KOUPÍM přívěsný motor

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 22

KOUPÍM přívěsný motor

Příspěvekod ferdas » úte úno 14, 2017 6:17 pm

Hledám starší motor v rozmezí 10 - 25 HP, raději čtyřtakt na dlouhé noze. Něco z klasických značek, nemám vyhraněný požadavek. Mám v úmyslu upravit na dálkové řízení. Ideálně přihlášený na SPS.

Procházím inzeráty na webu, do nového nejdu, dal bych přednost koupi od někoho, alespoň teoreticky známého odsud z fóra. Pokud někdo váháte, jestli přezbrojit na novou sezónu, dejte vědět.

Zatím jediný, kdo vytrvale nabízí motory je Sečka. Jsou hezké, ale přece jen trochu dražší. Za ty peníze jsou skoro nové..
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Re: KOUPÍM přívěsný motor

Příspěvekod Libor » úte úno 14, 2017 6:26 pm

Zbyl mi tu po prodeji lode dvoutakt Yamaha ale 8HP.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » úte úno 14, 2017 9:17 pm

Zatím jediný, kdo vytrvale nabízí motory je Sečka. Jsou hezké, ale přece jen trochu dražší. Za ty peníze jsou skoro nové..[/quote]

Já to nechápu, některé motory co nabízí nejsou drahé, ale doslova předražené! Ano, říká se, že každá věc má svého kupce, ale já občas nabídky sleduji a zdá se mi, že některé kousky nabízí už dobré dva roky!
Co je mi ale naprostá záhada, proč někteří "prodejci" prodávají jeté motory dražžší, než jsou nové v obchodech. To je vážně záhada, štve mě na tom, že se člověk musí tímhle balastem probírat. Kdyby na vebu obecne byly jen normální a soudné ceny, je mnohem jednodušší se v tom probrat.
Jinak k tématu, bude k mání Yamaha 15HP , ale až na konci sezóny. A taky dvoutakt, 34kg ! A dám na něj určitě záruku, tak ten motor mám vymazlený. Já bych se dvoutaktu nebál, jednodušší údržba, doma si na tom člověk udělá všechno, zvlášť někdo, kdo je zručný a se nebojí postavit celou loď :-) To se u 4-taktu říct nedá, je to tam už kapánek :lol: složitější! A pokud to není nějaký zánovní kousek, já osobně bych měl strach koupit ve 4-taktu něco 8-10 let starého.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » stř úno 15, 2017 10:02 am

To je tak: mám tady čtyřku Mercury 4T s dobíjením, s možností zvednout na 6 koní (výměna karbecu přijde asi na 7 tisíc). Lodička jede, no ale..

Varianta 1: koupím desítku, která jde zvednout na 15. Můžu na vody s omezeným výkonem motoru. V jednom bych to možná dal do kluzu.

Varianta 2: koupím dvacítku, maximálně pětadvacítku, tam kde je povoleno do 10 kW prostě nepojedu, nebo pověsím čtyřku. Výkon dostatečný a v Chorvatsku ještě nemusím mít povinné pojištění. Spotřeba ještě ujde.

Dvoutakty jsem měl dva a říkal jsem si, že už ne.. 8 koní se moc neliší od šestky, 15 koní znamená, že už nemůžu na plochy do 10 kW a zároveň na kluz je to málo. Blbá situace. Nechci do toho dávat moc peněz, ročně najedu tak 20 hodin. Pro nejbližší čas to nechám otevřené, za nabídky děkuju, třeba se ještě něco vyskytne. A třeba se k některé vrátím..
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » stř úno 15, 2017 10:05 am

ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » stř úno 15, 2017 10:10 am

maxiku, děkuju, ale to mám v podstatě doma a daleko novější..
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » stř úno 15, 2017 5:18 pm

V poho, tenhle neběháno ani 30 hodin, tak kdyby někdo......
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » stř úno 15, 2017 7:24 pm

maxik1958 píše:V poho, tenhle neběháno ani 30 hodin, tak kdyby někdo......

