Spotreba privesnych motoru

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

brtnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Re: Spotreba privesnych motoru

Příspěvekod brtnik » stř srp 03, 2016 11:21 am

Ono to se spotřebou lodního motoru (zvláště pak malého – do 5HP) se to má poněkud záhadně - není lehké ji vyzkoumat. Druhdy jsem měl stejné pochyby jako autor, zda náš motor netrpí obžerstvím a ptal jsem se kolegů kolik jim to hltá a dozvídal jsem se neuvěřitelné cifry jak nahoru tak dolu. Čili došlo mi, že to nikdo nezkoumá. Nezbylo mi než provést měření. Abych popsal komponenty. Plavidlo: dvojitá plachetní šarpie, něco k tuně výtlaku, 6,2m na vodorysce, motor: Crescent 4HP stáří viz výše (>30let), palivo: N95+Paramo TSF v poměru 40:1, měřidla: GARMIN GPS III+, Univerzální měřič moto hodin a otáček Sunway a litrová PVC nádoba od aviváže označená po decilitrech. Testoval jsem na dvou dovolených (dle říčních km) a popojíždění na spřátelená kotviště 7km. Co jsem zjistil? Prakticky za 6min ujedeme 1km a těch 7km udělám za lehce méně než hodinu a spotřebuji 8deci paliva. Čili loď nejede víc než 7km/h ať dělám co dělám – tzn. při 3600ot/min, ale zvykl jsem si jezdit na sporo 2400ot/min, výsledná rychlost je neměnná (dle dřívějších měření s užitím říčních kilometrovníků 10/km/h, ale to bych nebral vážně). Suma sumárum počítám, že motor žere okolo 11,4L/100km, čili v mém případě dva krát víc než auto. Pravda v autě nemám postele a nevozím tolik potravin, chlastu a vlastně ani nářadí. ;)
Upozorňuji na ten olej Paramo TSF. Od doby co ho užívám, motor nepoznávám – studený chytne na druhé zatáhnutí (když nezapomenu připojit přívod benálu) a vůbec nesmrdí. Volnoběh báječný - tuhle jsem dělal přistávací kolečko a kolega se podivoval, co to mám za motor, který jede tak potichu a to ještě bez kytu. Byl velice překvapený až rozhořčený, protože jeho nový 5HP od věhlasné firmy řve jak kráva... Olej stojí 145Kč/L, tj. o 100Kč méně než stejný Advance VSX od SHELL, který jsem testoval před TSF. Jo a TSF je MODRÝ čili na vodu ideální.

Zpět na