Výbava na šnorchlování

Vše kolem potřeb k potápění, jachting o potápění tak nějak patří k sobě.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Vertilálně ? Horizontálně?

Příspěvekod alffa » ned zář 02, 2007 6:29 pm

Johan píše:Napsal jsem ,že světový rekord v potápění na nádech na vzdálenost, byl v padesátých letech 11O m. Vzdálenosti se měří horizontálně. Hloubky vertikálně. Tudíž je snad jasné, co je vzdálenost a co hloubka.

Máš pravdu Je to chyba mého nepozorného čtení.
Omlouvám se. :oops:
Nedávno běžela totiž v bedně reportáž s nějakým Českým borcem co udělal nějakou stovku na nádech dolů (okolo stovky, abych mu neubíral. Nevím přesně.).
Tak jsem si to nějak spojil.
Nemám na mysli to ježdění po laně se závažím. Bylo to na vlastní pohon.
Jeda velká ploutev (sounož) styl delfín?
Bohužel odborné názvy si nepamatuji. :oops:
alffa
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » ned zář 02, 2007 6:49 pm

Ahoj.
to alffa: Když přiznám, že já jsem pro ulehčení v tom Podole skákal do vody z bloků....můžu klidně tvůj příspěvek podepsat. Ostatně když se tak dívám na foto ve tvém nicku, resp. gesto kterým držíš cigárko, občas přemýšlím, zda zanášel otec tvůj nebo můj... :? No, jeho už se nezeptám, ale maminy bych mohl...
Wlady
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon zář 03, 2007 7:40 pm

Ahoj všem
Po prostudování vašich úvah a vzpomínek, z doby pozdně dětské, týkajících se použití zahradní hadice k potápěčským pokusům, s nelibosti zjišťuji, že jsem zdaleka nebyl sám, na tomto poli průkopnickém. Jak se zdá, tyto pokusy patří do kategorie, o které se musí pokusit každý normální kluk /dnes to však již platit asi nebude/. Uspokojení nacházím v závěrech, jež jsou asi jednotné. Tudy cesta nevede. :cry:

Abychm usnadnili cestu dalším mladým průkopníkům, případně "nevěřícím Tomášům", stačí poradit jednoduchý recept jak na to. Z té hadice se nadechnete přibližně v takové hloubce, do jaké hloubky /když máte hlavu nad vodu/ hadici profouknete a vzduch vám vybublá na hladinu.
Tedy,hadici ponořím 0,5 m pod vodu a mám li takovou sílu v plicích, že vzduch profouknu /0,05 at./ potom plíce pravděpodobně v této hlubce roztáhnu, abych se z hadice nadechl. Doporučuji k vyzkoušení, budete překvapeni, v jak relativně malé hloubce s profouknutím skončíte. Zajímavé by bylo výsledky zde zveřejnit a zobecnit. I když tak aktivní odezvu nepředpokládám.

Před časem jsem zde slíbil, že se pokusím dát do kupy jednoduchý dýchací komplet, jež bude pod vodou fungovat /obdoba prodávaného kompletu pro jachtaře viz. výše = lahev cca 2,5 L + plátěný baťoh + 1a2 stupeň automatiky.

Přidám nejprve několik fotek.
/Trochu jsem váhal, zda to dát do tohoto tpicu, ale usuzuji, že to patří sem, nejedná se o standardní potápečskou výstroj a zde to bylo také hodnoceno/
Pepa
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon zář 03, 2007 7:56 pm

Obrázek
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon zář 03, 2007 8:46 pm

