Výbava na šnorchlování

Vše kolem potřeb k potápění, jachting o potápění tak nějak patří k sobě.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř zář 05, 2007 12:38 pm

To Brut: Brute,můžu Ti poradit jenom jedno...Jdi http://pandora.idnes.cz/conference/scuba-cz ,zaregistruj se a hoď tam dotaz.Je tam pár doktorů potápníků a snad by Ti věděli poradit.A hlavně je to jenom o potápění a tady je to více méně o lodích. :?
Uživatelský avatar
1thais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 35
Registrován: pon srp 13, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

Příspěvekod 1thais » stř zář 05, 2007 1:01 pm

BRUT

..dopředu předesílám,že nejsem lékař,ale můj přítel to měl taky.Hlavně při 2. ponoru už nebyl schopen se zanořit. Prošel rengenem i na zuby a pořád nic. Teď si před ponorem prokape nos, nos. kapkami a funguje to. Samozřejmě pokud je nastydlý,tak má s potáp. smůlu.Ale je to pořád lepší rok od roku. I když já si myslím,že to problém s dutinami je.
Uživatelský avatar
Johan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Šnorchlování

Příspěvekod Johan » stř zář 05, 2007 3:26 pm

Kolík na nose bych moc neradil.Je totiž nutné nosem vyrovnávat tlak v masce. Když to neuděláte , tak v pár metrech vám polezou oči z důlků a to doslova. Na vyrovnání tlaku v uších mají masky "nos". Ten si při vyrovnávání zmáčknete spolu s vlastním nosem a fouknete do nosu.Chce to ovšem masku ,která vám sedí, aby jste si na nos vůbec dosáhl.

To udělátko se sedmilitrovou lahví je pěkné, obávám se ale, že v Chorvatsku, by ale s ním mohly být problémy. Ono s jejich byrokracií, tam byly problémy ještě za Tita. Znám pár lidí, kteří pro maličkost tam skončili ve vězení. Tresty byly sice asi čtrnáct dní na tvrdo, ale pokud vám platila výjezdní doložka do určitého data, tak jeho překročení moc velká legrace nebyla. Jeden kamarád tak přišel o pas. Dnes mám někdy pocit, že se to tam ještě zhoršilo. Za komoušů jsme se potápěli a plnili si láhve vlastním kompresorem bez problémů. Stačilo si zaplatit povolení na určitý úsek a byl klid. Občas nás kontrolovala policie, ale když se člověk choval rozumně, nic se nedělo. Jen nesměl mávat kolem sebe harpunou
a být tam, kde měl povolení.

Na info@prezit.cz nabízejí dýchací přístroj 2 X 2litry na 300 atm. byl původně určen pro hluboké brodění tanků. Je u něj i automatika. Stojí i s DPH 850 Kč ,za ty peníze nepořídíte ani samotnou dvoulitrovou láhev. Možná ,že by stálo za to, se na to podívat.
Uživatelský avatar
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: pon bře 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Čelákovice - Roztoky - Liberec

Příspěvekod Johna » stř zář 05, 2007 4:00 pm

Myslíš tohle?
Johna píše:Co třeba Záchranný přístroj ZP-10

...začínáme se dostávat pomalu tam, kde se to minule rozdělilo :(
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Šnorchlování

Příspěvekod alffa » stř zář 05, 2007 4:52 pm

Johan píše:Na info@prezit.cz nabízejí dýchací přístroj 2 X 2litry na 300 atm. byl původně určen pro hluboké brodění tanků. Je u něj i automatika. Stojí i s DPH 850 Kč ,za ty peníze nepořídíte ani samotnou dvoulitrovou láhev. Možná ,že by stálo za to, se na to podívat.


