Bude stačit 20HP motor?

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

vojtik144
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Bude stačit 20HP motor?

Příspěvekod vojtik144 » pát pro 08, 2017 12:46 pm

Dobrý den.Jsem tu nový tak bych rád všechny pozdravil a požádal o radu.Chtěl bych koupit motor suzuki df 20 na mojí loď.Loď je 470cm a váha bez motoru s příslušenstvím 410kg(motor +50kg)Jedná se mi o to,jaké výkony od toho můžu očekávat.S 10hp hideou mi to jede ve dvou lidech 15km/h na plný plyn.Rád bych se dostal na cestovní rychlost něco kolem 22,ale aby motor nemusel frčet na plný plyn.Je to s 20 hp motorem reálné??Případně jaké výkony můžu od lodi očekávat(samozřejmě s vhodnou vrtulí).Víc jak 20 hp motor dát nemohu,loď často převážím a motor musím sundávat a těžší motor tahat nebudu.Dvoutaktní motor také nechci.Přikládám videa pro přesnější představu.Předem díky za relevantní informace :)
https://www.youtube.com/watch?v=ve2SUHnIvrY
https://www.youtube.com/watch?v=97zoMyVTjwU
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Re: Bude stačit 20HP motor?

Příspěvekod geus » pát pro 08, 2017 4:43 pm

Nevidel jsem tvar dna jestli je to vubec kluzova lod. Ale 20 bude stejne malo.pokud to nedostanes z vody tak se stejne bude zvedat prid a zadej propadat
PetrS_HK
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Příspěvekod PetrS_HK » pát pro 08, 2017 4:53 pm

Ahoj,
pokud ty videa zachycuji Tvoji lod a pokud si spravne domyslim tvar trupu pod hladinou, tak silnejsi motor nema valny smysl.
Silnejsi motor Ti "vyhrabe" pod zadi diru ve vode. Tim se zvedne prid a poplujes "do kopce". Cim vetsi bude vykon motoru, tim vic do kopce to bude.

Podle toho jak se ti zavira voda za zadi bych rekl, ze dosahujes mezni zychlosti (ta zavisi na delce lodi na vodorysce). Existuji dva mozne scenare co muze nasledovat v zavislosti na tvaru trupu, kdyz pridas vykon.

- Osadis dost silny motor a zad se Ti propadne tak, ze pujde voda do lodi pres boky (to nechces :-) ).
- Lod prejde do skuzu a vyjede na tu pridovou vlnu. To je sice mozne, ale podle tvaru lodi nepravdepodobne.

Mrkni se tu do fora na pojmy "Mezní rychlost", "Výtlačný a přechodový režim", Skluz. Hodne se to tu resilo.

Pokud myslis, ze se mylim - hod sem obrazek trupu.

Ahoj, Petr

P.S.: Neves hlavu. Ta rychlost 15km/h je krasna a ja bych tolik od tak kratke lodi ve vytlaku necekal.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod Jardasu » pát pro 08, 2017 5:29 pm

Já, člověk známý jako Jára da ... , objevitel slepých uliček a milovník experimentů, bych Ti doporučil, zkus si nejprve od někoho motor s vyšším výkonem půjčit.

Ode mne to ale nečekej, s naším 2,5 HP lodičku do skluzu fakt nedostaneš.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 41

Příspěvekod olin » pát pro 08, 2017 8:20 pm

Tady je ten tvar trupu:
Obrázek
Obrázek
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » pát pro 08, 2017 9:15 pm

Víc napoví pohled z boku. Jinak to asi s 30 spis 40hp do kluzu dostaneš na vlnách se to bude chovat trochu hůř
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 94

Příspěvekod Denis » pát pro 08, 2017 10:37 pm

Ja som mal samodomo podobnú loďku, jej problém je v tom, že sa trup smerom dozadu zužuje a zrkadlo je pomerne úzke, pri jazde v sklze s dostatočne silným motorom sa dvíha špica a sklz nie je dokonalý, je to pomalé, malá rýchlosť a vysoká spotreba. Výhodou je že vo výtlaku to jazdí nádherne s malou spotrebou. Riešil som to tak, že dozadu som kúsok pod čiaru ponoru nalepiť na obydve strany tzv, krídla. Vyrobil som ich z hoblovanej dosky z modřínu, vzadu pri zrkadle boli široké asi 8 cm, smerom dopredu sa zužovali asi na 3 cm, dĺžka cca 1,5 m. Nalepil som ich polyuretánovým tmelom Sika. Tým som vlastne rozšíril zrkadlo pri jazde v sklze a pri jazde vo výtlaku krídla trčali, boli nad vodou. Veľmi to pomohlo, ale na motore som mal ešte krídelká, to tiež pomohlo. S 20 k Hodnotu som mal asi 28 kg na jednu ks. Jazdil som asi 35 km/hod a nie na plný výkon, spotreba veľmi dobrá. Ešte upozorním , že polokajuťák ako máš ty saje výfukové plyny do lode, ja som mal bočné okná vyberateľné, dá sa to riešiť malým strešným oknom na karavany, ktoré ja za jazdy pootvorené na vetračku. Veci do lode som balil tak, že som všetko čo sa dalo balil čo najviac dopredu, aj batériu som mal v predu. Vyskúšaj, aj s tým motorom čo máš to pôjde omnoho lepšie.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 12

Příspěvekod Ozzie » sob pro 09, 2017 7:19 pm

Ahoj
Nie som odborník na hydrodynamiku, ale mne tá Tvoja loďka skôr pripomína veslicu, na ktorú niekto postavil veľmi praktickú nadstavbu. Ja na Tvojom mieste by som nenaháňal rýchlostné rekordy, lebo ten rybník, či priehrada je tak či tak malá na vysoké rýchlosti. Tá loď bude skôr na pohodové plavby, prespanie kde sa Vám zachce a pod. Keď chceš lietať kúp si niečo iné.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2

Příspěvekod bobes » sob pro 09, 2017 9:32 pm

Chorvati to u podobného tvaru trupu vyřesili dvěma krabicemi přilaminovanými na zrcadlo. Původní trup je vlastně plachetnice. Pak už snesla 40 koní a šla do kluzu. Na videu je sice s elektromotorem ale krabice tam jsou dobře vidět.
https://www.youtube.com/watch?v=wWUQhiGGC6I
Nebo poláci u motorsaileru Haber 660 dělají zase takovou opičárnu.
https://www.youtube.com/watch?v=ORAhkPdcNCM
Je to vlastně to co popisuje Denis a zamezí to potápění zádě jak psal Petr.
david
moderátor
Reputace: 125

Příspěvekod david » ned pro 10, 2017 12:07 am

Lidi, nepište tu blbosti. Plachetnice to není ani náhodou. Je to klasický poloklouzavý dno, jeden čas velmi běžný např. v NDR, v dobách, kdy nebyly motory s dostatečným výkonem na čistej kluz.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bobes » úte pro 12, 2017 12:39 am

Nevím jestli je to na mě, ale já psal o trupu té Arby 500. To je původem švédská plachetnice Crescent Skipper. Motoráček z toho udělali až Poláci a Chorvati.
http://eng.auto24.lv/kasutatud/auto_pil ... _missing=1
Nemyslel jsem ten Olinův trup.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 41

Příspěvekod olin » úte pro 12, 2017 5:49 am

To není můj trup. Pouze jsem Vojtovi vložil jeho foto...
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bobes » úte pro 12, 2017 12:30 pm

Díky tedy oprava: Vojtův trup
PetrS_HK
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Příspěvekod PetrS_HK » úte pro 12, 2017 5:02 pm

Ahoj,
vojta
: Ten trup by klouzat asi opravdu mohl. Cekal jsem pod hladinou mnohem hlubsi kyl.
Hloupe je, ze Ti tezko nekdo rekne jestli a jak moc dobre to bude klouzat a pri jakem vykonu z toho to bude dobre klouzani.
Potrebujes zkusenost nekoho kdo ji ma taky (tu nemam), nebo to zkusit.
Uvazujes o 20HP, to Ti dava Lehce přes 20Kg/Hp. To by klouzat mohlo i docela pekne. Mozna budes muset dost laborovat s tezistem abys to dostal z vody ale stoji to za pokus.

Dej vedet.
Petr
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » úte pro 12, 2017 7:11 pm

To rozhodne nedává musíš počítat palivo tak to je na 500kg + osoba80 druha 80a už je tu celková váha skoro 700kg a je 35kg na kun.

Zpět na