Lodný elektromotor z aku vrtačky

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Lodný elektromotor z aku vrtačky

Příspěvekod vojtaharok » ned bře 17, 2019 5:34 pm

K původnímu tématu lodního elektromotoru z aku vrtačky: S překvapením jsem zjistil, že už existují i profesionálnější elektromotorická řešení prakticky za cenu akuvrtačky, jako např.

https://www.insportline.cz/11565/motor-aqua-marina-et-30-k-clunu?gclid=EAIaIQobChMI3byo9MuJ4QIVkuJ3Ch3S5wYlEAYYAyABEgKNy_D_BwE

Třeba někdy využiju. Nesnáším hluk, nerad ruším lidi a nalívat palivo, aby člověk neznečistil vodu, to jsou pro mě nervy.
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Příspěvekod Voda » ned bře 17, 2019 7:27 pm

vojtaharok píše:Nesnáším hluk, nerad ruším lidi a nalívat palivo, aby člověk neznečistil vodu, to jsou pro mě nervy.
Loni jsem měl téměř shodný pohled na situaci. Naštěstí jsem si koupil vybraný člun a ihned vyzkoušel na vodě několik motorů z půjčovny. Také elektrický, výkonnější a lacinější než tebou aktuálně vybraný. Výsledek:
,,Nesnáším hluk,, - rád si zvykneš není v tom žádný problém
,,nerad ruším lidi,, - nerušíš je, jsou zvyklí a pokud okolo jede člun, rádi na to koukají a zejména děti
,,nalívat palivo aby člověk neznečistil vodu,, - naučíš se to hned napoprvé, není to nic záludného, zvládne to kdokoliv
,,to jsou pro mě nervy,, - větší nervy zažiješ, až budeš přepínat rychlosti elektromotoru a ono se dohromady nic nebude dít, tedy krom rychlosti vybíjení docela těžké baterie. Ale tohle se řeší v jiném vláknu.
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Lubos01 » ned bře 17, 2019 7:37 pm

Tyto lodní elektromotory jsou na trhu asi 50 let, to není žádná novinka. Většímu rozšíření bohužel stále brání nízká dostupnost lehkých, levných a kapacitních baterií.

Prodávají se samozřejmě i silnější verze než tenhle s 0,5 HP.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » ned bře 17, 2019 9:19 pm

Nikdy bych se nepustil do stavby lodi, ale Li-ion bateriový systém si možná někdy postavím, pokud budu mít někdy čas :-).
Nejdůležitější je si hlídat úroveň nabití jednotlivých článků, k tomu stačí měřicí modul s multiplexorem (nebylo by vhodné použít na každý článek vlastní modul, který by mohl měřit trochu jinak). Rizikem je vydoutnání baterie za vzniku CO a vodíku, případně i exploze.
Baterie jsou celkem lehké, ale pravda, že jsou dost drahé + ten systém něco bude stát... a pro použití na moři je to další elektronika, která může odejít.

Zpět na