Zatopený lodní motor - co s tím?

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Zatopený lodní motor - co s tím?

Příspěvekod Lemon » ned čer 26, 2016 10:40 pm

V sobotu mě potkalo nemilé překvapení v podobě zatopené garáže díky přívalovým lijákům. ( Šumava)
V garáži bylo asi 20 cm vody, lépe řečeno šlinavé vody ( hnědá břečka). Bohužel jaem tam měl ležet na zemi lodní motor.
Yamahu 15HP - dvoutakt. Paradoxně se mi to nikdy nepovedlo ve vodě při manipulaci s motorem 8)
Voda byla přibližne v místě, kde je na obrázku v příloze čára. Motor jsem ještě v sobotu v noci otevřel a vyčistil oblast kde jsou hlavy motoru a svíčky. Byl jsem rád, že motor měl sání nahoře a nemohlo do něj natéct. ( uklidnil jsem se tím )
Jenomže dneska - neděle, den po té - jsem uklízel tu spoušť v garáži a jen tak ze srandy zkusil motor "protočit" zatáhnutím za startérovou sňůru. Dělám to tak ostatně v době uložení motoru tak 1x za měsíc. Motor mám zazimovaný - do sání nastříkán za běhu olej ze spray.
No a sňůra se ani nehne, motor se nedá protočit. Tak vyšroubuji svíčky a vytelko cca deci vody ze spalovacího prostoru jednoho válce - otvorem pro svíčku.
Z druhého válce nic. Předpokládám, že do motoru nateklo výfukem a to proto, že jeden z válců měl takovou polohu, že byl výfukový kanál otevřen.
Pak jsem zkusil motor protočit, už to šlo....

A co teď? Ta voda co vytekla nebyla úplně čistá, mírně kalná - ale bláto to nebylo. Mohlo zůstat něco tím protočením i v klikovce?
Motor se mi rozebírat nechce, z rozborky strach nemám, ale dát to dohromady :o O tu vodu nejde, spíš mám strach z toho humusu v ní.
Jak to vyčistit?
Napadlo mě odšroubovat karburátor a motor propláchnout benzínem, petrolejem, nebo čistou vodu a pak třeba ten petrolej, jebo řídký olej... pak zkusit do sání foukat vzduch z vysavače...párkrát opakovat.
Nebo proplachovat jen spalovací prostor tak, aby byl otevřen jen výfukový kanál a otvorem pro svíčku tam hnát "něco"
Mám čerpadlo , není problém cokoliv motorem prohnat...
Má to smysl? Co poradíte?
Co by mylo nejlepší kromě rozebírání? Koukal jsem na tohle video : https://www.youtube.com/watch?v=-1sG2JRp3eM a skoro jsem se z toho osypal - :hmm: - já bych to dělal tak 14 dní a ještě by mi toho hromada zbyla.

Už jsem dneska absolvoval kompletní rozborku pily STIHL MS362, která byla pod vodou celá. A kdo ví, jestli to někdy ještě dám dohromady a jestli ano, zda to bude ještě řezat :hmm: :hmm:
Přílohy
pila.jpg
pila.jpg (32.44 KiB) Zobrazeno 2795 x
motor.jpg
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Re: Zatopený lodní motor - co s tím?

Příspěvekod Lemon » pon čer 27, 2016 9:57 am

Sorry za zbytečné vlákno, už jsem našel nějaké know-how tady: http://www.jachting.info/viewtopic.php?t=1976
Jedu pro kanystr ethanolu a jdu na to...
david
moderátor
Reputace: 141

Příspěvekod david » pon čer 27, 2016 5:26 pm

s líhem opatrně, pěkně po něm všechno rezne.
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » pon čer 27, 2016 5:40 pm

Líh váže vodu tak se může stát, že to rezne. Já bych tam nalil jak do klikovky tak nad píst naftu nebo petrolej, nechal působit, protočil, vylil a třeba opakoval. Obojí jak čistí tak maže a konzervuje. Potom vypláchnout benzínem vyfoukat a normálně nahodit a nechat běhat ve vodě. Tohle se běžně dělá se zapečeným i zarezlým pístem, když se ti to nechce rozebírat.
Petrgar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod Petrgar » pon čer 27, 2016 6:11 pm

