Palagruža - mapa

Mapy námořní, řek a kanálů + odkazy ke stáhnutí. Ale také požadavky na hledané mapy. Třeba je někdo má.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Palagruža - mapa

Příspěvekod t0m » stř dub 15, 2009 2:02 pm

Ahoj,

trochu mi vadilo, že v GPS mapách je Palagruža "kousek vedle" (v Garminu je malá chyba v zeměpisné šířce, zato C-MAP se v délce rozchází snad o stovky metrů).
Vzal jsem pochybnou mapku Palagruži, co se válela někde na netu, předělal špatně zakreslený "Kamik od oštra" a zkalibroval ji pro OziExplorer pomocí 30 náměrů a GPS waypointů, nasbíraných při obeplouvání ostrova. Na mapu jsem doplnil dva kalibrační body s uvedenými WGS84 souřadnicemi, kdyby to někdo potřeboval v jiném sw. Výsledek vypadá docela použitelný, ale samozřejmě bez záruky.

Mapu najdete tady
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř dub 15, 2009 9:32 pm

Asi jsi si s tím pěkně vyhrál. Ale abych mohl posoudit nakolik je v MapSource chyba, potřeboval bych tvé souřadnice nějakého pevného bodu. Uvádím souřadnice majáku.
N42 23 31.0 E16 15 19.1
Jinak, s drobnýma nepřesnostma se v navigaci setkávám. Ale vždy to je ve prospěch lodě. Když jsem 20m od břehu a na displeji jsem na břehu, tak mě to nevadí. S obráceným případem jsem se ještě nesetkal.

Jo a řekl bych, že C-MAP tu snad ani nikdo nepoužívá...
jerryx
Site Admin
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » stř dub 15, 2009 10:12 pm

ale pouziva ;-)

ale taky neresim drobne nuance :D
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » stř dub 15, 2009 10:18 pm

Oprava v tisku:
Jo a řekl bych, že C-MAP tu snad používá jen jeden ... :mad:
(To jsem zvědavý, kdo se ještě ozve :oops: )
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » čtv dub 16, 2009 8:08 am

C-MAP byl na lodním GPS plotteru B&G a při průjezdu mezi šutry a západním cípem velké Palagruži kreslil linku přes ten nejzápadnější šutr - cca 270m vedle.

Proti MapSource mi maják vychází o 100m posunutý směrem 30stup, N42 23 33.7 E16 15 20.7 . Ale je určen jen náměrama (čtyřma), bohužel nahoře jsem měl GPS vypnutou. A souhlasím, dá se to považovat za drobnou nepřesnost, kterou prostě tolerovat musíš. I když u severního břehu to je v neprospěch lodě.

Jo pohrál jsem si, no to víš, zrovna nefoukalo.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod MartinB » čtv dub 16, 2009 9:46 am

K C-Map:
Taky jsem myslel, že to nikdo moc nepoužívá a pak jsem zjistil, že ve starší generaci (cca nad 50), tam je to hodně rozšířené. Dokonce někteří tvrdí, že Garmin jim nesmí do počitače.
Mapový podklad C-Map je možno zobrazovat i některými jinými zobrazovacími programy, takže to jede plně ve Win a ne v tom šíleném předpotopním grafickém rozlišení.
A také to umí zakreslit do mapy do zvoleného regionu počasí, směr a rychlost větru, které jde stáhnout (přes email, malá objem a tak lze i mobilem). To jsem viděl na jednom foru ČANY, to bylo fakt pěkné, vlastní zkušenost nemám.
windward
moderátor
Reputace: 53

Příspěvekod windward » čtv dub 16, 2009 12:20 pm

Format C-Map pouziva napriklad windward. Konkretne mapy CM-93 v programu MaxSea. Je to tak, jak rika MartinB - daji se tam nacist udaje o pocasi, prilivech a proudech. Skvela vec. Plus k tomu, ono to neni program pro zobrazovani map. Je to navigacni komplex, ktery umi na obrazovce zobrazit kdeco. Da se napojit na jakykoliv lodni system a bud mit udaje anebo ten system ridit. Program se pouziva profesionalnimi namorniky na "normalnich" lodich a jachtari, pro ktere je specialni modul.

Ohledne chyb bych se musel malinko zamyslet. Ale na to nemam dostatek casu. :)
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » čtv dub 16, 2009 8:33 pm

Jo a řekl bych, že C-MAP tu snad ani nikdo nepoužívá...

Používám jak MaxSea tak BlueCharty.
BlueCharty na plánování. Nějak jsem si ně zvykl a s není s nimi problém s připojením GPS (nešťastná licence pro jednu GPS).
MaxSea pro navigace za plavby. Není problém propojení s GPS + možnost požívání nascanovaných map.

trochu mi vadilo, že v GPS mapách je Palagruža "kousek vedle" (v Garminu je malá chyba v zeměpisné šířce, zato C-MAP se v délce rozchází snad o stovky metrů).

Koukal jsem že jak MaxSea tak do BlueCharty. Jako referenční bod jsem vzal dle Baharisova nápadu máják. A oboje má chybu 0,29 min na východ, což odpovídá odchylce chorvatských map od WGS-84. Ještě jsem zkusil maják Blitvenica a tam BlueCharty jsou přesné, ale MaxSea opět stejnou chybu.
Zajímavé. U tak profesionálního programu bych čekal, že to mají vyřešené. No jen potvrzení, staré pravdy, že GPS navigace v chorvatských vodách má své mouchy.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 16, 2009 10:26 pm

toms píše:No jen potvrzení, staré pravdy, že GPS navigace v chorvatských vodách má své mouchy.