Lahev jsem zvolil 7 L. V uvažovaných cca 3m by měla vydržet na 40 - 60 min dle individuálního funění. Lahev je připevněna popruhem k základové desce samostatným napínacím popruhen /zde není vidět/. Základová deska je profi výrobek /tvrzený plast/ určená k montáži lahví a standardně montovaná do potápěčských žaketů /kompenzátor vztlaku/. Do základní desky je provlečen prsní popruh. Je stavitelný. Když máte lahev na zádech, dáte palce do ok a obě strany najednou utáhnete. Dole vidíte břišní popruh s přezkou. Utáhnete a zajistíte. Nemůže to z vás spadnout v žádné poloze - což je důležité - ve vodě můžete být v jakékoli poloze a máte-li lahev jen v batohu, jednoduchý popruh přez rameno, tak z vás v některé poloze spadne, vytrhne automatiku z pusi a padá a padá. Minimálně vás může různě mlátit, nejspíše do hlavy.
Všechny popruhy a přezky jsou profi výrobky určené jako potápěčská výstroj.
Pepa
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon zář 03, 2007 8:49 pm

Obrázek
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

technika k potápění

Příspěvekod MARIS » pon zář 03, 2007 9:43 pm

Když jsme se před deseti dny s Pepou setkali na Kakanu,měl jsem možmost si to vyzkoušet,je to tak jak to Pepa popisuje,na zádech se to ani nehne,profesionálně provedené a jen zdravotní indispozice mě zabránila to vyzkoušet ve vodě.Ale jak jsem i Pepovi řekl,asi těžko by HR policie při náhodné kontrole uznala že je to přístroj pouze pro opravy lodi pod vodou a vyžadovali by asi průkaz a povolení k potápění.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon zář 03, 2007 10:42 pm

Pepo vypadá to velmi, ale opravdu velmi dobře!!! :good:

Kolik takový sestavený komplet koštuje?
Takže toto by už teda bylo považováno za potápění s přístrojem, jo? To znamená papíry...
Je známé omezení potápění v HR. Praktikuje se to i v jiných vodách?
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon zář 03, 2007 11:51 pm

Obrázek

Lahev s popruhy navléknete na záda, v předklonu si ji nadhodíte do optimální polohy. vložíte palce do ok a za oba konce zatáhnete dle potřeby dotažení.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 12:05 am

Obrázek

Jednoduché a bezpečné je zapnutí břišního popruhu. Provléknete kolem zoubků, utáhnete a středovou přezkou zacvaknete. Na opasek se stejným provedením se navlékají zátěžová olova. Zde tedy máte mimochodem odpověď na vhodnost /bezpečnost/ zátěže při ponorech i na nádech. Jediným prstem a jediným trhnutím za přesku /dává se tak, aby to bylo provou rukou/ opasek rozepnete a zátěž v případě potřeby sama z vás odpadne. Pro zanoření a udržení se v určité houbce je zátěž velmi vhodná, pokud nebudeme mít možnost se něčeho držet. To nám však eliminuje jednu ruku.
Naposledy upravil(a) Pepa dne úte zář 04, 2007 2:03 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 12:10 am

Obrázek


Obrázek
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 12:27 am

Obrázek
Obrázek

Boční pohled. Vidíte zde přezku, jež poutá lahev k základní desce. Deska má na vrchu otvor - madlo pro jednoduchou manipulaci a přenášení.

Obrázek
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 12:34 am

Obrázek


Obrázek

Popruh poutající lahev je nutné dobře utáhnout, přaska funguje jako napínák /nutno si vyzkoušet/, Lahev je osazena ventilem, který je nanejvíš vhodné pře ponořením otevřít.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 12:42 am

Obrázek

Lahev upnete popruhem k základní desce tak, aby otvor ve ventilu směřoval do vašich zad.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 12:52 am

Obrázek

Pro jednoduchost demonstrace jsem v první části vynechal montáž automatiky. Tu vám sesadí v prodejně. 1. stupeň je ocelový váleček, z kterého se sejme krytka a váleček se našroubuje do otvoru ventilu. Dotáhnout normálně rukou. Těsní O kroužky a ne síla utažení. Po demontáži automatiky z lahve krytku ihned nasadíme a teprve potom opláchneme sladkou vodou. Do vnitřku 1. stupně se nesmí dostat voda.



Obrázek
Obrázek


1. stupeň se utahuje vroubkovanou převlečnou maticí
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 1:03 am

Obrázek

To je vlastně vše. Můžete jít do vody. Vývody z 1. stupně jsou namontovány trvale. Demontují se jen v případě nutnosti čištění či prohlídky /odborná dílna-servis/.
Z mé automatiky jdou 4 vývody
1/ základní druhý stupeň /to co si dáte do pusy
2/ náhradní druhý stupeň
3/manometr /tlakoměr/ tlaku vzduchu v lahvi
4/ hadice pro napojení žaketu

V jednoduché sestvě nebude bod 4/ a nemusí být bod 2/

Obrázek
Naposledy upravil(a) Pepa dne stř zář 05, 2007 9:09 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 1:10 am

Obrázek

druhé stupně jdou z prava, dáváte si je do úst pravou rukou /, tlakoměr a vývod pro žaket máte po levé ruce /sesadí prodejce/


Obrázek
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 1:21 am

Obrázek

Tlakoměr si pověsíte pomocí karabinky na očko od ramenního popruhu, aby kolem vás neplandal a vždy víte kam pro něho šáhnout. Je to vaše pupeční šňura. Tlak = vzduch = život.
Při vynoření by jste měli mít 30-35 atm. je to železná zásada /železná zásoba/ a druhý důvod je, že pokud máte v lahvi tlak, nemůže se do ni dostat žádná nečistota a hlavně voda.


Obrázek
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte zář 04, 2007 1:51 am

Závěr
Vše je naprosto jednoduché a přehledné
veškeré komponenty jsou profi výrobky určené k potápění
lahev 7 litrů
ventil na lahvi
první stupeň
hadice a druhý stupeň
hadice a manometr
základní deska
seřizovací ramenní popruhy
břišní popruh s přeskou

Já to umím tak jak to vidíte /bez druhé automatiky a hadice pro žaket /
za 9.600,- Kč včetně DPH
mohu dát kontakt k nákupu.

Je možná lahev 5 litrů nebo 3,8 litru /ceny jdou dolů max. po 200,- Kč

V Chorvatsku by to nikdo rozumný neměl považovat za soupravu určenou pro standardní přístrojové potápění a je tomu skutečně tak, protože bez žaketu se vydat do větší hloubky je nesmysl. Jedná se skutečně řekněme o nouzovou jachtařskou výstroj.
Řecko má obdobnou úpravu povolující potápění jako Chorvatsko s ohledem na tendence vykrádání jejich podmořských kulturních památek.
Italie, co já vím, žádný problém.

V každé civilizované zemi existuje zákon odpovídající naší krajní nouzi. Pokud budete opravovat lodní šroub či odřezávat namotané lano, jedná se s největší pravděpodobností o tento případ, protože vaše činnost směřuje k zabranění škody většího rozsahu, či k ochraně majetku, zdraví a živata osob. Jediná podmínka je, že vašim konáním nesmí vzniknout škoda výrazně větší, než která hrozila. Samozřejmě můj laický výklad není závazný pro chorvatský právní řád.

Pepa
Naposledy upravil(a) Pepa dne stř zář 05, 2007 9:12 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Vertilálně ? Horizontálně?

Příspěvekod Libor » úte zář 04, 2007 12:08 pm

alffa píše:
Nedávno běžela totiž v bedně reportáž s nějakým Českým borcem co udělal nějakou stovku na nádech dolů (okolo stovky, abych mu neubíral. Nevím přesně.).

alffa

Freediving - nový světový rekord
Vydáno 31.08.2007

8.8.2007 se v egyptském Dahabu Martinu Štěpánkovi podařilo vytvořit nový rekord -83 m v disciplíně konstantní váha bez ploutví. Při tomto pokusu byly použity lana TENDON. Ponor trval 3 minuty 28 sekund.

V disciplíně konstantní váha bez ploutví (Constant Weight Without Fins - CNF) freediver sestupuje do hloubky prsovými tempy podle lana, kterého se smí dotknout pouze při obrátce. Vystupuje opět vlastní silou, prsovými tempy.

