Zvednutí výkonu Tohatsu MFS 5hp na 6hp

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

marx2000
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Zvednutí výkonu Tohatsu MFS 5hp na 6hp

Příspěvekod marx2000 » pát zář 15, 2017 8:52 am

Zdravím místní.
Hledal jsem zda už to tu někde není, ale nenašel. Pokud jsem přehlédl, velmi se omlouvám a prosím o smaz :)

Má někdo zkušenost, co je vše potřeba u zvýšení výkonu tohoto Tohatsu z 5 na 6 hp?
Je potřeba měnit celý karburátor za "vetší", nebo čím je způsobené snížení vrcholného výkonu?
Rozpovídejte se prosím, velmi mne to zajímá.
Děkuji.

Obrázek
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 34

Re: Zvednutí výkonu Tohatsu MFS 5hp na 6hp

Příspěvekod ferdas » pát zář 15, 2017 9:38 am

Ahoj, dělal jsem to na prakticky stejném motoru Mercury 4. Karburátor 2500Kč, výměna dva šroubky a práce na půl hodiny i s kafem. Změna je docela poznat. Ten karbec se nabízí i na čínském shopu, vyjde levněji, ale neriskoval jsem.

Rozdíl mezi 5 a 6 je ve velikosti trysek. Když jsem poptával přetryskování, vyšlo to skoro stejně jak celej karburátor.
marx2000
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod marx2000 » pát zář 15, 2017 2:00 pm

Díky!
To je to opravdu tak jednoduché? To zní vážně dobře :)
Je nějaký tip, kde v Praze se dá koupit? Děkuji moc moc moc.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 34

Příspěvekod ferdas » pát zář 15, 2017 2:43 pm

Karbec drží dva šroubky M6, plus odpojit hadičku a nějaké táhlo - no a pak zas zpátky. Uvidíš na místě. Objednával jsem u Imramovského, předtím jsem mu poslal foto štítku a nechal si ověřit, že to bude pasovat.

Maximálně doladíš třeba volnoběh.
marx2000
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod marx2000 » pon zář 25, 2017 12:47 pm

Dovolím si ještě jeden dotaz. Pro nějakého matematika nejspíše.
1/ Nyní mám na tomto motoru lodní šroub 7,8x8. Dle výrobce je možnost osadit vrtuli až 7.9x9. Pokud bych zvedl výkon na 6HP a použil největší propeller, bude to hodně znát na rychlosti a síle?
2/ Zvažuji rovněž, že Tohatsu půjde do světa a pořídím Suzuki DF5A (přetuněný na 6HP), který má lepší převodový poměr 1,92:1 (Tohatsu 2,15:1), větší objem motoru (138 cm2 versus 123 cm2 Tohatsu), ale zase menší největší přípustnou vrtuli 7". Pomohu si nějak co se týče max. rychlosti a síly?

Mezi těmito dvěma variantami je obrovský finanční rozdíl, to si uvědomuji. I proto se raději zeptám. Navíc, suchá hmotnost Suzuki je 23,5 kg, kdežto Tohatsu 26,1 kg. Tož se mi s tím bude lépe tahat a navíc mohu Suzuki položit v podstatě na libovolou stranu.

Děkuji moc za váš input.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon zář 25, 2017 5:38 pm

Stoupani vrtule (druhy číslo) musíš zvolit podle lode - delka/vaha/typ trupu.

Na 4(5)HP motoru pouzivam stoupani 6". Mam ještě vrtuli se stoupanim 7", ale to uz bylo na moje potreby moc slaby. Prevod 2.08.
S tvym motorem muzes pocitat maximalni rychlost 3,5km/h na 1" stoupani, takze 9" bude zrejme zbytecne rychly.
marx2000
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod marx2000 » pon zář 25, 2017 6:41 pm

Viky_CZ píše:Stoupani vrtule (druhy číslo) musíš zvolit podle lode - delka/vaha/typ trupu.

Na 4(5)HP motoru pouzivam stoupani 6". Mam ještě vrtuli se stoupanim 7", ale to uz bylo na moje potreby moc slaby. Prevod 2.08.
S tvym motorem muzes pocitat maximalni rychlost 3,5km/h na 1" stoupani, takze 9" bude zrejme zbytecne rychly.

