Jak upravit fotografie

Ptejte se co Vás zajímá a kdo ví nechť neprodleně odpoví. Když ne, budu se toho muset ujmout já a moderátoři fóra. Pozor bude se i hodnotit :-)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Jak upravit fotografie

Příspěvekod Strycek_Bidlo » čtv bře 06, 2008 1:52 pm

Pokud někdo nemá k dispozici fotoeditor, nebo s ním neumí, lze využít pro jednoduché úpravy fotografií (změna velikosti, změna orientace a ořez) on-line editor http://rsizr.com/
Popis použití v češtině je na DIGIaréně.
Moje postřehy při zkouškách: Ve všech prohlížečích, ve kterých jsem program zkoušel, se musí při ořezu (funkce Crop) začínat myší v levém horním rohu zamýšleného výřezu, jinak to ořízne špatně.
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Re: jak upravit fotografie

Příspěvekod tatavod » čtv zář 11, 2008 7:47 am

Možná nejlepší pro zmenšování a ořez i více foto je JPEG Resampler. Malý, ale výkonný prográmek ze Slunečnice.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

úprava fotek pro web

Příspěvekod Renda » čtv zář 11, 2008 9:56 am

...ale při přípravě obrázků pro web by nemělo jít jen o změnu velikosti,
ale také doostření, optimalizaci expozice, oříznutí, případně retuš, korekce zkreslení atd.
:? Na to je pak zapotřebí něco jako Zoner Editor, Gimp, ... ap.
Uživatelský avatar
tatavod
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: úte srp 12, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Krásná Hora nad Vltavou

Příspěvekod tatavod » čtv zář 11, 2008 6:09 pm

To máš pravdu, ale já předpokládal, že fotky mám už uložené tak aby šly prezentovat. A pokud jsou alespoň trošku dobré, pro orientaci v tématu stačí a Resampler jim neublíží. To je jen můj názor počítačového samouka a diletanta.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: jak upravit fotografie

Příspěvekod Anonym » čtv zář 11, 2008 6:20 pm

tatavod píše:Možná nejlepší pro zmenšování a ořez i více foto je ....
Pro každého je nejlepší ten, s kterým se naučí dělat. Myslím si že obecně vzato, neexistuje nejlepší program. Ty máš nejlepší, já mám nejlepší, Renda má nejlepší a každý máme jiný.

S tou úpravou bych to Rendo tak nepřeháněl. Málo je nás tak pokročilých fotografů, aby si s každou vystavenou fotkou 5 - 10 minut hrálo.
Kontrolní otázka: Ty to tak děláš? Kde vystavuješ? Můžeš dát odkaz, že by jsme se podívali, jak taková vystavovaná fotka má vypadat?
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Re: jak upravit fotografie

Příspěvekod Renda » čtv zář 11, 2008 6:33 pm

Baharis píše:S tou úpravou bych to Rendo tak nepřeháněl. Málo je nás tak pokročilých fotografů, aby si s každou vystavenou fotkou 5 - 10 minut hrálo.
Kontrolní otázka: Ty to tak děláš? Kde vystavuješ? Můžeš dát odkaz, že by jsme se podívali, jak taková vystavovaná fotka má vypadat?
Já vím, že si s tím málokdo hraje. :-) Juknout můžeš hned sem:
http://jachting.info/modules.php?name=F ... efa1442c2b

Jenže nevidíš, jak ty fotky vypadaly před úpravou. :whist:
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » čtv zář 11, 2008 7:06 pm

Jéé, to se to tu rozvášnilo :D
Nejlepší je samozřejmě fotit do RAWu (což většina kompaktů neumí) a pak si to ve spešl programu na zkalibrovaném monitoru upravit, srovnat si přepaly, expozici, úrovně, horizonty, vyleštit šum....
No já se přiznám že mě štvou lidi, co nafotěj během víkendu 400 fotek kompaktem a pak těch 400 fotek bez jakékoliv úpravy vyblejou na web. Na to se fakt koukat nedá, protože to po dvaceti fotkách přestane bavit, ačkoliv ta 328-má může bejt fakt povedená a třeba by byla i na prodej.
Ten můj odkaz jsem šoup hlavně kvůli tomu, že když si někdo vyselektuje na cestě pěkný fotky a chce je hodit na web, tak to maká on-line z jakýkoliv internetový kavárny :rtfm:
Taky jsem psal že to je pro jednoduché úpravy fotografií :D
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 11, 2008 7:30 pm

Žádnou vášeň necítím a nevidím. :D

Chtěl jsem jen tolik, že pokud chce člověk do diskuse vložit fotu, nemusí se s ní asi moc patlat. Stačí, aby byla trochu dívatelná. Jde většinou o obsah, nikoliv umělecký dojem.

Pokud dávám fotky do fotogalerie, bývá opravdu nejhorší výběr. Z těch "Srýčkových" 400 - 500 fotek vybrat cca 100 - 150, aby něco vypovídaly. K úpravě používám Adobe Photoshop a postupuji v následujících krocích:

- Hodně fotek z lodi má nakloněný horizont, tudíž "otočení". (ručně)
- Všechny fotky otočím naležato.
- V prg. si nahraji "Akci": Úrovně automaticky - Doostřit (míra 200%, poloměr 0,3 bodu, práh 5 úrovní) - Velikost obrazu (šíře 800 bodů) - Uložit jako.
- Spustím Automatickou dávku pro celý zvolený adresář a jdu si zapálit
- Zkontroluji, zda Úrovně automaticky neudělaly s některou fotkou psí kusy. Někdy se to stává.
- Fotky nastojato otočím do správné polohy.
- Exportuji do fotogalerie.

Do konce loňské sezony jich tam mám asi 1700, letos jsem na to ještě ani nehrábl. To mě čeká až po poslední plavbě. Počítám tak 500 - 600 fotek. Nemám ze všech desíti plaveb fotky, počítám tak ze šesti. Po zhruba stovce...
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » čtv zář 11, 2008 8:00 pm

No neber to ve zlém, byla to trochu nadsázka :D .
Ale pokud udělám za týden 400-500 fotek, tak bych zveřejnění 100-150 z nich považoval za moc.
To má třeba smysl pro lidi, co tam byli. Ale pokud to chci fouknout veřejně na web pro obecné vočumování nezúčastněnými píply, tak...no 10-15, to bych byl přísnej, ale přes 40 fotek málokdo zkousne. Pokud to dělám jen jako prezentaci fotek.
Zjednodušeně řečeno: Když mám možnost udělat slideshow (vlastním skriptem na stránce nebo v nějakém fotoalbu nebo jiné aplikaci), a každá fotka se bude ukazovat 5 vteřin, tak za minutu je to 12 fotek.
Za 5 minut 60 fotek. Pak to návštěvníka webu, co na akci nebyl, přestane bavit.
Něco jiného je, když z toho udělám stránku s povídáním a k tomu dodám nějaké fotky, pak jich samozřejmě víc být může, protože pak jsou fotky vlastně ilustrace textu a ne jenom indiferentní obrázky, na kterých by měl (neúčastníka zážitku) zaujmout obsah.
Pak tam taky třeba k tomu povídání nacpu fotky proto, že ilustrují text, a ne proto, že jsou povedené :D
V podstatě stejně jako video z dovolený...to je jako jakejkoliv jinej dokumentární film. Má trvat do 20-ti minut. Delší dokument musí bejt SAKRAMENTSKY dobře natočenej a nastříhanej, aby se na něj dalo koukat pro lidi, co na tom zážitku nebyli.
Naposledy upravil(a) Strycek_Bidlo dne čtv bře 11, 2010 9:18 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

úpravy fotek

Příspěvekod Renda » čtv zář 11, 2008 9:29 pm

Móc hezky jste to napsali, kucííí.
Když to nejde jinak, je samozřejmě lepší, když sem dá někdo zajímavou fotku i bez úpravy, ale pokud je to možné, je upravená lepší. Stejně jako s textem - prostě když se mu věnuje trochu péče, je to jiná káva. (Chyby mnohdy kazí i jinak dobrou myšlenku.)

Na úpravách fotek se pěkně shodujeme. Já si sice nějak oblíbil Zoner Editor a Gimp, ale to je jedno. Postupy jsou ekvivalentní. Jenom to doostření 200% se mi zdá, Baharisi, dost. Jenže ono možná ve Photoshopu má jiný efekt. Já dávám v Zoneru tak 90%.

Nechtěl jsem "odstřelit" ten výše zmíněný jednoduchý prográmek - jen doplnit o další možnosti, protože fotky za to stojí... ;)
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » čtv zář 11, 2008 10:08 pm

Já sice fotím s G9 i v RAWu ale než bych si s tím potom dobu hrál, tak to mám v NTB na HDD a slibuji si, že za dlouhých zimních
večerů. A sem to musím všechno hodně zmenšit a ten rozdíl proti super upraveným mě nějak nepříjde moc viditelný.
Vzhledem k tomu, že se na digi fotí teprve pár let, tak teď nevím, jak jsme bez toho mohli dříve žít.
Uživatelský avatar
Fulda
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 20, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň, Hracholusky,
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » pon pro 22, 2008 7:12 pm

Přátelé, poradí mi někdo. Vkládám foto do fotogalerie a ta mi hlásí, že mám vybranou kvótu. Přítom se mi nezdá, že mám fotky
větší než ostatní.
Fulda :?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon pro 22, 2008 9:18 pm

Já ti poradím ;) ;)
Každý má max. kótu 3MB, jinak se sem nevejdem... :hmm: :hmm:
Ale protože jsi správně pochopil kam napsat a smysluplně využil stávající prostor, máš přidáno ;)
Uživatelský avatar
Fulda
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 20, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň, Hracholusky,
Kontaktovat uživatele:

foto

Příspěvekod Fulda » úte pro 23, 2008 8:46 pm

Ahoj Libore, děkuji za pomoc a MB, už jsem to zmenšil a dal do galerie. Moc s počítačem neumím, ale snažím se.
Fulda :good:
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned led 24, 2010 10:38 pm

Přidám další odkaz na prográmek pro on-line úpravu fotografií.
Tenhle dokonce umí i přepnout menu do češtiny a docela se mi líbí, jak jsem ho teď zkoušel.
Uživatelský avatar
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 371
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod mirus » sob úno 06, 2010 9:22 pm

hlásí mě to ,že poslední 2 videa neexistují .Proč asi???
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob úno 06, 2010 9:29 pm

mirus píše:hlásí mě to ,že poslední 2 videa neexistují .Proč asi???

Protože se to jednomu kolegovi nepodařilo správně vložit a mě to halt chvilku trvalo než jsem to na jeho žádost, stačil smazat.
Už je to OK. ;)
alffa
P.S.
Doufám že jsi těch 7 min spoždění přežil ve zdraví :D
Uživatelský avatar
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 371
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod mirus » ned úno 07, 2010 8:54 am

Samozřejmně,byl jsem na to natěšenej a zkoušel jsem to pořád znova ,protože jsem si myslel ,že zase něco dělám blbě.Potom jsem si řekl ,že to bude ráno moudřejší.Díky.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pát črc 08, 2011 6:32 pm

Dneska vyšel na Digiaréně článek o Microsoftím free programu Microsoft ICE pro skládání panoramat.
Vyzkoušel jsem, funguje to. Relativně slušně.
Zkusil jsem tomu dát trošku za uši a nacpal tam ke zpracování fotky, focené z jednoho místa, ale některé vodorovně a jednu svisle. To tedy dopadlo špatně.
Ale všechny vodorovně nafocené z ruky to přechrouplo docela ke spokojenosti. Třeba v plném rozlišení byste na přiložené fotce HMS Victory viděli, že na sebe lana na horní čnělce předního stěžně úplně přesně nenavazují. Ale to je asi tak jediná zásadní chyba, kterou jsem na té fotce po podrobném zkoumání našel.
Obrázek
Uživatelský avatar
Michaeljohn
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: pon dub 01, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Michaeljohn » pon dub 01, 2013 1:30 pm

[mod="Libor"]
2x tentýž příspěvěk o ničem, tedy jak uvést do podpisu odkaz na svůj zájem...
Toto tady není žádoucí...
Druhý jsem rovnou smazal. Takto ne MišoHonzo.[/mod]

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů