Rychlostní limity pro soupravy

Technické podpůrné prostředky pro jachting (auta. přívěsy, šífy).

Moderátoři: Pepa, david, vilma

karel-h
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Re: Rychlostní limity pro soupravy

Příspěvekod karel-h » sob srp 03, 2019 9:05 am

Jarda885 píše:
Dokážete někdo vylustrovat nějaký odkaz na právní předpis nebo oficiální výklad policie nebo ministerstva?

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-341
Vyhláška č. 341/2014 Sb.
Vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích

7. V rámci jednotlivého schvalování technické způsobilosti přípojného vozidla kategorie O lze stanovit nejvyšší konstrukční rychlost přípojného vozidla nejvýše 80 km.h-1. Vyšší nejvyšší konstrukční rychlost vozidla lze stanovit pouze na základě protokolu vydaného technickou zkušebnou, který obsahuje hodnocení jízdních vlastností vozidla a ověření stability, nejvýše však 130 km.h-1 u vozidla kategorie O1, 100 km.h-1 u vozidla kategorie O2 nebo 90 km.h-1 u vozidla kategorie O3 nebo O4.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 80

Příspěvekod Jarda885 » sob srp 03, 2019 6:21 pm

Doplňuji odkaz karla-h, aby se text dal najít:

Příloha č. 10 k vyhlášce č. 341/2014 Sb.
Požadavky pro jednotlivě vyrobená vozidla
......
7. V rámci jednotlivého schvalování technické způsobilosti přípojného vozidla kategorie O

Z nadpisu je zřejmé, že se uvedená číst předpisu netýká mnou poptávaného problému. Tj. jako maximální rychlostí mohu jet autem 2,4 t s vlekem 1,2 t.

ÚAMK není ani policie ani ministerstvo. Jejich názor je stejně hodnotný jako názor kteréhokoliv z nás. V citovaném článku mají faktické chyby.

Jde mi o v Německu sériově vyráběný přívěs s max hmotností 1,2 t. s maximální povolenou rychlostí 120 km/h.
Do loňska jsem měl auto 2,2tuny. Celkem tedy 3,4t. Mám vyzkoušeno, že s touto soupravou byla rychlost 120 km/h bezpečná. Jednou jsem spěchal z Mnichova do Ostravy. Léto, slunečné počasí, minimální vítr. 1000 kilometrů za 14 hodin po dálnicích Německa, Rakouska a Česka.
Nevyužíval jsem běžně z důvodu extrémně vysoké spotřeby nafty.
Letos mám nové auto o 200 kg těžší. Jakou maximální rychlostí mohu s touto soupravou v Česku jet?
karel-h
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod karel-h » sob srp 03, 2019 8:47 pm

Jardo špatně jsem tě pochopil. Tohle řeší Zákon o provozu na pozemních komunikacích
361/2000 Sb.

(5) Řidič nesmí překročit nejvyšší povolenou rychlost vozidla, a jde-li o jízdní soupravu, nejvyšší povolenou rychlost žádného z vozidel soupravy.

Takže. Máš - li v schválených 120, můžeš jet 120. Alespoň si to tak vykládám
PS výše zmíněné platí pro ČR
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned srp 04, 2019 9:51 am

Dotazoval jsemnse na tohle odborníků z Truck Academy, odpověď byla, že musím dodržet rychlostní limit vozidla do 3,5t - na dálnici max 130 a když jsem v soupravě s přïpojným vozidlem 01 nebo 02 do 3,5t tak nesmím překročit konstrukční rychlost žádného z vozidel soupravy - u mě přívěs 3,5t max 120km/h

Takže v ČR po dálnici můžu se svojí soupravou - auto 3,5t + vlek 3,5t jet do 120km/h

Zpět na