Balaton

Revír u našich "skoro" sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Balaton

Příspěvekod Jardasu » úte čer 06, 2017 9:08 pm

Loni jsme byli otestovat naši lodičku na týden na Balatonu před pozdější cestou do Chorvatska.
Na vodu jsme ji dali v marině v Gienesdias
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... 1ch%20utca

Zažili jsme tam půlnoční fukejř kolem 100 km/hod. , byli jsme schovaní na divoko v závětří za strženým břehem, ale stromy na břehu, o průměru přes 60 cm se pěkně nakláněly, že jsem měl strach, že na nás spadnou. Předpověď ten mazec hlásila a asi jsem měl jet raději do mariny. Naštěstí vše dobře dopadlo. (byl to ten večer, kdy byl vichr i na setkání JI na Dunaji).

Při jiném větru jsme tam o pár dní dřív zlomili stěžeň a tak jsme jezdili napůl na motor, napůl na provizorní oplachtění.

Policie k nám přijela, když jsme jeli s provizorní kosatkou a na motor, už jsem myslel, že nás chtějí zkasírovat, ale byli velmi slušní a upozornili nás, že se blíží vítr a ať se schováme do mariny.

Blikátka tam blikají, ale přišlo mi, že blikají pořád, buď bylo větrno, nebo se trochu kryjí.

Byli jsme upozorněni, že si nás Policie první den zkontroluje, to jsme byli schovaní u toho strženého břehu, kde jsme později přečkali vichřici. Skutečně hned ránu u nás zastavil člun, proběhla kontrola dokladů, no bylo to trochu složitější vzhledem k tomu, že máme neregistrovanou loď, ale nakonec uznali kartičku od Českého Lloyda a mohli jsme vyrazit.

Myslím, že tamní Policie se stará o to, aby nedošlo k nějakému maléru a pokud někdo nedělá vyložené pitomosti, tak jej nechají na pokoji.

Z našeho pohledu je na Balatonu problém v tom, že je tam málo míst, kde může člověk zastavit na divoko a přespat, jsou tam buď ohraničené pláže, mariny, mola, nebo neprostupné rákosí.

Jinak je Balaton fajn a lidé v pohodě.
Uživatelský avatar
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 545
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 16
Bydliště: Penčice

Re: Balaton

Příspěvekod Finn » úte čer 06, 2017 10:33 pm

Blikátka jsou po celém obvodu Balatonu, tedy i na jihu a fungují spolehlivě. Akorát pokud plachtíte třeba na finnu, kde není samozřejmě přívěsák, tak před bouří je často najednou bezvětří takže se nestihnete na plachty ukrýt ke břehu do kryté mariny, nebo do rákosí a můžete dopadnout jak Vovsky. Tu následnou bouři na finnu jde těžko zvládnout a Vovsky je dost dobrý finnař. Jsme ve stejné jachetním klubu, takže jej z vody znám.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Re: Balaton

Příspěvekod Ozzie » stř čer 07, 2017 9:55 am

Búrková sygnalizácia na Balatone funguje nasledovne:

Základný stupeň: vietor v nasledujúcich hodiných nebude silnejší ako 40-45 kmh lampa NEBLIKÁ

1. stupeň: vietor bude v rozmedzí 45 - 60 kmh lampa bliká rýchlosťou 45 za min. Platí zákaz pre plavcov a loďky vzdialiť sa od brehu na viac ako 500 m.

2. stupeň: vietor bude silnejší ako 60 kmh, lampa bliká 90 za min. Je zákaz kúpania sa a plavba so športovými plavidlami VÝNIMKOU PLACHETNIC.

Link na onLine hlásenie búrky: http://www.rsoe.hu/tevekenysegek/viharjelzo

Z osobnej skúsenosti viem, že pri dvojke miestná polícia a záchranné zložky vyprázdnia jazero nekompromisne za veľmi krátku dobu. V mynulích rokoch sa stalo viac prípadov usmrtenia kúpajúcich sa bleskom. Polícia má k dispozícii vrtulníky a rýchle plavidlá. Vodní záchranári jazdia na rýchlich gumákoch:

Link:
http://vizimentok.hu/en/galeria/
https://www.youtube.com/watch?v=MJIX_Lid5ak
https://www.youtube.com/watch?v=3DWRGatfBjA,
https://www.youtube.com/watch?v=aDPSuCFdl80
lemming
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 11
Registrován: stř čer 15, 2016 1:15 pm
Reputace: 6