To Johan,
info@prezit.cz, je jakýsi podivný email. Nic tam nenabízejí.
Nemohl by jsi zadat ten odkaz znovu, případně opravit? :?
alffa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř zář 05, 2007 4:58 pm

Už jsem tam byl www.prezit.cz a nic takového jsem tam nenašel. :(
Popis je zde: http://www.stranypotapecske.cz/vystroj/zp-10.pdf
a zkušenost z použití zde:
http://www.stranypotapecske.cz/vystroj/ ... 3081712570
Myslím, že se to nedá srovnat s přístrojem PP-1 (Pepův přístroj, první verze) :)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř zář 05, 2007 5:35 pm

Libor píše:Už jsem tam byl :)

Já vím o co jde, Obrázek no třeba ne každý.
Uživatelé by měli po sobě příspěvky číst.
Jinak vůbec nechápu jak může PROFESIONÁLNÍ potápěč, vůbec něco takového doporučovat.
PP-1 to nešahá ani po paty.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

technika k potápění

Příspěvekod MARIS » stř zář 05, 2007 5:43 pm

Ahoj Libore,
klikni si na třetí nabídku odshora "armádní výprodej" tam to je
Uživatelský avatar
Johan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Šnorchlování

Příspěvekod Johan » stř zář 05, 2007 9:15 pm

Ceny lahví v prodejnách, se bohužel příliš neliší v závislosti na litrovém obsahu. Samotná dvoulitrová láhev přijde na dva tisíce korun i víc, pokud jí vůbec seženete. Tyto lahve jsou navíc na 300 atm. Je jasné .že v provedení v jakém je prodáván, by asi moc praktický nebyl, ale připevnit ho k nějakému back- packu a přidat modernější druhý stupeň a manometr s hadicí by neměl být pro trochu zručnějšího kutila problém. Automatika Tajfun, jejíž první stupeň je k lahvím dodáván ,je sice letitého typu, ale nevím o žádném případu, že by způsobila někomu pod vodou problémy. Já jsem jí používal léta letoucí i v dost velkých hlubkách stejně jako mnoho jiných. Ještě dnes se s ní potápí řada lidí.
Uživatelský avatar
Johan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Šnorchlování

Příspěvekod Johan » stř zář 05, 2007 10:24 pm

Nedalo mi to a mrknul jsem se na aktuální ceny lahví a ostatnich věcí k jednoduchému dýchacímu přístroji. Samotný back-pack (to je ten držák lahve s popruhy) příjde na 1 700 kč , manometr ,ten nejjednodušší(s hadicí) 2 500kč, Automatiku i tu nejjednodušší, pod pět tisíc neseženete. ceny lahví začínají někde u pěti tisíc, ale ta cena bývá většinou bez ventilu. Ten nejlacinější kolem tisícovky. Takže , když by se použil jako základ, ten tankánský vehikl a použily by se jenom lahve a první stupeň automatiky a ostatní se koupilo, tak back pack a manometr příjdou na zhruba čtyři tisíce. Jako druhý stupeň jde použít jakoukoliv automatiku z oktopusu. Regulaci nádechového odporu určitě potřebovat nebudete a tak vás to příjde celé sakum prásk na 7 700 kč. Jediný problém by představovalo namontování kontrolního manometru na první stupeň od Tajfuna, případně napojení druhého stupně na tajfuňácký první stupeň. Jsem si jist, že Jirka Trpík by si s tím poradil. Stačí kliknout na vyhledávači na "Jiří Trpík" a jste doma.
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » pon zář 17, 2007 1:39 pm

Abych nás trochu vrátil k tématu, tak ještě jednou o pokusech s dlouhým šnorchlem (hadicí). Vyhledal jsem znovu příslušný článek v knížce, o kterém jsem se tu již zmiňoval. Je to kniha s názvem Šnorcholání vydaná 2004 (přeloženo z německého originálu Schnorcheln).

Cituji:
Experimenty se šnorchlem
Nejvíce nehod se stává při experimentech se šnorchlem, kdy chceme objevit maximální hloubku, do které se můžeme potopit. Už vojenští potápěči ve starém Řecku experimentovali s bambusovými rourami dlouhými dva až tři metry.Tyto pokusy bohužel končily smrtí potápěče! Ne nadarmo je stanovena normou DIN maximální délka šnorchlu na 40 cm. I Karl May, který to měl už vědět, nechal svoje hrdiny Vinnetoua a Old Shatterhanda na útěku před nepřáteli dýchat ze dna jezera pomocí dlouhé trubky. Tak to by ale nešlo, pane Mayi! Rodiče by měli své děti na toto nebezpečí upozornit, protože zrovna takové pokusy jsou pro ně velice přitažlivé.
Z medicínského hlediska je tato záležitost jasná. Čím hlouběji se člověk potápí, tím vyšší je okolní tlak. Vzduch, který dýchá, ale pochází z hladiny, takže jeho tlak je 0,1 MPa. Tento rozdíl musíme vyrovnat, činnost hrudního svalstva musí překonat rozdíl tlaku. To ale není možné. Úsilí vyrovnat tlak, zp'usobí jediné: Místo vzduchu se z těla do plic dostane tekutina (plicní edém). Hranice je velice tenká. Maximální délka šnorchlu by neměla přesáhnout 40 cm. U šnorchlu s délkou od 60 cm po několika minutách dochází k poškození plic. A pokud si někdo myslí, že musí vyzkoušet, jaké je potápění s metrovým šnorchlem, měl by vědět, že po dvou až třech nadechnutích bude bojovat o život. S takovou "výstrojí" totiž dochází k zpětnému toku krve do velkých dutých žil hrudního koše, plicního oběhu a pravé srdeční komory. Přítok krve do pravé srdeční komory se ztenčí. Dochází ke kyslíkovému dluhu a následně k bezvědomí.

Konec citace

Nejde tedy jen o to že to jde ztuha, nebezpečí je zřejmě záludnější.
Uživatelský avatar
skipper57
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 25, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava - Slovensko

Pár mojich postrehov a príspevok do diskusie.

Příspěvekod skipper57 » čtv úno 28, 2008 1:24 pm

Vážení kolegovia jachtári a potápači - šnorchlári. Prečítal som si podrobne celé fórum a už dlhšie som si naplánoval, že na to zareagujem svojimi poznámkami a skúsenosťami. Dal som si to pred tromi mesiacmi ako úlohu v Outlooku a každý deň som klikal na Snooze, lebo som nemal čas. Kolegovia dovolenkujú, nikto ma nenaháňa v práci, takže konečne mám čas na písanie (:-). Najviac ma pobavila komunikácia medzi Pepom a Allfom. Pepa má, ako vždy aj v sekcii prístrojové potápanie, výborné príspevky. A vysoko pravdivé. Allfa má príšerné názory, koleduje si o všetky tie smrti, čo popisuje, aj keď musím uznať, že príspevok od príspevku sa krotí. Ale bolo to zaujímavé čítanie, Allfa to má odskákané a gratulujem mu, že je stále medzi nami. Pridal by som pár svojich postrehov a skúseností. Podobný príspevok som dodal aj do sekcie prístrojové potápanie. Začnem jednou pravdou, ktorá neplatí moc v bežnom živote, ale pri potápaní dokonale. A to, že najlepšou praxou je dobrá teória. Študujte a dávajte si poradiť od skúsenejších. Napríklad, že aj pri rekreačnom potápaní treba kupovať dostatočne kvalitné vybavenie. A v mori vždy so záťažovým opaskom – inak letíme stále hore a spotrebovávame kyslík. Dá sa síce potápať, ale nie v kľude udržať pod hladinou. Niekto sa tu chválil, že ako dlho vydrží pod vodou a ako hlboko sa ponorí. Budete sa veľmi čudovať, ale je to veľmi ľahko dosiahnuteľné. Jeden môj známy sa dokázal potopiť maximálne do piatich metrov a vydržal pod vodou niečo medzi pol minútou a minútou, skôr menej. Išiel na týždňový kurz freedivingu do Egypta s partiou okolo majstra sveta v potápaní, Čecha Martina Štěpánka. A po týždni mal statické apnoe (výdrž pod vodou v kľude pri okraji bazéna alebo v stoji na dne) 3:35 min.! A jeho najhlbší ponor bol 30 metrov a hovoril, že ešte mal veľkú rezervu. Všetko to bolo hlavne o psychike, relaxačných cvičeniach, koncentrácii, strečingu, jóge a podobne. Telesná kondícia, vitálna kapacita pľúc sú len plusom, aby človek vydržal tých 5 minút. V telke na Spectre som videl také cvičenia, chlapík mal statické apnoe v teplom bazéne 58 sekúnd a po šiestich hodinách dychových a relaxačných cvičení to bolo už presne 2:30 min. Ja osobne dokážem 2:10 min. na suchu. Vo vode som to takto ešte neskúšal. Ale v lete sa tomu budem venovať. A aj teórii sa budem venovať. Môžete si ju pozrieť napr. na www.freediving.cz alebo www.freediving.sk. A vyggoglovať si môžete desiatky strán aj v angličtine. A úplne posledná rada, nehyperventilujte, blackout je vždy bez varovania. Johan to veľmi dobre vysvetli, že prečo práve tesne pred vynorením? Vlastne, ešte jedna a už naozaj posledná rada, vždy vo dvojici!
Uživatelský avatar
hastrmank
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv srp 23, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Potápění

