10 m plachetnica kúpená v Holandsku

Technické podpůrné prostředky pro jachting (auta. přívěsy, šífy).

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 m plachetnica kúpená v Holandsku

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát lis 11, 2016 3:24 am

Ahoj tady máš stojan, který se často používá tady. Je šroubovaný a demontovatelný.
Je možné změnit sklon podpěr podle šířky lodě.

Délka podstavce by měla být 1/3 délky lodě:
http://www.tyresovaggan.com/se/page4.html

Rozměry máš tady:
http://www.tyresovaggan.com/se/pdf/vaggan-1.pdf

A tady:
http://www.tyresovaggan.com/se/pdf/vaggan.pdf

Fotky Ti mohu udělat a změřit profily taky.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod Peki » pát lis 11, 2016 9:04 am

díky, super. skladné, dokonca limity by mi ešte sedeli, 10 m a 5 ton. úplne rozkladacie takže naložíš do kombíka, doladenie operných paciek s jedným čapom na závitovke, zároveň výškovo nastaviteľné - šikovné, nemusím vymýšľať a vyrábať kardan. asi to bude zohnateľné niekde kde sa dajú kúpiť veľké lešenia. Akurát sa mi to zdá na tých 10 m a 5 ton na hrane, hlavne ak to potrebujem na prepravu, nie len na zimné stánie. keď kamión zabrzdí, aby mu loď neprešla kabínou. tie laná... bojím kakám... ako inšpirácia super, dík
nenapísali dederóni nikde čo za to chcú
peki
err_
bez hodnocení
Reputace: 146

Příspěvekod err_ » pát lis 11, 2016 9:24 am

Rozlisoval bych ale kozu urcenou ke stani a kozu pro prepravu. Zpusob namahani je podstatne jiny. Slusna lod stoji na kylu sama a opery na koze slouzi jen k fixaci - vitr apod. S tim u prepravy nemuzes pocitat. Tam budou ruzne dalsi naklony a kazda z podper bude muset unest znacnou cast vahy lode, ne-li treba i celou. Take je treba hlidat pevnost ve strihu. Jekly budou slouzit jako nuzky a mekci srouby to mohou mit po par kopcich spocitane.

Proto je snad lepsi to svarit z U profilu na miste, pripadne to udelat ze drevenych tramku, ktere mohou byt pro prepravu kupodivu i houzevnatejsi nez kovova konstrukce spojena srouby.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » pát lis 11, 2016 9:44 am

aha, to bola odpoveď to Šutrák. dedrónska skladačka.

Pavle - dík, Švédi. profíci, profily na minime ale tak by to bolo dobré a aj budilo dôveru. títo zase začínajú na 10 m. detaily je vidieť na montážnom návode. ano, prierezy profilov a nejaké foto by pomohlo, díky. z rozmerových tabuliek mi vychádza že pre 10 m dĺžka 3,5 m.
asi to skončí že to zadám chalanovi čo mi kreslí výkresy. z podladov - rezov - v Rhine natiahne 3D tvar trupu, a domaľuje k tomu kozu, podľa týchto zdrojov. a údržbárom to dám zvariť :) potom nebudú prekvapenia a minimalizuje sa potreba improvizácie - a zodpovedajúze mrazenie chrbta dokiaľ bude loď na kanióne. na základe týchto dát je jasné že to pôjde spraviť rozkladacie, takže zvaračku so sebou nebude treba. no, možno, pre istotu...

nejak sa tu tie príspevky zasukovali, niečo vidím, niečo nie, odpovedám niekomu inému

díky :)
Peki
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát lis 11, 2016 9:47 am

