Slovensko - kde sa dá plávať

Evropské regiony které nemají vlastní kategorii..

Moderátoři: Pepa, david, vilma

dracik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod dracik » pát úno 05, 2010 9:53 pm

frantisek: dakujem, snazim sa svojim dielom prispiet k propagacii tejto inak pre mnohych ludi aj z vychodu uplne neznamej rieky
Co sa tyka vykonu motora, pokial nie je rieka v stave povodni a vtedy sa tam asi plavit nechces tak sa vobec silou motora nemusis zaoberat. Chodia tam cca 5 metrove pramicky s motormi cca 5k a ficia. Rychlost prudu v strede rieky je max. okolo 3km/h. Nie je tam ziadne nebezpecenstvo typu viry, vlny a pod. Na rieke su standardne cez vikend kajakari a ti zacinaju rano okolo 10-tej vo Felsoberecki (prva dedina na madarskej casti, cca 50km od Tokaju) a koncia okolo 18-tej v Tokaji len vlastnou silou a to si este cestou odychuju a maju ine zabavky. Takze nie je to nebezpecne a je to aj ich ludskou silou zvladnutelne.
Voda ma minimalnych vodnych stavoch aj v najplytkejsich castiach rieky hlbku cca 1,3 az 1,5m (Zemplin SK a Sarospatak HU). Vacsinou okolo 3m, takze nie je problem ani s ponorom.
Ak nieco nejasne, kludne sa pytaj, ak sa vyberies a chces spolocnost, daj vediet, my tam chodime kazdy rok a tento rok mozno bude prvy, ked to chceme splavit pre zmenu aj na kajaku.
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » pát úno 05, 2010 10:00 pm

Zatial sa pytam hypoteticky, ale priznam sa ze Bodrog a Tisa ma lakaju uz niekolko rokov, len som doposial nemal kontakty. Info som cerpal hlavne z tvojej stranky. Kedy a v akom mnozstve chcete ist ten splav? Ako mate poriesenu dopravu s5?
bepo
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bepo » pát úno 05, 2010 10:17 pm

Aj keď sa viac píše o Zem Šírave tak ja doplním Domašu,je zákaz plavby so spaľovacími motormi a kontrolujú to policajti na člne,riešia to ako priestupok na Obvodnom úrade živ prostredia Vranov /Topľou
dracik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dracik » pát úno 05, 2010 10:17 pm

Ja som z Kosic, takze take veci neplanujem, naplanujeme v lete, ked budu zaujemcovia sadneme do auta a pojdeme, je to este daleko. S motorovym clnom sme to robili tak, ze rano odchod z KE, zlozili sme lod na vodu v Tokaji, sli sme 50km proti prudu a spat (SK cast velmi zaujimava nie je) a v noci sme boli uz spat v KE. Tak ale tu hovorim o plavbe v sklze cca 35km/h, inak sa to velmi nestiha. Da sa to naplanovat vselijako, aj na viac dni. Ved kludne potom napis sukromnu spravu (nech sa to tu velmi nerozpisuje mimo temu nejake sukromne dohadovanie), alebo sa ozvi na bodrog.sk je kontakt rad poradim, pokial bude treba.
maximilian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod maximilian » pát úno 05, 2010 10:24 pm

Ako je to s plavbou motorových člnov na Domaši, ktorá je rozhodne zaujímavá rekreačná lokalita. Podľa Dráčika (pozri vyššie) tam môžu iba plachetnice (tesne pred odoslaním tohto príspevku zákaz motorov potvrdil aj Bepo), ale aktuálne plavebné opatrenie ŠPS spaľovacie motory výslovne nezakazuje, ale zase sa tam, podobne ako pri Zemplínskej šírave, uvádza odvolávka na vodný zákon. Opäť treba povolenku, pre zmenu z KÚŽP v Prešove?

Našiel som starú informáciu z Korzára z 1.7.2003, kde sa píše:
Po Zemplínskej šírave a Domaši sa môžu plaviť motorové člny a skútre
Na rozdiel od predchádzajúcich letných turistických sezón sa už od vlani môžu po uvedených vodách plaviť motorové plavidlá bez rôznych povolení vydávaných príslušnými krajskými úradmi. "Pri kontrolách, ktoré robíme, sa však musí posádka plavidla preukázať spomínanými dokladmi - technickým a vodičským preukazom a plavidlo musí mať evidované," uviedol plavebný inšpektor košickej pobočky Štátnej plavebnej dráhy Jozef Pillár. Dodal, že krajské úrady však môžu vydávať zákazy, ktoré platia podľa zákona napríklad pre vodné toky, štrkoviská či rybníky.
bepo
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bepo » pát úno 05, 2010 11:17 pm

