Výbava na šnorchlování

Vše kolem potřeb k potápění, jachting o potápění tak nějak patří k sobě.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
LiborJ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 16
Registrován: stř lis 21, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LiborJ » pon úno 04, 2013 9:52 pm

To Pavel63:
Já Ti to vůbec nerozporuji, neberu. Potápěj se tak jak ti to vyhovuje. Já jsem Ti chtěl jen poradit, jak se bez bolesti v uších, a jsem přesvědčen i bezpečně dostat hlouběji, třeba pro tu kotvu. A z toho tady vznikla ta panika, nebo jak to říct.
Co se týká hloubkoměrů - vůbec se do této debaty nemíním pouštět, protože jak jsem uvedl jsem jachtař nováček a amatér. Jestli tady budu vypouštět nějaké moudra z tohoto oboru, tak nejdříve za 10 let ;) .
Na svém motoráku mám hloubkoměr nastavený na měření od hladiny, vím, že 0,6 m hloubka mi stačí abych projel a s tímto umím v pohodě žít.
Měj se ...
Uživatelský avatar
LiborJ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 16
Registrován: stř lis 21, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LiborJ » pon úno 04, 2013 10:13 pm

[quote="marks"]Koukám, že už se začíná poopravovat význam slov a doplňovat jak se to myslelo. Mohl by jsi to prosím LiboreJ, opravit i ve svém původním příspěvku v příslušné sekci?
Nerad bych ze sebe opět udělal blba, ale že se v prvních deseti metrech mění tlak rychleji mě učili hned první den.

Vážený pane Marksi,
nevím co bych měl opravovat. Od prvního příspěvku píšu furt to samé o začínající bolesti v uších. Nic víc, nic míň.
Co se týká hydrostatického tlaku a jeho závislosti na hloubce, tak to máte třeba zde: http://www.convertworld.com/cs/tlak/Met ... oupce.html Fyzikální zákon, o kterém asi není třeba diskutovat.
Potápějte se jak chcete, je to Vaše věc a je mi to úplně jedno.

Edit: Za odkazem není možné dělat tečku i když to je konec věty. Pak nefunguje.
Opraveno, B. ;)
Uživatelský avatar
Jano
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 14, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Jano » pon úno 04, 2013 11:08 pm

Nechci se Vám, coby nepotapěč, montovat do plodné diskuze, ale je dost případů, kdy lidské receptory nemají lineární vnímání fyzikálních veličin. Příkladem budiž zrovna ucho, které dynamický zvukový tlak (vlnění) převádí do mozku v logaritmické škále - nárůst tlaku na dvojnásobek je vnímán jako jeden stupeň zvýšení hlasitosti zvuku. To by potvrzovalo větší citlivost ucha na stejnou změnu tlaku (zvýšení o x Pa) při menší hloubce ponoru, než je tomu ve větších hloubkách (stejná změna o x Pa). Jinak řečeno, ucho nevnímá změnu tlaku absolutně (rozdíl v Pa), ale relativně (změna poměru tlaků).
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon úno 04, 2013 11:29 pm

Pavle63 a Baharisi, abyste si nemysleli, že jste nějací vzácní Modří mauriciové mezi šnorchlistama, tak já to mám taky a je k nevíře, páč jednou zajedu pod vodu a pak mi z nosu vyteče půl kbelíku vody. A to prosím vytéká někdy průběžně až do večera, když už jsem zapomněl, že jsem byl ve vodě...

LiboreJ, nebuď nasírací, zklidni se a čti, než zareaguješ. Nikdo tě tu nechce zesměšňovat, ale můžeš to zvládnout sám, když se budeš hodně snažit ;-)
S tou bolestí jsi trošku posedlý, tak já ti ji nechám, ačkoli sám bych raději doporučoval chytnout se za nos a foukat s předstihem...
S hlavou nahoru, dolu, s vercajkem a bez vercajku, to když si preteš znovu, bude ti to trošku dávat smysl, co tím básník chtěl říct. Někomu zkrátka stačí malý podtlak ve vnitřním uchu a už bez toho, aby se chytnul za nos nepřefoukne, to je můj případ, zvykl jsem si na to a netrápí mne to.
S tím rozdílem tlaků jsem měl na mysli procentuální, tedy ten, který mne zajímá. Když se potopím z hladiny do jednoho metru, zmení se mi tlak o 10%, když se potopím z deseti do jedenácti, je to ale jenom 5%, z dvaceti do jednadvaceti jen 3,3% atd. Je to pořád jeden metr, ale procentuální změna je s klesající hloubkou menší. A přitom právě procentuální změna tlaku, tedy změna objemu vzduchu hraje roli. Jde přeci o to, o kolok se ti může prohnout bubínek bez toho, aby řachnul.
Hrubý pytel, hrubá záplata... to ti nikdo nebere, ale hrubý pytel a ještě hrubší záplata, tedy to, co jsi udělal ty, k diskusi nepatří. Navíc jsi zvolil tak hrubou záplatu, že jsi porušil pravidla fóra a Baharis tě už musel koriovat, to sice není úplně dobrý začátek na fóru, ale začínal jsem tu stejně. Tak se drž a diskutuj v rámci pravidel.

