jachting jako způsob života

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

jachting jako způsob života

Příspěvekod georgin » čtv úno 07, 2013 12:47 pm

Zdravíčko. Je mi momentálně 24 let a asi od 12ti (dovolená v Řecku a výletní plavba na lodi) se zajímám o plachetnice a vše kolem nich. Miluji moře a vždycky mě hrozně zajímal život opravdového námořníka dobrodruha. Vůbec nechápu, jaktože jsem o tom stále jen četl a koukal na filmy, seriály a videa z internetu. Letos hodlám začít jako chudý student konečně něco aktivně dělat. Rozhodl jsem se našetřit něco a vyrazit na Lipno, udělat si VMP + plachetnice a pak si ji třeba na 4 dny půjčit a trochu si to osvojit. Ale chtěl jsem rozvést diskusi a získat info o něčem trochu jiném. Pro mě vždycky představovala plachetnice svobodu a dobrodružství, ale stále více mi to přijde jako utopie. Je to samá 14ti denní plavba a zase domů a do práce. Jachting je hrozně drahý a mě by zajímalo, jestli je možné žít i v dnešní době tak nějak na "divoko". Našetřit si na loď a pak prostě plachtit, rybařit a užívat si té svobody. Vím, že je potřeba nějaká údržba a opravy, ale chci se zeptat, jestli se dá žít na moři bez toho, aby člověku chodila na účet solidní renta. Popřípadě podle vašich zkušeností, kolik je měsíčně minimálně potřeba, aby mohl člověk tak nějak fungovat. Díky moc za každou reakci.
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod brin » čtv úno 07, 2013 12:55 pm

Jde to, pokud umíš anglicky, dej vědět a já ti pošlu knihy o dobrodruzích, kteří se přesně do něčeho takového pustili a nikdy toho nelitovali. Jediné co by ti mohlo zabránit uskutečnit tvůj sen jsi ty sám.
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod gryf » čtv úno 07, 2013 1:08 pm

Tak vítej. Každý nějak začíná. Já začal s plachetnicí před pár lety, přesněji je to letos 8 let. Dost dlouho jsme si představoval bílou palubu, plachty, vodu, já na palubě, vedle mě kyblík na šampaňské a sklenka v ruce. A když jsem dostal k vánocům ten kyblík, tak jsem si loďku už koupit musel. Mám jí na Lipně a stojí to za to. Sezonu trávím na vodě, od pátka do neděle. Náklady - největší na pořízení lodě, ale loď není houska, nekazí se (pokud s ní někde nedrbneš). . Nemusíš hned kupovat novou, dobrá z x-té ruky také poslouží. Já investoval něco do vybavení - rolfok, jiná hlavní plachta, balon. Jednou do roka náklady na marinu. Teď mě nejvíc vlastně stojí doprava na Lipno a zpět. Venku si loď raději půjčím - na den, na dva. Zatím mi to stačí. Rád bych jedou Rout du rhum, ale to je hudba budoucnosti. Na uživení se to moc nevidím, pokud nejsi profi skiper. dobrý vítr do plachet a pod kýlem pokaždé půl m vody.
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » čtv úno 07, 2013 1:26 pm

brin: anglicky umím tak, abych se mizerně domluvil, ale na čtení knížek to nebude. Nějak mě odmala tlačili do němčiny a ještě jsem během školy neměl povinný druhý jazyk. Ale stále čtu, co se najde v ČJ. Momentálně čtu knihu A pak jsme odpluli, což je fajn čtení, ale docela pecka byl třeba pro mě poplatek 250$ za osobu a den, když připluješ na Galapágy. Vždycky narazím na něco, co mě utvrzuje v tom, že jachting je spíše sport pro bohaté.

gryf: Díky. Moje cesta asi bude dost podobná. Měl jsem takovou vizi, že bych prostě pár let po škole pořádně makal a šetřil a místo domu si prostě koupil loď. Ale čím jsem starší, tím víc mi přijde, že pokud bych k tomu nerozjel nějaký pasivní příjem, tak je to bez šance. Nejreálnější mi přijde začít tady u nás na Lipně, občas našetřit na nějakou plavbu na moři a až ve stáří všechno střelit a nějak to na moři doklepat :-D
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod brin » čtv úno 07, 2013 1:32 pm

Vážený pan kapitán Fatty by ti řekl, že pokud umíš něco co ostatní ne, klidně vypluj. Ostatně, loď se dá koupit za pár šupů (stará, poškozená, potopená) a opravy nemusí být drahý, pokud si je uděláš sám. Co já vím, pokud je člověk opravdu zapálen pro věc a má víru v sebe sama, tak se dá velká loď po zkoumání a hledání pořídit cca pod 10000 USD a opravy cca 5000 USD. Nevím, jestli to vidíš jako hodně nebo málo peněz, ale tyhle peníze se dají vydělat za rok. Až se k tomu dostanu, pokusím se tu vysvětlit techniky, jak na moři přežít (a užít) s opravdu nízkým rozpočtem.
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » čtv úno 07, 2013 1:49 pm

brin: Hezky jsi to napsal a máš pravdu. Já měl laickou představu, že taková loď, aby vydržela a byla pár let bez větších investic by vyšla kolem mega. Já se obával hlavně všech těch poplatků v přístavech, pojištění, revize záchranného vybavení lodi a tak, ale jak říkám, nemám reálnou představu. Jinak všechny ty dokumenty o přežívání na pustých ostrovech, záchranných vorech a vůbec všude docela hltám. Taková klasa je Bear Grylls a vyšlo k tomu už i spousta knih. Když by byl člověk skromný a měl pokoru, tak se dá slušně přiživit rybolovem a dary moře, občas natrhat nějaké ovoce na neobydlených ostrovech a tak :-) Těším, se až napíšeš ty techniky přežití.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv úno 07, 2013 1:55 pm

V mém mládí chtěla být skoro celá generace chlapců kosmonauty.... :crazy:
Sny jsou hezké. Realita je někdy obyčejná a šedivá.

Já myslím že dobrý. Udělej jak říkáš. VMP, Lipno, pak námořní papíry a moře, trochu praxe pobrat, pak nějakou loď, pár peněz do zásoby a na důchod můžeš vše opustit a zmizet na moře.
Pokud budeš vyrovnaný se společenskými, sociologickými a finančními aspekty, budeš mít zajištěnou péči o zdraví a starobu, na nikom doma ti nebude záležet.
Jsi nahlášený do Znojma, Petr Ondráček ti může dopodrobna osvětlit třeba ty finanční aspekty plavby.

No a samozřejmě počítej s tím že bez lidí, jejich výrobků a služeb se dlouhodobě neobejdeš. A jak už začínáš chápat, za vše kolem jachtingu se tvrdě platí.
Neříkám ne, již jsem zde byl jednou v plnění snů příjemně překvapen. Vidím že za tři roky jsi se dostal od rybaření a pláží ve Španělsku až sem, tak přeji mnoho štěstí v plnění snů.
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » čtv úno 07, 2013 2:03 pm

No rekl bych ze ovoce se trha mnohem lepe na obydlenych zahradach nez na neobydlenych ostrovech a na ten lov ryb bych taky moc nespolehal ;) Navic v prime umere s duslednosti teto diety stoupaji naklady na hajzlpapir coz by mohlo v extrementnich pripadech dost nabourat rozpocet...
Jakub_Vaurien
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jakub_Vaurien » čtv úno 07, 2013 2:23 pm

Přemýšlel jsem hodně podobně. Pak jsem zjistil, že rodinu a kamarády který mám tady nechci jen tak opustit tak jsem zvolil jinou cestu jak plachtit a aby to moc nestálo. Pořídil jsem si v zásadě levnou okruhovou plachetnici, která se slučuje co se finančních požadavků týče s budováním domova (jak tomu říká moje žena) a dokonce i s narozením potomka :-)

A plachtím na přehradě v Brně. Je to lehce transportovatelný a legrace se na tom užije taky dost a těch fajn lidí co se kolem jachtingu motají i u nás je taky hodně takže v podstatě pořád nějaké nové vjemy :-)
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » čtv úno 07, 2013 3:54 pm

Ahoj myslim, ze v tychto vlaknach najdes odpovede na tvoje otazky.
modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=73
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát úno 08, 2013 9:29 am

Georgine, spíše osobně než na netu se můžeš potkat s několika rodáky, kteří si takovýhle sen splnili. Někteří tak, že svou loď zčásti pronajímají, jiní (tedy jiná) má zase práci, kterou může dělat kdekoliv na zeměkouli, další na lodi bydlí a na pevnině pracují, ještě další ovládají profese (kovář, elektrikář), které je uživí při toulání po zimních útočištích jachet...
Má to několik podmínek: žádné trvalé svazky, závazky a nerozborná kamarádství na pevnině; několik jazyků alespoň na komunikační úrovni; ochotu a schopnost postarat se o všechno vždy jenom sám - včetně takových situací, kdy Tě úraz pošle do (placeného) špitálu a na půl roku mimo provoz; profesi, se kterou se uživíš kdekoliv na světě a pokud možno mezi jachtaři... Nic z toho není nedosažitelné, ale dosáhnout toho bude pěkná dřina ;)
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » pát úno 08, 2013 12:17 pm

Felix: Díky za názor a inspiraci. Chystám se za panem Ondráčkem a velmi rád bych poznal pana Oldu Karáska, ale nevím, kde na něho sehnat kontakt. Jak to bude s těmi vztahy a rodinou, to je zatím vše otevřené a co se týče práce, to by bylo horší. Mám střední strojárnu v oboru Mechanik seřizovač a teď dodělávám peďák se zaměřením na základy techniky. Ale člověk nikdy neví, co bude nakonec dělat a třeba se něco najde. Myslím, že pracovat v nějakém přístavním městečku a bydlet na lodi by bylo zajímavé a levné a člověk by za pár měsíců mohl vždy našetřit na pořádnou plavbu.K tomu mě ještě hodně baví rybaření, ale živit bych se tím nechtěl.
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 37

Příspěvekod Stanislav » pát úno 08, 2013 12:52 pm

Je to trochu mimo téma, ale když zde zaznělo jméno Oldy Karáska, tak ten oslavil 80 a žije s přítelkyní v klidu na jižní Moravě. Lodě opustil, ale pořád by k tématu asi měl co říct. Jenže ho někde dohnat a přemluvit k vzpomínání nebude nic jednoduchého. Ale nevzdávej to, kdo chce hledá možnosti, kdo nechce hledá výmluvy.
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pát úno 08, 2013 5:40 pm

georgin píše:Felix: Díky za názor a inspiraci. Chystám se za panem Ondráčkem a velmi rád bych poznal pana Oldu Karáska, ale nevím, kde na něho sehnat kontakt. Jak to bude s těmi vztahy a rodinou, to je zatím vše otevřené a co se týče práce, to by bylo horší. Mám střední strojárnu v oboru Mechanik seřizovač a teď dodělávám peďák se zaměřením na základy techniky. Ale člověk nikdy neví, co bude nakonec dělat a třeba se něco najde. Myslím, že pracovat v nějakém přístavním městečku a bydlet na lodi by bylo zajímavé a levné a člověk by za pár měsíců mohl vždy našetřit na pořádnou plavbu.K tomu mě ještě hodně baví rybaření, ale živit bych se tím nechtěl.

V podstate jestli se rozhodnes pro odchod na more a zit dobrodruzne tak k tomu nepotrebujes rady zvucnych jmen, protoze oni ti toho moc neporadej a kopirovat jejich styl zivota se v podstate neda. Vse je jen o tobe za jakej to vezmes konec. Pokud budes mit cas a dokazez projit temata v tomto foru tak najdes mnoho zajimavych rad a inspiraci. Nicmene ti muzu poradit jednu vec.....snaz se studovat co nejvice veci kolem lodi a pokud pochopis jak to chodi tak te zivot kopne na prave misto. Potkal jsem spoustu polovicnich dobrodruhu co se snazili plnit sve sny ale nebyli to lidi ci si to prali z celeho srdce a po par tydnech zmizeli zpet do vsedniho systemu zivota. Pokud budes dobrsj chlap tak mas sanci se stat dobrym namornikem a je jedno jestli budes v kotelne a nebo na mustku, Jen to chce kupu trpelivosti a nebat se experimentu a ran ktery tento zivot provazeji. Vic ti k tomu nereknu. Jen ti preju stastnou cestu a dobrou sanci nastavit zada suchozenskemu systemu ktery zdima pronic za nic z lidi zivotni energii.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát úno 08, 2013 5:50 pm

Bóžo, včera jsme se o tom bavili na škopku v Brně. Padlo tam, a mě se zdá že správně, že jsi někde uváděl průměrné náklady na takovýto druh života cca 10€ na den.

Můžeš to potvrdit nebo vyvrátit? Georgin se v počátku na tuto denní potřebu ptal, tak ať má představu.
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pát úno 08, 2013 6:49 pm

Baharis píše:Bóžo, včera jsme se o tom bavili na škopku v Brně. Padlo tam, a mě se zdá že správně, že jsi někde uváděl průměrné náklady na takovýto druh života cca 10€ na den.

Můžeš to potvrdit nebo vyvrátit? Georgin se v počátku na tuto denní potřebu ptal, tak ať má představu.

JIrko tech deset euro se nam darilo na Lefkade v roce 2008, obcas i mene, ale to byli naklady na jidlo. S dobre vybavenou lodi a na dobrem kotvisti si dokazu predstavit stat na kotve a byt naprosto mimo platebni moloch v marine. Vyrobit si odsolavani vody je pro zrucne ceske ruce pomerne snadne a nebo se da po kouskach vozit voda v kanystrech. Pokud bych byl sam tak si dokazu predstavit i levnejsi zivotni scenar, ale kdo chce zit sam :? Hlavni nicitel zivotnich nakladu je alkohol a cigarety, tahle zabava stoji hodne. Dalsi desnou vyhodou je ze veskere opravy si na lodi delam sam. Jedna velmi dulezita vec je, ze uz neni pravdou ze sa da sehnat pro jachtare prace snadno a vsude jak to bylo drive, to uz neplati. Takze se zivit a cestovat neni snadne. Mne napriklad tady na Malte trvalo ctyri roky nez jsem se propracoval tam kde jsem. Mam nesmirne rad stare pardy, ale bohuzel pokud uz nepluji tak jsou naprosto mimo realitu. Pokusim se napsat neco vice, ale mam na plotne brokolicovou polevku je ji plny skopek a stalo to asi tak dve eura, jidlo na dva dny :)
halcyon
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod halcyon » pát úno 08, 2013 7:21 pm

Ahoj Bozo, az dovaris polivku, muzes uves nejake
podrobnosti o domaci vyrobe odsolovace?
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8

Příspěvekod packa » pát úno 08, 2013 7:48 pm

aparatek na vyrobu slivovice?-ten opravdu by mel kazdy cech umet sestrojit a kdyz se mu nepovede alkohol tak na vode snad nema co zkazit
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » pát úno 08, 2013 8:54 pm

10 EURO na den, to je za měsíc 7 500 Kč. Kdyby se podařilo koupit během suchozemského života nějaký byt třeba v Hradci Králové a někdo z rodiny by se postaral o pronajímání, tak by se to dalo dát dokupy. Všechno to bude asi záviset na tom, k jaké práci se člověk dostane a kolik dokáže vydělat, než vyrazí. Jsem rád, jak se tu rozproudila diskuse. Hltám informace a pročítám fórum křížem krážem. Ale už se těším, na jaro až vyrazím na to Lipno sbírat praktické zkušenosti. Líbí se mi atmosféra na fóru. Čekal jsem, jak mě zpražíte, že je to nesmysl a že jsem naivní zobák :-D
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » pát úno 08, 2013 9:27 pm

Ahoj Georgine,

před dvěma lety jsem měl podobný nápad koupit 10metrů dlouhou námořní plachetnici.

TAHLE TO JE.

Je za Super peníz 300.000Kč.

Ne přesně tahle, ale stejný model. V tom jsem koupil malý domek ke sbouráni.

Nastalo dilema, jestli zbytek peněz použiji na opravu domu a nebo koupě lodě.

Založil jsem vlákno jak ty podobně a spousty dobrech kluků se mi tady na foru snažilo pomoct, poradit.

Nějak jsem si uvědomil, že nechci žít samotářský život.

Tak dnes dělám domek a na plachetnice si jezdím cca 2x do roka.

Jak píše Bóža, komu se chce plout sám.

Cat...
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » pát úno 08, 2013 9:45 pm

catamaran: Já jsem tak trochu znechucený touhle společností, šedým konzumním životem a vztahy mezi lidmi a protože nevím, jestli bude ještě nějaký další život, tak bych si tenhle chtěl maximálně užít. Ale je možné, že až si jednou zkusím delší plavbu a moři, tak zjistím, že to není taková pohádka a budu žít stejně, jako milióny jiných. Momentálně mám přítelkyni a ta by se mnou do takového dobrodružství nešla, ale uvidíme, co bude silnější a jak moc mě jachting chytí.
Možná to nakonec taky skončí jen pár týdny dovolené ročně, ale doufám, že ne.
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » sob úno 09, 2013 6:22 am

Georgin myslim, ze ked si precitas tu dostupne vlakna, tak ti bude jasne, ze v Europe budes dlhodobo potrebovat daleko vacsi rozpocet, ako 10 euro na den. Nemozes byt stale len na kotve, obcas sa nieco na lodi pokazi, musis obcas cestovat domov, musis si platit poistenie, musis obcas komunikovat s rodinou atd... Toto vsetko stoji nemale peniaze. Myslim, ze ludi, ktori to vzdali je daleko viac, ako tych, ktorym to vyslo. Nechcem ta odradit, snivat treba. :) indy
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod kanic » sob úno 09, 2013 8:56 am

Tady na fóru máme pár, který skromně žije na malé lodi a je důkazem toho, že lze.
Tonda a Jurga mají můj velký obdiv.
Pefry2012
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Pefry2012 » sob úno 09, 2013 10:29 am

Proc vzdy uvazovat zleva doprava? Vzdyt lze fungovat i neco mezi tim ne?

Spoustu z Vas prece ztravite vice jak pul roku na vode nejakou formou a vracite se na soustavny suchozemsky pobyt na zimu...

To je taky prece super ne? Neni to "indiana jones", ale aspon clovek neobetuje vsechno...

petr
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » sob úno 09, 2013 10:59 am

Pefry2012, isteze je to super. Tiez to tak robim, ale autorovi islo o nieco ine. Zit na lodi je nieco uplne ine, ako mat lodicku niekde za kominom a na zimu to odpiskat.

Zpět na