Pokud tam náš jen vodu, tak protočit bez svíček, jen mírně přicpat prsty závity a pak škubat do sucha. Pokud je tam bláto, tak bych to asi propláchl tekoucí vodou a pak postup výše. Nevím jestli tam máš membrány pod karburátorem, tak bych je sundal a prostříkal. Musíš ale dělat rychle, ať to nezrezne. Pokud to nemůžeš nastatovat (nemáš to kde pověsit a pod) tak bych tam do vystříkaného suchého motoru nalil naftu.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pon čer 27, 2016 10:48 pm

Díky za reakce, dle vlákna , které už tu jelo ( viz. níže ) cervik psal, že naftou neproplachovat, protože se tím voda nevypudí.
Koupil jsem dle rady 5 litrů bioethanolu E85 a demontoval karbec a membrány pod ním.
Pak to zubovým četpadlem a malou tryskou stříkal do sacích kanálů za současného protáčení motoru . Z nohy a otvorů svíček vytékal asi 20minut kalný ethanol, postupně čistější .. Pak jsem tam nastříkal konzervační spray ( opět protáčení ) ucpal hadrem sací kanály a svíčkové otvory a motor uložil. Ještě chci udělat impeller..
Ale vyšroubované svíčky jsem asi vyhodil s ostatním zatopeným "bordelem"
Neví někdo co tam má být za svíčky?
Díky JaKub

-----------------
Ahoj Denis. K tomu motoru , v žiadnom prípade nie naftou! Nafta je vo vode nerozpustná a nič stým nedosiahneš, akurát to , že okrem vody bude v motore aj iný bordel... :cry: V 2002 keď boli tie povodne , som bol na dovolenke a keď sme sa vrátili , tak som z hrúzou zistil , v v lodeničnej garáži bol motor takmer týždeň pod vodou. Keď voda opadla tak som celí motor tak ako bol poriadne vyšpricoval čistou vodou z vonku. POzor bez pretáčania motorom ! Potom som vybral sviečky a odmontoval karburátor. Po zistení ,že aj vo válcoch bola voda , Tak som ju vylial, a motor prepláchl denaturovaným liehom . Ten viaže vodu , ktorú postupne ,,odsáva" z celého motora. Až potom som začal opatrne pretáčať motorom a súbežne som do válcou nalieval lieh a neskôr benzín r riadnou dávkou oleja. Na počudovanie motor pretáčal hladko , a nejavil známky nejakého drhnutia. Po riadnom vysučení na slnku cca 4 - 5 hodín som zložil karburátor vymenil olej v nohe a nalial som normálnu zmes bemzínu tak ako pri jazde. Sám som sa čudoval keď motor na nejaké 2 b- 3 trhnutia naštartoval , trochu zadymil ,ale chod bol hladký. Tak som ho nechal nejakých 10 - 15 min. bežať v sude , parkrát som ho pretočil aj do obrátok a doteraz v pohode jazdí. Podotýkam ,že to bol síce 2 -takt / Jonson dvojválec 15 k/ V prípade tvjho kamaráta by som skontroloval olej v klukovke , samozrejme ho vymenil a postupoval by som asi rovnako . Ono totiž ani v servise nespravia nič iné, len si za to vypítajú peniaze. Ak to bola čistá voda / myslím nie skalená / tak je dosť pravdepodobné , že po riadnom vysušení hlavne el. časti ,motor bez problémou pôjde. Len to treba spravit čím skôr. :oops:
Zahajskej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Zahajskej » úte čer 28, 2016 2:29 pm

Svíčky pravděpodobně NGK B7HS-10. Ale podívej se na stránky ngk.cz, je tam vyhledávač svíčky dle výrobce a typu motoru.
edit: nebo se ještě jukni sem http://www.boats.net/parts/search/Yamah ... parts.html, najdi si svůj motor a pak dle katalogu dílů najdeš i svíčku.
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř čer 29, 2016 1:05 am

S etanolem mam jinou zkusenost. Mam stary vojensky agregat 1 kW, 20 let zadny problem. Najednou me z nadrze mizel benzin do sucha. Propoustel tricestny ventil. Ten novej benzin kde je pridavany etanol vyzral hlinik, delala se kapka, tak to nebylo videt kudy to utika. Na stene byla videt pekna, vyzrana mapa, benzin s olejem a stajne to zere hlinik.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6

Příspěvekod bobes » sob črc 02, 2016 7:44 pm

Lemon ničeho se neboj. To víš, že půjde. Před dvěma roky utopil bratránek 2T Mercury 15. Potapěč ho hledal týden a po vylovení z cca 10 metrů jsem z něj vylil vodu , vyčistil karburátor a elektriku nechal tři dni vyschnou na sluníčku. Chytil ihned a běhá dodnes. Neodnesly to ani cívky ani nic jiného. Zřejmě ještě poctivý motor z roku 1997. Základ je aby nestačili oreznout jehly v ojničních ložiskách.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pon črc 04, 2016 1:57 pm

Když padne do čisté vody - OK, mě ho propláchla voda z přívalových dešťů plná jemného jílu.
Proplachoval jsem to bioethanolem s odmontovaným karburátoren, svíčky venku.
Jenomže jak jsem s ním furt škubal, upek jsem impeller.
Stejně jsem ho chtěl měnit, ale nějak mi nedošlo, že při tom roztáčení na sucho ten impeller moc dlouho nepřežije.
Motor je vypláchnutý - už z něj teče jen čistý ethanol, prostříkaljsem ho nějakým konzervačním olejem, teď čeká na sborku.
Uvidíme, doufám, že to dám, jinak bude dovolená jenom s pětikoňkou :-(. Tohatsu 5HP videl na stěně v držáku, tam ty přívaláky propláchly jenom nohu :-)
david
moderátor
Reputace: 141

Příspěvekod david » pon črc 04, 2016 3:43 pm

může se stát, že zůstanou zbytky vody/lihu mezi spodním klikovým ložiskem a dolním guferem.

tak bych ho ještě postavil "na hlavu"
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » úte črc 05, 2016 10:50 pm

Jo, to ještě udělám, byl zatím jen v přepravní a v pracovní poloze. Mám odstrojený karburátor a sundanou dolní část nohy ( kvůli výměně impelleru)
a prolévám ho teď řídkým olejem. a protáčím. Budu mu ještě měnit polohy.

Narazil jsem ale na další problém ( se zatopením nesouvisí ) a to při sundavání hadičky - zůstal mi v ruce ten boční vývod pro hadičku. - trn - na obrázku v příloze zakroužkovaný.
Vypadá to, že je tam asi jenom zamáčnutý. Jestli ne ( a zevnitř je nějaká matička... ) tak se trubička někde uprostřed utrhla :-(
Přílohy
čudlík.jpg
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » úte črc 05, 2016 10:56 pm

A tak jsem byl zbytečně rychlý ... a odpovím si sám.
http://www.2wheelpros.com/oem-parts/yam ... -part.html
je to tam opravdu "jen" naklepnuté ....
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » čtv črc 07, 2016 10:15 pm

Tak jenom informace, dneska jsem všechno poskládal a v sudu zkusil natočit. Chytlo to na třetí drb, zdá se, že je vše OK.
Jen to dýmilo, jak když někdo pálí seno. Motorový prostor byl silně zaolejován, tak holt se to muselo vykouřit.
Nechal jsem to jet asi 10 minut na 1/4 plynu, pak se dým pomalu ztrácel.
Jediná věc je mi divná - chladicí voda vytékající z motoru ( pramínek ) je poměrně studená. Nikdy jsem si nevšimnul, jestli byla teplá.
Možná, až se to pořádně prohřeje.

Takže všem díky za postřehy a "podržení" když jse tu spoušť v garáži viděl a zjistil, že je v motoru voda, skoro jsem brečel :-(

Dneska si bouchnu šampáňo :crazy:

Zpět na