jachting jako způsob života

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » úte úno 12, 2013 11:10 pm

Suhlasim s Denisom, ze kvoli jachtingu nemusis vsetko opustit. K tomu Dehleru. Ta lod je pre teba velka. Velakrat tu odznela tato pravda. KUP SI NAJMENSIU LOD, NA KTOREJ ESTE DOKAZES EXITOVAT. Pre uplneho zaciatocnika s napnutym rozpoctom by stacila aj lod 26-30 stop. Naklady s dlzkou totiz geometricky rastu. Na tvojom mieste by som skusil v lete cestovat s rozpoctom 10 euro na den, ako pisal Boza. To by ti malo bohate stacit, pretoze ti odpadnu naklady na lod. Ak chces cestovat po vode, tak morsky kajak je dobra volba. Udrzba ziadna, naklady minimalne a zazitok obrovsky. Mozno po lete zistis, ze ti chyba rodina, priatelia alebo istota tepleho krbu. Realita byva totiz ovela menej romanticka, ako sny. Ak sa ti to zapaci, tak fajn. Ak nie, aspon si o nic neprisiel. p.s. ak si este v morskom kajaku nesedel a chces si to vyskusat, tak daj vediet. Mozem ti pozicat svoj.
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod georgin » stř úno 13, 2013 10:59 am

indianajones: Děkuji za nabídku půjčení kajaku. Nějak si neumím představit, kolik se na tom dá uplout a jaká to musí být makačka. Kdybychom jeli v létě na rodinnou dovču do španěl či Francie, asi bych tvou nabídku využil. Jinak jezdíme každý rok na pár dní na řeku, ale to je kanoe a ještě se jede po proudu (i když to tak někdy nevypadá). Mě nikdy třeba ani nezajímaly motorové lodě a míval jsem velmi naivní představu o tom, jak je vítr zadarmo a člověk může cestovat po celém světě, když dobře fouká. Plachetnice pro mě byla ztělesněním svobody. Jinak bych se chtěl zeptat, jestli je plavba na třeba 26 stop velké lodi stejně bezpečná, jako na 37 stopé. Mám subjektivní pocit většího bezpečí při plavbě na větší lodi, ale ve skutečnosti to tak být nemusí. Momentálně jsem došel k rozhodnutí, že pokud se v budoucnu rozejdeme s přítelkyní, se kterou už jsme 6 let, tak radikálně změním svůj život a pustím se do toho po hlavě. Pokud ne, půjdu kompromisní cestou, kdy se plachtění budu snažit skloubit s partnertstvím, či později rodičovstvím, což bude ve finále nejspíše znamenat 14 dní na plachetnici za rok. Ať tak, či tak, teď se musím naučit základy, jazyk a pak mě snad život nakopne nějakým směrem.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 87

Příspěvekod Jarda885 » stř úno 13, 2013 11:06 am

Když mi bylo 25 nastoupil jsem do prvního zaměstnání, kde se mne ujal padesátiletý kolega.
Jednou jeho zásadou se řídím dodnes a nepláču:

Když jsi na pochybách, jestli máš něco udělat nebo ne, udělej to.
Vždy je lepší vědět, že jsem si způsobil problémy vlastním rozhodnutím,
než si celý život nadávat, kde jsem mohl být, kdybych se rozhodnul jinak.

Máš chuť všechno sbalit a vyrazit na moře, ale máš pochybnosti jestli je to správně? Je to padesát na padesát? Udělej to.
Lépe, než by sis celý život nadával, "proč jsem to neudělal".

EDIT:
Tuto myšlenku jsem začal psát dřív než se objevilo vyjádření georgina těsně nad.
Měl jsem pocit, že jej kolegové příliš odrazují.
Naposledy upravil(a) Jarda885 dne stř úno 13, 2013 7:39 pm, celkem upraveno 1 x.
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » stř úno 13, 2013 11:49 am

Pokial si s priatelkou 6 rokov a stale sa milujete, tak bud stastny. Vela ludi cely zivot hlada a takeho cloveka nenajde. Uzivaj si to a nenastavuj sa na to co bude, ak sa rozidete. Jachting je krasny, ale som presvedceny o tom, ze mat pri sebe milujuceho cloveka je ovela, ovela viac. Ale dost bolo sentimentu. :) Jachta 37 stop je na mori samozrejme bezpecnejsia ako 26 stopa. Vzdy je ale nieco za nieco. :) Kazdopadne si sa s tym vzdelavanim rozhodol spravne. Nech uz to dopadne akokolvek. :good:
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » stř úno 13, 2013 2:03 pm

přesně tak a vzdělávat se můžeš už teď, místo ztrácení času psaním. Nemyslím to nijak zle, má to své důvody i v zdánlivě pro tebe nepodstatných tématech se často objeví perličky ze života zkušených. Vím kolik zabere času sesmolit jeden kloudnej příspěvek, pročítáním zjistíš, jak jsi některé otázky sepisoval zbytečně, né vždy je jasné proč a na co přesně se ptáš a úplná odpověď bude velmi rozvětvená. Lepší je se zeptat přímo v topicu, líp specifikuješ čemu nerozumíš a pomůže to nám všem, oživit si zdánlivě jasné věci.
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » stř úno 13, 2013 4:59 pm

Jarda885 píše:Když mi bylo 25 nastoupil jsem do prvního zaměstnání, kde se mne ujal padesátiletý kolega.
Jednou jeho zásadou se řídím dodnes a nepláču:

Když jsi na pochybách, jestli máš něco udělat nebo ne, udělej to.
Vždy je lepší vědět, že jsem si způsobil problémy vlastním rozhodnutím,
než si celý život nadávat, kde jsem mohl být, kdybych se rozhodnul jinak.

Máš chuť všechno sbalit a vyrazit na moře, ale máš pochybnosti jestli je to správně? Je to padesát na padesát? Udělej to.
Lépe, než by sis celý život nadával, "proč jsem to neudělal".

Jardo konecne.....byla by pro mne cest a tebou napnout plachty
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: jachting jako způsob života

Příspěvekod georgin » pon čer 22, 2020 10:59 am

Jen tak pro pobavení - po asi 6 nebo 7 letech jsem zase zabrouzdal na tyto stránky a narazil na svůj příspěvek. Je k smíchu a zároveň k pláči, že i po této době jsem v podstatě na stejném bodě, se stejnými ideály a sny o životě na lodi. V tom hluchém období jsem si samozřejmě koupil spoustu věcí přes půjčku, třeba jako auto, zahrádku .... Poslední roky jsem makal, rybařil, pracoval a zahradničil. Každý rok na jaře - podzim mě chytaly ty moje jachtařské sny, ale většinou to skončilo jen pár novými knížkami, videa na youtubu nebo přednášky mořeplavců.

Letos je to silnější než kdykoliv předtím, ale zase se moc nehnu. S přítelkyní jsme stále spolu - již 13 a půl roku a aktuální téma je dům na hypotéku a asi už i děti, protože je mi 31 a jí 29. A já si zrovna silněji než kdy dříve sním o životě na lodi, koukám se na vide, čtu knížky a hodně teď frčím na Rudovi Krautschneiderovi, který bydlí nedalo a zvažuji osobní návštěvu. Na Orllíku jsme s kamarády byli 2 roky po sobě na 3 dny a bylo to super. Byly to ty 6m loďky s 12 m2 plachet bez VMP. Ale loni poslední den plavby jsme se vraceli do "přístavu" a začal foukat silný vítr, který už i s těmi 12 m2 plachet dokázal loď rozjet a naklonit v pěkném úhlu. V tom okamžiku, kdy se plachta plně napnula o příď začala šplouchat voda a já musel pořádně držet kormidlo, v tomhle okamžiku jsem zažil dokonalý pocit štěstí. Takhle silný pocit nalezení vlastní podstaty a dokonalé radosti jsem doposud nezažil. Šklebil jsem se jak idiot a nejradši bych tu loď nevrátil.

Letos konečně dělám VMP a příští rok hodlám minimálně jednou plout s někým jako posádka aspoň týden nebo 10 dní a více přičuchnout k moři. Postoj je stejný, ale obávám se čím dál reálněji, že se k tomu dostanu až na důchod - a co čert nechtěl, přítelkyni mi změšťákovatěla a na loď by nejela ani na ten Orlík více než na jeden den. To je dilema :-D
Fulda
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » pon čer 22, 2020 11:49 am

Jo to víš jachting je sině návyková droga. Jestli máš chuť neváhej a nečekej na důchod. Sice budeš mít možná peníze, ale nebudeš už mít tolik chuti a hlavně síly. Ze snů se žít nedá, ŽIJ.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon čer 22, 2020 1:42 pm

georgin píše:Letos je to silnější než kdykoliv předtím,

Zkrátka na jaře nezaseješ......
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 31

Příspěvekod kapo » úte čer 30, 2020 1:02 pm

georgin píše: V tom okamžiku, kdy se plachta plně napnula o příď začala šplouchat voda a já musel pořádně držet kormidlo, v tomhle okamžiku jsem zažil dokonalý pocit štěstí. Takhle silný pocit nalezení vlastní podstaty a dokonalé radosti jsem doposud nezažil. Šklebil jsem se jak idiot a nejradši bych tu loď nevrátil.

Asi tak nějak ?? :D
Přílohy
IMG_8396.JPG
georgin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod georgin » úte čer 30, 2020 2:22 pm

To je ono :good:

Zpět na