AA Level I./II. na Pagu (31.8-7.9.2014)

Vše kolem potřeb k potápění, jachting o potápění tak nějak patří k sobě.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

AA Level I./II. na Pagu (31.8-7.9.2014)

Příspěvekod Anonym » čtv čer 05, 2014 1:50 am

Zdravím přátelé.
Protože to u nás nějak zamrzlo, začal jsem se před několika týdny sám zajímat jak se někde poblíž na slané vodě trochu zdokonalit. Ideál Jadran nebo Elba. No, nic moc lehký úkol....

Potřebuji termín v září a v tuto dobu jsem nacházel pouze drahé kurzy, třeba v Egyptě. I když blíže nic vypsaného nebylo, oslovil jsem několik hodně instruktorů z Apnea Academy a pouze dva se ujali že se něco chystá. Oslovil jsem prvního v pořadí a došli jsme i k tomu, že s "naším" Honzou dělali spolu instruktorské zkoušky. A po několika týdnech korespondence a čekání, mě dnes konečně došel předpokládaný termín.
Není to zde jejich iniciativa, pouze jsem se dovolil jestli to můžu dál nabídnout a určitě bych přivítal zase známé tváře. Kurz bude vypsán příští týden, teď pouze základní informace.

- Jak jsem uvedl v nadpise, termín je [s]7.-14.9.2014 [/s] (opraveno) 31.8-7.9.2014
- Místo konání bude potápěčská základna Orlí hnízdo u obce Stara Povalja na ostrově Pag.
- Bude se asi dělat Level II. Vysvětlil jsem co máme, kdo nás učil a jsme domluveni že se někdy v průběhu léta udělá jedno odpoledne něco jako rozdílové zkoušky v jámě v Čestlicích. Technika zanoření a přepouštění vzduchu.

To je zatím vše co vím, na projevení zájmu by to mohlo stačit. Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. Ostatní bude patrné po samotném vypsání kurzu. Netuším jejich kapacity ani momentální zájem od širší veřejnosti, dávám to na vědomí před vypsáním, kdy je volné místo zaručeno. Kontakt na instruktora bych asi poslal mailem.
Jedu i se ženou a našim psem, žena to pojme jako leháro, já se k nim budu přidávat samozřejmě dle možností. Teď příští týden vyplouváme ve stejné sestavě na E333, tak si to uděláme jako druhou dovolenou. Září bývá na Jadranu krásné, turistů méně, voda většinou teplá. Zažil jsem u Makarské i 30°C.
Naposledy upravil(a) Anonym dne pon srp 11, 2014 9:00 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » čtv čer 05, 2014 8:01 am

Dopadl jsem podobně, když se zrušíl podzim , tak jsem něco hledal a Egypt i Kréta byly dost drahé. Pak manželka objevila pobyt v Chorvatsku. Jedeme první týden v červenci. Ona na pláž , já na kurz. Je to na Krku na základně Neptun v Šilu. Není to apnea, ale podle kurzu M. Štěpánka. Takže podobné. Září mám dost vytížené. Tam se s termínem nedostanu.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát čer 06, 2014 3:22 pm

Tak z odpovědi i ze soukr. korespondence to vypadá, že budu sám. Tušil jsem že čas kvapí a lidé si organizují své akce s větším předstihem, ale dřív se opravdu nic rozumného neobjevilo. No co se dá dělat. Škoda že neklapla ta společná akce s Honzou

Jinak kompletuji výbavu. Hodinky/počítač už mám několik týdnů, hned jsem jej spouštěl do studny, v HR jsem kontroloval jestli měří dobře hloubkoměr na lodi (ano) a už i v bazénu se podíval na dno. V pondělí mě dojde neoprén s haupnou a před chvílí jsem objednával opasek, olovo, nožík a několik dalších blbostí. Příští pátek to už beru se ženou na Jadran.
Prostě dělám si radost. :lol:

Takže přeji kolegáčci ať se vám daří, zdokonalujte se a mnoho pěkných a bezpečných ponorů. :thmbup:
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » ned čer 08, 2014 5:13 pm

Ahoj, výbavu jsem dal dokupy podle Petra a když mě vytáhli v dubnu na Hrádek u Pardubic, tak jsem zjistil, že musím mít ponožky i rukavice ( hned jsem dokupoval) a zátěž 6kg. Na regatce se to hodilo. Od března do května jsme měli každou neděli zamluvenou jednu dráhu v bazénu v Chrudimi a v duchu jsem doufal, že dá dokupy Petr víkend na Leštince. A když manželka objevila Krk tak jsem hned využil. Kdyby se něco naskytlo a vědělo dopředu. Dám vědět jak dopadl ponor na Krku.
Uživatelský avatar
FotoPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 102
Registrován: pát dub 10, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště

Příspěvekod FotoPetr » stř čer 11, 2014 2:51 am

Ahoj " Tuláci tichem " ...

všechny Vás s Maruškou a Honzou srdečně pozdravujeme a velice nás těší, že se nám " snad " podařilo během našeho kurzu v Uherském Hradišti ve Vás zažehnout jiskřičku zvanou freediving. Současně Však při pročítání Vašich příspěvků musím " něco " málo napsat k současností i k našim dalším plánům, aby to nevypadalo, že i v létě může něco zamrznout ;-)

Naším prvotním záměrem je vycvičit potřebný počet freediverek a freediverů, které či kteří budou chtít dále ve výcviku pokračovat ( klub, kurzy, soutěže ). Není totiž naším cílem přebírat lidičky od jiných instruktorů, chceme mít prostě svoji základnu. Již při našem III. kurzu Apnea Discovery byla řeč o dalším " levlu " na lodi. Úplně původní myšlenka byla uskutečnit tento kurz na jaře 2015. Pak po Vašem i našem okamžitém nadšení jsme nezávazně toto plánovali na podzim 2014, aby jsem se následně dozvěděli, že ne všem tento termín bude vyhovovat. Zejména pak Honzovi, který v tu dobu měl již nedostatek volných termínů. Nadále tedy zůstává, že II. Level Apnea Academy se uskuteční na jaře 2015. Termín a místo ještě upřesním, pravděpodobně květen, červen ...

Uskutečnit kurz na lodi není až tak jednoduchou záležitostí. Mnozí jistě víte jak složité někdy ( spíše skoro vždy ) je zcela obsadit loď posádkou. A " výtěžnost " ze základních kurzů není taky zrovna stoprocentní ( volné termíny, finance, aktivně vybíráme jen z našich absolventek a absolventů ). Vzhledem k nižšímu počtu rozpočtových míst na lodi ( dle velikosti lodě, šest až osm studentek či studentů, instruktor, asistence, skipper ) bude kurz ještě před plnou sezónou, kdy se dají lodě ještě docela dobře " sehnat ". Úplně nejlěpší by bylo, abychom dali dohromady a hlavně závazně alespoň šest lidiček ještě v tomto roce. Cena " nákupu " lodě se promítne do ceny celého kurzu.

Do kurzu na lodi plánujeme uskutečnit ještě minimálně dva základní kurzy v Uherském Hradišti ( nejbližší se bude konat 26.07. - 27.07. a další pak ještě na podzim ) a vypadá to, že posádku na loď dáme dohromady. Pokud tedy z řad našich Tuláků tichem zůstává zájem, napište mi prosím.

O možnostech absolvovat kurz v Chorvatsku či v Egyptě víme. Jelikož jsme však nebyli na toto dotázáni :( , nemohli jsme ani podobný kurz doporučit. Vězte, že nám nečiní problém poradit ohledně výběru takového kurzu, usnadnit korespondenci a ... v častém případě Vám vytvořit i lepší podmínky u jiných organizátorů ... ;-) Sám jsem v roce 2004 natáčel během kurzu na Pagu ( tehdy s Danielem Exnerem ) dokument o kurzu, který jsem nazval " Tuláci tichem ( i proto to oslovení ).

A ještě ke kurzu na Leštince ... Jelikož se jedná spíš o kondiční trénink s instruktorem, nepovažujeme toto za plnohodnotný kurz a jako na takový nevypisujeme speciální termín. Každoročně jezdíme na Leštinku v srpnu ( letos již podeváté v termínu 29.08. - 31.08. ) a tento trénink měl být - bude jeho součástí. Pokud budete mít zájem rádi uvítáme Vás i nové zájemkyně či zájemce o tento sport.

Stále platí, že pokud budete cokoliv potřebovat, vysvětlit, poradit při výběru či nákupu výstroje, napište ( rukavice a ponožky i na Jadran ). Bez Vašich dotazů nemůžeme reagovat. Vím, že některé dílčí dotazy z důvodu " nespěchá to, ozvu se " ( nejhorší to varianta obchodní korespondence ) zůstaly nedořešené či otevřené ... prosím tedy o jejich případnou aktualizaci a současně děkuji za pochopení.

