Plavba ve skluzu.

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Zauber
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Plavba ve skluzu.

Příspěvekod Zauber » ned srp 05, 2012 12:10 pm

Myslím že jsem pročetl všechna temata týkající se gumových člunů, ale nenašel jsem uspokojivé řešení mého "problému" Koupil jsem člun SUZUMAR RIB 350 o hmotnost cca 80 kg, s motorem SELVA Piranha 9,9 Hp. který váží nějakých 30 kg s krátkou nohou a já sám vážím cca 100 kg. Můj dotaz směřuje k praktikům a týká se toho, jestli je vůbec reálné člun v této konfiguraci dostat do skluzu. Zatím se mi to totiž nepovedlo. Motor je nastaven v krajní poloze co trim dovoluje, vybavil jsem ho navíc trimovacími křidélky přišroubovanými na kavizační desce. Ještě chci zkusit prodloužení řídící páky motoru, které by mi dovolovalo sedět výrazněji vpředu a člun jsem vždy nafukoval odhadem až se mi zdál dostatečně tvrdý. Může to mít zásadní vliv? Případně nenapadá někoho z těch zkušenějších co je špatně, co ještě vyzkoušet a nebo je jediným řešením silnější motor? PS. Ještě poznámka. Motor je v záběhu, (cca 3 hod.provozu) takže jsem ho párkrát potrápil jen na chvilku v max, režimu. Může se po záběhu výrazněji zvednout výkon motoru? Díky za Váš čas a reakce.
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod Zbiry » ned srp 05, 2012 1:06 pm

Tak ke skluzu Ti nic neřeknu. S tim nemam zkušenosti. Leda od plachetky od hospody. Ale co se týče motoru, tak enormní zvýšení výkonu nečekej.....TO JE V JEDNOTLIVÝCH PROCENTECH!!!!
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » ned srp 05, 2012 1:18 pm

Asi jsi četl málo, protože se to tady dost probíralo. Člun je nutno foukat na předepsaný tlak t.j. válce na 250mbar. Máš to uvedeno na štítku na zrcadle na pravo při pohledu dozadu. Čím se to nejlépe fouká a měří je tady také uvedeno. Pro dosažení skluzu je třeba rychlost cca 16-18 km/hod a té nedosáhneš s malým
motorem na půl plynu, když má plný výkon okolo 5200ot/min. Čím se měří nejlépe otáčky se tady také píše. A hlavně se tady dokola omílá, že pro jízdu ve
skluzu je třeba na 1HP max 30-35kg. Jelikož to splňuješ, tak to chce již pouze výkon motoru t.j.- plný plyn.
Jo a o tomu trimu (nastavení sklonu motoru vůči zrcadlu) se píše tady i v návodu od motoru. Nejvíce se používá druhá až třetí dírka od zrcadla. Při jízdě má být
motor kolmo k hladině.
Jinak myslím, že nikde není psáno, že každý musí hned lítat s člunem ve skluzu na plný plyn aby nasíral lidi u vody. Zvláště v HR je na to kapitanát dosti háklivý
a bedlivě sleduje jestli čluny nejezdí blíže než 150m od pobřeží.
Jelikož ti asi brzy nebude stačit tak slabý motor, tak mě jej můžeš nabídnout. (Pokud jej zatím nekousneš)
Naposledy upravil(a) tataS dne ned srp 05, 2012 1:21 pm, celkem upraveno 1 x.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » ned srp 05, 2012 1:18 pm

10koňskej motor na 100kg je hodně málo,posaď tam malího kluka a uvidíš jak to sním pojede.Na tabe i 15koňí bude skoro málo.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » ned srp 05, 2012 1:25 pm

To jsou kecy. Já mám 90kg a se Suzumarem 290AL s motorem Suzuki 6HP t.j. 90+60+30=180kg:6HP= 30 jezdím sám ve skluzu okolo 26km/hod.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned srp 05, 2012 1:30 pm

tataS píše:Zvláště v HR je na to kapitanát dosti háklivý a bedlivě sleduje jestli čluny nejezdí blíže než 150m od pobřeží.
Máš pravdu, sleduje. Jen malinká opravička, v předpise je psáno a také sledují: 300 metrů.
Nedávno jsem byl s klukama co s sebou měli skůtr a v oblasti Šibeniku 2x platili pokutu. :(
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Zbiry » ned srp 05, 2012 1:39 pm

to baharis: jak jste transportovali ten skutr?????
Respektive na cem jste jeli? .....by mě to moc zajémalo...
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 23

Příspěvekod Ozzie » ned srp 05, 2012 1:42 pm

To Zauber: ten motor je nový ako píšeš, nemal by si ho vôbec vytáčať na plno. V manuáli určite máš kolko hodín sa musí zabehávať!!! Potom 1. srevis, výmena náplní! Ten motor je nový ide ťažko, ale bude sa to zlepšovať. Len ho neznič. Tá zostava by mala jazdiť bez problémov s 2 - mi dospelými v klze. A aj bude :D
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » ned srp 05, 2012 1:45 pm

Myslíš do HR? No na origo vleku za autem. Nějaký offroad, tuším Audina...
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Zbiry » ned srp 05, 2012 1:50 pm

To Baharis: Ne ...myslel jsem, že jste to sebou táhli na plachetce, třeba na koupací plošině?! :-) ....nebo plachetka s ramenem jeřábu?!....asi blbá otázka!
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » ned srp 05, 2012 2:06 pm

Já v tomto nejedu, takže co to bylo mě proběhlo hlavou a ztratilo se v nenávratnu. Ale bylo to něco většího a silnějšího, pro dva. Tuším že říkali, že s tím lítali přes 90km/hod. Byl týden celkem bez vln.
No. Tudíž to dávali na vodu a z vody v Mandalině jeřábem a že by to ručně někam vyzvedli nehrozilo. My si pluli v klídku na plachty (většinou) a skůtr se buď houpal za lodí, nebo s ním lítali bůhví kde. Dost často s kanystrama k benzínce. Při nějakém složitějším vyplouváním a zaplouvání jsem je nechal odplout, aby nezavazeli.
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Zbiry » ned srp 05, 2012 2:07 pm

To Baharis: Díky za info a vysvětlení ;)
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » ned srp 05, 2012 2:08 pm

Těch 330m platí pro skůtry a jety. Pro motorové čluny a pod to je 50 m od ohrady pro plavce a 150m od přírodní pláže. Viz: modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2995
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » ned srp 05, 2012 2:35 pm

TataSi, rychlé čluny neřeším, neboť na nich nepluji.
Ale každé jaro a podzim vodím spoustu absolventů ke zkouškám na kapitanát v Šibeniku, na toto se ptají poslední dva roky každého a pokud neřekně pomalý 50, rychlý 300, tak jde od válu. Rychlý je ve skluzu a je jedno co to je. Nechci se dohadovat o aktuálních předpisech, nemíním je vyhledávat, ale takto to je na zkouškách HR "B".
Aktuálních proto, že krásný souhrn jež psal Pepa, byl psaný před více jak třemi lety...
Zauber
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Zauber » ned srp 05, 2012 4:26 pm

To TataS: Nejdříve díky. Určitě jsem nepřečetl vše co je na těchto www. Je to obrovské množství informací a díky za ně. Myslím že forum Gumový člun a vše
kolem něj jsem přečetl. Nelituji i zde je hodně užitečných informací, jen ne ty co jsem hledal. Možná jsou na jiném místě. Ale alespoň měli ostatní
možnost popovídat si třeba o vzdálenostech plavby od pobřeží v Chorvatsku. Sice neporadí ale opět je to informace, kterou někdo jiný uvítá.
Problém je, že na tomto místě ji nejspíš nenajde a moderátor ho pokárá že na toto téma se tady již diskutovalo.
To Ozzie: Také díky. Je to jeden z mála příspěvků k věci. PS: Motor moc nehoním. Jen jsem to zkusil ☺
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 23

Příspěvekod Ozzie » ned srp 05, 2012 4:56 pm

Vo štvrtok som čakal na nášho moreplavca Dedka na brehu Malého Dunaja. Kým dorazil-doplával, som sa dal do reči s rybárom čo má ten Tvôj motor selva 9,9/ 5XS Piranha. On mi vysvetloval, že ten motor bol na začiatku velmi "tvrdý" a vôbec nechcel ísť, ale postupne sa zlepšuje, zabeháva sa. Preto som Ti písal, že asi bude dôležité ten motor poctivo zabehnúť.
http://www.youtube.com/watch?v=cqotIa0Xyuw
HonzaV
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod HonzaV » ned srp 05, 2012 7:44 pm

To Zauber:
Jenom přidám svou zkušenost-Zodiac Zoom 310s - Mercury 9,9 čtyřtakt při obazení dvou osob a vaku s příslušenstvím o celkové hmotnosti zatížení cca 200kg jede ve skluzu vždy,ale k jeho dosažení je zapotřebí se rozjet pár metrů (5-10 dle výšky vln) na plný plyn.Doporučení výrobců motorů pro režimy záběhu se liší ale rozhodně nemusíš mít strach to po zahřátí na pár sekund rozjet naplno.Že bys měl přenést váhu v člunu co nejvíce kupředu to už asi víš.Ať se zadaří,Ahoj Honza.
Kolibri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Kolibri » pon srp 26, 2013 8:52 pm

Ozzie píše:Ten motor je nový ide »a¾ko, ale bude sa to zlep¹ova». Len ho nezniè.

Pocuj, mam cisto novu Yamahu 6HP. V podstate 10 hodinovy zabeh ma za sebou, myslism, ze celkom poctivo - momentalne ma odjazdene nieco pod 20 hodin.
Po 20 hodinach servis a vymena naplni - kazdu chvilu. Myslis, ze ten motor sa este vykonovo zlepsi ? A o kolko asi ?

Lebo sameho ma to da v pohode do sklzu; ale ked sme dvaja, tak bez sance.
Ked sa vozim sam, tak ten motor lieta ako besny - idem s tym v pohode 25-26 kmph. Dokonca mam z neho pocit, ze by zniesol aj vymenu vrtule s vacsim stupanim.
Po dosiahnuti sklzu idem na tretinu plynu a drzi sa.

Ale ked sme dvaja, tak ani za boha prekonat tu vlnu a odlepit sa od vody. Dvaja s tym ideme 7-8kmph max. Co sa mi zda zase uz moc malo.

Zostavu mam Kolibri 300D s AL podlahou a spominany Yamaha 6HP.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » pon srp 26, 2013 10:38 pm

Těch 7-8km je dost málo. Je ovšem otázka čím to měříš. Já s podobnou sestavou ve dvou jezdím 12-14km/hod. Musel jsem ale dát vrtulí s menším
stoupáním aby se otáčky motoru dostali k největšímu výkonu cca 5200-5400ot/min. Již se to tady dost probíralo. Také se uvádělo čím je to dobré měřit.
Ovšem ještě nikdo neuvedl, že na tom tvém člunu s výměnnými podlahami dosáhl nějakých závratných rychlostí. Osobně si myslím, že je vhodnější
na rybník. Ostatně nebudeš první ani poslední, který zjistí, že hlavní kriterium u člunu není co nejnišší cena. Většinou to chce čas.
Kolibri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Kolibri » pon srp 26, 2013 10:50 pm

Meral som to GPS-kom. Inac neviem, cim by sa to este dalo odmerat - myslim, ze to je odmerane dost presne.
Otacky odmerat neviem. Ani netusim, ako by som ich odmeral :)

S cenou som isiel najvyssie, co penazenka dala.
Je mi jasne, ze sa da zainvestovat do clnu aj 20-tisic - ale mam aj ine priority ;)

Mne sa nejedna o to, aby som sa dostal do zavratnych rychlosti.
Len mi prislo divne, ze ked idem sam tak s lavou zadnou ho da do sklzu a idem 25kmph.
Ale ked uz sme dvaja, tak neviem prekonat tu spodnu rychlost 7-8kmph.

Pritom sa mi zda, ze motor ide do otacok v pohode, len proste nema tah dostat sa z vody pri tej vahe.

Edit: nevedel som uplne dobre precitat vyrazene oznacenie na vrtuli - ale myslim, ze je to 7 1/4 x 8 1/4
ja sa v tom este nejak moc nevyznam. najlepsie by bolo poskusat viac vrtuli, ale zas kde ich zapozicat :D
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » pon srp 26, 2013 11:02 pm

Já jsem vyměnil vrtuli 71/2/71/2 za 71/2/61/2 čímž jsem zvedl otáčky o cca 400ot/min ale stejně pokud se nedostanu na cca max 30kg/1HP,
tak nemám šanci to ve dvou zvednout do skluzu.
Kolibri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Kolibri » pon srp 26, 2013 11:08 pm

Cize mi zostavaju dve moznosti:
- vymenit motor aspon za 10-15 :)
[povodne som chcel namiesto tej 6-ky kupit cez inzerat nejaku 15-ku, no zrovna neboli ziadne v ponuke]
- nepustat nikoho do clnu a behat sam 25kmph ;)

Jediny problem je v tom, ze ked idem sam, tak mi nema kto pomahat prekladat cln cez priehrady.
[schody su k*rva] :D
maximilian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod maximilian » úte srp 27, 2013 6:48 am

Síce off topic ale sa tu o tom diskutovalo, tak dávam odkaz na vlákno, kde sa podrobne preberajú vzdialenosti od pláží. Podľa Baharisa sú to aktuálne informácie.
5olv
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: Plavba ve skluzu.

Příspěvekod 5olv » sob čer 27, 2020 3:14 pm

Môj Admiral 290W ide hneď krásne do sklzu, a potom stačí už len udržiavať na cca. 1/2 plynu, motor SeaKing 5hp
https://youtu.be/KeEOvbF3Fts
Zahajskej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Re: Plavba ve skluzu.

Příspěvekod Zahajskej » stř črc 08, 2020 9:07 am

Měl bys člun nafouknout na předepsaný tlak, máš ho zvlněný jak valchu a je jak želé. V jednom v takové sestavě není problém v kluzu jezdit. Přidej ještě jednoho člena posádky a pak mudruj.

Zpět na