GO Orlíku 3

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 12

Re: GO Orlíku 3

Příspěvekod pepabagi » úte srp 16, 2016 9:16 am

. . . krásná loďka a krásně udělanej motor, obdivuju tvůj smysl pro detail :thmbup:
Butch
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 11

Příspěvekod Butch » úte srp 16, 2016 11:31 pm

Ahoj,to náporové chlazení na orlíku funguje tak,že lod musí být v pohybu.Já když uberu na volnobežné otácky a lod zpomalí tipuju tak na 2-3km/h tak nechladi.Stači lehce přidat ani ne čtvrt plynu a začne chladit.Dá se to dobře kontrolovat na noze kousek od uchycení jsou z obou stran dvě dirky asi 5mm a těma voda prská ven.Když svítí slunce mám vedle motoru jak prská ta voda malou duhu. :D Myslím že to chlazeni je dobře vymyšleno.I když jedu v pařáku 4-5hodin v kuse a sáhnu na válec je je jenom teplej né horkej.Olej používám červenej stihl na doporučení dvoutaktáře co délá dvoutakty přes třicet let,toš tak.Zdar
Butch
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Butch » úte srp 16, 2016 11:34 pm

Dík,to udělá radost :)
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod hotte » čtv srp 18, 2016 10:07 am

Ahoj, díky za tvé rady. :) Já jsem bohužel ještě neměl možnost ho projet. :( Když jsem motor přivezl domů, pokusil jsem se ho nastartovat, běžel hned asi na třetí zatažení. Kdyby nebyl celí zamaštěný a z převodovky netekl olej, asi bych ho zkusil i projet. :) Nezbylo mi nic jiného než udělat na motoru GO. Vyměnil jsem všechny těsnění, gufera, ložiska. Už mám motor celý složený a nastříkaný základovkou. Teď už my zbývá jen vrchní barva a nastrojit zapalování a startování… :D :) Už se moc těším, až mi zavrčí a budu se s ním také moci pochlubit. :-D
Příští rok mám v lánu opravit i loďku aby mi to k sobě pěkně ladilo. :-D
Já mám také nejlepší zkušenosti s olejem od stihl, používám ho do všech 2T motorů. :-) Biologicky odbouratelný olej je pěkně drahý, a moc mu nevěřím. :D
Jinak tvoje „motorové pádlo“ je super!!! ;)
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pát srp 19, 2016 9:25 am

K tomu oleji - červený STIHL má "jen" API-TB specifikaci, což u Orlíku nevadí, ten byl stavěný na horší olej. Jinak STIHL olej je jen přebal nějakého levného Castrolu, STIHL si to nechává zabalit , obarvit. Podrobnosti lze dohledat na webu. Jinak souhlas s těmi biologicky odbouratelnými oleji (NMMA ), mají ve specifikacích rozložení z 80 procent do 3 měsíců. Trvanlivost v benzínu bude taky horší, takže nepoužívat staré směsi. Jinak k motoru - Orlíku, někde na webu jsem viděl elektronické tyristorové zapalování k tomuto motoru ( návod - konstrukce ) , ale už to nemůžu najít. Bylo tam uvedeno, že motor pak bezvadně chytal teplý/studený a měl kultivovanější chod. Problém u magneto-kladívkovém zapalování u Orlíka byl, že energie jisky je malá , někdy za to může i již slabý magnet v rotoru. Ten tyristor to řeší tak, že se po dobu celé otáčky motoru nabíjí kondenzátor, jehož energie se pak celá vybije do zapalovací cívky.
Kdyby to někdo měl, nebo objevil, prosím sem s tím. Orlíka také mám , někdy plánuji také znovuzrození.
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » pát srp 19, 2016 11:07 am

Ahoj, já mám poměrně velkou spotřebu oleje tak že kupuji rozlévaný a cena i kvalita je dobrá. Někdy koupím červený stihl a někdy zelenou husqvarnu, olej se liší jen barvou. :D Elektronické tyristorové zapalování mam namontované na mustangu a pionýru. Jsem s ním hodně spokojený. Oba stroje chytají na první našlápnutí, ale do orlíku se mi to moc cpát nechce z důvodu, že bych musel na stavbu použít nějaké menší součástky. U motorek jsem musel vyrobit ještě krabičku a umístit to mimo motor pod nádrž. U Orlíku zatím nevím kam to zapalování schovat. :(

fandím všem lidem, kteří orlíka neprohlásí za starý krám a neodvezou ho do kovošrotu. :thmbup: Podle mě je orlík úžasný jednoduchý stroj, který si zaslouží zrenovovat.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » pát srp 19, 2016 2:47 pm

hotte píše:Ahoj, já mám poměrně velkou spotřebu oleje tak že kupuji rozlévaný a cena i kvalita je dobrá. Někdy koupím červený stihl a někdy zelenou husqvarnu, olej se liší jen barvou. :D Elektronické tyristorové zapalování mam namontované na mustangu a pionýru. Jsem s ním hodně spokojený. Oba stroje chytají na první našlápnutí, ale do orlíku se mi to moc cpát nechce z důvodu, že bych musel na stavbu použít nějaké menší součástky. U motorek jsem musel vyrobit ještě krabičku a umístit to mimo motor pod nádrž. U Orlíku zatím nevím kam to zapalování schovat. :(

fandím všem lidem, kteří orlíka neprohlásí za starý krám a neodvezou ho do kovošrotu. :thmbup: Podle mě je orlík úžasný jednoduchý stroj, který si zaslouží zrenovovat.

Hotte prosím nemáš nějaký odkaz na tu elekroniku? To co je k pionýru musí jít i na Orlíka. Já mám to magneto slabé, původní majitel to měl rozebrané a to vadí. Nevím jak schopnost zase magnetovat obnovit a ta elektronika by tomu pomohla. Dnes se to dá postavit v SMD, nevidím problém v tom, to potom zalít ( epoxyd atd.. ) do nějaké malé trtubičky a nenápadně někam umístit. Taky scháním propeller, dal jsem ho jednomu strojaři vyleštit , vyvážit a on mi ho někde ztratil :-(
A jestli někdo ví co s velmi slušně orezlou nádrží ( uvnitř ) prosím sem s tím.....
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » pát srp 19, 2016 7:03 pm

Ahoj, já se inspiroval zde: http://www.jawa-50.cz/clanek/navody-tuning-upravy.html pod nadpisem úprava elektriky najdeš návody na zapalování. Mě ho stavěl bracha podle návodu z amatérského rádia. Po neděli bráchu uvidím a poprosím ho, aby to našel, a neskenuji to sem. Udělat zapalování s SMD není problém, to máš pravdu, ale z vlastní zkušenosti bych první provedení zapalování vyrobil z klasických součástek. Na oživení je to prostě lepší. :)

Bohužel jak „obnovit“ magnet ti neporadím. :( Vyrezlou nádrž jsem měl také na pionýru a vyřešil jsem to tak že jsem ji vyplachl benzínem a dál to neřešil. Jen vím, že musí být stále pokud možno, co nejplnější tím se mi ta koroze zastavila. :crazy:
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » stř srp 31, 2016 7:09 am

Ahoj, tak jsem se dal do skládání motoru. :) Snažím se, aby vypadal co možná nejvíce původně. Myslím, že až na pár drobností se mi to docela daří. ;) Výfuk je matvý a má být lesklý (nesehnal jsem žáruvzdornou lesklou barvu), v krytu startování má být díra a tak. :)
Přílohy
20160830_193133.jpg
20160830_193046.jpg
20160830_192933.jpg
20160830_192919.jpg
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » stř srp 31, 2016 7:35 am

Hezky, možná to klamou fotky, ale přijde mi že originál barva nohy byla tmavší :roll:
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » stř srp 31, 2016 8:03 am

maxik1958 píše:Hezky, možná to klamou fotky, ale přijde mi že originál barva nohy byla tmavší :roll:

Ve skutečnosti je ta noha o něco tmavší. :) Barvu jsem kupoval podle normy, takže by měla být stejná. Prý se tenkrát vyráběla jediná "slonová kost" a používala ji Jawa, a další výrobci. :) Ale přez to byla původní noha malinko tmavsí oproti krytu startování na který byl použit určitě stejný odstín.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv zář 01, 2016 12:19 am

každej foťák a každej monitor ukazuje trochu jiný barvy, proto jsem psal že se mi zdá :) Jinak opravdu klobouk dolů, moc se mi to líbí
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » čtv zář 01, 2016 7:19 am

Děkuji. :) Včera jsem pokračoval a přibyli další díly, už to pomalu začíná vypadat jako Orlík 3. :mad: Včera jsem našel jeden díl na kterém je původní barva. Pokusím se to sem vyfotit, aby byl vidět rozdíl. Nedokážu si vysvětlit barevný rozdíl. Jediné co mě napadá je, že barva podlehla degradaci za tu spoustu let. Myslím si to pro to, že jsem při demontáži objevil světlejší místa právě tam, kde na to nemohlo moc svítit slunce a nebylo to máchané ve vodě (z horní strany válce a kloub na noze).

Ještě k tomu zapalování. Poprosil jsem bráchu, aby se podíval, jestli by nešlo použít to zapalování z pionýra. Říkal, že to nepůjde většina zapalování na pionýra je prý napájena ještě ze světelného okruhu, který na orlíku chybí, jako další problém uvedl, že se to tam rozhodně nevejde („kondenzátor nezmenším“ říkal). :( Tak jsem mu dal za úkol, aby mi tam nějaké zapalování vymyslel. :D
Butch
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Butch » pát zář 02, 2016 9:52 pm

Ahoj slušná práce líbí se mi to :shock: Hele já si myslim že ten výfukový sběrač má být černej.Na všech motorech co jsem viděl byl černej.A já na něm měl černou co držela jak židovská víra. :crazy:
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » pát led 20, 2017 7:28 am

Ahoj, tak orlík musel bohužel na pár měsíců stranou, ale teď už na něm zase pilně pracuji. Ještě minulí rok jsem si na něho nechal vyrobit nové samolepky. :)
Tento týden jsem se pustil i do rozebírání druhého motoru a zjistil jsem, že je jinak řešeno uchycení vratné pružiny joja od startování. Mohl by mi prosím někdo poradit, které je to původní řešení, případně jestli nejsou obě dílem „vylepšení“. Bohužel u toho provedení s kouboučkem nebyla vratná pružina.
Přílohy
20170119_162546.jpg
detail kloboučku
20170119_162536.jpg
první řešení při kterém je společně na hřídeli s jojem navlečen i kloubouček se zářezem
20170119_162650.jpg
jojo - druhé řešení se šroubem za ktarý byla záháknutá vratná pružina
20170119_160602.jpg
nové samolepky
david
moderátor
Reputace: 100

Příspěvekod david » pát led 20, 2017 8:46 am

V roce 1964 a dál, zcela určitě verze s kloboučkem. Vždycky sem se od něj a brka děsně zmazal. :lol:
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » pát led 20, 2017 9:45 am

Děkuji, no já budu muset pružinu někde sehnat. Myslím, že by tam měla pasovat z nějaké staré sekačky nebo frézy, ale s druhým kloboučkem bude asi větší problém. :|
david
moderátor
Reputace: 100

Příspěvekod david » pát led 20, 2017 11:33 am

já bych na klobouček zkusil kroužek z trubky obdobného průměru (moc na něm nezáleží) zavařenej plechem, do něj vypižlal onu kulatohranatou díru a trubku následně naříz pro pružinu
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » stř led 25, 2017 8:47 am

Ahoj, tak jsem včera dodělal motor. Výsledek se mi opravdu moc líbí. :) bohužel jsem ho nestihl vyfotit, protože mé nadšení vystřídal vztek. Když jsem zatáhl za startšpagát nechtěl se navíjet zpět, a tak jsem to zase celé rozmontoval. Po rozebrání i mého druhého motoru jsem zjistil, že je na opravovaném motoru poškozená a docela pěkně opravená kliková hřídel. Někdo urval ten závit, co je na klikové hřídeli, na který se našroubuje ta ozubená „matice“ co pak drží magneto a místo toho urvaného šroubu vyvrtal do klikovky díru se závitem. Ta původní matice je celá přesoustružená tak aby se skrz ni dal prostrčit šroub kterým se to celé přitáhne ke klice. Při této úpravě to značně vyrostlo do výšky, a tak teď i když ozubený protikus startování zajede tak že se to má rozpojit nerozpojí se to. Takže mě teď čeká výroba nějakého nového dílu udělaného tak aby se to rozpojovalo. Při této příležitosti jsem začal přemýšlet také o výměně karburátoru, ten můj jikov má už poměrně velké vůle, proto bych chtěl poprosit o radu který karburátor by byl jako náhrada vhodný.
Butch jsem dával fotky s karburátorem mikuni bohužel nevím typ. :(
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » stř led 25, 2017 10:49 am

Nepamatuju si jak je karbec přidělaný, jestli na přírubu, nebo nasazený na trubku, měl by jít použít z fichtla, nebo i z Tumllera, ten bych asi i měl (ten je nasazovací na trubku)
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » čtv led 26, 2017 7:42 am

Ahoj, myslím že už jsem přišel, jak to vyřeším. Na mém druhém motoru je karburátor v dobré kondici tak je zatím vyměním. :)

Na Orlíku je karburátor nasazený na trubce, takže by tam karburátor z Tumllera šel použít. Použít karburátor z fichtla by bylo dost komplikovaný ze dvou důvodů. První je ten že je napojen čtvercovým otvorem s kulatými rohy a druhý problém že je difuzor umístěn šikmo.

Jinak Tumller je také pěkný motor hodil by se mi do „sbírky“. :crazy:
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv led 26, 2017 10:32 am

Jestli chceš, našel by se jeden motorek ,,navíc,, :) :)
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv led 26, 2017 10:32 am

Jestli chceš, našel by se jeden motorek ,,navíc,, :) :)
hotte
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hotte » čtv led 26, 2017 11:51 am

Děkuji za nabídku, ještě to zvážím. :)
17672_1070453069650463_4022106561488317919_n.jpg
Mě se tyhle starý stroje moc líbí, bohužel mé skladovací prostory jsou značně omezené a finanční zdroje nejsou také bezedné. K Tumlleru by se myslím hodila nejlépe dřevěná pramička. :) A tu nemám zatím kam uskladnit. :(

Já mám doma starou hliníkovou pramici, které se prý říká maďarka a k ní závěsný motor orlík 3 + ještě jeden na náhradní díly (ale je mi ho líto takže do budoucna půjde také do dílny na renovaci :D ), který bych chtěl na zádi doplnit ještě elektromotorem. Protože orlík i pramice jsou staré tak nechci, aby mi na zádi lodě "strašil" nový umělohmotný elektromotor. Bohužel se mi nikde nedaří nalézt informace o starších třeba i doma vyrobených závěsných elektromotorech podle kterých bych se mohl inspirovat při výrobě toho vlastního. Především by mě zajímalo, jaký motor je v něm použit případně kolik má watů, zda je dále zpřevodován a tak. :) Kdysi jsem vyguglil fotku elektromotoru s lodním šroubem právě z toho Tumllera. Bohužel tu fotku jsem poté co se mi to rozleželo v hlavě už nenašel. :(
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv led 26, 2017 10:15 pm

Zpět na