Rovněž prosím brát níže uvedený text obecně a nikoliv v nedílné souvislosti s uvedeným tématem, vznikl spontálně na základě letitých zkušeností a chtělo se mi to prostě jen " říct " ... nemusíte souhlasit: Je holt nová doba ... dnes máme podstatně blíž k informacím, než dřív a převelmi často i k těm, které k životu naprosto nepotřebujeme, nejsou relevantní, nejsou ověřené a naopak nás v životě obtěžují ... nežádali jsme je ... Dřív měli lidé blíž k sobě, nemyslím virtuálně přes dnešní Skype či Facebook, SMS, E-shop ... fyzicky, v podstatě, cíleně či prostě jen tak a hlavně " zaslouženě " ... a když to potřebovali, něco proto to dělali a to něco je těšilo a měli z toho radost ... výsledná radost je sbližovala, nerozdělovala ... vybrali si cestu, cesta si nevybrala je ... i proto doufam, že opět nastane ... jednou ... návrat ke kořenům ... Jasně, řeknete mi: Ráno však začíná nový business den a jsme zase v mlejně, který zvyšuje otáčky ... to však není naše omluva ;-)

Takže: Mnoho zdaru při Vašich dalších kurzech, při Vašich ponorech ... při Vašich toulkách tichem ...

Zdraví Petr, Maruška a Honza
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » úte črc 08, 2014 8:21 am

Baharisy, domluv si s nimi dopředu nějaké cvičení na vyrovnávání tlaku. Teď jsem se vrátil z kurzu na Krku a všichni dospělí měli problémy s vyrovnáním tlaku. První den jsme prakticky všichni vyseli v 6-8m a nemohli profouknout. Až druhý den se to trochu zlepšilo. Jirka
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 08, 2014 3:05 pm

Díky Kolovrátku ale je celkem nemyslitelné, abych dojížděl na nějaká cvičení do Čestlic. O jiné jámě nevím.
Možná bude pro účastníky zájezdu nějaké mini soustředění jeden den v Čestlicích. Když ne, tak se nedá nic dělat a půjdu do toho naostro.

Byl jsem 14 dní na Jadranu a né že bych provozoval freediving, jen jsem si tak šnorchloval a zkoušel co dám. Bez buddyho, někdy mě z lodě pozorovala manželka, někdy jsem tam byl úplně sám, protože posádka byla na břehu. Takže piánko, žádné napínání. Co mě computer ukázal maximum, bylo 6,6m. Když jsem prostě něco dole uviděl, šel jsem se na to podívat a na větší hloubku jsem se nedostal. A je pravda, že v těch šesti metrech jsem s přepouštěním měl trochu problém.
Ale je to vše o psychice. Ani zklidnit jsem se nedokázal. Srdce mě začalo bušit ještě když jsem se oblékal do neoprénu a kolikrát jsem to cítil i když jsem ležel na hladině. To je špatně. Ale byl jsem tam úplně sám a trochu i strach jsem měl. Nakonec kdybych to uměl. nemusel bych na kurz, že?

Jinak počítač SUUNTO je vynikající věc. Sám si zapíná sledování a počítání času i hloubky, přes USB to dáš do PC a vyexportuješ do PDF. Líbí :D :thmbup:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » úte črc 08, 2014 3:41 pm

Já jsem si pořídil obyčnější. Záznam je jen na 200ponorů a je v paměti hodinek. Takže přecvakávám, ale jsou to dost zajímavé ůdaje. Ručkovali jsme po laně a časy byly od 50 vteřin po minutu. Statika stejná jak v bazénu.
Bez baddyho to je blbý, pak jsem sám šnorchloval a nebylo to ono.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon srp 11, 2014 9:36 am

kolovratek píše:Baharisy, domluv si s nimi dopředu nějaké cvičení na vyrovnávání tlaku. Teď jsem se vrátil z kurzu na Krku a všichni dospělí měli problémy s vyrovnáním tlaku.