Re: Balaton

Příspěvekod lemming » pon čer 12, 2017 4:02 pm

Jo, jak jsme tam byli loni, tak jeden den bylo na obzoru něco co vypadalo jako bouřka. Světla blikaly zrychleně, my jsme hledali přístav, ale nenašli, tak jsme kotvili u (návětrného) břehu. Přiletěl vrtulník, nás si nevšímal, ale o kus dál se koupali nějací lidi tak nad nimi létal, dokud je nevyhnal z vody. (Bouřka nakonec šla okolo.)
Uživatelský avatar
andrej
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 209
Registrován: pon kvě 17, 2010 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Studienka

Re: Balaton

Příspěvekod andrej » pon čer 12, 2017 9:47 pm

Dík za info , takže budem sledovať svetlá a malo by to byť v poho??...
Andrej
lemming
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 11
Registrován: stř čer 15, 2016 1:15 pm
Reputace: 6

Re: Balaton

Příspěvekod lemming » sob črc 08, 2017 4:22 pm

Ahoj, po roce a další dovolené se hlásím s další dávkou zkušeností z Balatonu.

Letos jsme vyrazili s kamarády a jedna kamarádka z posádky měla za otce slovenského maďara, takže z mládí uměla maďarsky na nějaké základní úrovni. Odbornou jachtařskou terminologii nedávala a maďarsky už dlouho nemluvila, ale pro běžnou jednoduchou domluvu to stačilo. Ohledně jazyka platí co jsem psal loni: Maďaři anglicky moc neumí, německy možná o něco více (ale to zase já umím jen základy), takže v tomto směru je nutno očekávat komplikace. Viz dále. Celkově mi přijde, že se na Balatonu orientují spíše na domácí turisty, než na zahraniční - nevím, jestli z patriotismu nebo na to jen kašlou. Možná to druhé, protože se k nám všichni přes komunikační problémy chovali hezky a ochotně. Doporučuji si před odjezdem nastudovat a nacvičit alespoň čtení maďarštiny; je to podobně deterministické jako čeština, takže lehké, a zjednodušíte si tím komunikaci.

Řetězec marín Balatoni Hajózási

Letos jsme zjistili, že existuje společnost Balatoni Hajózási (BHZ), která provozuje po celém Balatonu několik přístavů a marín. Tady je jejich mapa a seznam http://en.balatonihajozas.hu/for_sailors_and_renters/our_sailboat_docks. Jak jsme pochopili, "Tour-marina" znamená, že se tam dá přistát, ale nemusí tam být vybavenost (toalety, elektřina, voda, ...).

Další dobrá věc je, že pokud půjčovna má loď z jedné z jejích marín, tak vám vaše karta funguje ve všech ostatních marínách BHZ a můžete tam stát zdarma! Loni jsme měli loď ze soukromé maríny, letos ale z BHZ, takže jsme to vyzkoušeli v Alsóörsu. Fungovalo to takto: Na vjezdu maríny je cedule s telefonem a VHF kanálem, ale vzhledem k očekávaným komunikačním problémům jsem si řekl, že přistaneme a půjdeme to domluvit osobně. Část maríny patřící BHZ (viz popis dále) byla označena jejím znakem. Vybral jsem nepříliš atraktivní místo, vyvázali jsme se a šli do kanceláře to domluvit. Naše karta nám otevřela východ z mola, po chvilce hledání jsme našli správce přístavu. Anglicky moc neuměl, ale po ukázání karty potvrdil, že můžeme stát zdarma. Ještě jsme chtěli vědět, jestli někomu nezabíráme místo. Tady tedy jeho angličtina selhala úplně a musela pomoct kamarádka s maďarštinou; pak se mrknul do plánku a řekl nám že OK, že to místo je volné. Kamarádka pak říkala, že pochopila, že se snaží zavést aby lidi před vjezdem zavolali na správce maríny a domluvili si volné místo (jako to +/- funguje v Chorvatsku), ale že to zatím maďarští jachtaři moc nepřijali.

Wi-Fi v marínách BHZ sice je, ale placená, musela by se koupit přístupová karta (nezkoušel jsem kupovat).

Siófócká marína

Přístav v Siófoku jsem lehce popsal už loni, letos jsme tam měli základnu, tak jsme ho proklepli důkladně. Marína patří celá BHZ. Starší část jsou pevná mola na kůlech, tam jsou na elektriku starší "suchozemské" zásuvky. Novější část je plovoucí finger pier, tak je tříkolik (respektive třídírka). Hosté se vyvazovali buď na čela mol, nebo na jednom místě to jde k nábřeží maríny. Asi se dá i domluvit použití neobsazeného místa. Pro odchod z maríny je třeba mít kartu BHZ. Pro odchod z mol teoreticky taky, ale ze strany mola je otočná "koule", kterou se zámek otevře a dá se otočit i z druhé strany, takže prakticky na molo karta potřeba není. Záchody jsou na kartu (ale pánsky byl asi rozbitý, takže stále otevřený).

Když přijedete jako hostí, dá se ještě zajet za marínu, kde u nábřeží může být volné místo (s volným odchodem) nebo naopak při vjezdu když pojedete vlevo, tak tam je veřejně přístupné nábřeží, ke kterému se dá vyvázat a jsou tam dokonce elektrické sloupky s čtečkou karet co používá BHZ (ale netestoval jsem).

Marína je přes polohu v centru města docela klidná. Před marínou je malý, ale slušně vybavený obchod s jachtařskými potřebami!

Alsóörs

Nová velká marína (postaveno 2016, odhadem necelých 300 míst). Půlku vlastní BHZ, druhá půlka je (pravděpodobně) lokální. Záchody pro BHZ jsou v budově správy (běžte prostě od vody a kus za pokladnou to je). Záchody pro druhou půlku jsou v domečku u ní. Na záchody i na mola je potřeba karta. Pouze molo nejblíž vlnolamu je vyloženě návštěvnické a bylo přístupné i bez karty. K návštěvnickému molu a k pár dalším molům se vyvazuje bokem, jinak je to finger pier. Elektrika je na tříkolík. Marína a celkově městečko (vesnice) jsou velmi příjemné, moc se nám tam líbilo. Hned za správou maríny je budova s posezením co vypadá jako kavárna, ale ukrývá výborné pekařství a malý krámek s potravinami, takže člověk nemusí půl kilometru do kopce do místního Coopu. Nad městem jsou dvě rozhledny, byli jsme na té nižší/bližší, ale i tak z ní byl nádherný rozhled.

Balatonfüred

Lehce jsem popisoval už loni, letos jsme se tam chtěli podívat. Část měla patřit BHZ, tak jsme tam chtěli přenocovat. Při příjezdu jsme ale zjistili, že veřejná marína je v přestavbě. Na webu BHZ o tom sice info je, ale jen v maďarské verzi :( Místa na západ od mola pro velké lodě sice pořád existovala, ale nikdo tam nestál a nelíbilo se nám tam, tak jsme jeli zase pryč.

Tihany (přístav kde staví velké linkové lodě)

Popisoval jsem už loni. Letos jsme ho měli mít zadarmo, ale stejně nikdo nepřišel vybírat. Nevím, jestli jsem zmiňoval, že je tam na některých místech i elektřina, nicméně záchody jsou jen placené u stánků a hlavně na noc zavírají.

Csópak

Mělo tam být pár míst BHZ. Přijeli jsme tam, ale bylo to zmatené, místa jsou pravděpodobně u stání s kůly z přídí ke břehu. Ale jelikož nám nefungoval hloubkoměr a byli jsme tam jen ze zvědavosti, tak jsme se nakonec o přistání nepokusili.

Půjčovna tflotta.hu

tl;dr: Nebrat! Ale je to pěkný příběh, takže stojí za přečtení :)

Delší verze: Chtěli jsme letos změnit výchozí přístav, takže jsme se rozhodli půjčit si loď od firmy http://tflotta.hu. Protože nás bylo pět, vybral jsem typ Balaton 31. Byla poměrně levná, ale přičítal jsem to jejímu stáří. Také jsem byl připraven na to, že nebude úplně v perfektním stavu. Firma provozuje i výletní lodi v Siófoku (loni jsme viděli) a stránky mají docela pěkné, tak jsem čekal, že to bude trochu větší firma s odpovídající firemní kulturou.

Úvodní zarezervování lodi proběhlo v pohodě, komunikovali po mailu anglicky, potvrdili přijetí zálohy. Deset dní před odjezdem jsem psal o další instrukce - jak se dostat do maríny a kde to přesně je. Napsali adresu, jak se k ní dostat a že telefonní číslo na kapitána pošlou pár dní předem. Dva dny před odjezdem číslo stále nebylo, tak jsem tam napsal a po menším dohadování, kdy si loď můžeme převzít (psal jsem to už při rezervaci) jsem ho dostal.

V Siófoku si nás vyzvedl člověk co mluvil relativně použitelně anglicky a začalo předávání lodi. Zdála se mi trochu menší a neměla slibované chemické WC. Navíc při vytažení hlavní plachty se ukázalo, že má dvě velké trhliny. Pán kamsi odskočil (asi do jachtařského obchodu), přinesl pásku a jal se je lepit. Mezitím někam telefonoval a zmínil jméno Tekla. Tu jsem zpozorněl - bylo to jméno jedné lodi z TFlotty, ale menší (Neptun 27). Tak jsem se ujistil, že to je opravdu Tekla (loď na sobě jméno neměla) a řekl mu, že jsme si objednali jiný typ.

Pán někam zavolal a pak řekl ať počkáme, že přijde jiný pán a předá nám správnou loď. Po asi půl hodině dorazil druhý pán 65+, který ale neuměl anglicky a německy (asi) jen pár slov. Jinak jen maďarsky. Tak jsme se domlouvali víceméně posunky. Druhá loď měla plachty trochu vytahané, ale v pořádku. Byl v ní poněkud nepořádek, evidentně proto, že pánovi zavolali až teď, že má předávat loď, tak ji nestihl připravit. Slibované chemické WC v ní ale chybělo a taky v ní chyběla klika k vinšně. Když jsem na to upozornil, pán ji chvíli hledal, zkoušel si půjčit, ale neuspěl (*). Nefungoval ani houbkoměr.

No, co s tím. Předávací protokol jsme vyplnili velmi stručně (jméno, datum narození, město, podpis - žádné počty fendrů a tak) a VPMčko ani vidět nechtěl.

Po odchodu pána jsem zjistil, že nefungují ani světla v/na lodi, ale naštěstí dny byly dlouhé, takže to nebyl zásadní problém. A taky ukazatel paliva podle mě nefungoval, ale jezdili jsme málo, tak těžko soudit.

V den předání jsme sjeli do Tesca pro zásoby a vypluli na krátkou testovací plavbu. Loď jinak byla OK, akorát měla hrozný prop walk - než se rozjela dozadu, otočila se asi o 45 stupňů po směru hodinových ručiček a než zareagovala na kormidlo a začala zatáčet proti směru, ujela ještě víc jak jednu lodní délku. Ale to je podle mě vlastnost.

Druhý den jsme vyrazili směr Tihany. Chvíli po vyplutí k nám připlul člun policie a chtěli vidět papíry. Dal jsem jim svoje VPM a papíry od lodi, co jsem dostal. Vzali si je a vzdálili se na pár desítek metrů. Pak se asi půl hodiny přehrabovali v těch papírech a někam zuřivě volali. Nakonec opět přijeli a řekli (anglicky), že lodi vypršela technická 12. června (bylo 3. července). Byl jsem z toho trochu zmatený a ptal jsem se, jestli se tedy mám vrátit nebo co mám dělat. Tak řekli něco jako "No, můžete se vrátit do maríny a zavolat charterovou společnost..." ale pak mávli rukou a řekli "Jeďte" a všechno mi vrátili. Tak jsme jeli.

Ten den jsme policii viděli jednou ze břehu, jak pomáhají do Tihany plachetnici bez hlavní plachty a s otěží od geny namotanou na hřídeli motoru (chudáci). A pak jsme je potkali při cestě zpět, když to vypadalo, že vezou nějakého cestujícího z Siófoku do Balatonfüredu. Další dny jsme je nepotkali vůbec (byli jsme dál od Siófoku, kde mají základnu pro celou severní část Balatonu), až zase poslední den nejdřív vezli nějakého pána s velkým foťákem pryč ze Siófoku a za pár desítek minut zase zpět a později odpoledne tři policejní čluny každý s pár dalšími lidmi na palubě vyjeli ze Siófoku směrem na Balatonfüred. Skoro mi to připadalo, že mají jako melouch vodní taxikaření :D

Abych se vrátil zpět k lodi: Další dny proběhly už v pohodě. Den před koncem jsem volal do společnosti a domluvil s nějakým pánem předání lodi na čtvrtou hodinu. Druhý den mi ve tři volá paní, jestli teda v ty čtyři přijedeme do přístavu a kdy to můžeme předat. Tak jsme se domluvili, že už tam jsme a ve čtyři chceme předávat. Opravdu pár minut před čtvrtou hodinou přišel ten pán, co mi loď předával. Měl to evidentně na háku, protože při přebírání jen mrknul rychle z mola na loď, jestli jí nechybí nějaké podstatné věci (jako třeba stěžeň) a vrátil kauci.

Jak jsme pak vydedukovali z různých náznaků, ty menší lodě na půjčování pravděpodobně nejsou TFlotty, ale ta jen přikrývá nějaké "družstvo" soukromých majitelů, kteří přes ni lodě pronajímají (hodně dělali výlety s turisty, co jsem tak sledoval). Celkově je minimálně charterová část té firmy bordel na kolečkách a pravá ruka neví, co dělá levá. Takže i přes velmi příznivé ceny je rozhodně nemohu doporučit.

*) Kliku jsme si koupili v obchodě s jachtařskými potřebami před marínou. Paní tam sice taky neuměla anglicky, ale náhodou se tam vyskytoval nějaký milý postarší maďarský jachtař, který uměl dobře anglicky a ochotně se nabídl, že bude překládat, takže jsme se domluvili velmi rychle.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host