Dosavadní rekord o hodnotě -82 m držel William Trubridge z Nového Zélandu.

Martin se připravoval především na disciplíny, které vyžadují velkou hloubku. Hlavním cílem bylo pak překonat rekord v konstantní váze. Konec přípravy však překazilo počasí, foukal velmi silný vítr a vlny znemožňovaly ukotvení lodi na volném moři, kde bylo možné najít hloubky pod 100 m. Byl proto zvolen náhradní program na Blue Hole, kde je ale hloubka pouze 90 m. "Jsem hrozně rád a mimořádně překvapen, že jsem se v tak krátkém čase dovedl připravit na disciplínu, kterou jsem původně netrénoval, do úrovně světového rekordu," řekl Martin Štěpánek.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BD2JVuhC3L0[/youtube]
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » stř zář 05, 2007 7:41 am

Moc hezký, toho borce bych chtěl mít na lodi, až uvízne kotva. Jako laika by mě zajímalo, jak asi vyrovnává tlak? Existuje více metod?
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř zář 05, 2007 8:31 am

RadekS píše:Moc hezký, toho borce bych chtěl mít na lodi, až uvízne kotva. Jako laika by mě zajímalo, jak asi vyrovnává tlak? Existuje více metod?


Frenzelova technika...Její popis najdeš tady: http://www.freediving.sk/clanok.php?id=33 . O jiné technice nevím.
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » stř zář 05, 2007 9:44 am

Dík Monty, je to tam krásně popsaný, zkusil sem to a řekl bych, že mi to jde (na suchu). Mě spíš zaráží, že u něj nevidím žádnej kolík na nose, Na You Tube jsem prošel pár snímků, a nikdo si tam nedrží nos a kolíky taky nevidět. Tak mi nejde do hlavy, jak to dělají, že jim to neuletí nosem ( ten tlak při vyrovnávání). Koupil jsem si kolík na nos pro aquabely, a ten to neudrží.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř zář 05, 2007 10:07 am

Tuhle techniku jsem používal dávno před tím,než jsem se dozvěděl,že se takhle jmenuje.Ono ale do 20-30 metrů vystačím jenom z obyčejným profouknutím..Pokud teda vyrovnávám tlak včas a už po malých změnách hloubky.Ale někdy i ve 20 metrech jsu nucen zatlačit touhle technikou,pokud jsem trochu zapomněl a nebo jsem tam vlítnul rychle a nestíhal vyrovnávat včas.Co se týče toho držení nosu,tak to dělám jenom při zanoření a při hloubce do pěti metrů.Pak už je tlak vody na masku tak veliký,že to není třeba.A ono pokud nepospíchám moc rychle do hloubky,tak mně pak už stejně stačí jenom polykat.
Uživatelský avatar
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 123
Registrován: ned dub 22, 2007 2:00 am
Reputace: 0

prefukovanie

Příspěvekod BRUT » stř zář 05, 2007 12:29 pm

Bežne vyrovnavam tlak pohybom sanky a vsetko perfektne fungovalo, chodil som bez problemov do 12-14m. Asi pred 2 rokmi som mal dost silnu chripku a odvtedy mam obcas problem s prefukovanim. Obcas sa mi stava..nie vzdy..ze ked idem dole, zacne ma uz pri 2-3 m pod vodou pichat v celnej dutine niekde nad okom, pritom v usiach citim, ze je vsetko v poriadku. Ten sposob pichania je tak silny, ze absolutne neuvazujem o ponoreni sa hlbsie. Dal som si uz zrontgenovat dutiny a vsetko je vraj ok. Obcas to prekonam tak, ze v 2 m, ked zacnem pocitovat prve priznaky, trochu dlhsie postojim a pofukam a potom to povoli, ale vacsinou musim ist von. Vie niekto poradit, ako sa toho zbavit?? Vopred dakujem a vsetkym prajem nadherne ponory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti