AUSTRALIA - Whitsunday Islands

Pro ty co chtějí, nebo plují dál...daleko....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Heno2
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 20, 2013 1:00 am
Reputace: 3

AUSTRALIA - Whitsunday Islands

Příspěvekod Heno2 » pát led 26, 2018 9:41 pm

V Decembri 2017 sa nám konečne podarilo uskutočniť dlhodobo plánovanú dovolenku v Austrálii. Týždeň sme strávili na katamarane v blízkosti Bariérového útesu - lokalita Whitsunday Islands čo je vraj z pohľadu island hoppingu najlepšia sailingová destinácia na východnom pobreží Austrálie.

Whitsunday Islands (Whitsundays) je súostrovie asi 5 väčších a desiatok menších ostrov približne 900 km severne od Brisbane. Bariérový útes je asi 20 míľ od pobrežia, ale koraly a rybičky sú už aj tu všade v dostatočnom množstve, veľkosti a farbách.

Revír:
Kvôli bariérovému útesu sú vlny prijateľne nízke aj keď je to technicky Pacifik. Vietor nám fúkal celý týždeň stabilných 10-15 uzlov z východu. Na ostrovoch je množstvo zátok väčšinovo s bójkami za ktoré sa neplatí. Vždy boli nejaké voľne aj keď sme tam boli počas Vianoc. Pár krát sme kotvili - vždy kotva bezproblémovo držala. Ako všade na väčšom mori prílivy a odlivy sú značnejšieho rázu a teda medzi ostrovmi sú prúdy (niekedy až 5 uzlov) - teda plavbu je nutne správne načasovať aby sa človek netrápil proti prírode. Na ostrovoch je jediná marína na hotelovom ostrove Hamilton island.

V decembri bolo cez deň okolo 30 stupňov, voda mala prijemných 26 stupňov. My sme sa najprv pýtali na žraloky - tie tam ale sú len pre zábavu (videli sme asi meter veľkého), boja sa ľudí a nie sú nebezpečné. Väčšia nepríjemnosť sú ale medúzy, ktoré sa môžu objaviť takmer všade. Popŕhlenie miestnou medúzou nie je životu nebezpečné, ale je vraj veľmi a dlhodobo bolestivé a môže znamenať nutnosť navštíviť nemocnicu. Aj preto sme do vody chodili v 1mm neoprénoch, ktoré nám požičali v maríne. Trochu nepríjemná nutnosť – navliekať sa do "skafandra" vždy pred tým, než chce človek skočiť do inak veľmi príjemnej a čistej vody.
Obrázek

Ako sa tam dostať:
My sme leteli cez Dubai do Brisbane. Z Brisbane letel low-cost do Proserpine čo je mestečko cca 30km od Airlie Beach, kde bola marína, z ktorej sme brali katamaran.

Charter:
V Airlie Beach je niekoľko chartroviek. Lode sú všeobecne staršie ako v Chorvátsku, ale zato veľmi dobre udržiavané. Náš katamaran mal 40 stôp a podľa Austrálskej legislatívy nie je vyžadovaný na takúto veľkosť lode žiaden preukaz. Aj preto preberanie lode trvá 4 hodiny - vrátane podrobného popisu revíru, nacvičenia vysielačkovej konverzácie, zastavenia na bóji, nácviku kotvenia a vytiahnutia plachiet na vode. Každý deň sme sa museli 2 krát vysielačkou hlásiť kde sme a kam mierime na noc (asi aby overili ci to je z pohľadu počasia vhodné a kotvisko a upozornili nás na navigačné úskalia). Skrátka - sú pripravení na kapitánov bez skúsenosti. Loď bola veľmi dobre vybavená - vrátane Austrálskeho štandardu - veľkého BBQ grilu na plyn.
Obrázek

Naša trasa:

Nara Inlett, Hook Island – pekná dlhá zátoka, pobrežie nedostupné okrem chodníku k aboriginskej jaskyni s nástennými maľbami. Je tam dokonca aj zvukový výklad na gombík. Ráno nás budil spev (škrek) kokobar.
Obrázek

Butterfly Bay, Hook Island – bóje a hlavne veľa koralov v metrovej hĺbke. Keď sme večer vyhadzovali nezjedenú kukuricu tak nám polmetrové ryby skoro skákali do lode. Škoda, že sme si neprenajali udicu.
Obrázek

Whithaven beach, Whitsunday island – podľa mnohých rebríčkov jedna z top 10 pláží na svete. Ostrov je neobývaný – na pláž privezú lode a hydroplány turistov tak na 5 hodín denne – mimo tieto časy je tu úplne prázdno. Pláž má asi 7km je na nej biely piesok ako sneh (aj tak vŕzga pod nohami). Nakrúcali sa tu Piráti z Karibiku.
Obrázek
Obrázek

Chance bay, Whitsunday island – úplne prázdna gýčová piesková pláž s palmami. V strede zátoky pod vodou koralový útes (pozor pri vplávaní). Kvôli vzdialenosti od pobrežia sú okolo koralu húfy rýb. 4km prechádzka upraveným chodníkom džunglou na Whithaven beach
Obrázek

Hamilton marina, Hamilton island – jediný hotelový ostrov v súostroví. Hotely a chaty prevažne luxusnejšie. Noc v maríne stála 120 AUD – v poplatku je aj prístup do hotelového rezortu s bazénmi a chránenou plážou. Deti si požičali hobby cat a boli nadšené. Z maríny vyrážajú každý deň výletné lode k šnorchlovacím a potápacím pontónom na Veľkom bariérovom útese, ktorý je vzdialený asi 20 míľ. Chartrovou loďou je na bariérový útes vstup zakázaný.

Cid harbour, Whitsunday island – 3km výstup na 400m vysoký Whitsunday peak – nádherné výhľady všetkými smermi
Obrázek

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host