Maxíku, neber to nijak ve špatném ale mě se prostě zdá ta cena vysoká. I když samozřejmě mezi pětkami je to super motor, já ho mám taky, dokonce zapsaný v TP jako záložní. Na fotky jsem koukal, je to ještě ta první verze motoru, podle mě r.v 2000 a starší. I když má nalítáno 30 hodin
To se samozřejmě nedá nijak dokázat...a ta informace je stejně irelevantní, jako když někdo napíše, že byl jetý jen na sladku.
Zrasovaný motor - pohledově může mít nalítáno mnohem méně, než motor bez škrábanečku, nakonec, když se motor dobře odsolí, snese v inzerátu i to oblíbené a hojně používané " jen na sladké vode" a používaný "jen jako záložní"
Můj rezult - 16k5 tis. je prostě moc. Za 17 ( a víc ) let starý motor.... :o
Kdo takový motor chce, sežene o 10k levněji. Ano, nabídek moc není, je třeba hledat, hlídat..
Existují web "roboti" , které nakrmím daty, a ono to pak systematicky projíždí zadané weby, hledá slova, ceny a upozorňuje...
Já takhle koupil tenhle Tohatsu r.v. 2006 ( už novější provedení s červeným potiskem a malinko jiným krytem ) za 7000 kč v roce 2014. Loni jsem podobný inzerát našel taky ( ještě tam je nikdo to nesmazal - http://lode.ojeto.cz/5862-tohasu-5-37kw/details.html , když jsem tam tehdy asi za 3 hodiny od podání volal, byl už zájemce na cestě ( na co by taky čekal že? ) Současná cena je tak okolo 10-12kKč, i když jak se říká, každé zboží má svého kupce.
To snad ale neplatí třeba o tomhle inz. : http://www.plavidla.cz/bazar_index.php?akce=detail&inid=0000050044 Cena za 15HP motor 2 roky starý ( sice trim, start ) 1200000kč ??
Nový v obchodu je levnější ! A takových nabídek je tam víc.
Jinak souhlas s Ferdasem, že je třeba počkat, vyhlížet... nechat to chvíli otevřené a uležet to. Občas se najde někdo, kdo si koupí novej motor a toho starého se chce rychle zbavit i za cenu, že dá super cenu!
Oldz
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod Oldz » čtv úno 16, 2017 9:56 am

Ahoj.Nic ti nevnucuju,ale zkus se podívat na diskusi k mému problému: Jak zlegalizovat lodní motor ? Kdybys měl zájem dej vědět.Motor bych prodal za 15 000 kč.,fotky bych poslal.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 26

Příspěvekod geus » čtv úno 16, 2017 10:14 am

Návod jak ho můžeš z legalizovat jsi dostal. Ale 15za 20let starý motor bez registrace je hodně.já ho koupil za 8tis. A z legalizoval jsem si ho.takže max cena je tak 10tis za ty starosti
kapo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18

Příspěvekod kapo » čtv úno 16, 2017 10:22 am

zkus zavolat Zbyňkovi Musilovi,občas něco má

http://www.lode-musil.cz/
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » čtv úno 16, 2017 11:33 am

kapo, díky.. Musilovi jsem koukl na web, nic zrovna neinzeruje. Jinak jsem na něho slyšel reference - nic moc. Bordelář, nespolehlivý, dělá to v garáži.. Ale není to osobní zkušenost, nevím.

Ve Zbýšově momentálně taky nic, ještě jsem sháněl Horáčka, tomu web nějak nefunguje. Uvidíme.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv úno 16, 2017 12:08 pm

Lemon píše:
maxik1958 píše:V poho, tenhle neběháno ani 30 hodin, tak kdyby někdo......

