Golden Globe Race vs. Petr Ondráček

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Golden Globe Race vs. Petr Ondráček

Příspěvekod vojtaharok » čtv srp 30, 2018 8:18 pm

Tak sleduji několikrát do týdně Golden Globe Race ("retro" závod na paměť prvního sólo obeplutí světa na jachtě 1968/69)

http://goldengloberace.com/livetracker/

a říkám si, proč byl Petr Ondráček se Singhou v této trase o tolik pomalejší, když měl k dispozici každodenní kontakt s domovem a tedy lepší předpovědi počasí. Co mě napadá:

a) o dost kratší loď
b) relativně menší plachty
c) zpoždění při startu způsobené technickými problémy a tedy méně příznivé počasí
d) špatný antifouling

Co myslíte?

Každopádně Petru Ondráčkovi čest; v Golden Globe Race už z 20 jachet vypadlo 5, a to jsou teprve u mysu Dobré naděje!
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Golden Globe Race vs. Petr Ondráček

Příspěvekod bozakafka » pát srp 31, 2018 4:04 pm

Můj názor je že srovnaváš nesrovnatelné. Myslím si že Petr Ondráček měl úplně jiné podmínky. Je to borec.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon zář 10, 2018 4:41 pm

Ano, Petr Ondráček je borec.

Ale srovnání je opodstatněné, protože měl ambice překonat světový rekord rekord 313 dní právě z roku 1968/69, a pro mě i pro jiné jachtaře může být do budoucna užitečné. Mezitím jsem znovu prostudoval Sám čtyřmi oceány a pročetl o skipperech Golden Globe Race.

Nyní vidím největší rozdíly v tomto:
- Petr Ondráček nepoužíval spinakr (jen relativně malé plachty ze silného materiálu), problém hlavně v rovníkových tišinách
- délka lodi (8,5 m celkem, 6,5 m na vodorysce versus Rustlaer 36 10,8 m na vodorysce 8,2 m, pokud srovnám odmocniny délky na vodorysce, je to 11%)
- horší zdravotní a fyzická kondice, žádný fyzický trénink (na počátku kniky Petr Ondráček nutnost dobré fyzické kondice bagatelizoval)
- problémy s dodržením jídelníčku a s celkově nezdravou stravou (hemenex, steaky, paštiky)
- nemožnost loď před plavbou zkoušet několik měsíců na moři (větrný generátor...)
- možná horší antifouling (teprve se uvidí, jak to bude za pár měsíců u Golden Globe race)

Horší zdravotní a fyzická kondice vedla také k nemožnosti použít spinakr a hlavně k nutnosti v bouřích používat více pasivní strategii (v driftu) než aktivní strategii (kormidlovat mnoho hodin ručně). První překlopení bylo po utržení vodní kotvy v driftu.

Pro mě z toho vyplývá snažit se co nejvíce stihnout do doby, než budu v důchodovém věku (času málo!) i když to bude na úkor rodiny, jíst prostě a zdravě rýži s fazolema, trénovat fyzičku atp. A i když to do důchodu nestihnu a bude ze mě troska, no tak co, zkusím to třeba i tak.
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Mrkva » pon zář 10, 2018 7:16 pm

Je to sice trochu offtopic, ale steak a hemenex urcite neni nezdrave jidlo :) Oboje je dost bohate na proteiny, podle me to na plavbu vubec neni spatna volba, ale je potreba se snazit dodrzet nejakou pestrost, aby cloveku nechybely zadne esencialni prvky. U steaku vidim nejvetsi problem s uskladnenim - mrazak, do ktereho se vejde jidlo na rok se malokam vejde.

Zpět na