Vyber motoru ?

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

livot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Vyber motoru ?

Příspěvekod livot » čtv led 06, 2022 6:23 pm

Zacinam resit vyber vhodneho novejsiho motoru pro "motorovou" plachetnici ( 5,5m, cca 1000kg, momntalne radu let pouzivame starou 4T Hondou B100S - 10hp ).
Plavime se prevazne v delte Dunaje ( pomerne dlouhe prejezdy ) a hlavne je tam hodne vodnim rostlinstvem zarostlych jezer a kanalu.
Plne nalozena lod mi s timto motorem jede okolo 12km/hod. Hlavnim problemem je ale ta plavba rostlinami (mistni to resi rychlymi cluny a extremnimi motory, to uz je ale postupne v cele lokalite zakazovano a tudy bych ani jit nechtel). Ruzne "kryty k vrtuli" apod. se take absolutne neosvedcily a ani tam nikdo nic podobneho nepouziva...
Je mi jasne, ze s rychlosti nic moc delat nepujde, jedna se mi tedy hlavne o zlepseni vykonu/sily pri plavbe zarostlymi kanaly, jezery.. a o co nejlepsi manevrovatelnost.
Mel bych tedy zajem o motor v dobrem stavu s kratkou nohou, s el. startem a nizkou vahou. Dalkove zvedani z vody - trim vitan.
Dale nejlepe kdyz pujde napojit na moje stavajici ovladani, nerad bych vse predelaval.
Mam jeste dilema zda stavajici vykon zachovat nebo zvysit ? Resit napr. treba i jiny propeller nebo nejake jine upravy vykonu (prevody a pod.) ?
Byl by pro me o poznani vyhodnejsi nejaky "pracovni" motor typu napr. https://www.avaryacht.cz/lodni-motor-yamaha-ft8g/> ?
Muzete mi tedy, prosim, neco doporucit nebo poradit ( nebo rovnou nabidnout ) ? Nespecham na to, chci vse realizovat cca v prubehu dubna.
livot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber motoru ?

Příspěvekod livot » čtv led 06, 2022 6:30 pm

PS: jeste prikladam nacrtek "vysek" - cetl jsem posledni dobou hodne ruzne teorie a jestli bych spis nepotreboval dlouhou nohu ? Viz.
lod - nacrtek miry s motorem w.jpg
david
moderátor
Reputace: 216

Příspěvekod david » čtv led 06, 2022 7:32 pm

Tu antikavitační bys měl mít pod úrovní dna. Tak dva cenťáky. Ale na tvoje podmínky užití by byla nejlepší vrtule ve vzduchu. Jak maj amerikáni v močálech na Floridě.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv led 06, 2022 10:12 pm

Muzu ti nabidnout Yamahu 8HP s dlouhou nohou za slusnou cenu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 145

Příspěvekod Denis » pát led 07, 2022 11:00 pm

A ta stará Honda už nestačí? Všetci máme skúsenosti ako sa zelina namotá na vrtulu, ale asi to nikto neriešil, lebo na takej vode trvale nejazdí. Videl som v katalogoch, že predávajú k vrtuli niečo ako ozubené nabrúsené koliesko, na sekanie lana namotaného na vrtulu, teda odsekalo by to aj rastliny, ale či sa to dá nasadiť na prívesák netuším. Tiež ma napadá motor bez vrtule, teda JET pohon, skúsenosti nemám, neviem či rastliny neucpú sanie, viem len že spotrebu má vyššiu ako vrtula. Loď tam kotvíš natrvalo?
david
moderátor
Reputace: 216

Příspěvekod david » pát led 07, 2022 11:05 pm

Jet je v tomhle případě jen na dvě věci...

Zpět na