Maxíku, neber to nijak ve špatném ale mě se prostě zdá ta cena vysoká. I když samozřejmě mezi pětkami je to super motor, já ho mám taky, dokonce zapsaný v TP jako záložní. Na fotky jsem koukal, je to ještě ta první verze motoru, podle mě r.v 2000 a starší. I když má nalítáno 30 hodin
To se samozřejmě nedá nijak dokázat...a ta informace je stejně irelevantní, jako když někdo napíše, že byl jetý jen na sladku.
Zrasovaný motor - pohledově může mít nalítáno mnohem méně, než motor bez škrábanečku, nakonec, když se motor dobře odsolí, snese v inzerátu i to oblíbené a hojně používané " jen na sladké vode" a používaný "jen jako záložní"
Můj rezult - 16k5 tis. je prostě moc. Za 17 ( a víc ) let starý motor.... :o
Kdo takový motor chce, sežene o 10k levněji. Ano, nabídek moc není, je třeba hledat, hlídat..
Existují web "roboti" , které nakrmím daty, a ono to pak systematicky projíždí zadané weby, hledá slova, ceny a upozorňuje...
Já takhle koupil tenhle Tohatsu r.v. 2006 ( už novější provedení s červeným potiskem a malinko jiným krytem ) za 7000 kč v roce 2014. Loni jsem podobný inzerát našel taky ( ještě tam je nikdo to nesmazal - http://lode.ojeto.cz/5862-tohasu-5-37kw/details.html , když jsem tam tehdy asi za 3 hodiny od podání volal, byl už zájemce na cestě ( na co by taky čekal že? ) Současná cena je tak okolo 10-12kKč, i když jak se říká, každé zboží má svého kupce.
To snad ale neplatí třeba o tomhle inz. : http://www.plavidla.cz/bazar_index.php?akce=detail&inid=0000050044 Cena za 15HP motor 2 roky starý ( sice trim, start ) 1200000kč ??
Nový v obchodu je levnější ! A takových nabídek je tam víc.
Jinak souhlas s Ferdasem, že je třeba počkat, vyhlížet... nechat to chvíli otevřené a uležet to. Občas se najde někdo, kdo si koupí novej motor a toho starého se chce rychle zbavit i za cenu, že dá super cenu!

Já neprodávám, jenom ručím za ty informace......myslím,že o ceně by prodejce jistě i jednal.
kapo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18

Příspěvekod kapo » čtv úno 16, 2017 12:19 pm

ferdas píše: Bordelář, nespolehlivý, dělá to v garáži.. Ale není to osobní zkušenost, nevím.

moje dlouholetá osobní zkušenost je úplně jiná,vozím tam kamarádům motory z Vranova a ze Znojma, opravuje lodě policii a SPS,nedělá to v garáži.Občas doveze něco z Německa.Vím minimálně o jednom motoru na Vranově, je to 5 yamaha která je přes něho za dobrou cenu.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » ned úno 19, 2017 5:18 pm

Po delším rozhodování aktualizuji poptávku:

- dlouhá noha 20"
- DVOUTAKT
- výkon 20 - 25 HP
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 39

Příspěvekod olin » ned úno 19, 2017 8:30 pm

Trochu OT, ale nevíte někdo, jesli není v plánu zvednout výkon u neregistrovaných motorů, po vzoru EU? Němci nemusej registrovat do 15hp a já bych si rád pořídil aspoň 8-10hp, ale nemám zatím ještě VMP a loď se mi taky nechce stavět na papíry.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » pon úno 20, 2017 7:54 am

Ani není.. taky jsem dlouho přemýšlel, co osadit. I s ohledem na ne-registraci a ne-řidičák. Je to bída. Legální maximum je šestka, zvednutá z pětky. Někde stačí trysky, někde celý karbec - podle typu motoru. No ale moc to neřeší.

Jak mám poslední dobou pocit, i v Evropě se pomalu šrouby utahujou. Takže čekat, jestli to u nás někoho osvítí.. spíš naopak. Viz VMP M ze stovky na M20.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 147
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pon úno 20, 2017 1:08 pm

olin píše:Trochu OT, ale nevíte někdo, jesli není v plánu zvednout výkon u neregistrovaných motorů, po vzoru EU? Němci nemusej registrovat do 15hp a já bych si rád pořídil aspoň 8-10hp, ale nemám zatím ještě VMP a loď se mi taky nechce stavět na papíry.

