Astronavigace a umělá unteligence (převážně nevážně)

Trochu odlehčené téma pro zábavu a poučení. Kvízové hádanky, soutěže v poznávání míst, plavební teorie a praxe. A pár vtipů pro zasmání...to vše s jachtařskou či vodní tématikou (jiné nejsou žádoucí)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Astronavigace a umělá unteligence (převážně nevážně)

Příspěvekod lynx » pon led 15, 2024 8:14 pm

Protože je tu spousta horlivých astronavigátorů, prsknu sem průběh svého klání s AI ohledně „astronavigace“.

Nachytal jsem umělou inteligenci při omylu při vééélmi jednoduché astronavigaci.
Musím se pochlubit. :D :lol: :crazy:

Vkládám český (strojový) překlad konverzace a screenshoty:

Uživatel
α Ursae Minoris je 15 stupňů nad obzorem. Z jaké polokoule to pozorujeme? Jaká zeměpisná šířka?

ChatGPT
Pokud je α Ursae Minoris (Polárka nebo Polárka) 15 stupňů nad obzorem, pravděpodobně ji pozorujete ze severní polokoule. Polárka se objevuje blízko nebeského severního pólu a je užitečnou referencí pro navigaci a určování směru v severní polovině Země.

Specifická zeměpisná šířka, kde je α Ursae Minoris přímo nad hlavou nebo v nejvyšším bodě na obloze (90 stupňů nad obzorem), je známá jako zeměpisná šířka pozorovatele. V tomto případě by to bylo přibližně 90 stupňů minus pozorovaná výška Polárky, která je 15 stupňů nad obzorem. Zeměpisná šířka pozorovatele by tedy byla kolem 75 stupňů severně. Mějte na paměti, že se jedná o hrubý odhad a přesná zeměpisná šířka se může mírně lišit v závislosti na faktorech, jako je poloha pozorovatele a čas pozorování.

Uživatel
Je mi líto, mýlíte se. Severní polokoule je správně, ale 75° severní šířky nikoliv. Pokud vidíme Polárku přímo nad hlavou, stojíme na severním pólu. Tedy 90° severní šířky. Pokud stojíme kolem 75° severní šířky, vidíme Polárku 75° nad obzorem. Správná odpověď je, že stojíme kolem 15° severní šířky. Chápete?

ChatGPT
Ano, omlouvám se za nedopatření v mé odpovědi. Máte pravdu. Pokud je Polaris 15 stupňů nad obzorem, pozorovatel by stál kolem 15 stupňů severní šířky na severní polokouli. Oceňuji vysvětlení a děkuji za upozornění na chybu.

Uživatel
Opravdu přijímáte moji opravu (a rozumíte jí)? Nebo chcete být zdvořilý?

ChatGPT
Opravdu oceňuji vaši opravu a chápu chybu v mé předchozí odpovědi. Nejde o zdvořilost; přesnost je důležitá a cením si vašeho příspěvku při zajišťování správnosti poskytnutých informací. Děkuji, že jste mě na to upozornil. Pokud máte další otázky nebo pokud existuje něco jiného, s čím vám mohu pomoci, dejte mi prosím vědět.

ai1.jpg


ai2.jpg


ai3.jpg
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 92
Registrován: pon zář 05, 2016 1:50 am
Reputace: 6

Re: Astronavigace a umělá unteligence (převážně nevážně)

Příspěvekod Mrkva » čtv led 18, 2024 3:20 am

GPT-4 to zvládá líp a dokonce česky... Zkoušel jsem to několikrát, a povedlo se mi to zmást jen když jsem tvrdil, že polárka je 15 stupňů pod horizontem (a to jen někdy).

Zkusil jsem to potrápit s metodou pravého poledne, ale tam to tápe jak prvák na zkoušce z lineární algebry... Zkoušel jsem x možností, česky, anglicky, doplnit různé detaily, nebo taky ne... A je to bez šance.

user
Pomoz mi určit zeměpisnou polohu pomocí sextantu. Okamžik pravého poledne nastal dnes 17.1.2024 v 11:12:35 UT a slunce bylo 38°48.3' nad horizontem.
Podle Námořního Almanachu je GHA je 342°26.5' + 3◦08.8 = 345°35.3'. Deklinace je jižní, 20°47.6'

assistant
Určení zeměpisné polohy pomocí sextantu a času skutečného poledne je základní námořnickou dovedností. Potřebujeme vědět čas pravého poledne, výšku Slunce nad horizontem v tomto čase a GHA a deklinaci Slunce v tento okamžik.

Výška Slunce nad horizontem v čase pravého poledne je 38°48.3'. Tento údaj musíme korigovat o poloměr Slunce (16') a o atmosférickou refrakci (přibližně 1° u horizontu, ale v našem případě bude menší, neboť Slunce je výše, předpokládejme tedy 0.5°). Korigovaná výška Slunce tedy je 38°48.3' - 16' - 30' = 38°2.3'. Toto je naše zenitová vzdálenost (ZD).

Deklinace (DEC) je jižní, tedy -20°47.6'. Kdyby byla severní, použili bychom kladnou hodnotu.

Nyní můžeme určit zeměpisnou šířku (LAT) pomocí vzorce:

LAT = ZD + DEC

LAT = 38°2.3' - 20°47.6' = 17°14.7' S

Tedy naše zeměpisná šířka je 17°14.7' jihovýchodně.

GHA Slunce v čase pravého poledne je 345°35.3'. Toto je úhel mezi námi a nultým poledníkem. Jelikož jsme na západ od nultého poledníku, naše zeměpisná délka (LON) je:

LON = 360° - GHA = 360° - 345°35.3' = 14°24.7' W


Ono je to obecně docela divné. GPT3.5-instruct uměla/umí hrát šachy někde na úrovni ELO 1800. To mi spadla brada - a doteď jsem nenašel žádné racionální vysvětlení mimo "je *to* (do nějaké míry) inteligentní". Ale přímo ChatGPT ani 3.5 ani 4 to vůbec nezvládá, vymýšlí si neplatné tahy a tak.
Přílohy
gpt4-polarka.png
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Astronavigace a umělá unteligence (převážně nevážně)

Příspěvekod lynx » čtv led 18, 2024 11:44 am

On člověk nemusí jít ani do skutečné astronavigace a vyvede AI z míry. Uznávám, že je to trochu klukovina, ale proč si odepřít legraci? :D

(Co je správně: Pět a šest jsou dvanáct nebo pět a šest je dvanáct.

Správně je pět a šest je dvanáct.

Nemohu souhlasit: Pět a šest je jedenáct!

Máš pravdu. …)
:lol:

ai4.jpg

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host