Peki těchto podstavců tu jsou tisíce. Lodě se na nich vozí i na kamionu. Je samozřejmé přepásání lodě popruhama s napínákama. Železná konstrukce je pevnéjší než bok lodě. Profily jsou namáhané na tlak a tah. Dřevo bych určitě nevolil, stačí suk a je pevnost kdesi.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » pát lis 11, 2016 9:53 am

to err :

ano máš pravdu. prípravok na zimné stánie a prípravok na dopravu je rozdiel. len -základné riešenie kozy je rovnaké, vektory síl budú iné - zatáčky, brzdenie, hrboly - takže to treba inak nadimenzovať.
som strojár, tomuto rozumiem.
a áno, poznámka k strihu šrubov
no to čo vyprodukujem tu zverejním a nechám ofrfľať :)
do dreva si netrúfnem ísť. lebo to neviem. nemám pre to cit, nepoznám riešenia - ako riešiť efektívne spoje. tí čo to vedia - viem si predstaviť že to môže byť veľmi rýchle, elegantné. ja na toto nemám gule.
riešenia z oceli to tak nejak za tie 2 tisíce rokov čo to používame je v nás tak nejak od prirodzenia. ja som teda kompoziťák, viem to vyrobiť z laminátu. ale v tomto prípade by to nebolo najlepšie riešenie.
Peki
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát lis 11, 2016 10:31 am

Peki též jsem strojár. Ale nevymýšlím již vymyšlené.
Podpěry jsou roura do roury a příčním šroubem do utvorů zvolíš shruba délku podpěry. Dotahneš pak matkou na závitové tyči.
Sklon podpěr nastavíš na spodním rámu šroubem do vhodného otvoru.
Podstavec tedy nastavíš na jakoukoli loď vhodné velikosti.
Kozy musíš stejně spojit aby se Ti nerozlezly a pak máš podstavec, který popisuji.
Mám pocit, že jsi tozhodnutý vymýšlet a pak nafotit považuji za ztrátu času.
Je tu 30 cm sněhu a dostat se k lodím a odmézt podstavec není jednoduché.
Podívej se na můj příspěvek o našem podvozku na naší loď. teď už existuje 15 kopií tady a jedna v Praze.
Přeji Ti úspěšnou dopravu.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » pát lis 11, 2016 10:46 am

to Mrkva :
no po osmich rokoch iba muklovania som bol zase na letnej dovci v CRO, s frajerkou, po dvoch dnoch opekania ma slo uchytit, telefón, obvolal som kamosov, chcem lod, hned, vysledok bol 7 metrova HAI710, boli sme tam dvaja, super, kozy von, o inom nez je velka lod plna ludi, baba nadsena, lod v strasnom stave, fungoval motor, postupne sme ozivili plachty, fungoval hajzlík, elektrika vytrhana, ale boli sme happy. vypýtal si dosť, čierny charter, a že mi to za 6k predá, to čo som mu dal odráta, poslal som ho do čerta, ale potom mi to vŕtalo hlavou, a začal som zháňať parťáka, lebo sám to nevyužijem, nezohnal som, ale som bol už rozhodnutý že do toho idem. po návrate domov som už kúpil plachtu, vercajch, a ako som predpokladal - Chorvátsky spôsob- že z toho čo dostal odráta len polovicu...vydojiť, vyžmýkať, odrbať -face to face... povedal som mu že buď pôvodná dohoda alebo nič, tak že nič. sklamanie, loď tam bude ďalšie roky hniť, ale už som bol rozhodnutý, tak som začal loziť po weboch, hľadať. HAI710 sa nakoniec dala zohnať od 3500 , aj s vozíkom, a v lepšom stave. ale aj za 15.000. nemecké a NL weby. pochopil som že treba hľadať, snoriť, čakať, sezóna už bola aj tak v háji. postupne som to rozšíril aj na iné typy, hľadal som 7-8 metrov. až debata so starým pánom ktorý má súkromnú loď 12 m ma zlomila že som pozrel aj na dlhšiu loď. dostal som sa k Catwiki dražobnému portálu, preliezol som to roky dozadu, a občas sa tam dala kúpiť loď naozaj lacno, len bolo treba čakať na príležitosť. a za mesiac som vydražil toto. predávajúci mal spodný limit 2500, ale niekto sa tam so mnou naťahoval, takže to skončilo na 3200 + provízia portálu, celkovo 3500. ponuka dopravy domov je zatiaľ 3000, a potom ešte do CRO... :) je to lotéria, loď som zatiaľ nevidel, bol sa na ňu pozrieť známy z Amsterdamu, a že v miestnom klube kde loď poznajú mu povedali že majiteľ stratí veľa, že to bola super kúpa. vraj sa rozvádza. ano, myslím že normálna cena takejto 10 m je tak 20+, ak by ju aspoň umyli. robota na tom bude, má to 40 rokov. ale určite to nebude horšie než to na čom sme boli. a to som bol rozhodnutý za to dať 6 a ďalšie 2 za nutné opravy a upgrady. to bol pre mňa limit. parťáka som nakoniec nezohnal, všetci kamoši mi povedali že som blázon, ale dávam to do firmy a ponúknem to ľuďom z firmy. neviem či tých 10 m nebude zbytočne moc, každopádne bude to sloboda, ešte musím spraviť éro, potom som v Zadare za 2,5 hodiny a má zmysel tam ísť aj na víkend. 6-7 metrov jednokajuta sa dá zohnať od 2,5-3 k, v slušnom stave, dlhšie lode sú drahšie, treba si rozmyslieť na čo presne to chceš. až to sem nedostanem za rozumný peniaz, tak som pripravený to v lete preplaviť, a asi to nedám celé, môžem tomu dať tak maximálne 3 týždne, a odhadujem že to bude potrebovať 6 a tlačiť na pilu, tak to kľudne nechám v zime niekde vo Francúzsku. ale možno sa nájde niekto kto pomôže :) len by som to radšej dával do poriadku doma, nie v NL.
peki
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát lis 11, 2016 6:51 pm