Abych nerozséval off topic, založil jsem pro odpověď a případnou další diskusi vlákno "Rozšíření kategorie neregistrovaných plavidel".
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » pon úno 20, 2017 2:17 pm

pro L. upřesním (napsal jsem to ve zkratce a možná nešikovně): myslel jsem to, že bez praktické zkoušky jsem mohl dostat na VMP M 100kW a nyní jen 20.

Ušponovali to, to je fakt.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pon úno 20, 2017 8:09 pm

ferdas píše:Ani není.. taky jsem dlouho přemýšlel, co osadit. I s ohledem na ne-registraci a ne-řidičák. Je to bída. Legální maximum je šestka, zvednutá z pětky. Někde stačí trysky, někde celý karbec - podle typu motoru. No ale moc to neřeší.

U jednoválce Tohatsu 5HP se dá na úkor životnosti vyždímat dvojnásobný výkon. Je třeba nechat vyfrézovat přechodový mezikus ke karburátoru a osadit z Jawa 90 cross. Tam motor měl 90cm3 a výkon 8kW. A musí se dát propeller s větším stoupáním. Zkusím to najít, někde to mám na disku popsané.

A jak je to, když si dám na loď dva pětikoňové motory? Vedle sebe? Hledal jsem tu na fóru a nic nenašel. Na youtube je běžně vidět člun se spřaženými třeba čtyřmi motory, samozřejmě kvůli většímu výkonu.
Jak je to potom s papíry? Je třeba na 2x 5HP mít VMP? Asi ano, mám 10HP. Úplně jednoznačné ale není potřeba jít na TK. Podléhá člun s dvěma pětkami technické kontrole? Výkon motoru je do 5HP. Ale výkon motorů je 10HP. Jak to je? Nejspíš otázka na Felixe :-) ?
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pon úno 20, 2017 8:32 pm

Lemon píše:... jak je to, když si dám na loď dva pětikoňové motory? ... Jak je to potom s papíry? Je třeba na 2x 5HP mít VMP? Asi ano, mám 10HP. Úplně jednoznačné ale není potřeba jít na TK. Podléhá člun s dvěma pětkami technické kontrole? Výkon motoru je do 5HP. Ale výkon motorů je 10HP. Jak to je? Nejspíš otázka na Felixe :-) ?

zákon 114/1995 Sb., § 14, odst. 3:
Evidenci v plavebním rejstříku podléhá plavidlo
a) o celkové hmotnosti přesahující 1000 kg včetně povoleného zatížení,
b) s vlastním strojním pohonem o výkonu větším než 4 kW, nebo
c) s celkovou plochou plachet přesahující 12 m2.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pon úno 20, 2017 10:40 pm

Felix píše:
Lemon píše:... jak je to, když si dám na loď dva pětikoňové motory? ... Jak je to potom s papíry? Je třeba na 2x 5HP mít VMP? Asi ano, mám 10HP. Úplně jednoznačné ale není potřeba jít na TK. Podléhá člun s dvěma pětkami technické kontrole? Výkon motoru je do 5HP. Ale výkon motorů je 10HP. Jak to je? Nejspíš otázka na Felixe :-) ?

zákon 114/1995 Sb., § 14, odst. 3:
Evidenci v plavebním rejstříku podléhá plavidlo
a) o celkové hmotnosti přesahující 1000 kg včetně povoleného zatížení,
b) s vlastním strojním pohonem o výkonu větším než 4 kW, nebo
c) s celkovou plochou plachet přesahující 12 m2.

Felixi děkuji za pohotovou reakci.

Já vím , že už slovíčkařím , ale taky tam vidím "s vlastním strojním pohonem" a ne "s vlastními strojními pohony"
Se dvěma motory se jedná o dva ( a mohou být na sobě nezávislé ) strojní pohony.
Přičemž mohu jezdit jen na jeden , nebo na druhý. ( nebo taky na oba najednou... ale to neuvažujme :lol: )
S tou TK bych se hádal, zvlášť, když budu mít jednu pětku zapsanou jako hlavní a druhou jako záložní.
Ale to je také nesmysl, protože 5HP mi nikdo nezapíše a už vůbec ne k němu další 5HP záložní.