Na Domaši chvíľu bola povolená plavba ale už dosť dlho je zakázaná kvôli tomu že tam zasahuje ochranné pásmo III stupňa rieky Ondavy teda je tam zakázaná plavba podľa vodného zákona č.364/2004
dracik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dracik » pát úno 05, 2010 11:36 pm

maximilian: ano Domasa je presne o povoleni zo zivotneho prostredia, akurat, ze to uz na Domasu nedostanes.
Mne to priblizne citujem bolo povedane (zamestnancom na urade) tak, ze "Domasa" je lokalita, kde to povolit nemozeme, zatial co Sirava je lokalita, kde len chceme mat prehlad, takze dame vacsine.
Ja som mal v minulosti sancu prefrcat Domasu viac krat na motorovej lodke - uzasne. Kto si to chce teraz uzit, tak pekne na plachty...
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod pawlik » ned úno 14, 2010 9:32 pm

Zdravím všechny. V červnu chceme s manželkou dojít na Zemplínskou Šíravu, a protože jsme už chyceni plachetní nemocí, tak si tam na den-dva půjčit kajutovku. Má prosím někdo z vás zkušenosti, kontakty apod. s půjčováním lodě v této lokalitě, případně s nástrahami plavby po Šíravě?
dracik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dracik » pon úno 15, 2010 11:48 am

pozri http://www.jachtklub-sirava.sk
Hlavna zabava Siravy spociva v tom, ze zo severnej strany spoza hor sa z nicoho nic priruti vietor/burka. Vacsina tych, co sa tam utopia sa utopi preto, lebo v tu chvilu zacnu robit vsetko preto, aby sa dostali na severny breh (skadial vyplavali, kde su vsetky rekreacne strediska) t.j. proti vetru a nikdy nedoplavaju. Ti co skusia druhu moznost ist na juzny breh zistia, ze je tam povacsinou dlha plytcina a ta neskutocne zdviha vlny. Ak na severe boli vlny tak 20cm, tak na juhu cca meter aj trosku viac (pri vhodnom vetre).
Obcas sa tam vietor aj dost zaujimavo toci, alebo fuka rozne v roznych castiach Siravy. Co sa tyka vetra je to podla mna naj lokalita. S kajutovou plachetnicou (tym, ze ma balast a nejaku velkost) to moze byt adrenalin, ale podla mna nie az o zivot, zeby sa clovek prevratil a pod. S motorakom kto ma rozum stihne sa vratit najsirsia cast Siravy ma okolo 3,5 az 4km.Ale zas netreba to brat striktne, ze tam vzdy fuka, napr. 2009 som nemal ani raz stastie na vietor.
Inak Zemplinska Sirava, co sa tyka vetra je monitorovana kadejakymistranami na internete, alebo aplikaciami v iPhone, takze su tam aj predpovede.
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pawlik » pon úno 15, 2010 11:57 am

Díky za odkaz i za varování. Tenhle klub a ještě jeden jsem si na internetu našel, jen je mi divné, že by na takové ploše žádná další půjčovna nebyla?
dracik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dracik » stř úno 17, 2010 1:59 am

Jachtovy klub (ten co som pisal) a celkovo poriadny pristav je na takej ploche len tam. Je to stredisko Horka. Blizko miesta, skadial vyraza vyletna lod (to pozna kazdy, tak sa treba spytat).
mozeg
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Příspěvekod mozeg » stř úno 17, 2010 6:01 am

Na sirave je viacero klubov. Problem je len ten ze neviem o tom ze by tam niekto poziciaval kajutovku, predpokladam vsak ze urcite by bol niekto ochotny minimalne Vas zobrat na okruznu plavbu.
mozeg
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Příspěvekod mozeg » stř úno 17, 2010 6:03 am

Este co sa tyka pristavov. v podstate take ako tak poriadne su dva. Jeden je nastredisku Lúč, pristav pre vyletnu lod a hned vedla je sukrmny pristav niekolkych yachtarskych klubov. Druhy je na stredisku Medvedia hora.
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pawlik » stř úno 17, 2010 10:58 am

Ještě jednou díky za info. (Sorry za opakování, nedokážu omylem 2x odeslaný příspěvek smazat, jen upravit. :cry: Prosím o smazání administrátora)
Smazáno ;) a
dracik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dracik » stř úno 17, 2010 11:00 pm

len pripomeniem , ze mnou spominana Horka a Mozegom-m spominany Luc je ta ista lokalita, lod urcite pozicaju, v minulosti som sa o tom bavil a ochota je, dokonca tam mali na to urcenu lod, avsak za akych podmienok (cenovych a ako dokazat svoje schopnosti) to uz neviem, ja som si nikdy nepoziciaval
Koblih
nováček na fóru
nováček na fóru

Plavba a kotvení na Slovenských VD - Orava

Příspěvekod Koblih » pon úno 14, 2011 10:52 pm

Zdravím , po dvaceti letech na Jadranu bych rád trávil volné dny na Oravě s devítimetrovou plachetnicí.Odpoví mi někdo jak je to s povolováním plavby ,kotvením-případně umístěním kotevní bójky?Pojištění odpovědnosti za škody považuji za samozřejmost.Vezmu zavděk každou informaci,radu či poznatek . Díky
maximilian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod maximilian » úte úno 15, 2011 8:58 am

Možno pomôže plavebné opatrenie ŠPS na tejto stránke. Je platné aj pre rok 2011.
jozin888
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jozin888 » úte dub 05, 2011 4:57 pm

Obrázek

Ako je to v týchto častiach Dunaja traba značky na čln ?
Aj keď mam čln z Dĺžka: 330 cm, Šírka: 145 cm a Nosnosť: 500 kg
Motor: 5Hp
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod avalon » úte dub 05, 2011 5:27 pm

cau jozine kukni toto http://www.plavidla.sk/clanky/dunaj-pritoky/
....do 5 koni a 7 metrov nepotrebujes nikde na slovensku nic
jozin888
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jozin888 » úte dub 05, 2011 8:14 pm

o.k dik moc..
takze nemal by byt dáky problém ked s tím člnom vydem na hlav tok ? :roll:
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod avalon » stř dub 06, 2011 9:16 am

NIE
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 20

Příspěvekod dedko » stř dub 06, 2011 5:16 pm

jozin888 píše:o.k dik moc..
takze nemal by byt dáky problém ked s tím člnom vydem na hlav tok ? :roll:

jozi888

V prvom rade Ťi odporučím vlákno Dunaj.
Na tom vlákne nájdeš vela informácií o Dunaji, píšu tam ujovia ktorý sa na tom Dunaji narodily, volajú ích Dunajský vlci :D

Ten čln 3,30 x1,45 motor 5Hp je asi gumák že ?
Keďže máš motor 5Hp asi nemáš ( vodíčak ) že ?
Keď máš vodičák všetko OK, ak nemáš tak si naštuduj plavebné predpisy.
Na tom úseku sa plavia lode velkých rozmerov, a nebolo by dobré sa ím motať v plavebnéj dráhe . Môže ťi skapať motor a je problééém. Takže opatrne.
Na tej mape čo si vyznačil sa chceš plavyť ? že
Kde chceš púštať na vodu ? Čuňovo - Kalinkovo - Šamorín ?
Čunovo OK Šamorín tiež, ale Kalinkovo ak nepoznáš môže nastať problém v podobe zničenia vrtule prepychnutia gumeného člna. Od Kalinkova smer vtáčie ostrovy je dno Dunaja problematické takže odporúčam maximálnú opatrnosť. Treba si uvedomiť že ten úsek čo si vyznačil, sú zatopené pasienky, vyrúbané lesy a po výrube tam ostalo vela koreňov ktoré ešte po 20 tích rokoch môžu byť nebezpečné.

To že do 5 koni a 7 metrov nepotrebuješ nikde na Slovensku nič je pravda.
Lenže s Dunajom neni žiadná sranda to asi vieš !
Ak tam chodíš tak sa určite stretneme, ja sa tam zdržujem od jari až do jesene.

dedko
jozin888
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jozin888 » stř dub 06, 2011 11:38 pm

čln ma 3,30 x1,45 motor 5Hp je to gumák od Adventure
Plavebné predpisy určite kuknem
Púštať na vodu sa budem asi v Šamoríne jak je ten ostrov potom veľmi rad chodievam do Bodíkov a k Hullám csárde na starom koryte Dunaja tam je aj celkom dobrí prístup do vody a k cípu jak je Sap..
jozin888
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jozin888 » sob dub 16, 2011 12:06 am

Treba aj povinnú výbavu na takú lod ked hej čo by mala obsahovať ??
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 34

Příspěvekod Ozzie » sob dub 16, 2011 6:34 am

Povinná výbava:
-záchranná vesta pre každého, neplavci a deti na sebe!
-lekárníčka v rozsahu autolekárníčky
-veslá
-pumpa na čln
-vyväzovacie laná 2 ks
-kotva v Tvojom prípade cca 2,5-3 kg s lanom 15 m (neviem či na Slovensku sa vyžaduje)
-nádoba na odstránenie vody z člna, kýblík, plastová flaša atď.
-lodný hák na rúčke
-svietidlo
-opravná sada pre gumák
-štátna vlajka, ktorá sa vyvesuje od východu slnka do zatmenia (opäť neviem či sa vyžaduje pri neprihlásenom člne.
Na člne by si mal mať na vyditeľnom mieste napísané meno majiteľa (každý neprihlásený čln)

Zpět na