Dřív než podpěrou přestřihneš M10 nebo M12 šroub podpěry na dvou místech tak jsi podpěrou prorazil loď. Vždyť jako strojař znáš pružnost a pevnost.. viď. Pevnost řetězu je taková jako je pevnost nejslabšího článku. Pavel
err_
bez hodnocení
Reputace: 146

Příspěvekod err_ » pát lis 11, 2016 7:16 pm

To se asi klidne muze stat, ale asi v opacnem poradi. Vzpery pusobi jako paka a pevnost ve strihu sroubu muze byt i u velmi robustni konstrukce problemove misto. Jako strojari - jde o ucivo Technicke mechaniky prvniho rocniku. Tabulky mate a zimni vecery jsou dlouhe. Tak si to spocitejte. :-)

Ale abych nekomu nekrivdil, videl jsem lod na kamionu i na uplnych paratkach. A taky to asi dovezli. A z NL je to az do CR sama rovina. Nejhorsi je prechod do CR, ale treba by se to dalo jet taky nejak lepe.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » ned lis 20, 2016 6:52 pm

Doprava zabookovaná. Juch! :)
Snažil som sa aby to smerovalo k vyťaženiu. Vygooglil som si firmy vyrábajúce obytné bunky, zavolal, v tretej mi dali typ na dopravcu ktorého využívajú. Solotrans.cz. Telefonát, p.Vrba mi potvrdil že môžu doviezť loď, mailík s dátami, nejaké upresnenia, za 3 dni som mal ponuku na 2000 €. To beriem, super. Pretože tam majú prejazd z nemecka, potom nejaký prejazd aj tu, cena je férová a nemá zmysel za v tom vŕtať ďalej. Nakládka 14. Dec, vykládka 16. Dec. Budem mať Vianoce :)
Ešte som paralelne poslal dotaz do railcargologistis.cz, Brno, odpovedali obratom!!! (Miestny Senický dopravca RESS mi neodpovedal už tretí týždeň, sú odo mňa kilometer), potvrdili že lode robili, druhý deň som dostal ponuku na 2500, ale ešte som to chcel stlačiť pod 2000, ale medzitým sa ozval Solotrans, tak sme si to potvrdili a tu som poďakoval. Myslím že by to za tých 2000 našli.
V tejto fáze môžem odporučiť obidve firmy.
Väčšina vašich príkladov na dopravu a negativnych komentárov na cenu ktorú som chcel dosiahnuť je založená na tom, že dopravca si nechá zaplatiť cestu tam aj naspäť. Kilometer stojí 1 až 1,2 €, a ak si dáte robotu s nájdením vyťaženia, a netlačíte na čas, tak sa to dá.
Ideme páchať prípravok. Rozoberací. Máme na to 3 týždne. Hodiť na strechu, zaviezť do NL, zmontovať, prezrieť a pripraviť loď. Ešte tu spácham asi aj portál, aby sme nemuseli volať žeriav na vykládku. 5 tonovú kočku mám.
Aj tak to na sezónu musím ešte zaviezť na more, musím pozrieť najkratšiu cestu.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » sob lis 26, 2016 11:04 am

image.jpeg
Koza

Koza ja nakreslená. Materiál objednaný. Ale jak sem hodiť obrázok? Kliknutie na ikonku mi sem iba prilepí nejake img/img ozátvorkované . Som na Ipade v Chrome.
Aha, podarilo sa po naštudovaní zopár vlákien a objavení tlačitka Přílohy :)
A ešte teda lodička
Přílohy
image.jpeg
Lodicka
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob lis 26, 2016 1:54 pm

Noo príma jsi opajcnul co jsem Ti poslal. Skvělý
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » ned pro 11, 2016 12:10 pm

Koza kozatá je vyrobená, keď som sa vrátil z tulaciek som dal este najdlhsie siny rozrezat napoly, aby sme to dokazali strcit dovnutra do Tranzitu, a nemuseli tahat vozik. SolidWorks povedal ze to bude vazit 500 kg. Prve navrhy boli 1000 kg, tak sme redukovali prierezy. Uz je to nalozene, aj s komplet vercajchom, vrtacky, brusky, zvaracka, vsetko co nam napadlo, zajtra skoro rano vyrazame smer Nl. Skraja noci sme tam, niekde prespime, v utorok nachystame lod a kozu, papiere, zaplatime co treba, v stredu rano nalozime a padame domov. Vykladka asi v piatok rano.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod Andrejjeep » ned pro 11, 2016 12:20 pm

Držím palce. Pekný vianočný darček.

A.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » ned pro 11, 2016 2:10 pm

No, Peki, nejsi žádnej troškař :) Ale když to sečtu dohromady, tak sis udělal spoustu radosti za cenu mrňavýho auta.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » úte pro 13, 2016 10:19 pm

Tak sme na mieste činu. Včera od siedmej ráno 14 hodín v Tranzite, rakúski policajti nás na jednej výhybke stiahli z diaľnice čo sme a kam ideme, ale bez problémov, o desiatej večer prdel usedená na placku, hotel kúsok od maríny. Dnes na plac, lodička za plotom, miestny zodpovedný chlapík, rebríky sme si požičali, obhliadka zvonku, znútra. Zmeral som výšku - lebo mi neni jasné či zábradlie a stožiar navrchu môže zostať, a prúser. Nameral som 3,4 metra. Náves má výšku 1,08. Maximálna výška je 4 m. Sme pol metra cez. Chlapi z firmy s žeriavom sa prišli pozrieť na plac. Žeriav z maríny sa nedá použiť, neprejde kvôli spúste lodí na suchu. Volám dopravcovi. Rozmýšľam. Nakoniec rozhodnutie - urežieme spodok kýlu. Púšťam procesy ďalej. Chlap z maríny - to tu nesmiete rezať, kvôli znečisteniu prostredia. Keď si to vyložíte za plot ... Naznačil že tam sa ho to už netýka. Dúfam že nám nechá sa nastoknúť na elektriku. Zapnutý vysavač pri flexke - bordelu bude minimum. Pri rezaní to musí visieť na žeriave. Doma ten koniec spravím na nastoknutie a prišrubovanie. Meriame, kreslíme čiary. Volám kvôli nižšiemu návesu do inej firmy do Prahy. Konečne o druhej finálne rozhodnutie - pokračujeme. Vyberáme z lode všetko neprišrubované. Odmontujeme zábradlie. Odmontujeme dekel nad vchodom . Dostávame sa na asi 3,2 metra. Zajtra ešte raz premeriame, a režieme 30-35 cm. Navřtali sme dieru do kýlu, tiekla voda z toho . Je tam dutina. V strede sme vrtákom narazili. Predpokladáme vnútri betón. Objednali sme veľkú flexu s kotúčom na betón. Ďajšia jobovka - žeriav bude až o jednej. Uffff, myslel som že to za dve hodiny ráno naložíme a o polnoci sme doma. Bez šance, spíme niekde cestou. Makáme, vyberáme všetko z lode, spúšťame dolu, vláčime k tranzitu, nakladáme. Už s čelovkami. Sme nakoniec až po štupeľ, loď oholená. Naháč :) zajtra.
Bude na tom dosť roboty. Drevo vonku sa miestami rozpadá, bude treba všetko vymeniť. Nová hajzlík. Nádrž na vodu sme našli pri motore. Spraviť novú, dopredu. Osadiť nový elektrický hajzlík, aj s nádržou. Novú chladničku. Nový varič. Systém vody. Kabeláž. Solár, Tapacírungy vnútri - všetko bude treba ošklbať a lepiť nové. No bude dlhý zoznam. Asi to ani do sezóny nestihneme, a budeme dorábať postupne v Cro. Ale vo finále to bude to na čom chcem tráviť ďalších 20 rokov dovoleniek :) aspoň dnes mi to tak pripadá.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » úte pro 13, 2016 11:55 pm

Ešte elektrický vrátok na kotvu - naposledy som mal fest vyťahané ruky, skontrolovať motor, plánujem sa pohrať aj s tým paralelným elektromotorom a nabíjaním. A spústu ďalších blbín.
Přílohy
image.jpeg
Lod za plotom
image.jpeg
Naháč - odstrojená po dni makačky
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » stř pro 14, 2016 11:51 pm

Dnešné story
Ráno sme vyrazili kúpiť silnú flexu a kotúče. Boschka najväčšia akú mali, diamant na betón aj zopár rezných tenkých kotúčov. A dlhý vídiák, príklepku máme. An najväčším kotúčom to nerozrežieme, dúfame že narezaný betón zlomíme údermi. Ak tam bude kus železa tak prúser, budeme to musieť celé lúpať a bobrovať dokola vrstvy. Snáď nie.
Znovu meriame, posúvame čiaru rezu ešte 5 cm hore. Vŕtame sondážne diery, je to divné, asi 5 mm skla a potom diera, ale vnútri nejaký bordel kriví vrták. Vpredu pod laminátom vrták naráža, asi betón. Ale ani vídiáku sa do toho nechce. Rozširujeme rez, svietime dovnútra - vidieť kusy kovu - zisťujeme olovo, ak nejak krížom krážom, diery medzi tým, a nakoniec to ostatné nie je betón ale malé oceľové guličky, 2 mm priemer, niečím zaliate, asi polyester. Amen cvak. Nič horšie na rezanie nie je. Skúšame rez diamantkou, po 10 cm v guličkách je na vyhodenie. Rezný kotúč tak nejak trochu funguje, ale bude veľká spotreba, tie guličky to ho rozbijú veľmi rýchlo. Čo spraví olovo neviem.
Přílohy
image.jpeg
Sondážne diery a skúšobný rez do kýlu
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » čtv pro 15, 2016 12:06 am