Nad 4kW ( 5HP ) ano , to z výšeuvedeného vyplývá . Já to tak třeba u svého člunu mám. 15HPhlavní /5HP záložní.

Samozřejmě to beru čistě hypoteticky, já bych takovou volovinu nedělal, jen že ten výklad zákona 114/1995 Sb., § 14, odst. 3 není až tak úplně
jednoznačný. Teda pro mě :-)

Když už jsme se dostali až k "právu" ještě bych měl prosím dotaz. Nedavno tu proběhla diskuse, jak s větší lodí a motorem většího výkonu než 10kW třeba na Lipno. A verdikt zněl velký motor vypnout ( vyklonit ) a přidělat třeba pětku. Pak s tím mohu jezdit. A já se ptám, musím mít na takto "upravenou" sestavu plavidla VMP? Když se vejdu do 1000kg a 4kW motoru, byť je plavidlo registrované a má číslo?

Děkuji
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pon úno 20, 2017 11:08 pm

olin píše:Trochu OT, ale nevíte někdo, jesli není v plánu zvednout výkon u neregistrovaných motorů, po vzoru EU? Němci nemusej registrovat do 15hp a já bych si rád pořídil aspoň 8-10hp, ale nemám zatím ještě VMP a loď se mi taky nechce stavět na papíry.

Jestli ono to není třeba jako "regulace" ve smylu, že tu máme málo vodní plochy. S 15HP a 3,5m člunem už to slušně lítá a kdyby si to pořídil každý tak volně jako dnes 5HP, bylo by tu přeplněno a lidi by se utloukli. Němci mají mnohem víc možností ( a ploch ) Itálie jakbysmet.
Takže tím VMP se to vyselektuje - chceš wýkon, tak pro to něco udělej.
Ale to je čistě moje hypotéza, navíc tu trochu cituju někoho z jedné nedávné diskuse.

Možná by se mohla vypustit TK do 15kW s tím, že by VMP být muselo ale to by SPS neušetřili - přišli by o polatky za TK a evidenci :-(
Ale možná to vymyslej ve stylu - zaplať, vše při starém, jen do 15kW nemusíš na TK :-)

Já si VMP dělal kvůli Chorvatsku, tam musí být papíry na cokoliv s motorem. Tenkrát jsem si bláhově myslel, že s pětkou vystačím a mine mě TK a papírování okolo toho. Už po první jízdě jsem věděl, že to chce víc koníku na zrcadle. Jo kdybych tenkrát dal na rady zkušenějších, ušetřil bych čas a peníze :-(
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » čtv bře 09, 2017 2:32 pm

Děkuju všem za názory, rozhodl jsem se pro 15 HP, dvoutakt, cena ještě ujde a hlavně je registrovaný na SPS. Koupě domluvená za dva týdny.

Dostal jsem z inzerce několik nabídek, ale nemíním se dohadovat (ani riskovat), jestli jsou nebo nejsou potřeba nějaké doklady k motoru. Jestli to uhádám, nebo nějak očurám na SPS :)
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » čtv bře 09, 2017 5:41 pm

Lemon píše:... jak s větší lodí a motorem většího výkonu než 10kW třeba na Lipno... velký motor vypnout ( vyklonit ) a přidělat třeba pětku. Pak s tím mohu jezdit. A já se ptám, musím mít na takto "upravenou" sestavu plavidla VMP? Když se vejdu do 1000kg a 4kW motoru, byť je plavidlo registrované a má číslo?

Vyhláška 42/2015 Sb., § 5, odst. 3:

(3) Osoba, která dosáhla věku 15 let, může bez průkazu způsobilosti vést na všech vodních cestách malé plavidlo s vlastním strojním pohonem o výkonu do 4 kW včetně, nepřesahuje-li jeho celková hmotnost 1000 kg včetně povoleného zatížení.

Vyhláška o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel nepracuje s pojmy "evidenci (ne)podléhající plavidlo" a natvrdo stanoví vlastnosti plavidla, rozhodné pro potřebnost oprávnění k jeho vedení.

Zpět na