Příspěvekod hastrmank » čtv úno 28, 2008 5:51 pm

Ahoj, promiňte že Vám zasáhnuji do Vaší rozpravy o potápění. K problému šnorchlu - je li delší tak ho celý výdechem nevypláchnem a zůstává tam zbytek vydechnutého vzduchu, který je chudší o spotřebovaný kyslík a bohatší o kysličník uhličitý. Jeho hromaděním dojde zaručeně k otravě. Dále při potápění nepoužíváme kyslík, je pod tlakem jedovatý. Někdo tu píše o spotřebě kyslíku. V Chorvatsku kde se většinou všichni pohybujeme je potápění s přístrojem povoleno jen s oprávněnou potápěčskou základnou. Při přistižení policii je vše zabaveno a následuje pokuta, slyšel jsem li dobře tak začíná na 10000 Kuna. Nechci strašit ale bez znalostí o potápění bych nedoporučoval dělat pokusy s dýchacím přístrojem, barotrauma plic není až taková sranda. Někdy po ní následuje dlouhý posmrtný život. Ještě k hyperventilaci - není to o tom dostat do těla více vzduchu, ale o vyplavení kysličníku uhličitého z krevního oběhu. K nádechu nás nenutí nedostatek kyslíku ale právě přebytek kys. uhličitého. Přeji pohodový jachting i potápání. HastrmanK.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » čtv úno 28, 2008 10:39 pm

To monty: Nemohl by jsi se prosím, pro mě zvídavého, více rozepsat o tvém zpusobu potápění. Nevím jestli se k něčemu podobnému dokážu vůbec přiblížit aĺe snad nějaký návod jak začít trénovat. Mám za sebou pouze pár plování po hladině v egypté a chtěl bych k tomu všemu překrásnýmu blíž. Mám nějak podřizovat chuť učit se potápět hlouběji při nákupu prvního vybavení, druh,kvalita,cena?
Díky mára, jen mi to neposílej po 87, bych se musel jít utopit, asi v pivu :cheers:
Uživatelský avatar
anryj
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 26
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod anryj » pát zář 16, 2011 11:18 pm

Ahoj potápění chtivý jachtaři.
Chtěl bych všechny kteří se chystají vypravit pod vodní hladinu varovat před zbrklostí a nerozvážností.
Uvědomme si že nejsme stvořeni pro život pod vodou, ale že jsme tam pouze na návštěvě.
Rozhodně nikomu nedoporučuji potápět se s přístrojem, třeba pro kotvu, třeba i do "pouze" pětinmetrové hloubky, bez proškolení a vyzkoušení si potápění s instruktorem natož s nějakým přístrojem zakoupeným v armádním výprodeji. Je potřeba vědět co udělat v připadě že něco "selže."
Já se potápím s přístrojem asi deset let a nikdo by mne nedostal pod vodu bez mého BODYho. (Partner s kterým se potápím, znám ho a vím že se naněj můžu spolehnout, že v případě nějakýho průšvihu mne dole jen tak nenechá, ale udělá vše proto aby mne dostal nahoru).
Pokud bych musel pro kotvu, nebo opravit něco na lodi pod vodou, řešil bych to ponořením na nádech. Ani to není bez rizika. Rozhodně neprodlužovat šnorchl, nepokoušet se používat hadici.
Opět doporučuji se minimálně poradit s nějakým freediverem o možných nebezpečích.
On se sice Radek Štěpánek dokáže poniřit do sto metrové hloubky, ale je potřeba si uvědomit že je za tím honě let tréninku a každému takovémuto ponoru předchází příprava.
Dovolím si vypůjčit motto:
Přeji všem kteří jsou právě pod vodní hladinou,
aby měli dost vzduchu, aby se ve zdraví vynořili.
Uživatelský avatar
PerlaNegra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: čtv dub 01, 2010 2:00 am
Reputace: 2

motto

Příspěvekod PerlaNegra » sob zář 17, 2011 7:51 am

Ked som tento topic cital davnejsie tak mi behal mraz po chrbte ako niektori ludia hazarduju so zivotom ale nechcelo sa mi reagovat. Po precitani poslednych prispevkov mi znova raz napadol pekny citat:

“Those who fall in love with practice without science
are like a sailor who steers his ship without a compass,
and who never can be certain whither he is going.”
~ Leonardo da Vinci
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob zář 17, 2011 8:11 am

Hoši a děvčata se právě připravují na MS v Řecku. Od pondělí by se mělo začít, pokud vyjde čas, mám někde v mailu odkaz, a pokusím se i podělit o něco co jsem pochytil na kurzu, ale žádný návod nečekejte, možná několik začátečnických postřehů a základních info z oblasti freedivingu.
Uživatelský avatar
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 289
Registrován: pát kvě 11, 2007 2:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod JK » sob zář 17, 2011 8:15 am

Ahoj Perlo, ta angličtina má znamenat že přítel Leonardo byl Angličan?
Nebo že by přímo Američan? Nebo snad Polák?
Já jen že si k tomu musim brát slovník :crazy:
Uživatelský avatar
PerlaNegra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: čtv dub 01, 2010 2:00 am
Reputace: 2

Příspěvekod PerlaNegra » sob zář 17, 2011 9:49 am

JK píše:Ahoj Perlo, ta angliètina má znamenat ¾e pøítel Leonardo byl Anglièan?
Nebo ¾e by pøímo Amerièan? Nebo snad Polák?
Já jen ¾e si k tomu musim brát slovník :crazy:


nasiel som to nahodou na nejakej english stranke, pokusim sa o nejaky preklad?

"tí, ktorí ktorí sa zamilujú do praxe bez vedy
sú ako námorník, ktorý vedie svoju lod bez kompasu
a ktorý si nikdy nemoze byt isty kam smeruje"

(prosim nehodnodte kvalitu prekladu - nie som prekladatel:)
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob zář 17, 2011 6:41 pm

