Tohatsu 3,5Hp 4-takt versus 5Hp 4-takt

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

adrian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Tohatsu 3,5Hp 4-takt versus 5Hp 4-takt

Příspěvekod adrian » úte led 20, 2015 9:03 pm

Ahojte,

rad by som Vas poprosil o skusenosti s motormi tohatsu resp mercury tejto vykonovej triedy, Tohatsu 3,5Hp 4-takt versus 5Hp 4-takt
Chcel by som ho pouzit na plachetnicu ako zalohu resp prekonavanie prudu a vetru , hmotnost lode cca 650 kg vratane posadky.
Rozdiely hmotnosti, spotreba a niektore technicke rozdiely mam nacitane z internetu ale chyba mi informacia ci bude stacit vykonovo.
3,5hp mi pride skladny, lahky, obava z vykonovej dostatocnosti, vyfuk nad vrtulou, rychlost iba vpred a neutral, treba otocit nohu pri cuvani, neviem ako je to prakticke.
5hp je tazsi o 10 kg, trochu vyzsia spotreba, vacsi, vyfuk cez vrtulu, rychlosti vpred vzad a neutral a samozrejme vacsia cena asi o 20% ...
Mam dilemu ktory vybrat. rad by som sa nechal poucit od skusenejsich.
Plachetnica rozmerov 5,2m x 2m,

Velmi pekne Vam Dakujem.
Adrian.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » stř led 21, 2015 12:16 pm

zober urcite ten vacsi.
Maximum co je bez limitu bez preukazu VMP. Aj keby si ho neskor chcel predat, ocenis. Naviac spiatocka, nemusis si ruky vyklbit pri manevrovani, a vyfuk do vody = tichsi.
Surcouf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod Surcouf » stř led 21, 2015 3:04 pm

Můj oblíbený Bretonec si na Viko 20 (5,5m, 800kg) pořídil Tohatsu 3,5. Pluje s tím na Atlantiku a tvrdí, že je tam dostatečná výkonová rezerva. takže proč platit více, když to stačí.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » čtv led 22, 2015 11:51 am

kedysi som jazdil na motorke Simson 50 ccm, maximalka asi 65 km/h, a snival som o valci 70 ccm, s nim a inou rozetou ta ista motorka dala takmer 90 km/h.

Tak podobne to je s motorom 3,5 hp vs. 5 hp.
Na Dunaji je relativne silny prud, tych 1,5 hp naviac sa bude rozhodne hodit, aspon do rezervy.

Adrian, a na tvoju lod by som este kupil toto: http://www.awn.de/boote-motoren/benzin- ... toren.html aby si nemusel mat motor stale vyklopeny.

Obrázek
adrian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod adrian » pát led 23, 2015 1:58 pm

Pekny velky drziak. Na motore tejto velkosti by sa dal zabezpecit aj mensi, do 7hp ale v com vidim naozaj nevyhodu je cena okolo 130 EURO navyse + vrtanie do lode + rukovat bude kratka, ked je motor zanoreny, znamena predlzovak a dalsie naklady len za cenu aby motor nebol vyklopeny.
Uz o oboch spomenutych motoroch viem dost, len mi chybaju prakticke zrucnosti a skusenosti, mozno ked zacne sezona skusim pozicovne ak budu tieto alebo vykonovo podobne motory v ponuke, pred konecnym rozhodnutim o kupe.

Zacinam sa pohravat s myslienkou kupit mensi a zavesit ho na zrkadlo len vtedy ked je treba, to jest bezvetrie alebo velmi velky vietor, na pomoc plachtam, Primarne pocas beznych podmienok plachtenia by bol motor vo vaku v kajute. instalacia by mala byt do par minut.

