Ako začat ... yachting

Evropské regiony které nemají vlastní kategorii..

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Poolio
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Ako začat ... yachting

Příspěvekod Poolio » úte srp 16, 2011 4:42 pm

Zdravím všetkých, volám sa Martin, a toto leto ma úplne pobláznila myšlienka začať sa venovať yachtingu.

Myslím ,že v okolí Bratislavy máme veľké možnosti, kam ísť na vodu, aj napriek tomu, že nám chýba more.

Rád by som samozrejme začal s nejakým skúseným fanúšikom yachtingu, prípadne sa obrátil na nejaký klub, no táto stránka mi príde veľmi vhodná na skúsenosti od profíkov.

Viete mi teda poradiť, ako začať, čomu sa venovať prioritne a kde by bola možnosť zúčastniť sa nejakého kurzu, prípadne sa k niekomu "pozvať" na loď :) v okolí BA alebo Rakúsko...

Je potrebné si priamo zadovážiť svoju vlastnú loď a na nej robiť všetky skúšky a tréningy, alebo je možné si aj nejakú požičať.

Na nete som našiel najmenšiu túto : http://www.ghcompany.sk/sk/nasa-ponuka- ... lt-17.aspx
Máte s ňou niekto nejaké skúsenosti?

Ďakujem všetkým za info
Martin
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 123

Příspěvekod Denis » úte srp 16, 2011 7:18 pm

Ahoj Martin, vítam ťa v našom virtuálnom jachtárskom klube. Samozrejme že ideálne je začať jachtingom na tomto fóre, je to síce zadarmo, ale zážitky sú tu autentické. Samozrejme dobrá kniha na začiatok, dostaneš ich kúpiť v jachtársky obchodoch, v BA ich je dosť. Ja mám "Jachting pre každého", autor Steve Sleight.

Na plachtenie do velkosti plachiet 12 m2 a motor do 5 HP nepotrebuješ žiadne papiere.

Yachtárske klubyu nás, ak nejaké zostali, mi pripadajú ako dedičné domíniá. Aktuálne informácie však nemám.

Večšina na tomto fóre, aspoň mám taký dojem, sú čistý námorný čártristi. To znamená, že nemajú svoju loď a chodia len na more, kde si loď prenajmú. Lode prenajímajú čártové spoločnosti, ktoré majú u nás a v CZ sprostredkovatelov. Jedna z najznámejších spoločností s dobre spracovanmi stránkami je www.yachtnet.cz . Ale ak zaneš googliť, tak ich nájdeš more.

Druhá značne velká skupina sú majitelia malých lodí, ktorý plachtia na svojom rybníčku a zároveň chodia v lete na čárter na more.

Ďalšia skupina sú majitelia, čo majú peknú loď na niektorej našej večšej vodnej ploche a to im ku šťastiu úplne stačí.

Z tejto poslednej skupiny sa vydelujú tzv. Trailersailer, teda tí, čo zapriahnu svoju lodičku za auto a idú kde sa im páči, vrátane príbrežných morských tripov. Najznámejší tu je zakladatel tohoto fóra a Admin, Libor.

Plachetnička, čo si tu dal odkaz je velmi šikovná, lahko prepravitelná, bez nutnosti vodičáku a ak si primerane skromný, tak je to dobrá volba. Ale riešení je ovela viac, tak čítaj u nás skúsenosti druhých a rozhodni sa.

Ak budeš mať nejakú loďku, kludne sa na mňa obráť, naučím ťa trochu s plachtami. Ak si kúpiš s plachtami nad 12m2, tak šup do kurzu a na skúšky.

Slovenské papiere na vnútrozemskú plavbu pri plachetnici s oplachtením nad 12 m2, alebo s výkonom motora nad 5 HP, volá sa to Vodca malého plavidla/VMP/, ťa opravňujú len na plavbu vo vnútrozemí. Na rozdiel od českých neumožňujú morskú príbrežnú plavbu. Kurz je povinný a celé to stojí od 400 do 600 eur. Skúšky sa skladajú na Štátnej plavebnej správe. Ak chceš jazdiť aj na mori, tak si musíš spraviť zvlášť papiere na morskú plavbu. Tie ťa vyjdu aj s povinnou praxou asi 1000 eur. Nájdu sa beťári čo ti prax potvrdia, aj keď žiadnu nemáš, ale to je cesta do pekla. Vela ludí si robí papiere na morskú plavbu v Chorvátsku, idú na týždennú plavbu s inštruktorom výcviku a skúška sa robí na Chorvátskom kapitanáte. Informácií je tu o tom na mrňu, takže toto rozoberať nebudeme, prečítaj si príslušné diskusie. Ak niečomu nebudeš rozumieť, tak sa ozvi.

[color=blue]odkaz opraven ;-) jx[/color]
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 23

Příspěvekod Ozzie » úte srp 16, 2011 7:51 pm

Ahoj Poolio, školu plachtenia majú v Senci na Bágri.
mozeg
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9

Příspěvekod mozeg » úte srp 16, 2011 10:02 pm

hlavne sa nesplas a nekupuj hned lod. vyskusaj, na neziderskom jazera v rakusku je pozicovni a skol dostatok staci posurfovat po strankach stredisk.
jerryx
Site Admin
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » úte srp 16, 2011 10:15 pm

nevim jaka je situace ted ... ale drive byl v blave jachtarsky oddil - jezdili mi tam odsud souperi ;-)
Poolio
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Poolio » úte srp 16, 2011 10:45 pm

zdar chalani, ste fakt super! ďakujem za vaše rýchle reakcie.

tak tak, určite chcem začať nejakým kurzom, prípadne ak by niekto mal v pláne stráviť deň z víkendu, alebo iný deň v spomínanom Senci, alebo na Neusiedl am See a mohol by som sa pridať, budem rád.
Presne, nechcem hneď kúpiť loď, a potom ju mať v garáži ...

v BA som zatiaľ našiel Yacht Club Slovan ktorý vypadá, že stále funguje ... budúci mesiac (September) sa má konať nejaká akcia na Seneckých jazerách, tak určite pôjdem pozrieť.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » úte srp 23, 2011 5:01 am

ak este chvilku vydrzis, mozem ta previezt na malej 5,5 m kajutovke. Mam ju na vode 35 km od Bratislavy.
Nie je to sice ziadny adrenalin, ale na zakladnu predstavu urcite staci.

Zpět na