Dovoz nového dvoutaktu

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

gonza
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Dovoz nového dvoutaktu

Příspěvekod gonza » čtv kvě 18, 2017 10:32 pm

Zdravím všechny,

Naskytla se mi možnost dovozu nového dvoutaktu 5PS. Někde jsem snad narazil na to, že dvoutakty (nové) nejsou v EU povolené, ale nedaří se mi najít nějaké bližší informace. Jde mi o to, abych si nějak nenaběhl, neměl třeba problémy při proclení, aby mi ho normálně pustili a nemusel ho vracet zpět, což by šlo dost těžko, nebo aby nebyly problémy při provozu. Poradí někdo jak to vlastně tedy je? Jsou nějak omezené nové dvoutakty?

Díky
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9

Re: Dovoz nového dvoutaktu

Příspěvekod Ozzie » pát kvě 19, 2017 7:17 am

5 koňový motor sa neregistruje, alebo ten dvojtakt chceš na plachetnicu ktorá má povinnosť registrácie?
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát kvě 19, 2017 7:30 am

Ale on se pta na procleni, ne na prihlaseni.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 22

Příspěvekod geus » pát kvě 19, 2017 7:41 am

Dovezt si muzes co chces a pouzivat ho taky muzes
kapo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod kapo » pát kvě 19, 2017 7:42 am

Ahoj, zavolej si na SPS - číslo najdeš na netu- tam ti řeknou víc.Mám dojem :? že nesmí být nově uváděny do provozu ale nevím proč by nemohl jezdit nový motor který nepodléhá registraci.Myslím ,že i na plachetnici která musí být zaregistrovaná může být motor který nepodléhá registraci. Když jsem byl na technické s Micro 18 Spark, kde byl Mercury 5k 2T ,ptal se mě technik SPS,jestli chci motor zapsat do osvědčení.
raschi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod raschi » pát kvě 19, 2017 8:30 am

gonza píše: Naskytla se mi možnost dovozu nového dvoutaktu 5PS...abych neměl třeba problémy při proclení...

Ten dovoz by měl být odkud? Z EU se neřeší nic, z mimo EU budeš patrně doplácet DPH. Nějakou technickou způsobilost apod. určitě nikdo na celnici řešit nebude.
Pro provoz nepotřebuješ taky nic, 5HP motor nepodléhá registraci, nicméně i pokud bys jej chtěl zapsat třeba jako záložní k registrované lodi, tak to nepůjde, protože nově se 2T motory už několit let registrovat nemohou.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát kvě 19, 2017 8:31 am

Není zakázáno používat dvoutakty, ale všechny motory, včetně těch na plavidlech nepodléhajících evidenci, musí splňovat emisní limity. Údajně existují dvoutakty s řízeným vstřikování či jakým čertem, které emise splňují.

Pro Tebe je zásadní, zda motor má označení CE. Pokud ano, ručí výrobce či prodejce za to, že motor odpovídá předpisům EU. Takový můžeš bez dalšího přemýšlení používat.

Pokud motor označení CE nemá, jsi v pozici "soukromého dovozce" a je na Tobě, aby sis CE na motor obstaral. Jde to, ale zjisti si nejdřív, jestli ho na takový motor dostaneš, protože to není úplně laciné.

Základním předpisem pro Tebe je nařízení vlády 96/2016 Sb., kde jsou uvedeny i technické podmínky pro motor. Pojmy, kterým bys mohl nerozumět, jsou definovány v prováděném zákonu, a to jednak v obecné úvodní části, jednak ve speciálním oddílu o plavidlech (někde kolem § 33).
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát kvě 19, 2017 8:38 am

raschi píše:Pro provoz nepotřebuješ taky nic, 5HP motor nepodléhá registraci, nicméně i pokud bys jej chtěl zapsat třeba jako záložní k registrované lodi, tak to nepůjde, protože nově se 2T motory už několit let registrovat nemohou.

Neexistuje nic takového, jako nemožnost registrace 2T, existují pouze emisní limity, které dvoutakty nemohou splnit. Požadavek na emise se vztahuje pouze na motory nově uváděné na trh nebo do provozu, takže dvoutaktů provozovaných z doby před přijetím předpisu se netýká, a to ani ojetých motorů z jiné země EU. Týká se ovšem všech nových motorů, a to i těch do 5 HP.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pát kvě 19, 2017 8:49 am

gonza píše:Zdravím všechny,

Naskytla se mi možnost dovozu nového dvoutaktu 5PS.
Díky

Jestli to není tajné, co je to za značku, rok výroby, typ...?
gonza
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod gonza » pát kvě 19, 2017 9:23 am

Díky za odpovědi.
Motor by měl mít CE (to si ještě předem ověřím) a bude používán na lodi bez registrace. Až bude víc času, podívám se na ten předpis. Měl by to být Sea Walker 102 ccm. Možná se zkusím pozeptat, jestli by nebyl čtyřtakt, abych se vyhnul případným problémům.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát kvě 19, 2017 10:27 am

U CE záleží i na tom, ze kterého je roku, ty emisní normy se postupně zpřísňovaly. Vyznat se v tom z předpisů je dost nekomfortní, doporučuji dotaz na SPS, od kdy platí aktuální norma a ze kterého roku to CE akceptují.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod ferdas » pát kvě 19, 2017 11:17 am

Hmm.. ta možnost je z Číny přes Alibabu, viď? Těch nabídek je tam hafo. Zaplatíš clo, DPH a pak možná zjistíš, že by byl lepší jetej, tradiční značky, co má tady servis..
raschi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod raschi » pát kvě 19, 2017 11:33 am

Felix píše: Neexistuje nic takového, jako nemožnost registrace 2T, existují pouze emisní limity, které dvoutakty nemohou splnit.

Ano, vím, že se nejedná explicitně o zákaz všech nových dvoutaktů (např. Evinrude E-TEC jsou 2T s přímým vstřikováním, které limity splňují), ale v kategorii 5HP motorů, o které je řeč, docela určitě nově registrovatelný 2T nikdo nevyrábí.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pát kvě 19, 2017 3:30 pm

ferdas píše: a pak možná zjistíš, že by byl lepší jetej, tradiční značky, co má tady servis..

Ten Sea Walker je do detailu okopírovaný Tohatsu 5HP. Objednával jsem z číny na Tohatsu 5HP sadu pro dobíjení a přišlo to v krabici s katalogem náhradních dílu s názvem Sea Walker. Tak jsem prodejci psal, a on že je to to samé. Takže náhradní díly jsou ala Tohatsu. I ten katalog okopírovali.
To samé laminátový dekl - sedí jako prdel na hrnec na 5HP Tohatsu, stál 69 dollarů i s clem a DPH vyšel cca na 2200kč. Zůstalo to u celníků v Praze.
Jediná změna je u propelleru, výfuk není středem, ale za lopatkama jsou profrézované takové tři otvory. Neboli výfuk je jakoby do stran těmi otvory.
A pokud je možnost, určitě bych šel do dvoutaktu, je tam mnohem méně věcí, co se může pokazit než u fourtaktu..

Zpět na