padáme kúpiť ešte ďalšie kotúče, filter na hubu, raňajkoobed do mekáča. Keď sa vrátime je tam už žeriav. Kamiónista spal za rohom. Zaplatil som celozimné státie v maríne, 700, hmmm, a žeriavnikom 400 za 4 hodiny roboty, minimum. Nakoniec to aj tak vyšlo. Žeriav zložil stožiar. Kamión sa otočil a cúva k žeriavu. Rýchlo montujeme kozu, vyloží ju na korbu. Je obrovský, dočiahol by odhadom na štvrté poschodie. Dvíha loď, prekladá za plot, ideme rezať. Hodina driny, striedame sa s Maťom, asi 6 kotúčov zodraných. Odhadom sme sa dostali tak do 40%. Už máme dosť. Zúfalý pokus - nech žeriavnik zdvihne loď a skúsi odraziť narezaný spodok o betónový špalek čo tam trčí zo zeme. Ťuk - a celé to odletí. Uuuuffffff. Vysypú sa z toho olovené tehly a guličky. Tie čo trčia vypáčime pajsrom, majzlom odsekávame guličky, nakoniec aj roh olovenej tehly. Máme rovinu. Loď môže ísť na do kozy.
Přílohy
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peki » čtv pro 15, 2016 12:34 am

Ladíme prípravok. Sme o 35 cm nižšie než bolo naplánované. Stojky sú moc dlhé. Nakoniec režieme z vnútorných trubiek, aby sa dali viac zasunúť, potom už boli moc vnútri, tak zase vložky aby šli trochu von, a možno na desiate pozdvihnutie lode, posunutie jedného pásu sme usadení, všetko na mieste, síce na doraz ale sedí. Vyzerá to dobre. Kontrolujeme výšku, namerané 385. Dobré. Gurty, priložiť stožiar, urezaný spodok kýlu. Aj reťazová pila pracuje, Maťo režie fošňu na kusy a podkladá stožiar. Len zvaračku sme nevytiahli, ostatné všetko. Päť hodín, začína sa šeriť. Celý čas bolo sychravo, mrholilo, ale nebola zima. Evert bol s nami na konci, hodne pomohol že všetko pozháňal.
Prúser - majiteľ priniesol jednoduchú kúpnu zmluvu. Nebolo to na firmu - potrebujem to prerobiť a overiť u notára. Technické doklady žiadne nemá kúpil to už bez nich. V Holandsku netreba, nikto nerieši. Bývalý majiteľ? Zomrel. Nenašli sme žiadny výrobný štítok. Vrátil sa od notára, že ten mu to odmietol potvrdiť že musí doniesť aj papier ako to nadobudol. Uff. To bude ešte kabaret.
Vyrážame, V piatok ráno sme si dali stretko s kamiónistom, vykladáme vo firme.
Teraz hotel pri Stutgarte.
Pokračovanie nabudúce :)
Přílohy
image.jpeg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv pro 15, 2016 5:32 pm

Jsou dva typy kýlů –
Vnější kýl – odlitek z olova nebo litiny, který je přišroubovaný na dno lodě
Vnitřní kýl – kýl je laminovaný současně s trupem lodě a pak je vylitý roztaveným olovem nebo vyplněn něčím těžkým, betonem, kusy olova, kusy železa a je to něčím zalité aby se do prostoru nedostala voda.
Možná by jsi měl vše z kýlu vydolovat, uříznutou část 150 – 200 mm širokým přelaminováním spojit s trupem a kýl znovu naplnit.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » čtv pro 15, 2016 5:38 pm

Kruciš, vím, že už je pozdě, ale nebylo jednodušší udělat kozu jinak a vyřezat díru v tom podvalníku, nebo zamluvit snížený podvalník?
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » čtv pro 15, 2016 5:48 pm

laminátový kýl vylitý roztaveným olovem při nejmíň 330 °C si nějak nedovedu představit. :hmm: Asi sem měkkej. :lol:
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 72

Příspěvekod Jarda885 » čtv pro 15, 2016 5:51 pm

Viděl jsem párkrát plachetnici na návěsu naloženou šikmo. Na jedné straně byla opřená o podlahu podvalníku kýlem, na druhé straně bokem lodě.
Získali takto menší šířku nákladu a také menší výšku.

V tomto téma je to Off Topic. Pokud někdo další bude přemýšlet o převozu plachetnice, může uvážit.

Zpět na