Příliv a odliv - testík

Trochu odlehčené téma pro zábavu a poučení. Kvízové hádanky, soutěže v poznávání míst, plavební teorie a praxe. A pár vtipů pro zasmání...to vše s jachtařskou či vodní tématikou (jiné nejsou žádoucí)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Příliv a odliv - testík

Příspěvekod JaOCZ » úte kvě 23, 2017 5:28 pm

Zdravím přátelé,

zde je zadání:

dnes (23. května) chci plout se svou jachtou First 35 Deep keel do přístavu Emsbourne Marina na oběd.

V příloze je mapa, přílivová křivka, tabulky a pilot. Pro tento příklad použijte jako secondary port Whale Bay Marina.

V jakém časovém rozmezí mohu vplout do mariny.

Prosím přílivové matadory, aby nechali chvilku času nepřílivovým matadorům :)

H.

Mapa:
mapa.jpg

Tabulky:

table.jpg

Křivka:

curve.jpg

Pilot:

pilot.jpg

PS: tady je link na stažení kvalitnějších scanů: www.om-ak.cz/data/fdat/test.rar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliv a odliv - testík

Příspěvekod lynx » úte kvě 23, 2017 6:59 pm

Jen bych chtěl podotknout, že na třech různých místech jsem našel tři různé údaje o ponoru zmiňované jachty. Největší byl 2,3 m.
Platí to?
err_
bez hodnocení
Reputace: 142

Příspěvekod err_ » úte kvě 23, 2017 7:01 pm

Jeste prosim napis, kolik pod tim kylem chces mit. Zda casto citovana stopa staci nebo zda v ramci jistoty pozadujes treba metr.

P.S.
Ucebnici mam taky. Mam ji cesky a je super :-)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte kvě 23, 2017 9:16 pm

Ono tech otazek k zadani je jeste vic:
- Ma marina bazen nebo marina vysycha, pripadne jak hluboky ten bazen je?
- V kolik chces obedvat?
- Budes chtit i stihnout odplout nebo v pripade, ze je bazen dostatecne hluboky se zdrzis a neni tedy treba resit delku obeda a cas na navrat do nejblizsi bezpecne hluboke vody?
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte kvě 23, 2017 9:43 pm

Na mapce v prvním obrázku je vidět, že marina nevysychá. Předpokládám, že hloubka je i za odlivu dostatečná.
Honza se ptá, v jakém rozmezí může připlout. Odplutí se tedy neřeší.

Ale případný dotaz je, jakou rezervu si přeje. To můžeme mít každý nastavené jinak. Někdo by – za dobrého počasí (= žádné vlny) - asi dal jen tu stopu, jiný třeba i mnohem víc. Já to mám spočítané bez rezervy. To se pak snadno změní v grafu a odečte správný čas.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příliv a odliv - testík

Příspěvekod JaOCZ » úte kvě 23, 2017 10:01 pm

Osobne mam rad aspon pul sahu pod kylem :)

Ponor lode 2,3 m.

Myslim, ze se da stihnout obed i odpluti, ale primarne mi jde o dobu vpluti do mariny.

Marina dle barvy na mape nevysycha a predpokladejme, ze v marine je dostatecna hloubka po celou dobu.

Pocitejme v klidnem pocasi za normalniho atmosferickeho tlaku, ale pul sahu je dost rezerva na zmeny zpusobene vlivem pocasi.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte kvě 23, 2017 10:17 pm

lynx píše:Na mapce v prvním obrázku je vidět, že marina nevysychá. Předpokládám, že hloubka je i za odlivu dostatečná.

To je ale jen predpoklad. V realu te to urcite zajima. Bazen muze mit klidne hloubku jen 2m. Ale OK.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte kvě 23, 2017 10:58 pm

Hmmm:
Ponor 2,3 m + rezerva 0,9 m + vysychající výška v kanále k marině 0,5 m = 3,7 m – tolik potřebujeme.
HW v Namley Harbour 08.51 UT – 3,7 m; rozdíl pro Whale Bay Marina je od - 0,1 do + 0,1 m; pro HW = 3,7 mi vyšel rozdíl 0 m.

Suma sumárum, trváme-li na rezervě, horko těžko se do maríny dostaneme za vrcholu přílivu.
Mám někde chybu?

Mimochodem, v údajích pro Namley H. jsou rozdíly přímo pro Emsbourne.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příliv a odliv - testík

Příspěvekod JaOCZ » úte kvě 23, 2017 11:08 pm

Myslim, ze nemas, vyslo mi to stejne. musel bych si pro obed vybrat jinou marinu nebo riskovat s mensi rezervou, coz me osobne by se nehtelo. S ohledem na moznost zaneseni bahnem atd. bych ty tri stopy pod kylem povazoval za minimum.

Je pravda, ze jsem minimalni rezervu do zadani nedal, ale 3 stopy (1 metr) se da myslim povazovat za skoro standard.

S jakou rezervou se spokojite? Za klidneho pocasi.

H.

PS: trosku jsem to poplet u meho predchoziho prispevku s tim, ze se to da stihnout, omluva :)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte kvě 23, 2017 11:14 pm

Záleží na tom, kam pluju. Jde-li pouze o práh mariny a nejsou vlny, beru i 30 nebo 40 cm, ale pluju pomalu a opatrně.
Do podobného místa, jaké jsi vybral, bych taky dal podstatně víc. Kromě vln hraje roli i atmosférický tlak a vítr. A Tebou zmíněné zanášení.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » úte kvě 23, 2017 11:14 pm

lynx píše:....

Mimochodem, v údajích pro Namley H. jsou rozdíly přímo pro Emsbourne.

Kde? Sem to tam nenasel :( ale je fakt, ze s tim fofrem v praci co sem dneska mel, jsem to asi prehlednul. Jdu se podivat :)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte kvě 23, 2017 11:23 pm

Na straně 156, v tabulce.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte kvě 23, 2017 11:28 pm

Posledni radek tabulky :-) A maly rozdil tam skutecne je. Dokonce uvadi vykop 1.5m pod CD, ale +/- 0.75m.

Mate anglickou nebo ceskou verzi?
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř kvě 24, 2017 11:13 am

Já mám českou, ale popisy přístavů jsou v anglánštině, aby se adepti pocvičili v práci s almanachem.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř kvě 24, 2017 11:45 am

Tady vzdalenost neni videt, ale na mape v ucebnici ano. Je to odhadem 4 km od primarniho portu a cas je jen 10min pri prilivu. Muze se z toho dedukovat proud v plavebni draze k marine nebo ne? Tzn. proud kolem 12 kn pri prilivu? To by bylo velmi mnoho a snad bych tam ani nemohl. Znacka je jen v primarnim portu <B> a hodnoty jsou podstatne mensi.

Nikdy jsem nad tim takhle neuvazoval, ale je to spravna cesta nebo to tak proste neni. Umim si predstavit ze HW na jednom miste a HW na druhem miste nemusi znamenat presun vody, proste jen ze v tento cas je maximalni uroven hladiny. Tady jsou ale jasne kanaly tak zase vymysliim hlouposti ...

Edit pro info:
<B> je dle mapy v Namley harbour nejvyssi ve springu v case -2 od HW a jsou to pouhe dva uzly.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř kvě 24, 2017 11:57 am

Nemám teď ani mapu ani učebnici u sebe, ale předpokládám, že si pleteš označení rychlosti proudů v atlasu.
Je-li u šipky například 24 a 12, znamená to, že ve springu je proud 2.4 kn a v neapu 1.2 kn. Desetinné tečky se tam kvůli přehlednosti nepíší.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř kvě 24, 2017 12:05 pm

Nepletu, nevycitam to z atlasu. Atlas proudu znam a pracovat s nim umim. Bezne tak delam. Pluji v oblasti i s 3.5kn ve springu, coz uz je znat, tak je to nutnost. Pouzivam Reeds almanac, ale take NV.Charts mapy, ktere to maji pro mou oblast detailneji.

Konkretne zde jsem se ale oprel o nejblizsi znacku z mapy. Tedy <B> v Namley harbour, kde je nejvyssi hodnota v -2 HW, kurz je 007° a rychlost je 2.0 kn. ALe to je v pristavu. Slo by ale rozdilem casu a vzdalenosti mezi HW primarniho a sekundarniho portu, obzvlast kdyz se jako zde jedna o kanal urcit proud? Tzn, ze voda z usti kanalu dotece za urcitou dobu do mariny a z toho usoudit, jakou rychlosti vlastne tece?

Nebo je to cele hloupost?

P.S.
Je to jako pohyb kapaliny v potrubi. Totozny tlak, ale zuzenim potrubi zvysujes rychlost pohybu kapaliny. Totez by mohlo platit i v uzkem kanalu pred marinou.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř kvě 24, 2017 12:20 pm

S přibývající vodou a zvyšující se hladinou se šířka kanálu zvětšuje – voda se rozlije na zaplavovaná území. Tím se rychlost výrazně zmenší.
Protože neznáme přesný profil, nepřipadá mi vhodné ani možné počítat to jako rychlost a tlak vody v potrubí. Nikde jsem se s žádným podobným výpočtem nesetkal. Prostě se berou údaje pro nejbližší místo. Ať už je to přílivová značka (diamond) nebo šipka v atlase proudů.
Maximálně, pokud jsou značky daleko, se můžou zprůměrovat údaje pro dvě nejbližší. Výsledek se ale musí brát s rezervou, protože skutečný stav proudu ovlivňuje vzdálenost a tvar pobřeží, hloubka atd.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř kvě 24, 2017 12:25 pm

Nad meandry a zpomalenim v ramci jejich zatopeni jsem take uvazoval. Vlastne je to cela zelena oblast. To potrubi byl jen primer. Ale napr. ve Waddenzee, kdyz se nechas vyplavit, zustavaji odlivove reky, kde je proud vyssi 5 kn, prestoze v atlase je max 3 kn.

Jen jsem si chtel poskladat souvislosti. Ale asi to spocitat skutecne nelze.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř kvě 24, 2017 12:31 pm

Existuje pro Waddenzee nějaký pilot, který právě tohle popisuje?
Ale mám na mysli anglánštinu – holandsky ani německy neumím.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř kvě 24, 2017 12:47 pm

Neco je napsane v NL1811,1812. To je vlastne cele holandske Waddenzee. Take lze cerpat zde, je to holandsky, ale Google translater to zvlada: http://www.varendoejesamen.nl/. Vpravo si na mape vyber oblast, ktera te zajima. Kazda ma pak neco jako pilota. Pro waddenzee a ostrovy je to zde:http://www.varendoejesamen.nl/storage/app/media/knooppunten/knooppuntenboekje_05a_Waddenzee.pdf.

Neco malo je take v Reeds nautical almanacu. V rychlosti jsem nalezl minimalni doporucene vyse hladin pro vpluti do marin, ale o zvysujicich se proudech pri odlivu zatim ne.

Dalsi popisy v podobe poznamek a integrovaneho atlasu proudu jsou v NV.Charts mapach. Ty jsou vzdy nemecky a anglicky.

No a pak nejspolehlivejsi zdroj - ze se zeptam, nez tam pluji nekoho, kdo je v marine vedle me a zrovna se odtud vratil :-) Tak ale nelze dlouhodobe planovat.
Naposledy upravil(a) err_ dne stř kvě 24, 2017 12:51 pm, celkem upraveno 2 x.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » stř kvě 24, 2017 12:47 pm

myslím, že pokud by v daném místě byl nějaký signifikantní proud, tak by byl určitě zanesen v mapě nebo almanachu. Třeba jako Lynxem uvedené races, overfalls nebo tide ribs.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř kvě 24, 2017 12:57 pm

Dalsi, jeste drsnejsi prilivova oblast je od IJmujdenu k Belgii. Je to Oosterschelde. Delty. Tam jsem jeste ale nebyl, necitil jsem se na to. Mozna letos.

Edit pro upresneni:
IJmujden jsem plul. Noordzeekanaal apod. take, ale Oosterschelde ne. Proste od Rotterdamu dolu jsem jeste nedal :-)
Naposledy upravil(a) err_ dne stř kvě 24, 2017 1:23 pm, celkem upraveno 1 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř kvě 24, 2017 1:11 pm

Hmm, širší okolí Rotterdamu bych kvůli provozu rozhodně nemusel.
Já mám rád volné moře. Když jsem se ve Finsku dva týdny plavil mezi ostrovy, byť krásnými, po nepřerušovaném obzoru se mi velmi stýskalo.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř kvě 24, 2017 1:14 pm

„Líbí“ se mi, jak se kvizu i diskuze zúčastňujeme v počtu celých tří kusů.

Zpět na