Ja bych si jen dovolil uvedeny citat malinko pozmenit:

"No jen potvrzení staré pravdy, že GPS navigace má své mouchy."

Bez tech chorvatskych vod. Je to vseobecny problem GPS ve dnesni dobe. Moc mlady system to je. :) A kratky OT kvuli pripadnym zacinajicim namornikum. Chorvatsko ma jedni z nejkvalitnejsich map (mam na mysli kvalitu informaci). Da-li Buh, mozna takove urovne dosahnou i Britove. O nejakych Francouzich - tak to je skoda mluvit. :lol:
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv dub 16, 2009 10:58 pm

V přesnosti - nepřesnosti map pro satelitní navigaci, pokud se budeme bavit o metrech, případně desítkách metrů, to se snad ani nemá cenu bavit. Neplujeme snad s očima připíchnutími na displej navigace, a také koukáme kolem sebe. Teristická navigace se tomu říká...

Jinak má Winward pravdu. Málo co sedí jako HR mapy a málo kde jsou plavební úskalí tak dobře označená jako na Jadranu. Třeba v Řecku jsem byl konsternovaný z toho, jak diametrálně se lišily hloubky od mapy GPS. Běžně tam kde bylo zapsaných 10 m, bylo 30 - 40.
Naposledy upravil(a) Anonym dne čtv dub 16, 2009 11:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

C-map x Blue Chart

Příspěvekod Renda » čtv dub 16, 2009 11:08 pm

Také bych řekl, že C-map je oproti BC vyšší level. Moc hezky se v něm naviguje vč. možností kontroly náměrů, trasa cesty s tolerancí a tak...
Ty nepřesnosti jsou dány samozřejmě tím Chorvaty užívaným Besselovým elipsoidem. Pokud máte ale mapy řádně zkalibrované, sedí dobře. Záleží, jaké mapy používáte. V Max-Sea se běžně používají jak mapy ze staré verze C-map nebo naskenované a zkalibrované Male Karte, ale i jiné. Lze mezi nimi přepínat za chodu a tak si kontrolovat svoji polohu na více mapových podkladech...
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát dub 17, 2009 9:18 am

Jeste neco malo doplnim Renduv prispevek.

Nepresnosti nejsou dane tim, ze Chrovati pouzivaji Besseluv elipsoid. Presneji receno, ne kvuli tomu jsou nepresnosti v digitalnich mapach, pricina je v necem jinem.

Kazdy stat pouziva nejaky elipsoid privazany k nejakemu vychozimu souradnicovemu bodu. Problem s "nepresnosti" digitalnich map spociva v tom, ze se digitalni mapy vyrabi v konecnem dusledku prepocetm souradnic puvodniho geodetickeho zakladu na zaklad WGS84, ktery je implicitni pro vsechny digitalni mapy (aspon neni mi znamo, ze by nejake digitalni mapy byly vytyceny ny zaklade jinem, nez WGS84).

Digitalni mapy se vyrabi prepoctem, nikoliv zivym merenim, protoze ziva mereni jsou nesmirne nakladna a zadny stat na to nema. Ziva mereni se delaji pouze tam, kde je to mimoradne dulezite. Pripadne chyby jsou v mezich prislusnych standardu. Nikdo neceka, ze digitalni mapy budou "sedet" na metr. Neni to cilem, protoze GPS je ve stavajici dobe pouze navigacni pomucka, jak stoji v jakemkoliv manualu. Zakladnim prostredkem navigace je porad normalni papirova mapa. A beda, kdyz napriklad na velke lodi se zjisti, ze nemaji u nich radnou korekturu, anebo ze pouzivaji mapy, vydavani kterych je ukonceno. A protoze velikost chyb v digitalnich mapach je presne definovana standardem, neskytaji tyto chyby zadne nebezpeci pro moreplavbu.

Mnohem vetsi nebezpeci se skryva v tom, ze GPS opravdu obcas jede po suche zemi. Mne se to stava pomerne casto. O sobe se domnivam, ze zas nemam obe ruce na tolik leve, abych to zpusoboval ja sam. :lol:

C-Map nejosu stare. Jsou normalne "cerstve". Jsou i nejaka poslendi vydani. Oznaceni CM93 se vztahuje na rok vytvoreni standardu. Stejne tak WGS84 neni "stare" vydani elipsoidu, ale 84 oznacuje rok, kdy byl standard zaveden.

Skenovane mapy, pokud se pouzivaji v MaxSea maji jednu obrovskoku nevyhodu - nedaji se zumovat. Pro zmenu meritka je nezbytne nutne mit pro danou oblast naskenovane mapy vsech meritek. Pomerne pracna zalezitost.

Recene nic nemeni na tom, ze jakakoliv digitalni mapa dohromady s vhodnym zobrazovacim zarizenim je pomuckou naprosto vynikajici.
dana
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dana » čtv dub 23, 2009 6:59 pm

...

Jinac dik za to pohrani si s mapou, verim ze jednou se bude hodit :good:

Mel jsi pravdu, dano. Diky za upozorneni. Stavajici vlakno jsem poklidil a tvuj prispevek trochu upravil, aby byl aktualnejsi. windward

sak to je jenom spravne :D

Zpět na