Nedavno som cital zaujimvy clanok o tom preco 23 x nie motor na plachetnici, hoci suhlasim ze v stiesnenych priestoroch marin je to bez mnotora dnes asi nemozne.
http://propercourse.blogspot.com/2010/0 ... ne-in.html

Ano, bretonec ma tiez 3,5hp a zda sa byt spokojny.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát led 23, 2015 4:01 pm

adrian pozri toto
http://www.awn.de/boote-motoren/benzin- ... toren.html
model F5HL
je to Cina, ale tu ich vidis na vode bezne, a nie su na ne nejake staznosti.
adrian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod adrian » pát led 23, 2015 4:42 pm

Diki za link, ale v znacke motoru mam uplne jasno, servis a dostupnost nahradnych dielov ak by nieco.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát led 23, 2015 5:15 pm

tychto motorov je v EU viacej nez Tohatsu dokopy, servisu a dielov by som sa nebal. Akurat ho kazdy dealer predava pod svojou znackou. Original nazov vyrobcu je Hidea.
adrian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod adrian » pát led 23, 2015 6:42 pm

No neviem.
Tohatzu vyraba zavesne motory vyse 50 rokov. s vyrobou za minuly rok 3 a pol miliona kusov rocne,

Hidea ako som sa prave docital bola zalozena v 2008 s vyrobou cca 100 000 kusov rocne.
Priznam sa este som o tej znacke nepocul az od teba, ale vsetko je prvy raz, mozno si ziska svojich priaznivcov ak bude pomer cena kvalita predcit ostatne znacky.

Aj niektore zname znacky ktore bezali dobre maju u nas problemy s distribuciou nahradnych dielov, tym aj servisom a preto sa prestavaju predavat, informacie z dvoch predajni lodnych motorov.

skus tu hideu, ja pojdem do tohatzu a mozme porovnat na dunaji.
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » pát led 23, 2015 6:58 pm

Mne tie ceny vobec nepridu vyhodne. 799 € za 5 hp ked momentalne sa da na SK kuoit Yamaha 5hp okolo 1050 €. Alebo ta 2,5 hp za 549. Za 700 sa tu da kupit osvedceny Suzuki 2,5 hp. Ked zohladnis stratu hodnoty neznackovych motorov a dopravu, tak absolutne nemaju sancu konkurovat.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát led 23, 2015 7:27 pm

to mas jedno, aj tak su to vsetko cinske motory, tieto male priblizovadla - do 10 hp urcite, mozno az do 25. Ci japonske znacky alebo americke, vsetko je to v Cine robene.

Hidea existuje neviem odkedy, akurat sa predtym inac volali. A predava ju napr. rakusky allroundmarin.at, taliansky nautimarketshop.com, barskdo.
Skutre sa kedysi tiez vyrabali v EU, a teraz Piaggia aj Peugeoty zliezaju z cinskeho vyrobneho pasu, videl som na vlastne oci uz v r. 2004. Teda do 125 ccm, tie vacsie sa mozno stale robia v EU.
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » pát led 23, 2015 7:51 pm

Audi, Bmw, Mercedes... sa vyrabaju aj v Cine, ale prave ich znacka zarucuje urcity kvalitativny standard. Takze ked kupim Hondu alebo Yamahu, aj keby bola vyrobena v Cine, stale dostanem urcity standard. Preto je rozdiel, ked je nieco vyrobene v Cine a nieco je Cinske. Bmw z Ciny je uplne ina liga ako Cinsky BYD.
adrian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod adrian » pát led 23, 2015 8:14 pm

indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » pát led 23, 2015 8:18 pm

Este k teme. Zalezi kolko casu, v akej lokalite a ako chces ten motor pouzivat. Ak casto a niekde, kde je prud, tak urcite ten 5 hp. V opacnom pripade by som kupil napriklad 2,3 hp Hondu. Ta vazi 12,5 kg a je vzduchom chladena. Ma odstredivu spojku. Je sice dost hlucna a vyzera skor ako hracka, ale je spolahliva a ucel splni. Osobne mi 3,5 hp motory nedavaju velky zmysel. Bud kupim ten najmensi kvoli manipulacii, alebo ten najvykonnejsi mozny bez registracie. To je ale iba moj nazor.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát led 23, 2015 10:59 pm

adrian píše:
Nedavno som cital zaujimvy clanok o tom preco 23 x nie motor na plachetnici, hoci suhlasim ze v stiesnenych priestoroch marin je to bez mnotora dnes asi nemozne.
http://propercourse.blogspot.com/2010/0 ... ne-in.html

z tych 23 dovodov sa asi 10 vztahuje na zabudovany motor, a zvysok su blbosti typu - pokazi sa, je hlucny, zerie benzin.

To ako keby som spisal 10 dovodov preco nemat lod - su s nou starosti, potrebuje udrzbu, mozu ti ju ukradnut..
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát led 23, 2015 11:14 pm

indianajones: auta su iny pripad. Mas x vselijakych EU noriem, ktore brania tomu, aby sa v EU predavali cinske auta. Emisie, crashtesty, taka norma hentaka norma, menia ich tak rychlo, aby cinania nestihali reagovat. Inac by sa v EU robili asi len auta vyssej strednej a luxusnej triedy.

S motormi (male kubatury) je to ine. To pre EU ani USA nie je zaujimave, draha prac. sila, velky podiel ludskej prace pri montazi. Preto napr. Harley Davidson berie pre Sportster motory z Ciny (prevodovky z Kosic), Piaggio motory plus cele skutre do 125cc, Peugeot skutre detto, BMW cele motorky 650 + motory do 800cc, taliansku znacku Benelli kupili cinania celu, atd. Nemam prehlad co sa tam zacalo robit posledne roky, viem len co sa tam robi dlhsie.
Najdi u nas napriklad elektricku centralu s benzinovym motorom, ktora nema cinsky motor.
To iste je s lodnymi motormi. Mam na mysli ale male kubatury a vykony.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » sob led 24, 2015 12:05 am

adrian, nemecky vies, tu mas nejake testy http://www.testberichte.de/a/bootsmotor ... 06298.html

a tu je special pre 5 PS (aj ked s kratkou nohou) - poradie Suzuki, Tohatsu, Mercury (totozny s Tohatsu), Yamaha. Testu sa odmietli zucastnit Selva, Parsun a Honda.
http://www.boote-magazin.de/test_techni ... 43461.html
adrian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod adrian » sob led 24, 2015 9:33 am

Celkom fajn link na citanie pocas dlhych zimnych vecerov.
Tohatsu vyraba tieto portable motory okrem mercury aj pre nissan.
Naposledy upravil(a) adrian dne sob led 24, 2015 2:18 pm, celkem upraveno 1 x.
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » sob led 24, 2015 9:37 am

Copy, ved ja netvrdim, ze renomovane znacky nerobia veci v Cine. Ja tvrdim, ze renomovana znacka zarucuje urcity kvalitativny standard.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » sob led 24, 2015 11:32 am

tu su tie Tohatsu :)

Obrázek
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » sob led 24, 2015 1:53 pm

Tak na mojej malej Yamahe je Made in France. Napisat to mozu aj v Cine, ale viem, ze Yamaha si ustrazi kvalitu. Cinske motory by mali zmysel keby stali maximalne polovicu znackovych. Ked mam dat 550 za cistu Cinu a 700 za znackovy motor, tak to nema zmysel. Vlastne pre mna by ten Cinan nemal zmysel ani za tu polovicu. Mam rad, ked veci funguju ako maju.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » sob led 24, 2015 2:15 pm

Drtivá většina stížností na čínský motory pochází od lidí, kteří čínskej motor nikdy neměli. Jen papouškujou něčí doměnky.
Stejně naivní je myslet si, že značkovej motor je 2x lepší, než čínskej a tedy by ten čínskej měl stát polovinu. :D
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » sob led 24, 2015 2:47 pm

Naivny je skor ten, co si mysli, ze za nizku cenu dostane vysoku kvalitu. Vyjadril som svoj nazor a za nim si stojim. Reci o nejakom papouskovani su uplne mimo. Kto chce, nech si tie cinske motory kupuje, ja to nebudem. :)
adrian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod adrian » sob led 24, 2015 3:28 pm

vidis, aj cinania nakupuju japonske motory, maju ich plne sklady. :)
Inak by bolo zaujimave co je tam na tom obrazku napisane.
Cinsky este neviem a asi to tak aj zostane.

Ale spat k teme.
Budem mat vykonovo podobne motory na skusku.
Skusim spravit porovnanie a dam vediet ako som dopadol, musim si este pozicat od kamarata go pro kameru a rychlomer.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » sob led 24, 2015 4:40 pm

tu len namatkovo ceny z cinskeho maloobchodu (vratane ich dane, cena na pulte pre konecneho zakaznika)

dopisal som tam ceny dnesnym kurzom, nech je to jednoduchsie
Obrázek

Zpět na