Díky.
Loď je tato: VARI Marine Bodensee 370
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon zář 25, 2017 10:17 pm

Znam tu 300 verzi.... docela hluboky V, jestli se nepletu. Tam to chce spis poradnej tah a nižší rychlost. V kluzu budes uz od 15km/h. Tzn. stoupani vrtule rozhodne nezvyšovat.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pon zář 25, 2017 10:45 pm

marx2000 píše:Dovolím si ještě jeden dotaz. Pro nějakého matematika nejspíše.
1/ Nyní mám na tomto motoru lodní šroub 7,8x8. Dle výrobce je možnost osadit vrtuli až 7.9x9. Pokud bych zvedl výkon na 6HP a použil největší propeller, bude to hodně znát na rychlosti a síle?
2/ Zvažuji rovněž, že Tohatsu půjde do světa a pořídím Suzuki DF5A (přetuněný na 6HP), který má lepší převodový poměr 1,92:1 (Tohatsu 2,15:1), větší objem motoru (138 cm2 versus 123 cm2 Tohatsu), ale zase menší největší přípustnou vrtuli 7". Pomohu si nějak co se týče max. rychlosti a síly?

Mezi těmito dvěma variantami je obrovský finanční rozdíl, to si uvědomuji. I proto se raději zeptám. Navíc, suchá hmotnost Suzuki je 23,5 kg, kdežto Tohatsu 26,1 kg. Tož se mi s tím bude lépe tahat a navíc mohu Suzuki položit v podstatě na libovolou stranu.

Děkuji moc za váš input.

Ještě je tu varianta - pořídit ten Tohatsu 5HP ale ve 2T. Samozřejmě v nějakém pěkném stavu. Měl jsem možnost pár pětek vyzkoušet v době, kdy jsem si myslel, že nic většího nepotřebuji. A Tohatsu 5HP ve 2T (M5BS ) byl jednoznačně nejlepší. Vedle stejného 4-taktu co máš to byla úplně jiná jízda, mělo to odpich, okamžitý kluz, koncová rychlost větší.. Nakonec to není jen moje zkušenost, tady někdo píše, že má ten motor 5,5kW :
viewtopic.php?f=34&t=4788&hilit=Tohatsu+5HP&start=125 bobes, waterman
marx2000
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod marx2000 » úte zář 26, 2017 9:36 am

Viky_CZ píše:Znam tu 300 verzi.... docela hluboky V, jestli se nepletu. Tam to chce spis poradnej tah a nižší rychlost. V kluzu budes uz od 15km/h. Tzn. stoupani vrtule rozhodne nezvyšovat.

Nevím co máš na mysli "docela hluboký V", vzadu pod zrcadlem je to skoro rovný :) Až to vytáhnu z vody, tak to pořádně nafotím.

Lemon píše:
Ještě je tu varianta - pořídit ten Tohatsu 5HP ale ve 2T. Samozřejmě v nějakém pěkném stavu. Měl jsem možnost pár pětek vyzkoušet v době, kdy jsem si myslel, že nic většího nepotřebuji. A Tohatsu 5HP ve 2T (M5BS ) byl jednoznačně nejlepší. Vedle stejného 4-taktu co máš to byla úplně jiná jízda, mělo to odpich, okamžitý kluz, koncová rychlost větší.. Nakonec to není jen moje zkušenost, tady někdo píše, že má ten motor 5,5kW :
viewtopic.php?f=34&t=4788&hilit=Tohatsu+5HP&start=125 bobes, waterman

Škoda, že jsem nenatočil, jak se to chová na vodě. Koukal jsem na to tvé video, jede to pěkně, no jak jsem psal, mě to se 100kg člunem jede v jednom 25 km/h, čili 5HP bude stále 5 HP :)

Docela bych byl rád, pokud by někdo dokázal říct na základě jakéhosi matematického výpočtu, zda je lepší varianta 1/ nebo 2/. Pokud je někdo znalý poblíž Županovic na Slapech, klidně se s ním osobně setkám a můžeme to u piva probrat :D
mirekk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mirekk » pon úno 11, 2019 7:42 pm

Priatelia, mam motor Mercury F5 co je totozny motor s Tohatsu, chcem na nom vymenit karburator a vrtulu s vacsim stupanim, samozrejme sa mi jedna o zvysenie vykonu. Neviem ci je vhodne oboje naraz alebo najprv skusit karburator vyskusat vysledok a potom pokial by nestacilo ist cestou aj vymeny vrtule, alebo opacne, prosim poradite mi aky karburator mam hladat? Oznacenie, nejaky konkretny part number? Pripadne na akeho predajcu sa obratit s objednanim?
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod RACEK » úte úno 12, 2019 8:00 pm

Cenu za nový karburátor počítej kolem 110,-Euro plus poštovné. Je otázkou jestli zvýšení z pěti na šest koní má za ty peníze smysl.
V Praze lze objednat u Imramovského.
BigTwin_Jirka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod BigTwin_Jirka » úte úno 12, 2019 8:23 pm

Z pěti na šest koní to samozřejmě smysl dává, je to dvacetiprocentní nárůst výkonu za pár korun. Motor funguje pocitově stejně, jen se mi zvedla hranice otáček. Stoupání na šroubu jsem neměnil. Člunek gumový 310 Zodiac. Jiní lidé mohou míti i jiné zkušenosti.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8

Příspěvekod packa » úte úno 12, 2019 9:33 pm

a co by se melo zvednout ještě jineho-možna přirození -zvýší se otačky -tim padem i trochu výkon a spotřeba
jako kluci jsme se dostali k materialu od Svazarmu na upravu Jawa 50 pro motokcross,leštily se kanaly,snižovala hlava,jinej karbec a pod.Jo jezdilo to jako vítr,mohl jsi na tom vozit kdejakou boubelku ale taky se delal pěknej vír v nadrži a za leto byl motor vylagrovanej-prostě obsah ničim nenahradíš.
Když Viky začínal -polaboroval s vrtulema a hned mu to jezdilo o dost líp-tím bych vždycky začal-jak jsem psal v jinem prispevku -točím motor na třech lodích a na každou davam jinou vrtuli,měnim je i podle toho jak je zatížena
mirekk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mirekk » úte úno 12, 2019 10:48 pm

packa píše:a co by se melo zvednout ještě jineho-možna přirození -zvýší se otačky -tim padem i trochu výkon a spotřeba
jako kluci jsme se dostali k materialu od Svazarmu na upravu Jawa 50 pro motokcross,leštily se kanaly,snižovala hlava,jinej karbec a pod.Jo jezdilo to jako vítr,mohl jsi na tom vozit kdejakou boubelku ale taky se delal pěknej vír v nadrži a za leto byl motor vylagrovanej-prostě obsah ničim nenahradíš.
Když Viky začínal -polaboroval s vrtulema a hned mu to jezdilo o dost líp-tím bych vždycky začal-jak jsem psal v jinem prispevku -točím motor na třech lodích a na každou davam jinou vrtuli,měnim je i podle toho jak je zatížena

Diky, zacnem vrtulou, ked nepomoze skusim karburator, predsa len tieto upravy toho motora co mam ma vyjdu mozno do 250 eur, ked to nepomoze tak bude novy motor akurat to uz bude drahsia sranda :( aj ked ten novy motor uz je dost horuca tema akurat mi je skoda vyhodit 3 tisicky eurodukatov za novy a zo stratou predavat funglac motor ktory nema este ani rok
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod RACEK » stř úno 13, 2019 9:22 pm

U pětikoňáku bych čekal, že dodávaná vrtule je optimální pro gumák 3 metry a 2 lidi.
O jiné vrtuli bych uvažoval kdybych měl třeba kajutovku 2 tuny, nebo jen nějakou superlehkou kánoj.
O kolik se dá zrychlit změnou vrtule?

Karburátor zvýší výkon o 20%, ale rychlost sotva o 10%. Chce to změřit GPSkou, jinak to ani nepoznáš.

Ten karburátor z 6ky pasuje i na 3,5ku a tam je rozdíl výkonu již znát.

Zpět na