S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
catamaran
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 514
Registrován: ned srp 16, 2009 2:00 am
Reputace: 25
Kontaktovat uživatele:

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod catamaran » ned led 30, 2022 9:23 pm

Ne 2, ale 3 videa se mi podařilo uďelat během 4 dnů. :)

Tohle je o naší cestě trajektem na Kanárský ostrov Tenerife.

https://youtu.be/R3RSV1IvuRY

Martin

to Libor: mluvil jsem s tím pánem, když mi to stříkal. Říkal, že on si to dal na jeho Iveco před 13 roky a furt dobrý. Tak snad i u mě to bude OK.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod Jarda885 » pon led 31, 2022 4:07 pm

Ahoj Martine,

líbí se mi Tvoje videa i způsob života.

My s ženou ještě jsme vázáni na Česko kvůli zdroji peněz. Počítám tak ještě nejméně pět let. Pak bychom rádi taky na delší cesty.

Jsem překvapen Tvojí cenou. Kolega mi před dvěmi lety nabízel sedmimetrovou dodávku (na mercedesu) postavit do milionu. Staví jich asi třicet za rok.

Koupili jsme ve 2021 stejnou dodávku, Fiat Ducato L3H2, ale profesionálně postavenou jako obytku.
Mám tam vnitřní sanitární box (s venkovní sprchou jak na lodi), další dvě sedadla pro hosty a stůl. V základu byla cena do milionu bez DPH. Se vším, co jsem tam naložil (a není moc, co tam nemám) jsem se vešel do 1,5 mega (včetně DPH). Pochopitelně nemám tak bytelné vybavení jako Ty. Jezdíme s obytným přívěsem třicet let, takže se umíme chovat k subtilnímu karavanovému vybavení.

Zajímá mne váha. My jsme s plným naložením na týdenní cestu, sto litry vody, vážili 3,1 tuny. Včetně mých 115 kg a manželky. Tvoje konstrukce je z bytelnějšího a tedy těžšího materiálu. Vejdeš se skutečně do 3,5 tuny?

Tvoje cestopisy mi budou inspirací. Na kanárech jsem byl několikrát na lodi, Španělsko a Portugalsko mne na zimu hodně láká.
Uživatelský avatar
catamaran
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 514
Registrován: ned srp 16, 2009 2:00 am
Reputace: 25
Kontaktovat uživatele:

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod catamaran » pon led 31, 2022 5:53 pm

Ahoj Jardo, diky za pochvalu. Smazim se :)

Snad Vam to vyjde! Nebo treba zkusit zatim zmizet na zimu a leto do prace. Ale vim, ze kazdy ma mraky povinnosti.

7 metrovy Sprinter za 1 milion? Jako uplne novy? Je to vubec mozne? No ja kdyz vidim ty ceny dnes, tak nevim. Asi musel mit uplne super slevu a auto bylo v uplnem zakladu. Jenze vis jak to je, cena od...pak chces aby to melo tohle a tamto a najednou jsi o 200.000 - 300.000 kc nahore. Spis zalezi kdo co chce. Ale milion za Sprintera predelanyho na obytku je vazne super cena. Asi jsem to vse blbe propocital, No jo no., co uz. Ale stejne ja si vzdy chtel obytku zkusit postavit, ale hlavne si sam udelat solarni nezavisly system a to se mi podarilo. Super zkusenost jak si na dalsi plachetce udelat nezavislost :)

Ja mam Spain moc rad! Snad se vam tam bude taky libit.

At se dari! Martin
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod Jarda885 » pon led 31, 2022 6:17 pm

A co ta váha, Martine,

vážil jsi?
Uživatelský avatar
catamaran
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 514
Registrován: ned srp 16, 2009 2:00 am
Reputace: 25
Kontaktovat uživatele:

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod catamaran » pon led 31, 2022 7:18 pm

to Jarda: 2.750 kg uplne sucha a bez lidi a nakladu. Celkovou mam 3.340 kg, takze 600 kg doloznost.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 571
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod LadaM » úte úno 01, 2022 1:07 pm

Tak zrovna za poslední dva roky udělaly ceny obytňáků a všeho souvisejícího, vč. práce, materiálů, vhodných dodávek atd. docela (ne)slušný skok. Taky jsem loni po krátké ochutnávce koupil starší alkovnu, ale tyhle efektivní vestavby se mi moc líbí. Něco mezi celkovou profi a úplně amatérskou - aby se to snadno používalo a mělo vychytávky, ale zároveň, aby to mělo duši. Zatím to ale není nic pro naši současnou konfiguraci - 4 osoby a slušně vybavené hračkářsví a půjčovna sportovních potřeb. :D
Uživatelský avatar
catamaran
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 514
Registrován: ned srp 16, 2009 2:00 am
Reputace: 25
Kontaktovat uživatele:

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod catamaran » úte úno 01, 2022 1:22 pm

to Lada: Tak jsem zvedav kam az ty ceny pujdou :(

Dnes jsem dodelal posledni video k prodeji:

https://youtu.be/RYSPFz9pNCM

Martin
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod PodPetr » pát úno 04, 2022 9:02 pm

To je síla, číst na tomto fóru, jak všichni nakoupili obytňáky. To Vás donutily manželky a rodiny? Mě tedy také, no :D
Pořídil jsem kompaktní karavan s tím, že ho později vyměním také za Ducato. Catamaran ho koupil za 600 tis. A dnes stojí 900 tis. :x
Trochu doufám, že je to tím, že byla velká poptávka po dodávkách (kvůli zvýšenému provozu doručovacích firem) a že ceny půjdou trochu dolu. Nicméně inflace už zůstane, si myslím...

Nemohu nezareagovat na proběhlou konverzaci o izolační pěně. Vždy mi přišlo, že je naprostá blbost, aby pěna byla nenasákavá po té co se ořízne. Vnímám to jako reklamní blábol.
Uživatelský avatar
Darek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 82
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Brno

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod Darek » pon zář 18, 2023 6:16 pm

Nemohu nezareagovat na proběhlou konverzaci o izolační pěně. Vždy mi přišlo, že je naprostá blbost, aby pěna byla nenasákavá po té co se ořízne. Vnímám to jako reklamní blábol.[/quote]

A není to tak, že vodu pěna sice nasákne minimálně, ale vodní páru propustí? Molekula páry jemenší než vody. Pára potom v rosném bodě (poblíž plechu) zkondenzuje a hromadí se ve vnější vrstvě izolace a na plechu.
Takže pro reklamní leták se slovo "nenasákavá" hodí, ale o páře se taktně mlčí...? Tak to tedy chápu já. Vlhkost se prostě nesmí dostat do izolace vůbec, proto se dělá parozábrana na vnitřní straně konstrukce i domů a nebo musí být vnější plášť difuzně otevřený (což u plechu karoseie auta dost dobře nejde...).
Naprvní pohled se pěna jeví fajn, protože vyplní všechny obtížně přístupná místa, ale z těchto důvodů je menší zlo mít místa jako sloupky raději nezaizolované vůbec (bufík má stějně větší výkon než je potřeba), kondenzát tak má šanci odtéct odvonovacím kanálkem nebo zase vyschnout...
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 92
Registrován: pon zář 05, 2016 1:50 am
Reputace: 6

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod Mrkva » pon zář 18, 2023 10:24 pm

Darek píše:Molekula páry jemenší než vody.

Au. H2O je prostě H2O. Molekuly jsou stejně velké. Rozdíl je v tom, že u vodní páry jsou to jednotlivé molekuly, u vody jsou to shluky molekul (aerosol, kapky, případně větší objemy).

PodPetr píše:Nemohu nezareagovat na proběhlou konverzaci o izolační pěně. Vždy mi přišlo, že je naprostá blbost, aby pěna byla nenasákavá po té co se ořízne. Vnímám to jako reklamní blábol.

Proč? Oříznutím vystavíš vodě ty bublinky, které jsou v tom řezu. Nic to neříká o tom, jestli / jak moc je voda schopná "cestovat" mezi nimi, resp. jestli se ten materiál blíží izolovaným bublinkám, nebo spíš něčemu, co připomíná houbičku na nádobí.
Uživatelský avatar
Darek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 82
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Brno

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod Darek » úte zář 19, 2023 1:30 pm

Mrkva píše:
Darek píše:Molekula páry jemenší než vody.

Au. H2O je prostě H2O. Molekuly jsou stejně velké. Rozdíl je v tom, že u vodní páry jsou to jednotlivé molekuly, u vody jsou to shluky molekul (aerosol, kapky, případně větší objemy).

OK, nenapsal jsem to špatně. Nic to ale nemění na tom že vlhkost obsažená jen ve vzduchu se dosane i tam, kam kapalné skupenství ne (proto že jsou ty mlekuly "rozsypané":-)? Na podobném principu funguje třeba i Gore Tex. Že pěna nenasákne když se namočí do vody, neznamená že se jí neprotlačí vzdušná vlhkost, která potom v místě rosného bodu zkondenzuje. Nebo se mýlím? Leda by ta pěna byla na vnitřní straně difuzně uzavřená a fungvala jako parozábrana. Potom by nemuselo ani vadit že oříznuté části jsou do určité hloubky porézní. Když se vlhkost nedostane až do místa rosného bodu (nezkondenzuje), bylo by to neškodné... Ale to už je moc filosofie najednou. Osobně bych pěně taky nevěřil a použil raději to co tam patří.
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 92
Registrován: pon zář 05, 2016 1:50 am
Reputace: 6

Re: S/Y fantomasma (PRODAL JSEM DUM, STEHUJI SE NA LOD)

Příspěvekod Mrkva » úte zář 19, 2023 5:14 pm

Tak tak. Obecně platí, že většina closed-cell pěn funguje zároveň jako parozábrana, ale nemusí to platit u všech - a jakákoliv mezera, spoj, a podobně pak neznamená jen tepelný most, ale i narušení parozábrany. Osobně bych se ale spíš zaměřil na dostatečnou výměnu vzduchu, stejně je to potřeba kvůli koncentraci CO2.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host