Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Zkušenosti se stravováním na lodi, vaření, recepty, doporučení, zásobování atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
JPfish
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 154
Registrován: pát čer 13, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Chvaletice

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod JPfish » sob úno 06, 2016 8:29 pm

Souhlasím,že guláše z Lídlu jsou perfektní.Jak hovězí i vepřový a ta plechovka za 75kč je porce ale pro dva.I ostatní masové konzervy od Pikok nemají chybu.Vozím je do přírody k vodě na ryby a za ty peníze nejde u nás koupit lepší konzervu.
Uživatelský avatar
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 423
Registrován: pon srp 15, 2011 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Nymburk

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod jajarin » pon úno 08, 2016 12:53 pm

V Lídlu 13-14.2 sleva 30% na sedlácké vepřové a chalupářské vepřové, t.j. cena 29,90Kč. Doporučuji nyní koupit, ochutnat a potom koupit koupit celou bednu :D .
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Libor » pon úno 08, 2016 1:05 pm

A ja zase doporucuji na konzervy zalozit vlastni vlakno.
Tady se bavime o Expresmenu.
Az budu mit cas tak to tady promazu.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Zdenda12345 » pon úno 08, 2016 2:00 pm

Nebylo by lepší jen z názvu vlákna odstranit Expressmenu?

Je škoda vymazat hromadu přínosných informací, byť se přímo netýkají expressmenu, ale alternativy k němu.
Uživatelský avatar
lapis67
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 12, 2013 2:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Vidnava

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod lapis67 » pon úno 08, 2016 8:37 pm

Jelikož se v Hodoníně povalovala spousta reklamních letáčků na Expressmenu, zeptal jsem se na názor několika lidí tam a musím říct, že moc lidí to nechválilo, nebo spíše nechválili tenhle druh lodní stravy jako celek. Nemám z Expressmenu žádnou zkušenost, ale na podzimní plavbě jsme týden frčeli na jídle od Hotovky.cz a naprostá spokojenost, ten týden se to dalo jíst i když mám vybíravý zobáček Jak psal prckee, nejedu na moře abych stál půl dne u plotny a ani nebudu doma týden zavařovat :crazy: takže i Expressmenu asi vyzkouším. 8)
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod err_ » stř lis 30, 2016 1:29 pm

Ahoj,
Libor me vcera svym komentarem primel k zamysleni, jak je to vlastne s tou chemii a obalem. A prestoze razantne igelit poprel, obal PP/ALU/PE jednoznacne o techto latkach mluvi. Je zname, ze oba tyto materialy (PE, PP) vylucuji zejmena ve vazbe s organickym tukem, ktery v hotovkach nepochybne je, pomerne jedovate latky, pripadne latky pusobici hormonalne. Zejmena polychlorovane bifenyly (PCB), bifenol A, ftalaty, predevsim pak antiandrogeny apod.

Diky dlouhe dobe spotreby, tedy az tri let, pri teplote az +30°C jsou podminky k uvolneni latek velmi priznive.

A ted tedy hlavni otazka, obsahuje Express menu chemikalie nebo neobsahuje?
---
Napsal jsem vyrobci a rozhodl jsem se soucasne vec prozkoumat i u nas na fakulte. O vysledcich budu informovat.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Jarda885 » stř lis 30, 2016 9:23 pm

err_ píše:......... Je zname, ze oba tyto materialy (PE, PP) vylucuji zejmena ve vazbe s organickym tukem, ktery v hotovkach nepochybne je, pomerne jedovate latky, pripadne latky pusobici hormonalne. Zejmena polychlorovane bifenyly (PCB), bifenol A, ftalaty, predevsim pak antiandrogeny apod.
.........
Napsal jsem vyrobci a rozhodl jsem se soucasne vec prozkoumat i u nas na fakulte. O vysledcich budu informovat.


Hodně mne budou výsledky zajímat. Je to už víc jak 30 let, co jsem studoval plastikařinu, dělal jsem ve fabrice u linky na výrobu PE pytlů (sáčků).
Před třiceti lety bych řekl, že si pleteš PE/PP s polyvinyly. Ale dnes?
Mnoho-li se za ta léta změnilo...
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod err_ » stř lis 30, 2016 9:53 pm

Jarda885 píše:Před třiceti lety bych řekl, že si pleteš PE/PP s polyvinyly. Ale dnes?

Jardo, PE i PP od PVC rozlisuji. Ale bisfenol A je bezne soucasti PP a take v PET. Dokonce v kojeneckych lahvich. U deti zpusobuje hormonalni poruchy, u muzu ubytek spermii apod. Je to zname relativne nedavno - par let.

V soucasne dobe se vedecka obec snazi tlacit vyrobce zejmena potravinovych obalu ke zmene. Jsou studie pro i proti, dle toho, jaka lobby zrovna co potrebuje. Nyni jiz vyrobci obsah techto latek priznavaji, ovsem negativni ucinky omezuji na tehotne zeny, zejmena pak jejich plod a deti. U dospelych ucinek potlacuji.

Kdysi byl dostupny dokument jehoz nazev byl neco jako Plastova planeta nebo Ocean plastu nebo tak neco. Myslim, ze na YouTube nebo nekde ke shlednuti jeste bude. Velmi doporucuji!
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod david » stř lis 30, 2016 10:22 pm

fakt je, že i totéž pivo ze skla a z plastu chutná jinak. a když vzpomenu mlíko z pytlíku - to byl hnus.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Libor » čtv pro 01, 2016 9:55 am

Záslužný počin, sám jsem na výsledek zkoumání na fakultě zvědavý.

Psal jsem výrobci,

Dobrý den,

námi používaný obal je schválen Státním zdravotním ústavem a to především na prokázání, že se při používaní neuvolňují do jídla nebezpečné látky.

Procházíme pravidelnými kontrolami ČZPI, kde je zkoumána i nezávadnost používaných obalů.

S pozdravem

Petr Sogel

ředitel

EXPRES MENU TRUTNOV


Jen přidám na četnou žádost jachtařů (nejen jejich) kvůli lepšímu skladování vypustili papírový obal, který každý stejně vyhodí při ukládání do lodi.

A ke skladování, nejsme v tropech tak asi málokdo to skladuje v +30°C.

A jak je to kolem 0°C a méně ? Mám navezenou zásobu na lodi pro příští sezónu a plusové teploty již nelze očekávat.

Takže ono to není černobílé....kolik toho jachtař za sezónu spotřebuje, 10 - 15 balení? Nepředpokládám, že se tím živí někdo každý den....To už mnohem více igelitu si přinese z obchodu, počínaje sýry, salámy atd. :?

A ještě jen takový dotaz.

Jaké existuje lepší řešení pro uchování této zásoby na lodi, nepočítáme-li křehké a neskladné sklo ??????
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod err_ » čtv pro 01, 2016 10:51 am

Podobnou odpoved jsem dostal take. Kdyz jsem se dozadoval upresneni, mel jsem smulu. Tomu rikam pristup k zakaznikovi. Chci vedet, do ceho mi to zabalili a oni mi to sikovne odmitnou sdelit. Parada :-) Takhle by to melo vypadat. Hlavne at se nikdo na nic nepta, veri vsemu, co mu vyrobce rekne a hlavne, at konzumuje. Staci najit par tech spravnych evangelistu a ono by bylo, aby se to nekde neprodalo.

Myslim, ze spravny vyrobce by nemel mit problem zaslat technicky list obalu. Obzvlaste, pokud disponuje patricnou laboratorni zkouskou.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod geus » čtv pro 01, 2016 11:18 am

Za komancu by asi pivo v plastu nikdo nekoupil ale take to bylo pivo dnes je hodne sra.. Cek a hodne znacek
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Jarda885 » čtv pro 01, 2016 11:58 am

err_ píše:.......
Jardo, PE i PP od PVC rozlisuji. Ale bisfenol A je bezne soucasti PP a take v PET. ......

PET je zase něco úplně jiného. Zůstaňmě u PE a PP. Z hlediska makromolekulární chemie tam nemůže být žádná fenolická složka. Pokud se tam něco objevuje, pak to může být znečištění monomeru při výrobě PE nebo PP. Při zpracování surového PE nebo PP na hadice/sáčky není možnost znečištění fenolickou látkou ani ve stopovém množství.
Před těmi mnoha lety to nebyly schopny analytické laboratoře detekovat, proto se hovořilo o čistém plastu vhodném pro zdravotnictví a potravinářství. Vždyť se z toho dělaly a snad dělají dodnes hadičky pro zdravotnictví.

err_ píše:.......
Je to zname relativne nedavno - par let.
...

Jsem víc jak 25 let mimo obor. Je-li to pravda, pak je plastikářský průmysl pro zdravotnictví a potravinářství postaven na hlavu.

Nelíbí se mi formulace "bisfenol A je bezne soucasti PP". Prostě se mi tomu nechce věřit a jsem zvědav na výsledky z laboratoře.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Jardasu » čtv pro 01, 2016 12:06 pm

Libor píše:Takže ono to není černobílé....kolik toho jachtař za sezónu spotřebuje, 10 - 15 balení? Nepředpokládám, že se tím živí někdo každý den....To už mnohem více igelitu si přinese z obchodu, počínaje sýry, salámy atd. :?

A ještě jen takový dotaz.

Jaké existuje lepší řešení pro uchování této zásoby na lodi, nepočítáme-li křehké a neskladné sklo ??????


V tomto s Liborem souhlasím,
když jsme byli ve Švédsku cca 3 týdny, měli jsme asi 12 balení Expressmenu. Pravdou je, že jíst se to dalo, skladovalo se to skvěle a ještě jsme přivezli nějaká dvě balení domů (a nedávno vyhodili, ne proto, že by to bylo nějak nafouklé, ale proto, že tady nemám potřebu konzervovaná jídla, ať už od jakéhokoli dodavatele, jíst).
Takže za mne, pokud nebudu jakákoliv konzervovaná jídla konzumovat pravidelně a nebudou zkažená, nebránil bych se jim. Ono koneckonců když si zajdu do hospody a viděl bych mnohé kuchyně, v nichž mi pokrm připravili a suroviny, z nichž to připravili, tak bych asi také ztratil chuť k jídlu.

Na druhou stranu, kdyby do konzervovaných pokrmů dali něco úplně špatného, tak by asi těžko mohli zaručit, že se to za chvíli nezkazí.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod geus » čtv pro 01, 2016 12:58 pm

Priste si vezmi korkovy spunty tady se sice neji ale ve Svedsku chutnat budou a jeste jsou lehke plavou a nekazi se
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod err_ » čtv pro 01, 2016 1:31 pm

Je dulezita vlastni vyroba. PE/PP kontaminovany byt mohou. Zalezi na cistote vyroby. Plasty, kde je cistota procesu vyroby certifikovana nesou oznaceni BPA FREE. U PE/ALU/PP je to slozitejsi o povrchovou upravu AL. Takze i kdyz cisty PP neni kontaminovan, prenosem z upravy AL byt muze.

Uvidime, jak to dopadne.

Vec jsem spustil z duvodu, ktery tu byl jiz napsan. A to durazne pochybnosti, zda obal expressmenu obsahuje "igelit" nebo ne. A kdyz uz jsem se tomu zacal venovat, rekl jsem si, ze to udelam poradne i co do obsahu chemie. Cpou se tim i deti a norma neni vsemohouci. Navic, zde je opravdu silne lobby.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Jardasu » čtv pro 01, 2016 2:24 pm

geus píše:Priste si vezmi korkovy spunty tady se sice neji ale ve Svedsku chutnat budou a jeste jsou lehke plavou a nekazi se

dobrej nápad, ale problém je v tom, že opravdu kvalitní korkové špunty z přírodního korku jsou baleny do lahví s kvalitním vínem a kdo se s tím má tahat, víno vylévat a skleněný obal od špuntů dávat do tříděného odpadu. Ve Švédsku, jak psal Pavel Šulc, jsou na třídění odpadu přísní.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod geus » čtv pro 01, 2016 3:05 pm

Rekl bych ze je to trojkombinace vino se vypije spunty olizou a lahev ta se hodi kdyz jde o zivot. Jako posledni zachrana s dopisem. Taky nejsem zastance konzerv ale kdyz nekam jedu snim je bez problemu doma i trencanske fazole s parkem. Polichotim nasim bratrum na slovaci.
Uživatelský avatar
prcekee
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon pro 05, 2011 1:00 am
Reputace: 4

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod prcekee » pát pro 02, 2016 6:53 pm

Ja nutim naší posádce hotovky.cz z frýdku, zatím se nikdo nepoblil a je to teplé jídlo beru více ale to co zbyde sníme z rozezranosti na chatě nebo i v práci, obal sem taky netestoval a ecka obsahuje údajně jen to co je v koření, někteří si umí udělat konzervy a sou ochotni i vařit což posádka ocení, pokud by byl zájem otestovat obal této firmy mohu poslat balení pro laboratorní test

Odesláno z mého HUAWEI RIO-L01 pomocí Tapatalk
Obrázek
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod err_ » pát pro 02, 2016 7:57 pm

Ja chemik nejsem, uprosil jsem znameho. A musel se na to napsat projekt. Takze myslim, ze jednou akci to alespon do prazdnin skonci. Mela by se provadet i inkubace, takze to neni rozemlit, rozpustit a do spektrometru :-)
Uživatelský avatar
prcekee
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon pro 05, 2011 1:00 am
Reputace: 4

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod prcekee » sob pro 03, 2016 8:14 am

OK ja jen nabidl referncni vzorek :crazy: ale asi pouzivaji podobny nebo stejny al pytlik
Uživatelský avatar
jojoch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 127
Registrován: úte dub 17, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

tip na hotovky

Příspěvekod jojoch » stř úno 08, 2017 1:23 pm

pokud už plánujete stravování na jarní / letní / podzimní loďce, měl bych pro vás možný tip

nechce-li se vám vařit a ani nepřesvěčíte tchyni k zavařování, tak v příloze je kupon na 20% slevu na hotová jídla s vysokou trvanlivostí

platí do 28.2.

popis slevy - http://www.ipremium.cz/product/957-slev ... u-do-prace

nabídka - http://www.papanicko.cz/kosmetika-a-jin ... -na-cesty/

vyzvednutí je možné na několika místech na Moravě i zdarma

sleva20.jpg


nejsem jejich prodejce, není to reklama, nechutnal jsem to .. je to jen tip k nákupu
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod err_ » stř úno 08, 2017 3:10 pm

Ahoj,
uz jsem to sem chtel dat vcera. Zatim to nevypada tak tragicky. Uvodni rozbor byl celkem OK, zbytek se stale inkubuje a prubezne se odebira.
Celou zpravu zde poo skonceni poskytnu.

Mejte se a dobrou chut!
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Sterilizovaná strava vhodná na loď - Expressmenu

Příspěvekod Libor » ned črc 23, 2023 10:40 am

A jak to nakonec dopadlo?
Nejak jsem nezachytil zda je ci neni OK.
Muzes err poreferovat o vysledku?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host