediet pridem aj ja a urobime si pekny vylet :)
Potrebujem aj poradit s vytrimovanim motora.

Tesim sa do skoreho videnia, PS: som zo Sali
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » úte úno 18, 2014 1:28 pm

To Pkokoska: Poslal som Ti súkromnú správu!
pkokoska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pkokoska » úte úno 18, 2014 4:31 pm

To: Ozzie.
Ahoj zatial som nedostal Tvoj mail.
Stratil som tvoje cislo,mozes mi zavolat na 0903 752 045.
skiliner
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod skiliner » čtv úno 20, 2014 12:52 pm

Tady se podívej, je o malinko dražší než máš limit ale vypadá dobře. Porovnej cenu s novým člunem a motorem a udelaj si představu o cenách.

http://www.davlemarina.cz/p-nejvetsi-ka ... -r-v-2012/

Mají tu ještě jeden

http://www.davlemarina.cz/p-nejvetsi-ka ... -r-v-2008/
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » čtv úno 20, 2014 3:12 pm

Zalezi ako dlho si chces ten cln nechat. Ak dlhsiu dobu, tak jednoznacne nieco lepsie. Bombard, Zodiac. Mozem porovnat Honwave a Zodiac made in France, zvarany . Lacnejsie Zodiaci su tiez lepene v Cine. Trojrocna Honwave vyzerala hrozne, zatial co 6 rocny Zodiac z Hypalonu krasne zachovalo. Kvalitu spracovania rozozna kazdy. Staci ich vidiet v reale, najlepsie na nejakej vystave. V tvojom pripade by som asi nad gumakom neuvazoval. Na streche mozes vozit aj hlinikovy cln, napriklad Marine 12M a ten ti s 10 konovym motorom pojde velmi pekne. Mas to bez udrzby a naveky. Hmotnost je podobna ako ten gumak.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » čtv úno 20, 2014 3:44 pm

Otázka pre širokú verejnost: Vie niekto ako veľké predmety sa smú prepravovať na streche auta? Keď veziem Zodica tak do vzadu vyčnieva ca 60-80 cm, do predu nič a do bokov málo.
Je toto kóšer?
Obrázek
Obrázek
kzeman
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Obracím

Příspěvekod kzeman » čtv úno 20, 2014 4:21 pm

Vozím obdobně 310, (na "roštu"-2prkna podél) ale čumákem dolů, se značným přesahem přes čelní sklo, vzadu nic nepřesahuje. Na GPS to vliv nemá, výhled neomezuje, překvapením pro mne bylo nezměněné jízdní vlastnosti do běžně používaných rychlostí 120, pouze při potkávání kamiónu se raději klidím ke kraji.
PeterCanned
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod PeterCanned » čtv úno 20, 2014 4:24 pm

Sice tohle není nafukovací člun, ale co se týče skladnosti smělě mu konkuruje, snad komě ceny, tkvz. Banana bot, lze vybavit plachtou,ale i 7,5 k motorem , Více zde: http://www.banana-boot.de/index.html
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » čtv úno 20, 2014 4:30 pm

Nikdy som to sice nezistoval, ale podla mna to koser je. Viackrat som viezol kajaky okolo 4,5m na beznom kombiku a nikdy mi nikto nic nepovedal. :)
pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 9

Příspěvekod pupi » čtv úno 20, 2014 4:39 pm

Myslím že tu je to jasné: Obrázek

Zpět na