Tak ten slibovaný odkaz je jen na přípravný závod před mistrovstvím světa mediterian cup a je tady: http://www.youtube.com/watchv=6JJQd1e1Wtg. Československá skupina freediverů na videu vytváří několik národních rekordů a jelikož se podle hlášení ze stránek Martin Štěpánek chystá na svěťák, mohlo by být MS výsledkově velmi zajímavé. Druhý odkaz byl na interní stránky, ale odkazů na MS je určitě mraky, já našel nějaké info Kalamata Řecko 15.-25.září, lidičky z videa začínají závodit v pondělí, tak pro podrobnější info trošku zapátrejte.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pon zář 19, 2011 1:59 pm

Slíbil jsem nějaké info z freedivingu tak se to pokusím nějak sesumírovat, je už tu toho poměrně dost, když budu něco opakovat nezlobte se.
Co se týče plavání, není úplně nutné být dobrým plavcem, s ploutvemi se přeci jen plave poněkud jinak. Základní učení spočívá v dobré technice kopání, to jest rovnoměrný pohyb se sílou dolů i zpět, minimální až žádné krčení kolenou, zpevněním břicha se tlumí rozhoupání těla, hlava schovaná mezi vzpažené ruce vytváří minimální odpor, freediveři se nedívají kam plují tím by rozhodily aerodinamiku těla.
Další veledůležitý prvek je vyrovnávání, popsáno tu bylo hodně možností, každý však popisuje spíše svou zkušenost tedy možnost. Vyrovnávání se i díky posunu výkonů ve fredivingu, stává poměrně vědecky zkoumanou záležitostí, jedním z rozhodujícíh faktorů hlavně pro tzv volnou techniku, je velikost eustachových trubic. Je to vyrovnávání přecvaknutím čelistí, či polknutím a někteří šťaslivci se takto sami od sebe potápí do velkých hloubek, přesto by pro ně mohlo být dobré vědět co probíhá i tato technika se podle nových poznatků natrénovat, lidé s úzkými trubkami nejspíš ne.
Základní vyrovnávání s profouknutím nosu (Valsavův manévr) jde používat, ale je poměrně riskantní. Za A někteří u toho někdy udělají Frenzla ani to nevědí a příště jim to ve stejné hloubce nejde, za B při pozdním vyrovnání a ve větších hloubkách už tato varianta nefunguje, za C vyžaduje velké svalové úsilí. Někteří jedinci se s Valsavem nepotopí ani pod 6metrů.
Frenzlova technika je momentálně nejsosvědčenějsí i co se týče naučení, montyho odkaz jsem zatím nestudoval, někde snad časem vyštrachám svůj, důležitá je informace, že při trénování na suchu může vytvořený tlak perforovat bubínek zevnitř, tudíž trénovat s opatrností.
Další důležité co tu nezaznělo je vyrovnávání do masky, i vzde vzniká podtlak, může dojí k poškození očí, od zarudlých očí, po velké
rudé skrvny a mohutné otoky očního okolí v poměrně brzkém stádiu nevyrovnání. Postup je jednoduchý při vyrovnávání uší fouknout do masky, tak aby vzduch nevyšel ven (viz dále).
Tlak v uších i na masce už je chybou, z počátku se vyrovnává častěji s ohledem na nejvýraznější změnu tlaku v prvních deseti metrech, základní nastavení je po zanoření, pak každé dva metry, ale zde je to opět individuální.
Ostatní je opravdu hodně o hlavě, nádechové potápění má velkou výhodu v možnosti okamžitého vynoření a umožňuje zásadní pravidlo pokud si nejsem čímkoliv jist jdu okamžitě nahoru, není na co čekat, pokud už mám problém šel jsem přes a koleduju si. Přirovnat se to dá refuj dřív než tě to napadne.
Hlava je tedy dalším z nejdůležitějších prvků a to ze strany psychiky, uvolnění celého těla a uváděné výdrže bez kyslíku. Je to na delší popis a nerad bych vás tím nudil, nemám za cíl vás poučovat, ani zastrašovat, nebo snad nabádat k potápění. Věci okolo dobrého kopání a aerodynamiky Vám mohou pomoci při pokud už se dostanete do problémů, umět vyrovnávat je důležité když už jste se rozhodli pod vodu vůbec jít. Další informace už jsou spíše o zvyšování hranice možností a to je vždy a u všeho dělat pod dozorem nejlépe odborným.