Domluveno - uděláno :good:

Včera večer jsem se vrátil z Čestlic. Vzal jsem to jako výlet s manželkou, ubytovali jsme se v sobotu v poledne přímo v hotelu Aquparku, užili si tobogány a všechny možné atrakce. Na nedělu odpoledne byl vyhlášen tréning přihlášených kurzantů do Stare Povalje.
Bylo nás pět plus instruktorka Apnea Academy Janka. Začalo to klasicky strečingem, pak hodinku a půl v bazénu disciplýny DYN a DNF, ladění polohy těla, správné kopání, provedení obrátek. A pak něco přes hodinu na jámě disciplíny CWT a FIM. Voda měla 30°C, průzračně čistá, takže pohodička. Sedm ponorů na dno, neustálé korekce a instruktáž ze strany Janky. Kontrolovala si u nás polohu těla, hlavu, zadek, činnost rukou a nohou a přepouštění, hlavně jeho způsob. Já a ještě jeden kolega jsme moc nedopadli. Přepouštím pomocí tlaku z břicha či bránice a ona chtěla abychom přepouštěli pomocí jakéhosi tlaku jazyku na horní patro (obrazně). Že prý mým způsobem bych mohl mít ve čtyřiceti metrech problémy.
No. Nechtěl jsem být za kverulanta že z takové hloubky ji u mě hlava bolet nemusí, tak jsem držel pysk. Ale myslím si že ten "můj" způsob mě bude naprosto dostačovat. :lol:
U mě vidím spíše problém v tom, že dávám v dynamice pouze nějakých 25 vteřin. Prý jsem moc rychlý, pořád mě brzdila a že to doladíme v HR. No, uvidíme, bude mít co dělat .... :?

Zásadní mé zjištění bylo, že známá a věhlasná osmimetrová jáma v Čestlicích nemá metrů osm, ale když moc tak 7,30. Můj počítač mě ukázal tuto hodnotu, u Janky jsem viděl rovných sedm. Kontrolovala nás, chodila s námi a nemusela být rukou až na dně. Tak uvidíme v tom Chorvatsku.
A jak se daří vám? ;)

Tréning
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » pon srp 11, 2014 1:55 pm

Já jsem zjistil , že mám mezery v dýchání. Jsem na tom trochu líp než ty, protože když jsme dělali hlouku nebo jsem se potápěl kolem skal , tak mi hodinky ukazovaly čas od 50 vteřin do minuty. Martin, co jsem s ním dělal kurz na Krku děla i kurz Yoga a fyziologie tak teď o víkendu tam s manželkou jedu a uvidím, jestli mi to trochu pomůže. A 27.9. děláme pánskou jízdu, mám loď ze Zadaru a zkusím zjisti, jestli to k něčemu bude.
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » úte srp 12, 2014 8:10 am

Baharisi, nevím kolik máš zátěže, já měl 6kg a bylo to málo. Potřeboval jsem minimálně kilo přidat.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte srp 12, 2014 8:47 am

No to záleží na tom, jaký máš výtlak, že? :rofl:
Bohužel můj se za poslední rok výrazně zvýšil...

Na moři jsem měl 4kg plus jedno kilo mám uložené jako rezervu. To podle mě odpovídalo. V řidší vodě bazénu jsem jedno kilo ubíral, takže tři. Ale já mám short, takže menší výtlak. A když ty ještě dáš ponožky a rukavice, to vše táhne nahoru.
Ovšem Janka mě na jámě trochu vyvedla z toho co jsem vyčetl, že by člověk měl být vyvážený v půlce dráhy ponoru. U mě kdyby to mělo být do 10m, tak půlka je pět. Ale prej se začíná až v desíti metrech. Ono v rámci tréningu nebyl moc čas to rozebírat, určitě se k tomu ještě vrátíme v Povalje.

(...tak mi hodinky ukazovaly čas od 50 vteřin do minuty...) - To by se mě také líbilo :). Abych se nějak zlepšoval, potřeboval bych být někde kde se trénuje.

(...27.9. děláme pánskou jízdu, mám loď ze Zadaru...) - To zrovna s Apaluchou vyplouváme z Portisca. Vercajk beru, akorát budu muset do letadla rozdělit mezi posádku zátěž.
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Příspěvekod kolovratek » úte srp 12, 2014 9:04 am

Nám říkali, že když jsem v plné zbroji a jsem ve vodě, měl bych mít vodu pod bradu. Mě koukaly ramena a byl jsem bez rukavic a ponožek a fakt , když se dostaneš pod 10 m tak klesáš vlastní vahou. Akorát na horu se musíš dostat vlastní silou, než tě to od asi 10m začne samo vynášet. Jaro jsem s febákama trénoval každou neděli v bazénu, snad to zase na podzim vyjde. Užij si to na Apaluche.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti