Lodní motor Selva Naxos 15 (5xs)

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pogho
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Re: Lodní motor Selva Naxos 15 (5xs)

Příspěvekod pogho » čtv zář 14, 2017 11:45 am

mates T4 píše:Já si nemyslím, že SPS a policajti jsou pitomci. Myslím si, že ti věděli o těchto motorech a problematice dřív, než jsem já ho našel na netu... :) Na Mercury jsem certifikát neměl, nevozil a nějak mě to ani netrápilo... Na štítku měl 3,7 kw a to stačilo... Ale to je i na té Selvě.. ;) A to jsem ho nijak neladil, jak jsem ho vybalil z krabice, tak jezdí, šrouby na motoru jsou přetřené barvou...
Je pravda, že když mě budou chtít dostat, tak mě dostanou. Tak se na vodě chovám tak, aby neměli sebemenší důvod.
Tímto se nějak neobhajuji, riziko beru na sebe.

Jen bych chtěl ještě hodit do placu mojí zkušenost z min.týdne. Jel jsem na vodě -sám ve člunu z ryb na pohodu ve skluzu, předjíždí mě gumák Bush 360 se Suzuki 5, jel ve skluzu stejně jak já... V něm chlap, ženská a dítě..... Pozdravili jsme se a koukal jsem, jak mu to frčí... Já jel cca na 1/3 plynu. Potkali jsme se cca za 15min u vytahovaní lodě a fakt to byla 5hp.
Tak mi teď řekni, proč by nemohla pětka jet ve skluzu ve třech... A na štítku máme to stejné.... ;)

neviem ako je to na iných vodách...ja jazdím na Dunaji a Malom Dunaji...pár krát som už postretol policajné hliadky...váčšinou to skončilo pozdravom...minulý rok na Malom Dunaji ma oslovili či je všetko v poriadku a dali sme krátku reč na tému pytliactvo, lebo riešili ponaťahované šnúry...o výkone motora neprišlo na reč i keď som tesne predtým išiel v jasnom sklze a ubral až ked som videl isť oproti ich čln...uberám vždy ked sa míňam s iným člnom...jednak sa mi to zdá slušnosťou a jednak nikdy nemôžem vedieť aké skúsenosti sú na druhej strane a či ho neohrozím svojou plavbou...inak je to ale dosť polemické, lebo plavba vo výtlaku produkuje váčšie vlny ako plavba v sklze a určitá rýchlosť vo výtlaku je pre druhý čln nebezpečnejšia ako keď sa míňa rýchlejšie...ale to je na inú tému :)
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » čtv zář 14, 2017 3:14 pm

mates T4 píše: V něm chlap, ženská a dítě..... Pozdravili jsme se a koukal jsem, jak mu to frčí... Já jel cca na 1/3 plynu. Potkali jsme se cca za 15min u vytahovaní lodě a fakt to byla 5hp.
Tak mi teď řekni, proč by nemohla pětka jet ve skluzu ve třech... A na štítku máme to stejné.... ;)

Mohla - klidně i v pěti. Kluk 40 kg a 4 desetikilova nemluvňata. :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Když naložíš 3 chlapy jako já, tak Ti garantuju, že s pravou pětkou ( ne jako něco na štítku a a něco na deklu .. to umím udělat na jakýkoliv motor :-) ) se už do kluzu nedostaneme. Alespoň ne s gumákem.
Takže se nebavme, kolik osob ve člunu jelo v kluzu, ale jakou měli hmotnost. To je důležité.
Druhá a podstatná věc je vědět , jak vypadá jízda v kluzu.
Jinak jde vždycky o celkovou hmotnost člunu versus výkon motoru . Přibližně platí , že se pro kluz nedostaneš na víc než 40 - 45kg na 1HP , což je při pravé 5HP okolo 165kg maximální celkové hmotnosti. Tedy včetně člunu a motoru, nádrže atd... Fyzika se nedá ohnout. U toho Bushe 360 , který váží sám o sobě 70 kg + motor ať nežeru 20kg je to užitečné zatížení 75-80 kg. :o :o :o
Víc podrobností zde: viewtopic.php?f=34&t=4788&hilit=5+HP+ve+skluzu+lze+s+5hp+skluzu+5HP

Závěr je jednoduchý. Za čas pořídíš silnější motor, protože tě to cestování s pětkou a přemýšlení co vyhodit ven, aby to jelo přestane bavit.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv zář 14, 2017 4:12 pm

Asi to tak nejak bude. Ja vazim 90 clun 45 motor 20 vybava 5kg = 160 clun laminat motor 5hp bohuzel s dlouhou nohou clun je na kratkou. A do kluzu dostanu musim sednout asi za pulku clunu. Kdyz klouze da se hodne ubrat tak na 70% a stale kluz ale musim sedet za pulkou motor yamaha 2t. Zkousel jsem to johnson 3hp nevim jestli to byl cisty kluz ale po proudu to letelo takze 4hp by stacili. Dno ploche
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » čtv zář 14, 2017 9:41 pm

U laminátoveho člunu to může být i větší poměr hmotnosti na jeden kW , lépe to klouže a kluz se dostaví při menší rychlosti.
Dany
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: -9

Příspěvekod Dany » stř lis 22, 2017 8:23 pm

raschi píše:Naxos 15hp jsem měl 3 sezóny (po 10 dnech v Chorvatsku) na RIBu 310cm a byl jsem s ním spokojený. Na to, že to byl motor z několikáté ruky, tak chodil spolehlivě, i startování bylo bez problémů. Jen jednou jsem s ním pár hodin laboroval, protože po přidání plynu se začal dusit. Po dvojnásobném rozebrání kaburátoru jsem nakonec našel nějaké pohyblivé smítko v trysce, což samozřejmě nebyla chyba toho motoru, to se mohlo stát jakémukoliv motoru. Hlučnost asi jako každý dvoutakt, legislativu jsem neřešil (v HR jsem ho měl přeznačený na 6hp, protože tehdy ještě do 6hp nemusela být vinjeta).
https://www.youtube.com/watch?v=QdFsIAcQQrc

Urobil som si v r. 2017v Chorvátsku Voditeli brodice "B" a kúpil som čln. STORM STK 330E+kýl , pevné dno, 51 kg, dl.330cm. Chcel by som kúpiť motor Selva Naxos 5xs New 2017(15HP) -2takt.( certifikát sa vydáva na 3,7 kw, ale skutočný výkon je 11,2kw)-viď.http://www.eclny.sk/svk/detail/lodne-mo ... ad-image-0

1.V Chorvátsku sa platí poplatok podľa novej legislatívy vypočítavaný podľa výkonu motora a dl. člna za 5HP alebo 15HP - v prípade Selvy Naxos 5xs ( 15 HP) ?
2. Mal som na mysli, že nemám problém zaplatiť vinietu za 11,2 kW/15HP/, veď rozdiel medzi 3,7 kw a 11,2 kw je podľa vzroca (2x3,7 alebo 2x11,2)-rozdiel len 15kún=2 €/, ale vzhľadom, že motor nie je registrovaný, nebude to problém v Chorvátsku ? Neviem presne aká je chorvátska legislatíva, lebo na Slovensku je povinná registrácia na SPS od výkonu motora nad 4 kw, t.z. že na Slovensku nie len 4taktné, ale ani 2taktné motory do 4 kw nepodliehajú registrácii.
Ďakujem za skorú odpoveď
Dany
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Dany » stř lis 22, 2017 8:25 pm

mates T4 píše:Byl jsem s nim letos 14 dni v Chorvatskua naprosta spokojenost. Poprve jsem okusil 1,5m vlny na gumaku s timto motorem a muzu rict, ze mi zachranil zadek... 6 km v techto vlnach me dovezl do pristavu a bez sebemensiho zavahani. S 5konkou si to nedokazu predstavit... Celkove spolehlivy, kultivovany a zatim bezproblemovy motor. Starty na druhy cuk, teply na prvni.
U nas jsem kontrolu nezazil a pro jistotu vozim veskere doklady s sebou. Certifikat, kopii faktury, pro muj klid modrou kartu i kdyz to neni povinnost do 5 k. 2t motory do 5k mohou byt , takze s timto problem neni.... a jestli mi nekdo dokaze na vode, ze to ma vic nez mam na certifikatu, tak sklopim usi a zaplatim pokutu... :-). Kdyz se clovek nechova na vode jak kreten, tak muze byt klidny. Jezdil jsem kazdy druhy den okolo policie v Hr a nikdy si me ani nevsimli. A to jsem mel zaplaceno za 5 hp, takze by si na me klidne smlsli. :lol: Tak nevim. Je to na rozhodnuti jednotlivce. Ja jsem ho kupoval jen kvuli jizde ve skluzu ve 2 lidech a 1 diteti. Protoze je to jistejsi a klidnejsi jizda. Mel jsem Mercury 5 hp a ten byl uzasnej... ale jen pro jednoho..

Urobil som si v Chorvátsku Voditeli brodice "B" a kúpil som čln. STORM STK 330E+kýl , pevné dno, 51 kg, dl.330cm. Chcel by som kúpiť motor Selva Naxos 5xs New 2017(15HP) -2takt.( certifikát sa vydáva na 3,7 kw, ale skutočný výkon je 11,2kw)-viď.http://www.eclny.sk/svk/detail/lodne-mo ... ad-image-0

1.V Chorvátsku sa platí poplatok podľa novej legislatívy vypočítavaný podľa výkonu motora a dl. člna za 5HP alebo 15HP - v prípade Selvy Naxos 5xs ( 15 HP) ?
2. Mal som na mysli, že nemám problém zaplatiť vinietu za 11,2 kW/15HP/, veď rozdiel medzi 3,7 kw a 11,2 kw je podľa vzroca (2x3,7 alebo 2x11,2)-rozdiel len 15kún=2 €/, ale vzhľadom, že motor nie je registrovaný, nebude to problém v Chorvátsku ? Neviem presne aká je chorvátska legislatíva, lebo na Slovensku je povinná registrácia na SPS od výkonu motora nad 4 kw, t.z. že na Slovensku nie len 4taktné, ale ani 2taktné motory do 4 kw nepodliehajú registrácii.

Ďakujem za skorú odpoveď
Dany
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Dany » sob lis 25, 2017 12:17 pm

mates T4 píše:Byl jsem s nim letos 14 dni v Chorvatskua naprosta spokojenost. Poprve jsem okusil 1,5m vlny na gumaku s timto motorem a muzu rict, ze mi zachranil zadek... 6 km v techto vlnach me dovezl do pristavu a bez sebemensiho zavahani. S 5konkou si to nedokazu predstavit... Celkove spolehlivy, kultivovany a zatim bezproblemovy motor. Starty na druhy cuk, teply na prvni.
U nas jsem kontrolu nezazil a pro jistotu vozim veskere doklady s sebou. Certifikat, kopii faktury, pro muj klid modrou kartu i kdyz to neni povinnost do 5 k. 2t motory do 5k mohou byt , takze s timto problem neni.... a jestli mi nekdo dokaze na vode, ze to ma vic nez mam na certifikatu, tak sklopim usi a zaplatim pokutu... :-). Kdyz se clovek nechova na vode jak kreten, tak muze byt klidny. Jezdil jsem kazdy druhy den okolo policie v Hr a nikdy si me ani nevsimli. A to jsem mel zaplaceno za 5 hp, takze by si na me klidne smlsli. :lol: Tak nevim. Je to na rozhodnuti jednotlivce. Ja jsem ho kupoval jen kvuli jizde ve skluzu ve 2 lidech a 1 diteti. Protoze je to jistejsi a klidnejsi jizda. Mel jsem Mercury 5 hp a ten byl uzasnej... ale jen pro jednoho..

Chcel by som kúpiť novú Selvu Naxos 5xs a zaujala ma Tvoja osobná skúsenosť z Chorvátska, kde by som na budúci rok chcel ísť s člnom a týmto motorom, nakoľko som si tohto roku urobil v Chorvátsku Voditeli Brodice B.

1.V Chorvátsku si platil poplatok podľa novej legislatívy vypočítavaný podľa výkonu motora a dl. člna za 5HP? Ten úradník v Chorvátsku nemal podozrenie, že je to 15 HP ?- v prípade Selvy Naxos 5xs ( 15 HP) ?
2. Aké doklady k člnu a motoru si prosím Ťa predkladal v Chorvátsku pri platení viniety ? Je potrebné prísť s člnom a motorom fyzicky ku kontrole a platení viniety alebo len stačí doniesť doklady a stačí to mať to zbalené v kufri auta ?
3. Nemal by som problém zaplatiť vinietu za 11,2 kW/15HP/, veď rozdiel medzi 3,7 kw a 11,2 kw je podľa vzroca (2x3,7 alebo 2x11,2)-rozdiel len 15kún=2 €/, ale vzhľadom k tomu, že motor nie je registrovaný a certifikát je vydaný na 3,7 kw, nebude to problém v Chorvátsku ? Neviem presne aká je chorvátska legislatíva, lebo na Slovensku je povinná registrácia na SPS od výkonu motora až nad 4 kw, t.z. že na Slovensku nie len 4taktné, ale ani 2taktné motory do 4 kw nepodliehajú registrácii.

Ďakujem za skorú odpoveď, môj email: danielurban00@gmail.com
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » sob lis 25, 2017 3:41 pm

Nevim co to tu furt resite selva a podobne 15hp a nejaky certifikat ze ti ma 5 je ti uplne k hovn....... Proroze jak neco zpusobis odseres to na 300%.myslis ze nikdo z lidi od vody nepozna motor 5hp a 15gp. A hlavne pri stylu jizdy mozna slepej.

Zpět na