Myšák
Uživatelský avatar
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 01, 2008 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Dětmarovice

Příspěvekod Rumex » úte úno 05, 2013 7:18 am

Zdravím
Někdy to tady vypadá, jako děti na písečku já já já, no nic všichni jsme nějací.

To Myšák

Taky by mě zajímalo, proč mi potom po zbytek dne teče voda z nosu a kde ta voda je, žena tvrdí že mám dutou hlavu. Celkem mně šokuje kolik jí je, stačí se jen mírně předklonit a už to jede ven, v restauraci večer mi to moc příjemné není.
Díky za vysvětlení. :?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte úno 05, 2013 7:41 am

Jsem nesmírně šťasten, že anomálie "vytékající vody", kterou jsem od mládí zahanben tajil před rodiči, děvčaty i vojenskými veliteli, je tak rozšířena. V jednu chvíli začala stranická uliční buňka něco tušit, ale zamaskoval jsem to rýmou. V červenci to bylo těžší, ale podařilo se.

Navrhuji založit společenstvo Dutých hlav, přičemž předsedou bude zvolen ten, který po dnu šnorchlování vyprodukuje do odměrné nádoby nejvíce. Místo měření bych navrhoval Le Marin, pláž Salt Pans, druhá palma zleva.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » úte úno 05, 2013 7:56 am

třetí palma z leva a tuhle sobotu nemůžu, mohli by jsme to přehodit na příští víkend?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte úno 05, 2013 8:02 am

Jasně! :thmbup:
Počkáme do oběda až se probudí Myšák a domluvíme to. :D
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » úte úno 05, 2013 8:06 am

Jestli to bude do myšákova oběda, máme času dost ;).
Jdu něco dělat, přeju všem príma den.
Uživatelský avatar
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 01, 2008 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Dětmarovice

Příspěvekod Rumex » úte úno 05, 2013 8:13 am

Mám to kapku z ruky, ale nevadí STOP / vyrážím STOP / po cestě naberu tolik vody, co půjde STOP :lol:
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte úno 05, 2013 11:57 am

Hehe, jsem vas prekvapil, ale jsem uz vzhuru... a jdu trenovat.
Mez druhou a treti palmou na Salinas natahnu transparent a zaparkuju auto, abych to tam rezervoval pro "dutaky".
Jo a jdu oslavovat, pac si nedokazu predtavit, ze by se nekomu mohlo vejit vic vody, nez mne...
Mysak
Uživatelský avatar
Jogurt
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 14, 2015 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Jogurt » úte črc 14, 2015 6:25 pm

Zdravím vespolek,
toto vlákno je nejvýživnějším jaké jsem asi našel na českém webu ke šnorchlování, proto s dovolením položím takový zvláštní dotaz ohledně dioptrických brýlí a šnorchlování.
Co šlo, jsem nastudoval, vím o možnosti výměny skel ve dvouzorníkové masce, nicméně, protože jsem nikdy nešnorchloval a současně jsem vlastníkem -5 až -6 dioptríí na očích (takže nějak to řešit musím), přemýšlím nad tím, že bych to zatím zkusil způsobem "urob si sám":

Vezmu své starší brýle, bez saniček a přidělám k nim gumičku, která je bude držet na hlavě, namažu gumičku "indulonou" (ala knír) a nasadím jednozorníkovou masku. Popřípadě ten brýlový základ přichytím dovnitř masky (neagresivním lepidlem?).

Potkali jste na svých cestách něco podobného?

Ještě podotknu, že s tím nepůjdu nikam hlouběji, než došlápnu. Šnorchlovat budu, když se neutopím, jeden týden na dovolené. Když zjistím, že je to něco pro mně, koupím si klidně ta dioptrická skla.

Díky.

Edit: Tak už to bývá. Po vystavení dotazu jsem narazil na toto:
http://www.wikihow.com/Make-Your-Own-Pr ... -Dive-Mask
Uživatelský avatar
xiom
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 30, 2014 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod xiom » stř črc 15, 2015 3:34 pm

To Jogurt : já letos plánuju vyzkoušet pro šnorchlování dioptrické plavecké brýle (když, tak se budou hodit i během roku na bazénu) plus skřipec na noc : při tvých 6dio bych šel do http://www.sandi.cz/dum-a-sport/-3647/ + http://www.sandi.cz/dum-a-sport/-3645/ .... já mám 8/9dio - musím do dražších http://www.inoptik.cz/p/plavecke-dioptr ... luxe-modre.
Kdybych se "čvachtal" víc, šel bych do http://www.deepndown.cz/eshop-dioptrick ... rii-69-357 (sice žádná láce, ale při porovnání s cenou za skla do brýlí to není tak strašné).
Uživatelský avatar
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 682
Registrován: pon dub 20, 2015 2:00 am
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » ned črc 19, 2015 11:48 am

Zdravim,

Potapeci resi dioptricke bryle naprosto bezne. Zajdi do Deep n Down - www.deepndown.cz a Tomas Klojda majitel Ti urcite poradi. Bud se delaji primo dioptricka skla na miru (drazsi, ale perfektne funkcni) nebo se do potapecske masky vlepuji korekce. Spousta kamaradu se tak potapi s cockami, neboj nevyplavi se :)

H.
Uživatelský avatar
Jogurt
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 14, 2015 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Jogurt » pon črc 27, 2015 7:57 am

Díky za reakce, už jsem skoro objednával masku + dioptrická skla. Ještě jsem zkusil minimalistickou variantu - obyčejnou silikonovou masku s neděleným zorníkem a do ní jsem prostě vložil celou obrubu ze starých dioptrických brýlí i se skly. V masce je tak "málo" místa, že obruba nemá kam uhnout a drží.

Letos to zkusím takto. Když zjistím, že se neutopím, nebude mě bolet hlava a nedostanu zánět uší, příští rok pořídím masku s dioptrickými skly.

Plavací brýle nechci, tekla by mi voda do nosu :-)
Uživatelský avatar
david2015
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 25
Registrován: ned bře 08, 2015 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod david2015 » čtv črc 30, 2015 12:11 am

Mám dost problém s ušima už ve 2-3m a až tyhle mi to po dvou bolestivých dovolených s klasickými brýlemi vyřešili. Takže za mě na uši jedině tenhle princip spojených nádob:


http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Pot ... +ear+2000+
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv črc 30, 2015 9:52 am

Nějak nerozumím tomu jak má nějaká trubička vedená od nosu k uchu, vyrovnat tlak ve středním uchu. Ty komentáře ve specifikaci mě to neosvětlily a bádat nad tím nemíním. Je k tomu nějaký návod? Nebo to prostě dělá "samo"? Mě to nepřesvědčilo. Ale když ti to funguje, tak to je jenom dobře. Účel světí prostředky. Ať už jsou technického nebo psychického rázu.

Ovšem klasické vyrovnávání vzduchu do malých a středních hloubek (Valsalva) je jednoduché, bez dalších serepetiček kdy každá věc navíc může být zdrojem problémů. A zvládá to naprosto každý. Pokud ne z knihy, s instruktorem nebo znalým kamarádem určitě.
Uživatelský avatar
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 682
Registrován: pon dub 20, 2015 2:00 am
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv črc 30, 2015 10:13 am

david2015 píše:Mám dost problém s ušima už ve 2-3m a až tyhle mi to po dvou bolestivých dovolených s klasickými brýlemi vyřešili. Takže za mě na uši jedině tenhle princip spojených nádob:


http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Pot ... +ear+2000+



Problém s ušima je právě jenom v malých hloubkách. Rozdíl v tlaku při potápění je největší u hladiny, postupně se zmenšuje. Potopit se z 0 do 10 metrů je nárůst tlaku 100 % (z 1 bar na 2 bar). Potopit se z 10 do 20 metrů je nárůst jen 50 % (z 2 bar na 3 bar) atd. Při přístrojovém potápění od určité hloubky skoro nevyrovnáváš, tak po 30 metry už jen co 10 metrů.

Z toho plyne, že vyrovnání uši buď valsavovým nebo jiným manévrem :) - viz podrobně zde: http://stranypotapecske.cz/teorie/eusta ... 8241518290 je nutné dělat hned od hladiny. Základní chybou začátečníků je ponořit se do 2 - 3 metrů a teprve tam se pokoušet profouknout uši (vyrovnání tlaku ve středoušních dutinách). Začni to dělat hned, jak dáš hlavu pod vodu a nebudeš mít problém.

Ten bazmek na vajcách, teda ta maska s těmi klapkami na uších je pro lidi, co mají zdravotní problém s vodou v uších. Funguje úplně stejně jako ostatní vyrovnání, pouze směr vzduch jde naopak. Zornice je propojena s ušima hadičkou, vykoukneš nosem, hadičky převedou tlak do uší a vnější stranou se vyrovná tlak ve středouší. Shora uvedenými manévry se vyrovná vnitřní stranou.

H.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host