navigační přístroj Raymarine ST40 Wind

Ptejte se co Vás zajímá a kdo ví nechť neprodleně odpoví. Když ne, budu se toho muset ujmout já a moderátoři fóra. Pozor bude se i hodnotit :-)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Bedra
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: čtv srp 21, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Opatovice nad Labem

navigační přístroj Raymarine ST40 Wind

Příspěvekod Bedra » ned črc 15, 2012 6:55 pm

Ahoj, prosím o radu:

Přítel mne požádal o seřízení navigačního přístroje na měření síly a zdánlivého/skutečného směru větru Raymarine ST40 Wind Instrument. Jde mi o to, provést kalibraci směru větru. Má se to dělat dvěma kroky "Linearise transducer=lenearizace vysílače" a "Align transducer=zarovnání vysílače" V tom prvním kroku se mají s lodí udělat dvě otáčky o 360°, přístroj má "pípnout", že kalibrace skončila, v tom druhém se má pomocí tlačítek "nahoru/dolu" provést nějaká adjustace (ale nevím čeho a zde asi dělám chybu). Po návratu do provozního režimu přístroj ukazuje přesně opačně, např. místo větru "ostře zpředu z levoboku" ukazuje "zadní boční z pravoboku". Opakovali jsme několikrát se stejným výsledkem. Kde děláme chybu?
Přístroj dále umožňuje "uzamknutí úhlu větru" - nejsem si jistý, zda správně chápu, co to znamená. Je tato funkce určena zejména pro plavbu v noci (na moři)? To znamená, při určitém zamýšleném kursu vytrimuji plachty, uzamknu úhel větru (např. 90°, tj. boční z pravoboku) a pak kormidluji tak, abych tento úhel držel bez ohledu na kurs lodi?

Děkuji.
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon črc 16, 2012 1:13 am

Ahoj,
mám ST40. Tou linearizací se, jak píšeš, kalibruje to, aby byl elektrický signál správně interpretován ve stupních.
Adjustací potom máš nastavit to, aby ti údaj na budíku korespondoval se skutečným větrem. Nemám tady manuál, ale jediné, co mě napadá, že ten kalibrační mód neopouštíš korektně...
Na to uzamčení úhlu větru se budu muset podívat, podle mně by to mohlo souviset s autopilotem, to znamená jak jedeš na autopilota a vítr by se ti stočil na uzamčený úhel, začal by pípat alarm.
Myšák

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů