jachting jako způsob života

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob úno 09, 2013 11:06 am

On je ten jachting jako způsob života, taky dost rozdílný ve stylu jeho provedení. Pominu-li náklady na pořízení adekvátně vybavené lodě, je cestování ve všech způsobech, čím dál víc složitější a finančně náročnější. Volná místa mizí stále rychleji, důvody a příčiny není třeba rozebírat a svobodný tulák není pro globální ekonomiku vhodný prvek. Neříkám že to nejde, ale ve smyslu osvobodit se od civilizace úplně, už je ten balík peněz pořádnej, zmenšovat se dá pouze omezením nákladů na vlastní spotřebu (což není samozřejmě nic škodlivého) a vynecháním zpoplatněných míst ( toho už brzy moc nezbude).
Georgine v žádném případě tě nechci odrazovat, možnosti tu stále jsou, buď se do toho vrhnout po hlavě a improvizovat, nebo se na to řádně připravit, ale pro realitu dnešních možností tě i pár let staré knihy mohou svést k mylným představám.
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod georgin » sob úno 09, 2013 11:19 am

Je dost pravděpodobné, že to u mě tak nakonec taky skončí. Pořád je to jen těžko splnitelný sen, ke kterému vede dlouhá cesta a uvědomuji si, že až přičichnu k pravé podstatě a poznám život na lodi ze všech stran, může mě to přejít, ale chci poznat lidi, kteří tak žijí a také pohled na věc jachtařů a námořníků, kteří už mají řadu zkušeností a mají k tomu co říci. Jsem rád za každý příspěvek :-)
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » sob úno 09, 2013 11:26 am

To je myslím georgine nejlepší cesta. Nejdřív zjistit jestli je ten sen tím co opravdu chceš a mezitím se učit, se učit a se učit ;).
Jsem asi někde v půlce cesty a zatím jsem to nevzdal, uvidíme, uvidíme, uvidíme...
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » sob úno 09, 2013 11:29 am

marks: Máš asi pravdu, že systém je všude nastavený tak, aby z každého člověka něco měl a utéci před konzumem už moc není kam. Říkáme to jako vtip, ale za chvilku se klidně může stát realitou, že se bude platit i za vzduch. Prachy se staly naprostou modlou a jediným smyslem života mnoha lidí, ale ve skrytu duše pořád doufám, že to nějak půjde.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 70

Příspěvekod Zdenda12345 » sob úno 09, 2013 11:34 am

Vůbec se nepovažuju za někoho, kdo by tu mohl na tohle téma radit.

Diskuze se ale točí kolem nákladů na život na lodi a kolem toho, jak je osekat. Co to vzít z opačného konce? Vymyslet, jak svou loď ekonomicky využít a toto skloubit se životem na ní?

Tohle je potřeba promyslet předem a podle toho pak pořídit loď. Například je rozdíl, jestli ta loď bude sloužit jen tobě, nebo jestli na ní budeš dělat komerční plavby.

Myslím, že se zpoplatňováním vzduchu a podobných blbin se nedá bojovat.... lze se jen přizpůsobit. Dokážu si například představit sezóní plavby s "turistama" a na zimu se pak uklidíš do teplých krajin.
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » sob úno 09, 2013 11:39 am

Povedal by som to asi takto: Cestovat po svete na jachte bez penazi, je ovela vacsie dobrodruzstvo, ako kedysi. :)
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » sob úno 09, 2013 11:54 am

Zdendo takový lidi tu samozřejmě jsou, díky obrovské expanzi čartu to ani zdaleka není tak jednoduché. Unikneš tím ze šedi civilizačního života, ale budeš buď vozit kamarády, nebo jakože ždímat ty systémový blby. Na ten druhý směr už ty náklady na loď a provoz budou podstatně vyšší, budeš muset vydělat i na období kdy nikoho vozit nebudeš a že by jsi si mezitím jen tak odskočil proplout nějakej kousek světa je nereálný. Něco mi říká, že už jsme to tu takhle probírali, nevidím to jako cestu jak uniknout systému.
Jak píše indiana je toho tady spoustu, chce to číst, k tomu zkusit někde pobejt a pak klidně číst znovu, detaily pak dávají trošku jiný smysl. Taky se nepovažuju za někoho kdo může radit, vždycky se snažím napsat co vím a jak to vnímám, ale je to jen můj názor.

Indiano trefně jsi to povedal :)
mohu-li tě doplnit: a kusok treba vynechat ;)
Pefry2012
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Pefry2012 » sob úno 09, 2013 12:09 pm

Uprimne receno, zatim tu mozna nezaznelo co vsechno si takovy svetobeznik musi "odpustit", pokud nema patricne financni zazemi. Ono nemit na pivo jednou je rozdil nez nemit na pivo pravidelne.

Hra na "trosecnika" je dobra na kratkou dobu, ale vemte si, ze jen tady na foru litaji litry za obleceni, pristroje, topite ve vode fotaky, kotvy, a dalekohledy, na litr barvy litr czk nestaci :-)

ale mozna opravdu by za to stalo si udelat akademicke cviceni - realny naklad na porizeni starsi lode + 2 kaujuty s 2 luzky pro pripadne navstevy a jeji dovybaveni na provozini stav + minimalni zivotni naklady (rozumne vcetne pojisteni, cerfikaci,...)/mesic, plavba okolo evropy vcetne stredozemniho more

jestli na druhe strane nekdo (diky svym kvalitam) bude mit vynosy z provozovani komercnich jizd nebo to bude dotovat z dedictvi nebo podnikani jinde je druhorade..

petr
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » sob úno 09, 2013 12:28 pm

Myslim, ze toto je nieco podobne. Som pripojeny cez mobil, tak dufam ze sa to zobrazi spravne.
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5258&start=all
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » sob úno 09, 2013 1:36 pm

indianajones: Díky za odkaz. Už se tím prokousávám :-)
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod indianajones » sob úno 09, 2013 5:17 pm

Nemas za co. Asi ta bude zaujimat aj toto:
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=996&start=all
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod kanic » sob úno 09, 2013 8:32 pm

dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » ned úno 10, 2013 5:18 pm

to Georgin:
Pokud se Ti zda ze by pro Tebe mohl byt zivot na mori to prave tak na nic necekej a pokus se to co nejdrive uskutecnit. Jinak za par let zjistis,ze uz to nejde, ze mas male deti nebo prilis stare rodice,manzelku,byt a auto na splatky,karieru.Ze uz jsi prilis hluboko zabredl do systemu,prijal pohled spolecnosti na ten "jediny spravny" zpusob zivota.Je Ti 24,pokud ve triceti zjistis ze to pro Tebe neni tak nebude zadny problem se vratit a zaradit se zpatky do "normalniho" zivota.Ve ctyriceti uz to tak snadne nebude,v padesati skoro nemozne a sen mnoha lidi ze to "nechaji na duchod" casto zustane snem vzhledem k tomu ze uz na to nemaji energii,zdravi a jsou prilis svazani se zivotem na pevnine.
Pro zacatek se da starsi lod tak kolem 30ti stop vybavena pro pribrezni plavbu poridit priblizne za 5 tisic EUR.Znam lidi co ziji spokojene na 26 stopach,takova se da poridit kolem 3000 EUR.Pri koupi takove lode se nemusis pripravit o sve celozivotni uspory nebo prodat barak po babicce.Dulezita je krome technickeho stavu stojna vyska a taky izolace,pokud na tom chces bydlet i v zime.Kdyz zjistis,ze Ti tento zpusob zivota vyhovuje,vzdycky si muzes casem poridit neco vetsiho.
Vzhledem k dnesni situaci ohledne charteru je velmi nepravdepodobne ze se uzivis jen tim ze nekoho obcas svezes.Dnesni klient vyzaduje luxus a ten mu na starsi lodi nemuzes nabidnout,byva tam mene mista atd.Takze i kdyz sem tam svezes nejakeho batuzkare za par EUR stejne budes muset alespon obcas pracovat.Vetsina lidi co znam to dela tak ze vyuziji zimnich cen stani v marine a na nekolik mesicu si najdou praci ve meste kde kotvi.Podminkou je vetsi mesto s vice pracovnimi prilezitostmi,ono je hezke ze o 30 km dal je marina za polovic ale...
Netusim jak je to v zime s hledanim prace ve Stredomorskych zemich tak se budu dale venovat treba Anglii,ktera je mi tak nejak blizsi. :)
Spousta lidi to tady dela tak,ze se kazdorocne behem zari-rijna vraci s lodema ze Stredomori zpet do Anglie. Tady se zabydli na zimu v nektere z dobre vybavenych marin na Kanale.Zimni stani vychazi pro 30 stop na sest mesicu 800-1200 liber podle lokality.Pak se budto nechaji zamestnat anebo pracuji na zivnost.Nejcasteji se venuji remeslu,instalateri a elektrikari jsou obzvlaste zadani ale slusne se uzivi taky treba malir.Jini opravujou lidem pocitace atd.Vzhledem k tomu ze se vraci kazdorocne si mnozi vybudovali slusnou klientelu a v podstate jim po prijezdu staci zvednout telefon...samozrejme se predpoklada slusna znalost anglictiny.Dalsi vyhodou je ze se takto udrzuji v anglickem zdravotnim a socialnim systemu,vydelek pouhych 7500 liber rocne staci k tomu aby se jim to pocitalo do duchodu(na minimalni maji narok po 11 odpracovanych letech) a meli narok na zdravotni peci zdarma.Pro predstavu tyto penize si vydela zrucny remeslnik za dva tri mesice.Na jidlo pri moznosti vareni a nakupu v supermarketu staci tak 200 liber na osobu na mesic.Letenka do Cech celorocne mimo prazdniny kolem 40 liber. No a na jare kolem dubna to zase zabali a mazou na jih,pokud mozno stoji na neplacenych mistech a obcas nekoho svezou ...
Ber to jen jako jednu z moznosti jak si clovek muze splnit svuj sen,dovedu si samozrejme predstavit i lepsi moznosti jak zafinancovat provoz lode ale vse je to o pocatecnich nakladech a o tom kolik si muze clovek dovolit vlozit do tak riskantniho podniku jako je vlastnictvi lode aniz by ho to v pripade neuspechu zruinovalo.Nekdy je to rehole,jindy parada.Kazdopadne clovek alespon nestravi cely zivot v pracovnim procesu,jak uz tady nekdo psal:"Lepsi suchej chleba na plazi nez namazany ve fabrice". 8)
Naposledy upravil(a) dan dne pon úno 11, 2013 8:19 pm, celkem upraveno 1 x.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pon úno 11, 2013 9:53 am

Ahoj, georgine, byl jsi v tom Libštátu? Co na to říkáš?
F.
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » pon úno 11, 2013 3:13 pm

teista: Zdravíčko. Nebyl jsem kvůli maturiťáku. Nedalo se z toho už utrhnout, protože mi termín řekli už loni a já na to pak zapomněl. Ale tím pádem dorazím nakonec do Znojma. Je to dál, ale ujít si to nenechám.

dan: Mockrát díky za rozsáhlou odpověď. Souhlasím s tím, že by to chtělo vyrazit co nejdříve. Letos mám v plánu udělat na Lipně VMP a třeba na 4 dny si půjčit menší plachetnici a osahat si to. Příští rok už dorazím VŠ a bude to vše otevřené. Momentálně se hodlám naučit angličtinu, což bude nezbytné. Němčinu celkem umím a časem by to chtělo ještě španělštinu, ale asi nebudu mít buňky na 3 jazyky :-D
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod tatinecek » úte úno 12, 2013 10:02 am

Dlouho jsem se zamýšlel nad tím , co je způsob života. Jachting . Pro každého z nás je to trochu jinak. Někdo chce na lodi bydlet a být „nezávislý“, ale zase toho za rok moc nenaplachtí. Vystačí relativně s málem a věnuje se někde příležitostné práci. Někdo půl roku usilovně pracuje a pak půl roku plachtí. A pak jsou jedinci, co plachtí a plachtí , rok, dva ,tři a obeplují několikrát zeměkouli.
Každý k tomu má jiné důvody , taky jiné finanční i osobní zázemí. Je třeba si udělat svoji vlastní inventuru co chci, co mohu, a pak se pustit do života. Jachting je krásný, je jedno jestli jsem na moři týden ,měsíc nebo rok. Stačí, když se mi splní co jsem si předsevzal a co jsem chtěl alespoň na 50 %? Chtít od života na moři víc , znamená taky hodně dát a někdy hodně ztratit.
Tak přeji stopu vody pod kýlem a dobrý vítr do plachet.
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » úte úno 12, 2013 1:45 pm

Jinak už jsem si asi tak trochu ujasnil, co by se mi líbilo za loď. Možná je až zbytečně velká, ale líbí se mi Dehler 37. Samozřejmě, že jako totální amatér zatím netuším, jaké má výhody či nevýhody, ale líbí se mi jak zvenčí, tak i podpalubí a přijde mi pro dlouhodobý pobyt celkem praktická. Co vy na ni říkáte?
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 87

Příspěvekod Jarda885 » úte úno 12, 2013 2:06 pm

Našel jsem k Dehler 37 toto video http://www.youtube.com/watch?v=3z6io7dxdS8

Netradiční řešení má tato loď v tom, že "piáno" i vinšny jsou velmi blízko kormidla.

S touto lodí se bude dobře jachtit samotáři. Veškeré ovládání plachet při ruce, vedle kormidla.

Na druhou stranu (daň za toto řešení) Těžký přístup do lodě při klasickém přistání zádí k molu. Veškeré ovládání zavazí a musí se přelézat.
Ale v tvém případě asi moc vyvázaný zádí k molu nebudeš.
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » úte úno 12, 2013 2:29 pm

Jarda885: Díky za odpověď. Přesně taková každá rada z praxe a zkušenosti mě hodně zajímá. Na video jsem už také koukal, ale jako totální začátečník v tom tyhle výhody a nedostatky nepozoruji. Líbí se mi hlavně její vzhled a přijde mi docela praktické to podpalubí. Také se mi líbí, že uvnitř vypadá jako "prázdninová chata" a ne jako hotelové apartmá :)
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod tatinecek » úte úno 12, 2013 3:29 pm

Já si myslím, možná špatně, že by bylo lepší vyrazit s někým zkušeným na charter a podívat se co obnáší jachting a bydlení na lodi . Zkoumání cenových nabídek lodí je prima na zimní večery, ale je třeba si loď na moři ošahat a potom začít přemýšlet jakou loď chci, kde budu plout, jaké vybavení na lodi chci, na co mám peníze a co je zbytné. Bez zkušenosti z moře Ti tady všichni napíší spoustu dobrých rad, ale Ty potřebuješ vlastní zkušenost a pokud chceš dál než na Jadran, tak je dobré se podívat i jinam a zaplachtit tam v méně příznivých podmínkách. Začít vybírat loď bez toho, žes byl už na moři je krásné snění, ale je to trochu od konce.
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » úte úno 12, 2013 5:23 pm

Abych rekl pravdu tak si myslim ze lidi kteri jdou opravdu za vlastnim snem nepotrebuji radu od nikoho, protoze svuj sen maji v hlave a ostatni veci kolem jsou jen keci v kleci. Proste jit a udelat to. Situace te cizi jazyky nauci a to ostatni verim ze zvladnes v pohode. Kup levnou plachetnici na ktere se da zit, plachtit a udrzuj ji. A pokud nejsi uplny neupotreba tak i prace se najde. Hlavne se nennech odradit. Na tomto foru je jen hodne malo lidi kteri zvedli prdel a jdou si za svojim snem a casto je to tak ze ze ti budou radit lidi co znaji lipno a okraj jadranu. Tim prosim se nechci nikoho dotknout. Mne se strasne libi co ti napsal Dan S/Y Hannah. To tak proste je. Jen si pamatuj jednu podstatnou vec......zivot namornika je obcas velmi tvrda realita. Pokud to myslis vazne tak se vydej do ciziny i bez plachetnice, mezi jachtare a poznas jak to chodi. Casto se stava ze te vezmou na lod pravy namornici a ne damicky z namazleneho charteru. Hlavne ne chorvatsko tam pravim jachtarum psenka nekvete :)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 124

Příspěvekod Denis » úte úno 12, 2013 5:48 pm

Tak ho teda šupni do reality a odpovedz mu na túto jeho otázku: " Popřípadě podle vašich zkušeností, kolik je měsíčně minimálně potřeba, aby mohl člověk tak nějak fungovat. Díky moc za každou reakci." Georgin pravdepodobne žije ešte s rodičmi, takže poznania skutočných nákladov by ho povzbudilo. :)
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » úte úno 12, 2013 5:55 pm

bozakafka: Momentálně mě tu drží přítelkyně a škola, ale co můžu i přitom udělat je VMP na Lipně a půjčit si nějakou malou plachtu s kamarády na pár dní. Na dlouhodobější spoluplavbu mám sice o prázdninách dost času, ale nedám dokupy tolik peněz. Jak dodělám školu, všechno se může rychle měnit a když už budou peníze na delší akci v dalekých vodách, bude lepší, když už budu mít alespoň základní zkušenosti a nebudu tam za úplnou lamu, kterou musí učit úplně vše. Na každém fóru jsou lidé nejrůznějšího typu, ale mnoho odpovědí mi něco dalo a některé hodně. Bóžo, díky za podporu a doufám, že až tu budu psát za pár let, budu už o kus dál.

tatinecek: Jako chudý študák jsem na lodi celkem nežádoucí :D a tak budu muset začít s tím, na co mám, ale jinak souhlasím. Nevyhlížím si momentálně loď, kterou si budu kupovat pro život na lodi. Jen trávím, jak jsi psal, dlouhé zimní večery a projíždím na netu, co se dá. Ale je fakt, že si snažím své představy co nejvíce konkretizovat. Jak se říká - "Pokud člověk neví, kam jde, je úplně jedno, jakou se vydá cestou."
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » úte úno 12, 2013 6:00 pm

Denis: S rodiči nežiji od maturity. Bydlím s přítelkyní a ve 24 letech už moc dobře vím, kolik co stojí. Jen nemám představu, jak je tomu u života na lodi. Dokážu dát nějak dohromady, kolik stojí ta loď, palivo a jídlo. Nemám zatím představu, na kolik přijde údržba lodi, víza, technické kontroly, kotvení v maríně nebo na bóji ...... Díky tomuto fóru už postupně získávám představu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 124

Příspěvekod Denis » úte úno 12, 2013 9:23 pm

Myslím že tu zaznelo vela uvážených rád. Mladý človek to vidí inak, ako už hodne dospelý. Koho v 24 rokoch zaujíma sociálne a nemocenské poistenie :D? Mladý ludia robia často na čierno, odvody neplatia a keď príde prúser, tak zostanú len oči pre plač. Ja ťa nechcem poúčať, ani strašiť.
Jachting ako spôsob života nie je nevyhnutné realizovať ako trvalý pobyt na mori . Ja osobne to vidím ako životný štýl, ako dominantný volnočasový záujem a možno aj jediný. Žijeme s loďkami a pre lode a nebavíme sa o ničom inom ako o lodiach :lol: a s vecami s tým súvisiacimi.
Mať 24 rokov a nemať peniaze je pomerne normálne. To však neznamená, že nemôžeš zažiť dobrodružstvo plavby. Je tu popísaných niekolko skvelých ciest a plavieb. Teista, Dedko, ja a iný sme sadli do lacných lodičiek a plavili sme sa majestátnym tokom Dunaja do Čierneho mora,Bola tu popisovan plavba na gumených kajakoch pozdĺž Bulharského pobrežia. Na morskom kajaku sa dajú absolvovať tiež pekné plavby. V Holandsku kúpiš plavbyschopnú lodičku 5-6 m do 1000 eur a môžeš sa plaviť celé prázdniny po riekach a kanáloch Európy. S takou loďkou sa môžeš plaviť celé leto medzi Chorvátskymi ostrovmi, preplaviť Gota kanál, alebo sa motať v príbrežných vodách Belgie, Nórska, Švédska, Fínska a za kotvenie tam nezaplatíš ani korunu. Teda s vnimkou Gota kanálu.
Na to aby si sa plavil a zažíval tie krásne pocity, na to nemusíš robiť pomocného robotníka niekde v prístave, nemusíš opustiť kamarátov, vykašlať sa na svoje vzdelanie.

Aké sú náklady na oboplávanie zemegule? Boby Schenk popisuje plavby všetkých Nemcov ktorý oboplávali svet, Daj do google Boby Schenk umweltsegler a tam popisujú jachtári kolko mali peňazí na plavbu a podobne, čo by ťa mohlo zaujímať.

Zpět na