Přesto ještě přihodím něco malého pro ty jež se rozhodnou pod vodu jít, třeba už proto že musí pro cokoliv. Nejhlubší ponory se nevytváří nejrychlejším plaváním, jde o přesný opak, nejvíce kyslíku žerou svaly v zátěži. Jde tedy o nejrychlejší možné plávání s minimální energetickou spotřebou (dobrá klidná technika s minimálním odporem těla) spojené s maximálním uvolněním celého organismu. Ještě více kyslíku spotřebovává tělo ve stresu, pokud už se tedy dostanete do situace kdy musíte rychle nečekaně na hladinu, udělejte to hned ale snažte se zústat v co největším klidu. ,Pokud při výstupu cítíte blízko hladiny prví nakopávání k nádechu, vězte že to mozek zatím hlásí přebytek CO2, pokuste se to v klidu překonat a může Vám to pomoci v klidu vyplout na hladinu, rozhodně se tuto větu neučte sami využívat pro prodlužování délky svých ponorů. Někomu i při dobrém rozdýchání hlasí mozek poprvé přebytek po 25m někomu po 50, někdo to překoná ani neví, někomu nehlásí vůbec a rovnou usne do BO, zase strašně individuální.
Když už se rozhodete do hloubky jít, třeba pro tu kotvu je dobré maximální uvolnění před dejte tomu klidně čas, dýchejte do břicha hlubšími ale volnými nádechy, snažte se zklidnit tělo (maximálně snížit tepovou frekvenci), rozdýchávání nejlépe na hladině, ponor a všechno ostatní s co nejmenším svalovým vypětím, pokud jdete pro kotvu v klidu se přitahujte po laně či řetězu. Prostě nejde o to být dole co nejdřív ale co nejsnáž. Před první statikou se rozdýchává 4minuty, všichni v klidu 1min další rozdýchávání 2min a postupný posun všech až na hranici 3min a víc, uvádím to pro srovnání, 50m bazén s lepšími ploutvemi trvá 45s. Nejdůležitější nepřeventilovat nedochází pak k hlášení přebytku CO a BlackOut přichází bez varování, rozdýchávání poklidné hluboké cca 4s nádech 6s výdech 1s pauza, stav mysli před ponorem nejlépe usínací;-). Freediveři se potápějí bez šnorchlu, před ponorem se v klidu vyndá z pusy, při výstupu se nevydechuje, vzduch nadýchaný do masky se vdechuje pomalu zpět, tudíž z masky při výstupu zbytečně neutíká, ihned po vynoření hluboký nádech s plně otevřenou pusou.
Ještě jednou není to snaha tlačit Vás do potápění na nádech, ale vím že jachtař prostě pod vodu musí, důležité je nestresovat se a snažit se sžít s jiným prostředí, jak říká panko učitel, v klidu čučím na rybičky u nás asi na kamínek za nějž je zaseklá kotva;-)
Pokud budete chtít ještě něco doplnit, pokusím se, debatě se nevyhíbám nejsem vševědoucí, mám za sebou jen několik přípravných tréninků v bazénu a jeden předčasně ukončený kurz na moři, pouze jsem se pokusil předat několik iformací které jsem cestou nasbíral. Všechna varování dříve popsaná platí, pokud už jste se ale rozhodli ve vodě být, snažte se vše v rámci možností, řešit s chladnou, kyslík nežeroucí, hlavou, jak všichni víme, všechno souvisí se vším.
Malé varování pro úplné laiky začátečníky, při výstupu se rozhodně nevyrovnává.
Uživatelský avatar
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 828
Registrován: stř zář 23, 2009 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Kurim u Brna CR

Příspěvekod TashonkaWitko » pon zář 19, 2011 8:00 pm

OMG - (prelozeno do Cestiny) Boze muj .... :hmm:
Uživatelský avatar
anryj
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 26
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod anryj » úte zář 20, 2011 12:10 pm

Moc hezky sesumírované od marks - opravdu paráda.
Ještě bych doplnil jednu zásadu které jsem si v přispěvku nevšiml (pokud tam někde je tak se omlouvám)
Nikdy nelez pod vodu sám.
Uživatelský avatar
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 828
Registrován: stř zář 23, 2009 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Kurim u Brna CR

Příspěvekod TashonkaWitko » úte zář 20, 2011 10:14 pm

anryj píše:Nikdy nelez pod vodu sám.

OMG opet ... prominte mi, prosim, moje kousavejsi poznamky, ale mohu se optat PROC bych nemel "lezt" pod vodu sam ????

pro vysvetlenou .... zbozsteni "buddy divingu" je bohuzel vysledkem neschopnosti vetsiny soucasnych rekreacnich potapecu a na to reagujicicich vycvikovych systemu. NApotapel jsem sam desitky hodin a to v naprostem souladu s tehdy platnymi bezpecnostnimi smernicemi ... za sebe osobne bych pouze podotkl ... solo potapeni je stejne bezpecne jako klasicke "buddy" potapeni ... pri zachovani jistych podminek vlastne mnohem bezpecnejsi ... za sebe mohu pouze konstatovat, ze pri solo sestupu budu mnohem bezpecnejsi nez pri spolecnem potapeni s vetsinou absolventu soucasnych vycvikovych systemu ...

Kdyz uz zacinam rypat, podotkl bych, ze toto a i ostatni potapecska temata zaslouzi MNOHO oprav ... zacneme treba x let starou informaci od uzivatele "uznevimkdo" .. ktery chvali automatiku TAJFUN s tim ze ji roky pouzival a ze se jedna o model jehoz druhy stupen je otevirany "po proudu" .. nevim co tim dotycny myslel, .. asi .."po tlaku". .. podotknu pouze ze TAJFUN byl a je otevirany "PROTI tlaku systemem s vyvraceci kuzelkou ... " .. tedy proti tlaku .... protoze kdyby byl otevirany po tlaku.. naco by na prvnimstupni bul pojistny ventil, ze ano ????? Ono je to pro zasvecene neco jako zamena + a - nebo zamena benzinoveho a naftoveho motoru

atd atd .... podotkl bych pouze toto ... toto je jachtarske forum. Informace zde jsou, co se jachtareni tyka vicemene relevantni .. aspon co vim. Ale jakekoliv informace o potapeni zde zverejnene jsou nevimproc vetsinou naprosto mimo .. BLABOLY bych i rekl .... prosim vsechny co zde ctou ve snaze ziskat uzitecne informace, aby nic v souvislosti s potapenim nebrali jako verohodnou informaci ...
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » úte zář 20, 2011 10:40 pm

taschonko teď jsi mě trošku zarazil, nevím co v mém textu je úplně blábol, ale rád se to dozvím. Některé z těchto blábolů jsem sám okusil a člověk který mě do světa podvodního uváděl a snad i nadále bude se před několika dny ponořil do hloubky 100m čímž se stal sedmým člověkem na světě.
O tom jestli sám nebo ne, debatu vést nechci, směrnice na nádechové potápění neznám, ale učit se sám posouvat hranice svých možností je vždy poněkud riskantní.
Pod vodu jsem co by plachtař už musel a i proto jsem se začal o potápění zajímat intenzivněji, netoužím překonávat hranice lidských možností, jen bych rád v té vodě k něčemu byl a nezadělával na další problém.
Takže šup sem s tím.

edit: smazal jsem dva nové výsledky z MS ve freedivingu, neb to sem nejspíš opravdu nepatří
Naposledy upravil(a) marks dne stř zář 21, 2011 6:43 am, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti