Motor Tümmler SB75/1 nastavení předstihu, odtrhu

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pajavlk
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Motor Tümmler SB75/1 nastavení předstihu, odtrhu

Příspěvekod pajavlk » úte říj 03, 2017 6:36 pm

ahoj,
potřeboval bych radu od zkušenějších. Dostal se mi do rukou tenhle motor akorát po zásahu domácí kutila, zprovoznil jsem všechno až na zapalování.

Jiskru dává krásnou ale problém bude asi nastavení předstihu a odtrhu. Lámu si hlavu nad tím jak nastavím okamžik rozepnutí kladivka, tedy hození jiskry s měrkou ve válci před horní úvratí když nemám vačku která se sundá spolu se setrvačníkem. Zapalováním můžu hýbat na obě strany ale fakt nevim jak poznat kde je to správně když nevidím ani nezměřím okamžik rozepnutí. Otrh se předpokládám nastavuje pohybem kladívka nahoru dolů ale opět nemám možnost vyzkoušet pokud tam není setrvačník.
Naposled jsem tohle nastavoval u fichtla ale tam byla vačka na klikovce a bylo to krásně vidět. Tady fakt netuším...

dle německýho manuálu má jiskru hodit 3,5mm před horní úvratí a odtrh je 0,4mm

Poradí někdo, díky moc?
david
moderátor
Reputace: 141

Re: Motor Tümmler SB75/1 nastavení předstihu, odtrhu

Příspěvekod david » stř říj 04, 2017 7:56 am

No já to dělám dírou v setrváku a předstih na papírek nebo ohmetrem. Jinak to snad ani nejde. Předstih se hnout nemůže, leda by se v něm někdo hrabal, což se někdy dá poznat podle omačkanýho kolem šroubů. Tak obvykle stačí jen odtrh. Každopádně odtrh nejdřív, potom předstih !!!!!

orientačně - rozpojuje, když kontakty zalejzaj mimo díru že už skoro nejsou kolmo vidět.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » stř říj 04, 2017 11:34 pm

Tumlera neznám, ale obecně je kromě ohmmetru ( šlusmetru ) super věc právě na seřízení správného předstihu sroboskopická lampa.
Já jsem si před časem postavil tohle, mám tam jen pět LED:
https://skoda-virt.cz/cz/clanky/motor/9 ... predstihu/
Ale určitě snad půjde někde zapůjčit.

Nastavíš píst před horní úvrať přesně na hodntu, kde to má pálit a uděláš fixou čáru na setrvačníku oproti motoru.
Pak zapojíš strobolampu, kabel od svíčky provlečeš snímačem a startuješ . Lépe když někdo startuje a ty si lampou blikáš na tu čáru, cos udělal fixou.
Ta čára na motoru na setrvačníku se ti musí krýt - strobolampa blikne přesně v momentě kdy to hází jiskru a ty vidíš, jestli jsi správně.
Za běhu motoru a přidávání/ubírání plynu to nepatrně courá.

Nechaj se s tím odhalit obecně i chyby elektronického zapalování, nebo špeky typu pootočený magneo ( střiženej klínek atd.. ) , kdy to sice jiskru dává krásnou, ale úplně jindy než má :shock:

V nouzi jde na primár zapalovací cívky ( indukčky ) zapojit nějakou větší doutnavku, ale musí se to pak dělat v úplné tmě, neboť ta doutnavka moc nesvítí :-(

Tady máš pěkné video sice od nějakého fichtla ale Tumler na tom bude podobně: https://www.youtube.com/watch?v=5XswSA1i_CE
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » čtv říj 05, 2017 9:46 am

Jelikož jsem vlastnil Trabanta, Wartburga a Barkase, tak jsem se s těmi rozdělovači dosti natrápil. To základní nastavení podle značky u destičky
stačí pro nouzový stav. Ale pro pořádné nastavení cigaretový papírek (třeba s vajglu a pod), nebo ten šlusmetr jsou dosti nepřesné. Hlavní
předpoklad úspěchu je mít pertinaxovou destičku u kladívka co nejnovější, protože její snížení (ošoupání) i při správném nastavení odtrhu 0,4mm
se zmenšuje odtrh. Případně opačně se dá změnou odtrhu nastavit předstih. Já jsem před příchodem stroboskopu za (který je zdaleka nejlepší),
používal měřák PU 140, který byl dělám pro motoristy a tam se kromě řady různých jiných hodnot dal měřit i úhel sepnutí kontaktů při chodu motoru
a to bylo tehdy nejpřesnější. Hodnoty nastavené při vypnutém motoru proti motoru v chodu, bývají dosti odlišné. Při chodu se vymezí všechny vůle,
při použití všech papírků atd se kladívko dostane do jiné polohy než je při otáčkách a také opotřebení kladívka a kovadlinky (různé pecky a dírky)
také to dosti zkreslují proti provozu. Pokud si správně vzpomínám, tak prakticky pro všechny dvoutakty platilo nastavení 22°před horní úvratí,
což je 3,57mm. I když jsem nastavoval s hodinkami místo svíčky a ohmetrem na kladívku, tak při chodu to vykazovalo odlišné hodnoty.
Ten přestavitelný předstih se používal pouze u 2T motorů, kde to mělo označení zajíce a želvy a prakticky se s tím vyrovnával předstih motoru podle
zatížení člunem. Pokud byl motor pro člun slabý, tak bylo lepší dát menší předstih aby se nedusil, protože nešel vytočit do otáček a měl moc benzínu.
pajavlk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pajavlk » sob črc 14, 2018 4:36 pm

Ahoj, tak moje anabáze stále pokračuje, sehnal jsem jiný motor který běží ale mám následující problém se kterým se nevim už rady, nastartuju na sytič, pochvilce ho vypnu motor běží krásně na volnoběh rozjedu se jede třeba pět minut na půl plynu nebo i víc úplně čistě ale ve chvíli kdy uberu na volnoběh potom co motor jel nějakou dobu na plný výkon tak běží tak tři čtyři vteřiny na volnoběh a pak zničeho nic chcípne. Nastartovat ho znova je skoro nemožné, prostě nechytne. Musím vyšroubovat svíčku (je cihlová) odrbat ji kartáčem, motor mezitím zchladne a pak chytne skoro na první zatažení a běží. Karburátor už jsem měl rozebranej stokrát tam chyba nebude, podezřívám nějaké posrané zapalování, po zahřátí a pod tlakem asi svíčka nedá jiskru (N19C ale zkoušel jsem několik typů svíček a žádná změna).

Pokud běží třeba pět minut na volnoběh a chcípnu ho tlačítkem a zatáhnu za šňůru tak hned naskočí a jde dál, když ho nechám odstát třeba pět minut už ho nenastartuju a musím různě dávat sytič plyn a vykloubím si u toho startování pomalu rameno, už mám fakt chuť ten motor hodit ze skály ale nic jinýho se na kánoii nevejde..

Nějaká rada na co se zaměřit?

Obrázek
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Fitor » sob črc 14, 2018 7:33 pm

Tenhle motor neznám a přiložený obrázek se mi neotvírá, ale zkus se podívat jestli u motoru nemá být silná izolační vložka mezi karburátorem a motorem. Je možné, že se "roztopí" karburátor a při chcípnutí se začne odpařovat/vařit benzín. Cihlová svíčka by napovídala, že zapalování i směs je v pořádku.
Taky při startování musíš poznat, když to nechce naskočit, jestli je cítit benzín z výfuku nebo ne. Je cítit - nepálí to nebo visí plovák a ulévá se ti to, pak by ale svíčka byla mokrá. Není cítit benzín - žádný tam nejde.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » sob črc 14, 2018 9:22 pm

Na karburátoru by měl bejt čudlík na přelití, zkus to napustit, to že se benzín odpaří je velká pravděpodobnost
pajavlk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pajavlk » ned črc 15, 2018 9:43 am

to mě taky napadlo ale pertinaxová přechodka mezi válcem a karburátorem tam je

fotka http://sdr.hkfree.org/system/motor.jpg

zkoušel jsem nalejt trochu benálu přimo do difuzoru karbce ale taky nic, pomůže až když to trochu zchladne a očistí se svíčka kartáčem. Podezřívám to zapalování, že už je možná odmagnetovanej za ty roky rotor a když se ohřeje tak je to ještě horší a už nedá jiskru v malejch točkách. Zkusím asi dát externí zapalovací cívku třeba ze škodovky a 12V baterku co to udělá.
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Fitor » ned črc 15, 2018 11:33 am

Když vyndáš svíčku a položíš jí ve fajifce na blok, tak vidíš jaká je jiskra při startu. Ještě když jí vyndáš, podívej se, jestli mezi elektrodami není vlasový zkrat. Pak dát studenější svíčku (tu bych zkusil i tak).
Pokud to nechce naskočit a nepálí to, tak po i kratším startování by byla svíčka mokrá od benzínu.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 46

Příspěvekod olin » ned črc 15, 2018 11:45 am

Ještě může bejt napálená fajfka. Pokud máš tu větší s odrušovačem tak ty když jsou ko, tak se občas takto chovají.
pajavlk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pajavlk » ned črc 15, 2018 4:57 pm

no vida, fajka mě nenapadla, zkusím fajfku i zapalovací kabel vyměnit přece jen je to určitě původní. Pokud za studena protočím se svíčkou venku má to jisku "jako prase" a na sytič chytne okamžitě. Když to je všechno rozpálený po jízdě a vyndám svíčku a protočí je jiskra skoro neznatelná, když vemu svíčku kartáčem tak se to zlepší a motor pak i chytne. Díky za tip zkusím tu fajfku s kabelem
pajavlk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pajavlk » ned črc 15, 2018 5:16 pm

ještě videa na ukázku, mrkněte jestli ten zvuk toho motoru je "zdravej". Držák na loď je mojí konstrukce, kontejnerové kolečko na kormidlování a odpružení motoru od lodi :)

https://www.youtube.com/watch?v=BO3hWDRT_E4&feature=youtu.be

a první cesta z hk do pardubic

https://www.youtube.com/watch?v=kTIPLRFzFMU
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pon črc 16, 2018 9:51 am

A vyměnit cívku jsi zkoušel?

Zpět na